:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C rozproszone chmury

9. Powiatowy Przegląd Małych Form Teatralnych za nami

Tego dnia wszyscy byli zwycięzcami! Wczoraj w sali widowiskowej CSiK odbył się 9. Powiatowy Przegląd Małych Form Teatralnych. Tegoroczna edycja wydarzenia była wyjątkowa. Z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wszystkie przedstawienia swoją tematyką nawiązywały do tego wydarzenia.

We wtorek 15 maja, w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, odbył się 9. Powiatowy Przegląd Małych Form Teatralnych. W tegorocznej edycji wydarzenia zaprezentowały się cztery grupy. Na scenie wystąpili artyści z Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 w Garwolinie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Przyłęku, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Trzciance oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Miętnem.

Prowadząca przegląd Katarzyna Stoń powitała artystów oraz zaproszonych gości. Wśród publiczności zasiedli starosta garwoliński Marek Chciałowski, sekretarz powiatu Jerzy Piesio, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Jerzy Duchna, dyrektorzy placówek i ośrodków i kierownicy WTZ. Koordynatorem i głównym organizatorem przeglądu był ZSS nr 1 w Garwolinie z dyrektor Małgorzatą Sylwesiuk na czele.

 

Dobrze, że wracamy do historii Polski

Tegoroczna edycja przeglądu była wyjątkowa. Z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wszystkie przedstawienia swoją tematyką nawiązywały do tego wydarzenia. Kilka słów do uczestników przeglądu skierował starosta Marek Chciałowski, który przyznał, że żałuje, że tego typu przegląd nie odbywa się w niedzielę lub w formie teatru ulicznego tak, aby wspaniałe występy mogła podziwiać szersza publiczność. Starosta docenił przygotowanie uczestników przeglądu, ich stroje oraz zaangażowanie i pracę opiekunów występujących artystów.

– Dobrze, że wracamy do historii Polski. Historii bogatej, historii różnorodnej. Wracamy do tych rzeczy, które wskazywały na Polskę, jako kraj o największej sile i potędze w Europie. Później gdzieś to zgubiliśmy po drodze. Zgubiliśmy przez pychę, przez utratę demokracji. Zgubiliśmy przez to, że każdy chciał być ważniejszy. Przez to, że nie chcieliśmy tworzyć jednej wspólnoty, w której postawilibyśmy na jeden ośrodek władzy. Każdy rządził sobie – mówił Marek Chciałowski. Starosta zaznaczył, że chciałby, żeby nigdy nie powtórzyła się taka historia, że Polak Polakowi będzie wrogiem. Włodarz, wspominając dojście Polski do niepodległości i rolę w tym naczelnika państwa marszałka Józefa Piłsudskiego, przyznał, że chciałby, żeby zawsze panował pokój i zgoda. Po przemówieniu starosta wraz z sekretarzem powiatu dokonali oficjalnego otwarcia przeglądu.
 

O wolnej i niepodległej

Podczas dziewiątej edycji wydarzenia publiczność obejrzała pantomimę pt. "Wolności ludziom trzeba" w wykonaniu uczniów z ZSS nr 1 w Garwolinie (opiekunowie Maria Głowacka, Krystian Jończyk), montaż słowno-muzyczny "Droga do Niepodległości" w wykonaniu aktorów z ośrodka w Przyłęku (opiekunowie Wioleta Staros, Iwona Tomaszek i Radosław Czajka), układ taneczny pt. "Barwy ojczyste" w wykonaniu uczniów z SOSW w Trzciance (opiekun Bogusława Szaniawska) oraz program słowno-muzyczny "Radosna Niepodległość", który zaprezentowali artyści z WTZ w Miętnem, pracujący pod kierunkiem Katarzyny Wawer i Kamili Baran.

Wszystkie grupy, biorące udział w przeglądzie otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

 

ur

 


9. Powiatowy Przegląd Małych Form Teatralnych za nami komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl