Święta Anna oficjalnie zostanie patronką Garwolina

Zwyczajowo jest nią od dawien dawna. Teraz jednak będzie już nią oficjalnie. Mowa o świętej Annie, która zgodnie z wolą większości radnych Garwolina zostanie patronką miasta.

 

Podjęta wczoraj przez radnych miasta Garwolina uchwała w sprawie wyrażenia woli ustanowienia św. Anny patronką miasta Garwolina rozpoczyna długotrwałą procedurę kościelną. Po jej zakończeniu, święta, uważana od dawien dawna za patronkę miasta, będzie już nią także w świetle kościelnego prawa.

 

Decydować powinni mieszkańcy

Podczas środowej, nadzwyczajnej sesji rady miasta Garwolina, burmistrz Tadeusz Mikulski przypomniał, że w przyszłym roku przypada 600-lecie istnienia parafii garwolińskiej, która uzyskała prawa wcześniej niż miasto Garwolin. Włodarz dodał, że św. Anna zwyczajowo jest uważana za patronkę Garwolina. Tak naprawdę pozostaje tylko kwestia usankcjonowania tego faktu prawnie. Aby tak się stało, potrzebna jest uchwała intencyjna w sprawie wyrażenia woli ustanowienia św. Anny patronką miasta Garwolina. Wątpliwości co do tak szybkiego procedowania sprawy miał radny Marek Łagowski, który chciał wiedzieć dlaczego propozycja nie została poddana pod dyskusję podczas obrad miejskich komisji. Jego zdaniem, pomysł ten powinien także być skierowany na konsultacje społeczne, aby to mieszkańcy mogli zdecydować, czy chcą, aby św. Anna była patronką miasta. Radny zaznaczył, że rozumie szczytny cel i samą ideę, ale forma realizacji pomysłu do niego nie przemawia.

 

Szczególna więź Garwolina ze św. Anną

W związku z przypadającą w 2018 roku 600. rocznicą powstania parafii garwolińskiej, burmistrz miasta Garwolina postanowił zwrócić się w imieniu mieszkańców do biskupa Diecezji siedleckiej z prośbą o formalne ustanowienie św. Anny patronką miasta Garwolina. Ustanowienie św. Anny patronką miasta Garwolina ma głębokie uzasadnienie w historii naszego miasta i parafii, bowiem wielowiekowa tradycja patronatu św. Anny znajduje potwierdzenie w pierwotnym wezwaniu garwolińskiego kościoła oraz zachowanych dokumentach historycznych. Wybór św. Anny jest usankcjonowaniem powszechnej świadomości mieszkańców, w której postać świętej jako patronki Garwolina funkcjonuje od stuleci. Należy podkreślić, że obchody 600-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu są znakomita okazją do zaznaczenia szczególnej więzi Garwolina ze św. Anną jako patronką – treść uzasadnienia do uchwały odczytała radna Maria Pasik. Burmistrz dodał, że jego zdaniem sprawa jest jasna i oczywista. Sekretarz magistratu Cezary Tudek tłumaczył radnym że kościelna procedura jest skomplikowana i czasochłonna. Zgodnie z przepisami, radni, podejmując uchwałę upoważniają burmistrza do wystąpienia z wnioskiem skierowanym do biskupa siedleckiego. Następnie, wnioskiem zajmuje się Konferencja Episkopatu Polski. Ostatecznie, decyzję o ustanowieniu św. Anny patronką Garwolina podejmie Stolica Apostolska.

 

Uchwała została podjęta większością głosów. Od głosu wstrzymały się radne Bogumiła Krulikowska i Grażyna Makulec. Udziału w głosowaniu nie wziął radny Marek Łagowski.

 

(ur) 2017-07-13 16:38:11

Fot. Archiwum eG


 

Komentarze

 
-1 #10 konio 2017-07-17 19:08
Zaraz pewnie zaczną poszukiwać kamienia żeby uwiecznić tą wiekopomną uchwałę. Myślę że dla św. Anny to kamień powinien być znacznie okazalszy niż ten pod ptaki. Co najmniej taki jak kiedyś w Gończycach był. Tylko gdzie go postawić?
Cytować
 
 
+2 #9 egon 2017-07-17 17:18
oj teraz sobie przypomniał o konsultacjach społecznych ....popatrz pan . Jak straż likwidowali też spotkanie zrobili na którym funkcyjni piali ,,łubu dubu niech żyje nam prezes klubu '' ludzie się wypowiedzieli i co ? I w du... mieli i głosowali za dalszym istnieniem patologii . Od kiedy to konsultują ze społecznością ? Chyba tylko po pokojach w magistracie . Niestety to ten gorszy sort .
Cytować
 
 
+2 #8 Wieśniak Wiesioł 2017-07-17 12:24
Cytuję Ludwik Garwoliński:
panie winek nieładnie tak pisać tak nieładne komentarze pod adresem pana radnego mączki, jak panu nie wstyd.tak nie dawno byliście jak dwa kumple, a teraz wrogowie numer 1. panie winek, nawet wrogom trzeba przebaczać "Aby przebaczyć, trzeba kochać. Czasami zranienia są tak głębokie, że nie jesteśmy w stanie uczynić to własnymi siłami, bez pomocy Ducha Świętego. Przebaczenie jest jednak decyzją naszej woli. Oznacza w pewnym sensie zgodę na nasze umieranie, umieranie naszej dumy, pychy, egoizmu. Św. Augustyn zwracał uwagę, że jest to fundament naszej wiary, którego nie da się obejść. Przecież codziennie modlimy się modlitwą ?Ojcze nasz? słowami? ?i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom?.
najlepszą zapłatą dla winowajcy jest zadośćuczynieni e. Tak, jeśli głupio postąpił i nie zrozumiał, że tak zrobił będzie to czynił wielokrotnie. Chciwość nie zna granic. O czym najlepiej wiedzą inni. Rzeka faktycznie to jeden wielki ściek. Nawet krowy nie umyjesz!
Cytować
 
 
+1 #7 Mączka vel Mąka 2017-07-15 21:54
Przebaczenie jest procesem. Nie może dotyczyć wyłącznie uczuć, ale sięgać głębi naszego serca. Tylko na tym najgłębszym poziomie możemy przestać sądzić drugiego człowieka, pokonać żal, a następnie przebaczyć.
Cytować
 
 
+1 #6 Ludwik Garwoliński 2017-07-15 21:52
panie winek nieładnie tak pisać tak nieładne komentarze pod adresem pana radnego mączki, jak panu nie wstyd.tak nie dawno byliście jak dwa kumple, a teraz wrogowie numer 1. panie winek, nawet wrogom trzeba przebaczać "Aby przebaczyć, trzeba kochać. Czasami zranienia są tak głębokie, że nie jesteśmy w stanie uczynić to własnymi siłami, bez pomocy Ducha Świętego. Przebaczenie jest jednak decyzją naszej woli. Oznacza w pewnym sensie zgodę na nasze umieranie, umieranie naszej dumy, pychy, egoizmu. Św. Augustyn zwracał uwagę, że jest to fundament naszej wiary, którego nie da się obejść. Przecież codziennie modlimy się modlitwą ?Ojcze nasz? słowami? ?i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom?.
Cytować
 
 
0 #5 Kaczka dziwaczka 2017-07-15 20:51
A moze tylko patronką obecnej Rady Miasta Bo społeczność się nie wypowiedziała na ten tmat . TO POGARDA DLA MIESZKAŃCÓW NASZEGO MIASTA!!!!!!! :oops: :-*
Cytować
 
 
0 #4 jadaczka 2017-07-15 15:08
Cytuję egon:
Jaskich wybrano tacy są o co chodzi ? Głosujcie na nich dalej .W szczególności na tych z kierownictwa czyli np komisji budżetowej

lub na tych psełdo opozycji a w szczególności na tego co startował jako Pisowiec a głosuje wraz z koalicją pana burmistrza.Panie radny Maczka czy pan nie masz wstydu? :cry:
Cytować
 
 
+2 #3 polik 2017-07-14 21:44
Zamiast zajmowac sie duperelami zobaczcie coście zrobili z rzeką "WILGĄ" w Garwolinie. moze tak pan radny Mączka zakasze rekawy i zacznie wyrywac ten s...f choc teraz popiera działania p. burmistrza to bedzie sie bał wystąpić przeciwko koledze.
Cytować
 
 
+1 #2 egon 2017-07-14 11:23
Jaskich wybrano tacy są o co chodzi ? Głosujcie na nich dalej .W szczególności na tych z kierownictwa czyli np komisji budżetowej
Cytować
 
 
+3 #1 Bruno 2017-07-14 09:38
Bo to są ważne sprawy a nie jakieś głupie drogi,chodniki , czystość. Znaczy że wybory już się zaczęły. Dodajmy do tego ,,pomnik'' ptasich trele, kartę weterana i mamy to czym zajmują się radni miasta.
Cytować
 

To konto jest zablokowane. Nie możesz więcej komentować.