Garwolin: Ratownicy medyczni protestują! SPZOZ szuka nowych i płaci 16zł/godz

Ratownicy medyczni, pracujący w pogotowiu ratunkowym w Garwolinie żądają wyższych wynagrodzeń. Gdy oni stawiają dyrekcji placówki ultimatum, SPZOZ ogłasza, że nawiąże współpracę z nowymi ratownikami. – Jeśli ktokolwiek złoży tam jakiekolwiek dokumenty w sprawie pracy, oznacza to z jego strony brak szacunku dla ratowników medycznych, którzy tam pracują! Oni chcą zawalczyć o swoje, więc należy być solidarnym, zwłaszcza w trwającym proteście ratowników medycznych – pracowników garwolińskiego pogotowia popiera portal Paramedic Poland Ratownictwo, do którego z prośbą o udostępnienie tej informacji na skalę ogólnopolską zwrócili się lokalni ratownicy. W czym tkwi problem? Oczywiście w pieniądzach.

 

Portal PARAMEDiC Poland Ratownictwo przypomniał dziś swoim czytelnikom sytuację ratowników medycznych z Jarocina, którzy złożyli wypowiedzenia, bo nie chcieli pracować za głodowe stawki. Tam dyrekcja poszukuje ratowników medycznych, aby "załatać dziury" spowodowane brakiem personelu medycznego. Czy podobna sytuacja ma miejsce w garwolińskim pogotowiu?

 

Chcieli podwyżki do 20 zł. Nowi dostaną 16 zł

Portal PARAMEDiC Poland Ratownictwo otrzymał anonim z terenu powiatu garwolińskiego. Jego treść, za zgoda portalu publikujemy poniżej. Twórcy strony zaznaczają, że tego typu wiadomość otrzymali po raz pierwszy. Rozmowy o niskich stawkach w ratownictwie medycznym są dla nich natomiast chlebem powszednim.

Pracuję w Pogotowiu w Garwolinie, które jest przy SPZOZ Garwolin, a podwykonawcą jest siedlecki Meditrans. Skład ZRM typu P to 3 osoby: 2 ratowników medycznych i kierowca (bez wykształcenia medycznego). Stawki "na kontrakcie" u nas to kwota 15-16 zł brutto/godz. dla ratownika medycznego, a jeśli pełnisz funkcję kierownika ZRM otrzymujesz 2 zł dodatku, czyli łącznie 17-18 zł. Napisaliśmy pismo do dyrektora o podwyżkę na 20 zł dla ratownika i 4 zł za kierownika zespołu, w przeciwnym razie dajemy tylko po dwie propozycje, czyli 48h w miesiącu lipcu. Dyrektor w odpowiedzi poinformował, ze może być 20 zł i 2 zł za kierownika, ale w tej sytuacji znikną 3-osobowe zespoły podstawowe i powstaną 2-osobowe. Na stronie internetowej SPZOZ Garwolin jest komunikat, iż poszukują ratowników medycznych do współpracy: "SPZOZ w Garwolinie podejmie współpracę z Ratownikami Medycznymi (um.zlecenie, kontrakt). Szczegółowe informacje w Dziale Kadr pod nr telefonu (25) 6844755 lub e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ". Wykonaliśmy anonimowy telefon do kadr z zapytaniem o proponowane stawki. Dyrektor Szpitala proponuje nowym, zatrudnionym ratownikom kwotę 16 zł/godz brutto – napisał do ogólnopolskiego serwisu ratownik z garwolińskiego pogotowia.

 

Chodzi o solidarność

Apeluję więc do wszystkich ratowników medycznych!!! Jeśli ktokolwiek złoży tam jakiekolwiek dokumenty w sprawie pracy, oznacza to z jego strony brak szacunku dla ratowników medycznych, którzy tam pracują!!! Oni chcą zawalczyć o swoje, więc należy być solidarnym, zwłaszcza w trwającym proteście ratowników medycznych. Proszę was o udostępnienie tej informacji! – apeluje Krzysztof Kotliński, administrator serwisu PARAMEDiC Poland Ratownictwo. – Dyrekcja tego szpitala zachęca do współpracy ratowników medycznych. Nie liczy się dla nich rzetelny ratownik z wiedzą i doświadczeniem, tylko żeby był jak najtańszy, aby tylko zapewnić obsadę dyżurów. W teorii, najtańszy nie zawsze znaczy najgorszy, ale nie o to tutaj chodzi. Chodzi o solidarność. Jeśli sami nie będziemy się szanować, to nikt nas szanował nie będzie. Trwa Ogólnopolski Protest Ratowników Medycznych, to nasza jedyna szansa, żeby móc wywalczyć rzetelne za wykonywaną pracę zarobki, a przez taką sytuację, która dzieje się w tym szpitalu tracimy nadzieję na lepsze jutro – podkreśla przedstawiciel portalu.

 

Dyrektor wolałby zapłacić więcej, ale nie ma z czego

Jak tę sytuację komentuje dyrektor SPZOZw Garwolinie Krzysztof Żochowski? W czym twi problem? – Problem jest oczywiście w pieniądzach. Ratownicy związani z nami umowa kontraktową oczekują troszeczkę wyższych wynagrodzeń, co jest zresztą zupełnie zrozumiałe, bo te pieniądze, które ja im jestem w stanie zapłacić na bazie kontraktu na podwykonawstwo, które mam wobec Meditransu w Siedlcach, to nie są sumy imponujące i na pewno wolałbym zapłacić więcej, gdybym tylko miał pieniądze. Niestety, ten kontrakt w tej chwili jest jaki jest. Dodatkowymi kosztami, które ponosi SPZOZ w Garwolinie są koszty podwykonawstwa. To wszystko powoduje, że te sumy, które jestem w stanie zapłacić ratownikom związanym z nami umową kontraktową są w takiej wysokości – mówi Krzysztof Żochowski. Dyrektor zaznacza, że wypłaca ratownikom kwoty określone w kontraktach, na które kiedyś się zgodzili, natomiast teraz ratownicy chcą zarabiać więcej. – Trwa dyskusja między nami. Ja, mając świadomość, że ta dyskusja może się skończyć albo dobrze albo źle, napisałem ofertę, że oczywiście przyjmę też innych ratowników. Oczywiście te osoby, które są w dyskusji czy sporze ze mną, to na pewno irytuje – przyznaje Krzysztof Żochowski. Dyrektor szpitala dodaje, że w tej chwili trwa ogólnopolski protest ratowników medycznych i na akcję w Garwolinie należy patrzeć szerzej. Podkreśla, że rozumie nastroje wśród protestujących, ponieważ po wzroście wynagrodzeń pielęgniarek, do którego doszło przed dwoma laty, to one jako jedyne dostają dodatek. – Pielęgniarka, która ma uprawnienia do pracy w karetce ma wynagrodzenie wyższe od ratownika o 800 zł, a niebawem będzie ono wyższe o 1200 zł. W sytuacji, gdy tylko jedna grupa zawodowa dostaje, a wszyscy inni nie, to naturalne, że są protesty – stwierdza dyrektor Żochowski.

 

(ur) 2017-06-23 16:21:29

Fot. Arch. eGarwolin, Paramedic, screen: spzozgarwolin.pl

 


 

Komentarze

 
+1 #20 egon 2017-06-24 21:49
dlatego napisałem o podwyżkach dla osób zarabiających poniżej 2.5 tyś
Cytować
 
 
+1 #19 egon 2017-06-24 21:46
organ działał by w interesie pracowników np coś jak związki zawodowe i bez wynagrodzenia
Cytować
 
 
+5 #18 Wacław 2017-06-24 21:04
Cytuję egon:
Jak napisałem stawki niskie jednak nie można podwyżki motywować rodzajem wykonywanej pracy .Jeśli już to uciążliwością i warunkami w jakich się ją wykonuje . Nie słyszałem aby np dyrektor ,lekarz ,nauczyciel,pol icjant chciał się zamienić np z górnikiem . Jednak mimo to górnik zarabia mniej niż lekarz czy dyrektor i porównywalnie do nauczyciela czy policjanta . Argumenty o studiach ,kształceniu mogą wzbudzać tylko politowanie . Nikt nie płaci za to ile ktoś się uczył a płaci za wykonaną pracę .Co do zozu to radził bym przyjrzeć się pracownikom którzy dużo mówią o uciążliwości ich pracy w kontekście szczególnie dodatkowego zatrudnienia w innym miejscu . Widać mają siły i chęci więc przemęczeni nie są a żądania wynikają wyłącznie z pazerności . Myślę że podwyżki wskazane ale tylko dla tych poniżej 2,5 tyś na rękę


Muszą tyrać, žeby z głodu nie paść. Jeżeli ma bezrobotną żonę, dwoje dzieci i 2000 z etatu na rękę, to nie ma wyjścia-musi zapier....
Cytować
 
 
+2 #17 Sylwia 2017-06-24 17:57
Cytuję egon:
Stawki rzeczywiście nie tęgie .Codzienne powiedzenia dyrektorów że herbata od mieszania nie stanie się słodsza są tłumaczeniem dla debili . Jednak po coś ludzie tę herbatę mieszają ....Jak jednym daje się podwyżki ...chyba za darcie mordy na ludzi a innym nie to ci ludzie słusznie się upominają . Może pora powołać organ złożony z personelu który by orzekał co do słuszności stawek ? Szczególnie tych ponad średnią krajową .


Czyli lepiej powołać organ do orzekania o słusznści stawek i płacić im minimum 2.500 zł za nic nie robienie zamiast dać ratownikom 4 zł brutto więcej. Nie no. Zajebi..y pomysł.
Cytować
 
 
+4 #16 Urzędnik 2017-06-24 17:19
Cytuję jas:
Cytuję Klara:
Najwyższy czas zmienic tego dyrektora.Od czego jest tam rada nadzorcza czy zwiazki zawodowe.Okopła sie tam ta banda i ani ja ruszyc a popiera ja zapewne pan Wozniak nie wspominajac o staroscie :-*myslę że Starosta nie popiera Żochowskiego....w końcu PSL z PISem nie kochaja się.
A co jest takiego wspaniałego wctym PSL że jeszcze są tam ludzie?
Cytować
 
 
+3 #15 Hania 2017-06-24 17:17
Kiedyś był taki film o pazerności ludzkiej, która w końcu odbiła swą pieczę na człowieku, a której koniec-końców było miasto ślepców... wszyscy zabijają się o te pieniądze, ale nikt z nich nawet grosza nie zabierze ze sobą po tej ziemskiej dzikiej brutalnej wojence. Nic a nic! I po co to wszystko?
Cytować
 
 
+1 #14 egon 2017-06-24 14:58
Jak napisałem stawki niskie jednak nie można podwyżki motywować rodzajem wykonywanej pracy .Jeśli już to uciążliwością i warunkami w jakich się ją wykonuje . Nie słyszałem aby np dyrektor ,lekarz ,nauczyciel,pol icjant chciał się zamienić np z górnikiem . Jednak mimo to górnik zarabia mniej niż lekarz czy dyrektor i porównywalnie do nauczyciela czy policjanta . Argumenty o studiach ,kształceniu mogą wzbudzać tylko politowanie . Nikt nie płaci za to ile ktoś się uczył a płaci za wykonaną pracę .Co do zozu to radził bym przyjrzeć się pracownikom którzy dużo mówią o uciążliwości ich pracy w kontekście szczególnie dodatkowego zatrudnienia w innym miejscu . Widać mają siły i chęci więc przemęczeni nie są a żądania wynikają wyłącznie z pazerności . Myślę że podwyżki wskazane ale tylko dla tych poniżej 2,5 tyś na rękę
Cytować
 
 
+5 #13 Nominowany W 2017-06-24 12:59
Proponuję by wybudować jeszcze więcej budynków dla urzędników i tym samym zwiększyć ilość urzędników na konto lekarzy, ratowników, pielęgniarek. Najlepiej byłoby gdybyśmy w ogóle stali się jednym wielebnym urzędem. Urzędnicy górą. Lekarz - urzędnik, ratownik - urzędnik, ksiądz- urzędnik, nauczyciel-urzędnik, rolnik-urzędnik. Urzędujmy na całego. Garwolin to przecież takie urzędowo zwane miasto-wieś. :lol:
Cytować
 
 
+5 #12 jas 2017-06-24 12:32
Cytuję Klara:
Najwyższy czas zmienic tego dyrektora.Od czego jest tam rada nadzorcza czy zwiazki zawodowe.Okopła sie tam ta banda i ani ja ruszyc a popiera ja zapewne pan Wozniak nie wspominajac o staroscie :-*myslę że Starosta nie popiera Żochowskiego....w końcu PSL z PISem nie kochaja się.
Cytować
 
 
+6 #11 Wacław 2017-06-24 08:26
16 brutto za ratowanie ludzi. Ale dno. Jak ci ludzie pewnego będą mieli gdzie pójść to pójdą z dnia na dzień bez oglądania się i żadna podwyżka ich nie zatrzyma. A wtedy trzeba będzie uzupełniać kadry z ambitnych absolwentów naszego wiele lat reformowanego szkolnictwa.
Cytować
 

To konto jest zablokowane. Nie możesz więcej komentować.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Aby dowiedzieć się więcej na temat plików cookie zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Akceptuję ciasteczka znajdujące się w tej stronie.