:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  2°C bezchmurnie

Aby kultywować pamięć i tradycję Żołnierzy Wyklętych

W sobotę 4 marca, w OSP w Łaskarzewie, odbędzie się II Łaskarzewski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych. Dlaczego po roku przerwy powrócono do organizacji wydarzenia? Do kogo skierowany jest maraton? I wreszcie, dlaczego ta tematyka jest tak ważna? Na te pytania odpowiadają organizatorzy maratonu – poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak i radny powiatu garwolińskiego Marek Ziędalski.

 

– Dlaczego kontynuujemy? Nie zawsze jest czas, żeby każdego roku organizować tak cyklicznie, ale to będzie z kolei drugi maraton. Organizujemy go dlatego, że jest zainteresowanie. Byliśmy dopytywani, dlaczego nie kontynuujemy każdego roku. Może trzeba będzie faktycznie pomyśleć, żeby robić co roku, ale nie chcemy też zamęczyć społeczeństwa tą materią, szczególnie społeczeństwa młodego. Jednak to oni sami się upominają. Więc skoro sami się upominają i chcą się włączać w organizację, to robimy maraton po raz drugi – mówi poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak.

 

To byli ludzie, którzy walczyli o tę prawdziwą, wolną Polskę

Parlamentarzysta wyznaje, że ta tematyka jest mu szczególnie bliska. – Zawsze dziadek opowiadał mi o Żołnierzach Wyklętych. O tym, jak byli traktowani, jak byli nazywani bandytami z lasu. Ponieważ sam działał i pomagał tym ludziom, będąc w AK i później po wojnie, więc gdzieś tam ta idea jest mi bliska. Tym bardziej, że to byli ludzie, którzy walczyli o tę prawdziwą, wolną Polskę i uważam, że należy im oddać cześć i to już chyba jest w Polsce robione. Szczególnie przez młodych ludzi – zaznacza Grzegorz Woźniak, który wspomina zorganizowane w Garwolinie spotkanie z koncertem grupy DePress. – Zobaczyłem całą salę wypełnioną ludźmi, że nie było miejsc, a siedzieli nawet na schodach. Były flagi biało-czerwone. Był zespół, który wtedy zagrał muzykę patriotyczną. Stwierdziłem wtedy, że jest takie oczekiwanie i jest taka potrzeba. Młodzi ludzie żyją życiorysami Żołnierzy Wyklętych. Widać to po ponownych pochówkach, po tych uroczystościach, które w skali kraju się dzieją. Uważam, że w powiecie garwolińskim jest taka potrzeba i widzimy to – dodaje poseł Woźniak.

– Maraton wraca po rocznej przerwie. Taką ideą kontynuacji tego wydarzenia jest odzew może nie tyle lokalnej społeczności, co znajomych, osób, które wcześniej były na maratonie. Nawet w styczniu dostałem zapytanie, czy w tym roku coś będzie organizowane, bo kiedyś były filmy i fajnie byłoby z powrotem coś takiego obejrzeć. Dla niektórych osób były to filmy, które widzieli po raz pierwszy. Nie trafili na nie do tej pory. Więc pomyśleliśmy z panem posłem i z Klubem Młodzieży Patriotycznej Powiatu Garwolińskiego, że warto taką imprezę kontynuować – mówi radny powiatowy i pasjonat historii Marek Ziędalski, który dodaje, że pierwszy maraton był niewątpliwie dużym sukcesem. – Pamiętam tę całą, pełną salę. Myśleliśmy, że po drugim filmie i przerwie zostanie niewiele osób. Zostali prawie wszyscy i oglądali film, który trwał 1,5 godziny. Było duże zainteresowanie i uważamy, że z roczną przerwą, ale trzeba to kontynuować – podkreśla radny.

 

Stanowią fundament dla młodego społeczeństwa

Marek Ziędalski informuje, że maraton jest skierowany do wszystkich osób – starszych i młodszych, które chcą poznać tragiczną historię Żołnierzy Wyklętych i podziemia antykomunistycznego. – Uważam, że duża część społeczeństwa jeszcze nie jest doinformowana. Dlaczego? Ponieważ wiadomo, że w czasach komuny o tym się nie mówiło. Trzecia Rzeczpospolita też nie zawsze o Żołnierzach Wyklętych pamiętała. Tak naprawdę od 5-6 lat, od ustanowienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, coś o tym temacie się mówi i myślę, że z roku na rok społeczeństwo jest coraz bardziej świadome, ale trzeba to kontynuować. Trzeba tę pamięć i tę tradycję o żołnierzach kultywować – twierdzi pasjonat.

Radny wspomina początki swoich studiów w Lublinie, kiedy jeszcze bardzo mało mówiło się o Żołnierzach Wyklętych. – Ja widziałem, jak moi znajomi, koledzy, koleżanki byli zafascynowani Żołnierzami Wyklętymi. Pamiętam te pierwsze ubrania, koszulki, bluzy hasła „Żołnierze Wyklęci bohaterowie niezłomni” i to jest fundament dla młodego społeczeństwa, które szuka swoich patronów, ideałów patriotyzmu. To właśnie na Żołnierzach Wyklętych młodzi chcą się opierać. Zresztą, pierwszy maraton tworzyli właśnie ludzie młodzi, harcerze – dodaje Marek Ziędalski.

 

Historia zmienia się na naszych oczach

Celem maratonu jest zapoznanie jego uczestników z historią bohaterów i wyciągnięcie z tej tragicznej historii wniosków tak, aby Żołnierze Wyklęci stali się głównie dla młodych drogowskazem życiowym i ideałem.

Marek Ziędalski zdradza, że podczas maratonu będzie wyświetlony m.in. film, nagrany przez młodzież z powiatu garwolińskiego, który był kręcony na dużym mrozie. Mimo zimna wszyscy mieli ogromną energię i siłę, ponieważ czuli potrzebę jego realizacji. Wtedy, kilka lat temu, w filmie mówiono o tym, że nieznane są miejsca pochówków wielu Żołnierzy Wyklętych. Teraz, po kilku latach, część bohaterów została odnaleziona, cześć nadal jest poszukiwana. Świadczy to o tym, że historia Żołnierzy Wyklętych jest dynamiczna, zmienia się na naszych oczach i jest kultywowana.

Projekcji filmów podczas II Łaskarzewskiego Maratonu będzie towarzyszyła wystawa nie tylko militariów, ale także ciekawa ekspozycja sylwetek niezłomnych bohaterów. Wstęp na maraton jest wolny!

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: II Łaskarzewski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych

 

(ur) 2017-02-17 19:19:34


Aby kultywować pamięć i tradycję Żołnierzy Wyklętych komentarze opinie

  • ekolog prawdziwy - niezalogowany 2017-02-22 08:40:40

    Myślałem że ekooszołomstwa w naszym powiecie nie ma ale się myliłem chociaż pewnie wielu ich nie ma ale głośno ujadają. Ciekawe czy jak wkrótce zaczną się wiosenne nasadzenia dużo większej liczby drzew niż zimą się wycina czy będą równie głośno o tym mówić. Nie może być tak że jak gdzieś jakieś drzewo zostało zasadzone czy samo wyrosło to musi tam rosnąć na wieki wieków amen. To jest chore rozumowanie typowe dla lemindżej części społeczeństwa. Niepotrzebnie Kaczyński zasugerował zmianę przepisów bo ci co na przykład zamierzają się dopiero za kilka lat budować już teraz będą w pośpiechu usuwać drzewa z działek żeby później nie płacić i nie chodzić po zezwolenia.

  • ... - niezalogowany 2017-02-21 20:24:52

    [quote name="Regio"]jak głosował Wożniak nad ustawą Szyszki? może był przeciw? Może pan poseł się wypowie w sprawie bulwersującej ustawy, a nie zajmował się żołnierzami wyklętymi. Od tego jest historyk Ziedalski.[/quote]http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/agent.xsp?symbol=listaglos&IdDnia=1570nie widać przeciw nikogo.a dane te są dostępne jak widać publicznie.

  • Jerzy - niezalogowany 2017-02-21 20:21:29

    Z prof. Eugeniuszem Mironowiczem, historykiem z Uniwersytetu w Białymstoku, rozmawia Przemysław Prekiel. http://trybuna.eu/prof-mironowicz-dla-bialorusinow-z-bialostocczyzny-bury-to-symbol-okrucienstwa-i-zbrodni-rozmowa-trybuna-eu/

  • egon - niezalogowany 2017-02-21 17:11:38

    Normalnie .Nareszcie normalnie ,ale jak widać jakimś kur...przeszkadza że po latach przymusu ludzie korzystają z tego do czego prawo mieć powinni każdego dnia . Oszołomów nie brakuje jak widać .

  • Regio - niezalogowany 2017-02-21 16:31:22

    jak głosował Wożniak nad ustawą Szyszki? może był przeciw? Może pan poseł się wypowie w sprawie bulwersującej ustawy, a nie zajmował się żołnierzami wyklętymi. Od tego jest historyk Ziedalski.

  • żandarm - niezalogowany 2017-02-21 16:28:57

    Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody to kolejny przykład szybkiej nowelizacji prawa w ostatnim czasie. Tempo prac również tym razem było rekordowe. Projekt wpłynął do Sejmu 7 grudnia. Pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu sejmowej Komisji Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa 14 grudnia. Dzień później odbyło się II czytanie na posiedzeniu plenarnym Sejmu, a 16 grudnia ustawa została przegłosowana.Doszło do tego w słynnym już bloku głosowań w sali Kolumnowej, w którym nie brała udziału opozycja. Onet pisał już o wątpliwościach dotyczących uchwalenia budżetu na 2017 r., co także miało miejsce na tym samym posiedzeniu i w tym samym składzie osobowym. ? Ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody to kolejny, znaczący krok na drodze do demontażu polskiego systemu ochrony przyrody ? kategorycznie stwierdza Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.

  • co pan na to? - niezalogowany 2017-02-21 16:25:58

    Nie ma już zielonego skweru przy ul. Nowogrodzkiej Śródmieściu. Rano właściciel wyciął w pień wszystkie krzewy i drzewa. Na tym nie koniec rzezi drzew. W sobotę wycięto je także na działce na Bielanach i przy szpitalu im. Orłowskiego na Powiślu.

  • Dura lex, sed lex - niezalogowany 2017-02-21 16:24:11

    ?Lex Szyszko? aktywiści nazywają nowelizację przepisów o ochronie przyrody, w myśl których, właściciel na prywatnej posesji może wyciąć bez pozwolenia każde drzewo, niezależnie od wielkości. Dla ministra środowiska Jana Szyszki, sprawa jest prosta, ?kto posadził, ma prawo wyciąć?. Nowe prawo stawia jednak warunek ? drzewa można się pozbyć, jeśli teren nie zostanie wykorzystany ?w celach gospodarczych?. Rzecz w tym, że jak pisze Miasto Jest Nasze, drzewa sprzed UD przy Nowogrodzkiej zniknęły, bo ma tam niebawem stanąć biurowiec. ?Prawo zostało złamane? ? twierdzą jednoznacznie działacze.

  • lobbysta - niezalogowany 2017-02-21 16:22:19

    [quote name="szyszko"]Drzewa padają. Politycy PiS przez cały dzień nie widzieli Polski w trocinach. Nagle prawo własności stało się święte. Dopiero wieczorem Jarosław Kaczyński rzucił hasło, że będą zmiany w przepisach. Ustawa, która pozwala na wycinkę drzew na swojej działce -przeszła przez Sejm w turbo ekspresowym tempie. Prace nad nią trwały raptem cztery dni. Dlaczego tak szybko? Czy marszałek Senatu ma wyrzuty sumienia? Jak wygląda krajobraz po ustawie Szyszki?[/quote]?Ale będzie pięknie?, ?to straszne?, ?rzeź? ? piszą internauci, zbulwersowani sprawą wycinki drzew przed stołecznym urzędem. Dlaczego ogołocenie działki z drzew było w ogóle możliwe? Bo od kilku lat teren jest w rękach prywatnych, a tzw. ?prawo Szyszki? pozwala właścicielom ciąć drzewa niemal bez ograniczeń. Pewne zasady jednak obowiązują i nie jest jasne, czy w przypadku wycinki na Nowogrodzkiej nie zostały złamane. :D

  • violetka V. - niezalogowany 2017-02-21 16:18:38

    Zamierzam postawić jeszcze jedno pytanie. Dlaczego rządowi PIS tak zależy na bardzo stronniczym i bezkrytycznym ukazywaniu bojowników WIN?Uważam, że odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Sądzę, że Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło zakrojoną na szeroką skalę wytrwałą pracę propagandową, mającą na celu napisanie historii Polski na nowo, w taki sposób, jaki będzie dla nich politycznie wygodny.Peany na rzecz ?Wyklętych? mają wiele wspólnego z głośną ostatnio sprawą TW ?Bolka?. Pod płaszczem rozliczeń z agentami prawica wyświęca na bohaterów frustratów, którzy historycznie nie osiągnęli nic, poza przelewem krwi. Jarosław Kaczyński pozuje na jedynie-słusznego wodza opozycji, zdradzonego przy Okrągłym Stole.

  • Ordon - niezalogowany 2017-02-21 15:20:30

    [quote name="szyszko"]Drzewa padają. Politycy PiS przez cały dzień nie widzieli Polski w trocinach. Nagle prawo własności stało się święte. Dopiero wieczorem Jarosław Kaczyński rzucił hasło, że będą zmiany w przepisach. Ustawa, która pozwala na wycinkę drzew na swojej działce -przeszła przez Sejm w turbo ekspresowym tempie. Prace nad nią trwały raptem cztery dni. Dlaczego tak szybko? Czy marszałek Senatu ma wyrzuty sumienia? Jak wygląda krajobraz po ustawie Szyszki?[/quote]To jest temat o Żołnierzach Wyklętych a nie o ministrze Szyszko. Uszanuj to

  • szyszko - niezalogowany 2017-02-21 10:40:39

    Drzewa padają. Politycy PiS przez cały dzień nie widzieli Polski w trocinach. Nagle prawo własności stało się święte. Dopiero wieczorem Jarosław Kaczyński rzucił hasło, że będą zmiany w przepisach. Ustawa, która pozwala na wycinkę drzew na swojej działce -przeszła przez Sejm w turbo ekspresowym tempie. Prace nad nią trwały raptem cztery dni. Dlaczego tak szybko? Czy marszałek Senatu ma wyrzuty sumienia? Jak wygląda krajobraz po ustawie Szyszki?

  • feliks - niezalogowany 2017-02-21 10:35:37

    Na przełomie stycznia i lutego 1946 roku w powiecie Bielsk Podlaski zwiad pogotowia Akcji Specjalnych NZW w składzie: dowódca kapitan Romuald Rejs ?Bury?, jego zastępca porucznik Kazimierz Chmielewski ?Rekin? po uprzednim wykorzystaniu okolicznych chłopów w charakterze furmanów dokonał rozstrzelania ich wszystkich na miejscu.Był to jedynie wstęp do późniejszej masakry ludności Białoruskiej na Podlasiu, w której zamordowano od 48 do 59 osób w tym 16 dzieci. Podobne przypadki na całej ścianie wschodniej powojennej Polski można mnożyć ? jednak z uwagi na upływający czas i usilne starania prawicy, by prawdę o tych wydarzeniach tuszować, są one coraz gorzej udokumentowane.Pamięć o masakrach dokonywanych przez wielu oficerów WIN jest jednak wciąż żywa. Nie może więc dziwić oburzenie nielicznych żyjących świadków tamtych zdarzeń na wieść, że przy okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości w 2007 roku Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Władysława Łukasiuka ?Młota? Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Trudno nie rozumieć irytacji faktem, iż Kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego na uroczystościach wykrzyknęła chórem ?Cześć ich pamięci!?.Cześć pamięci tych, których lokalna ludność pamięta, jako zwyrodniałych kryminalistów w mundurach.

  • prawdziwy historyk - niezalogowany 2017-02-21 10:31:45

    Nie mam zamiaru w żaden sposób umniejszać wysiłków ludzi walczących z panującym w latach 1945-89 komunistycznym reżimem. Należy jednak pamiętać, że postępowanie licznych bojowników o lepszą Polskę było bardzo odległe od żołnierskiego ideału.

  • Witold do Jerzego - niezalogowany 2017-02-20 21:56:55

    [quote name="Witold"][quote name="Jerzy"]Coś mi się zdaje,że zgodnie z filozofią PiS w sprawie przywrócenia kary śmierci oraz bezwzględnego w,........... która jest podstawą niezależności każdego kraju.PZDR,Jerzy Jerzegosyn Cieślański[/quote]...i kto bedzie to czytal...kilka zdan i stosowne odnosniki - link.To z IPN...http://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/38742,Narodowy-Dzien-Pamieci-Zolnierzy-Wykletych-2017-wydarzenia-przygotowane-przez-IP.html[/quote]P. Jerzy, prosze sie odniesc do rozmowy w tym linku..https://www.youtube.com/watch?v=5YtgQdkyHMY&list=PLAC8B4898C716837D

  • Witold - niezalogowany 2017-02-20 18:44:08

    [quote name="Jerzy"]Coś mi się zdaje,że zgodnie z filozofią PiS w sprawie przywrócenia kary śmierci oraz bezwzględnego wprowadzania ładu i porządku metodami totalitarnymi,w obliczu powojennego niedoboru leków i szpitali psychiatrycznych,podjęcie decyzji o wystrzelaniu uzbrojonych wykolejeńców dla przywrócenia ładu i porządku publicznego, każdej władzy było by miłe. Nawet jeśli by byli z tego samego obozu.Piłsudczycy w zamachu majowym wystrzelali na ulicach Warszawy ponad stu legalnych obrońców prawowitego rządu polskiego.Międzywojenna władza polska skomponowana z kolaborantów trzech zaborców,nie miała oporów przed rozstrzeliwaniem na ulicach protestujących robotników.Pierwsze obozy koncentracyjne i pacyfikacje wsi ukraińskich z rozstrzeliwaniem bezbronnej ludności włącznie i budowę obozów koncentracyjnych przeprowadzała armia sanacyjnej II Rzeczpospolitej a nie faszyści Hitlera.Dla przetrwania narodu ważne jest aby umieć wyczuć ten moment,kiedy w zastanych okolicznościach geopolitycznych należy porzucić walkę zbrojną na rzecz pozytywistycznej budowy potęgi gospodarczej, która jest podstawą niezależności każdego kraju.PZDR,Jerzy Jerzegosyn Cieślański[/quote]...i kto bedzie to czytal...kilka zdan i stosowne odnosniki - link.To z IPN...http://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/38742,Narodowy-Dzien-Pamieci-Zolnierzy-Wykletych-2017-wydarzenia-przygotowane-przez-IP.html

  • Jerzy - niezalogowany 2017-02-20 09:40:44

    Coś mi się zdaje,że zgodnie z filozofią PiS w sprawie przywrócenia kary śmierci oraz bezwzględnego wprowadzania ładu i porządku metodami totalitarnymi,w obliczu powojennego niedoboru leków i szpitali psychiatrycznych,podjęcie decyzji o wystrzelaniu uzbrojonych wykolejeńców dla przywrócenia ładu i porządku publicznego, każdej władzy było by miłe. Nawet jeśli by byli z tego samego obozu.Piłsudczycy w zamachu majowym wystrzelali na ulicach Warszawy ponad stu legalnych obrońców prawowitego rządu polskiego.Międzywojenna władza polska skomponowana z kolaborantów trzech zaborców,nie miała oporów przed rozstrzeliwaniem na ulicach protestujących robotników.Pierwsze obozy koncentracyjne i pacyfikacje wsi ukraińskich z rozstrzeliwaniem bezbronnej ludności włącznie i budowę obozów koncentracyjnych przeprowadzała armia sanacyjnej II Rzeczpospolitej a nie faszyści Hitlera.Dla przetrwania narodu ważne jest aby umieć wyczuć ten moment,kiedy w zastanych okolicznościach geopolitycznych należy porzucić walkę zbrojną na rzecz pozytywistycznej budowy potęgi gospodarczej, która jest podstawą niezależności każdego kraju.PZDR,Jerzy Jerzegosyn Cieślański

  • Jerzy - niezalogowany 2017-02-20 09:21:38

    Wojna wykrzywia psychikę ludzi,którzy zabijają innych ludzi.Mordowanie wchodzi w krew.Ze strachu i z byle powodu.W pewnym momencie bez zabijania,bez tego poczucia władzy absolutnej,nie można już normalnie żyć.Powrót do życia w społeczeństwie,do uczciwej pracy,gdzie jest się zależnym od innych ludzi,(w dodatku, nie uzbrojonych)jest nie możliwy.By strzelać dalej i czuć się kimś,szafując cudzym życiem,wojenni wykolejeńcy potrafią napisać Meinkampf.A nawet wcielić ją w życie. Do walki podziemnej z bronią w ręku garną się ludzie zdecydowani na wszystko.Często bandziory i pojeby, których charakter w ten czas wojennym,nader skutecznym jest i potrzebnym.Trafiają się również psychopaci i fanatycy z religijnymi uRojeniami.Cywilom trudno odróżnić bandziora,który rabuje podszywając się pod partyzantów,od partyzantów którzy z bronią w ręku,pod groźbą kary śmierci za odnowę pomocy zabierają resztki zapasów żywnościowych rolnikowi w nocy.Bandziory o tym wiedzą i chętnie się podszywają pod partyzantów.Dla tego, droga młodzieży,wojna jest zła.Wojny należy unikać za wszelką cenę.Jednostronne wynoszenie dzielności w zabijaniu jednych żołnierzy nad drugich zawsze prowadzi do jeszcze większej tragedii.PZDR,Jerzy Jerzegosyn Cieślański

  • Jerzy - niezalogowany 2017-02-20 09:12:24

    Nie istniał,umotywowany względami dobra ogólnonarodowego,sens prowadzenia dalszej walki zbrojnej po zakończeniu wojny.Sojusznicze państwa zachodnie przehandlowały na rzecz Rosji interesy Polski.W wyniku tego staliśmy się krajem jednolitym narodowościowo i religijnie.ZSRR dostało rolnicze tereny zamieszkałe przez ludność litewską, białoruską i ukraińską.Polska w zamian otrzymała ziemie zachodnie z ich wysoce uprzemysłowioną infrastrukturą.Ludność na utraconych terenach wschodnich, od wieków uważała Polaków za okupantów.W obecnych czasach zbrodniczego wspierania przez USA radykalnych ruchów nacjonalistycznych opartych na fanatyzmie religijnym, tj.w krajach,które USA pragną sobie podporządkować gospodarczo,nie uniknęlibyśmy rzezi na modłę bałkańską. Mocarstwa zachodnie uznały za prawowite,nowe komunistyczne władze Polski i choć na rękę byłyby im krwawe potyczki z Rosjanami w Polsce, to nie ruszyliby palcem w bucie aby udzielić Polakom pomocy.Patrz Węgry 1956 i Czechosłowacja 1968.Rząd londyński rozwiązał Armię Krajową.Tymczasem wojna skończyła się definitywnie i należało brać się do odbudowy kraju a nie do mordowania urzędników, którzy rozdzielali ziemie z reformy rolnej, likwidowali analfabetyzm na wyczerpanej wojną posanacyjnej wsi i elektryfikowali kraj. PRL poświęciła prawa nielicznej garstki kapitalistów i obszarników ziemskich na rzecz poprawy bytu kilkudziesięciu milionów biedoty, w kraju wyniszczonym po długotrwałej wojnie.Chwała jej za to.PZDR,Jerzy Cieślański

  • Komentator - niezalogowany 2017-02-19 22:19:27

    Poniżej zapewne ktoś dobrze zorientowany inaczej. A może warto zachęcić ludzi do poznawania historii Wyklętych zamiast wypisywać uwagi nie do rzeczy? Nie każdy myśli Twoimi kategoriami. Jest coś organizowane i bardzo dobrze.

  • zong wyborczy - niezalogowany 2017-02-19 20:58:28

    [quote name="..."][quote name="opaska na oczy"][/quote]...i dlaczego, dopiero teraz Wozniak i Ziedalski az tak....?[/quote]jak to dlaczego jest okazja by o działaniach potencjalnego kandydata w wyborach zaczęło żyć w świadomości potencjalnego wyborcy.[/quote]parcje maja 8) ...ARiRR i..blizniak z KRUS :-*

  • ... - niezalogowany 2017-02-19 16:54:19

    [quote name="opaska na oczy"][/quote]...i dlaczego, dopiero teraz Wozniak i Ziedalski az tak....?[/quote]jak to dlaczego jest okazja by o działaniach potencjalnego kandydata w wyborach zaczęło żyć w świadomości potencjalnego wyborcy.

  • andrew - niezalogowany 2017-02-19 16:32:11

    [quote name="Niezłomni"]Ale się ktoś uczepił Żołnierzy Wykletych. Co do Kurasia zdanie są mocno podzielone wśród historyków a już Ty wrzucasz go do jednego wora z mordercami Narodu Polskiego. "..Wkurza mnie mocno zmiana propagandowego wektora, który jest cholernie nierzetelny historycznie (od potępienia do apologi).." Czyli co z uwagi na Burego mamy źle mówić o Wyklętych?? Pobożne życzenie GW i całego lewackiego środowiska. ich też to wkurza. Żołnierze Wyklęci to też 99,9% postaci walczących bohatersko i prawo o wolną Polskę. Ciągle piszesz Bury, Kuraś (przypomnę nie ma o nim jednoznacznej oceny mimo, że tu już został oceniony przez Ciebie). Żołnierze Wykleci to też Uskok, Szary, Wołyniak, Łupaszko, Zapora, Jastrząb, Żelazny oraz tysiące innych. Proszę w imię jednego nazwiska nie marginalizować ich zasług bo to podchodzi już pod przekaz czerwonej gadzinówki.[/quote]Co do Kurasia zgoda. Po za tym Kuraś był w SB. Łupaszko ma na swoim koncie zbrodnie w Dubinkach ALE WTEDY JAKO ŻOŁNIERZ AK. Przez kierownictwo AK miał zostać rozliczony za to ale nie został. Zapora podpalał wioski popierające nowy ustrój i nazywał je Moskwami. Był za to krytykowany przez innych żołnierzy wyklętych.

  • Niezłomni - niezalogowany 2017-02-19 12:24:00

    Ale się ktoś uczepił Żołnierzy Wykletych. Co do Kurasia zdanie są mocno podzielone wśród historyków a już Ty wrzucasz go do jednego wora z mordercami Narodu Polskiego. "..Wkurza mnie mocno zmiana propagandowego wektora, który jest cholernie nierzetelny historycznie (od potępienia do apologi).." Czyli co z uwagi na Burego mamy źle mówić o Wyklętych?? Pobożne życzenie GW i całego lewackiego środowiska. ich też to wkurza. Żołnierze Wyklęci to też 99,9% postaci walczących bohatersko i prawo o wolną Polskę. Ciągle piszesz Bury, Kuraś (przypomnę nie ma o nim jednoznacznej oceny mimo, że tu już został oceniony przez Ciebie). Żołnierze Wykleci to też Uskok, Szary, Wołyniak, Łupaszko, Zapora, Jastrząb, Żelazny oraz tysiące innych. Proszę w imię jednego nazwiska nie marginalizować ich zasług bo to podchodzi już pod przekaz czerwonej gadzinówki.

  • Romuald Rajs, ps. ?B - niezalogowany 2017-02-19 10:50:10

    [quote name="Misza"]Czekamy na bublikacje... :-? /proponuje kontakt z IPNIPN już dawno to zrobił. Myślisz, że skąd mam te informacje? Wkurza mnie mocno zmiana propagandowego wektora, który jest cholernie nierzetelny historycznie (od potępienia do apologi). Wrzuca się bandytów jak Rajs i Kuraś do jednego wora pod tytułem ?Żołnierze Wyklęci? z ludźmi, którzy rzeczywiście swoimi czynami zasłużyli na szacunek. Taki ?Wyklęty Bury? wycierał sobie mordę Polskością i Narodem w trakcie mordowania prawosławnych chłopów na Podlasiu! Byłem tam, z miejscowymi rozmawiałem i jak sądzę, kilkumiesięczne dziecko spalone przez tego ?bohatera? wraz z rodzicami w Zaleszanach jest dużo bardziej warte upamiętnienia (bo kto o nim teraz pamięta?) niźli ten ?bohater?.[/quote]link.....

  • opaska na oczy - niezalogowany 2017-02-19 09:53:15

    [quote name="Misza"]Czekamy na bublikacje... :-? /proponuje kontakt z IPNIPN już dawno to zrobił. Myślisz, że skąd mam te informacje? Wkurza mnie mocno zmiana propagandowego wektora, który jest cholernie nierzetelny historycznie (od potępienia do apologi). Wrzuca się bandytów jak Rajs i Kuraś do jednego wora pod tytułem ?Żołnierze Wyklęci? z ludźmi, którzy rzeczywiście swoimi czynami zasłużyli na szacunek. Taki ?Wyklęty Bury? wycierał sobie mordę Polskością i Narodem w trakcie mordowania prawosławnych chłopów na Podlasiu! Byłem tam, z miejscowymi rozmawiałem i jak sądzę, kilkumiesięczne dziecko spalone przez tego ?bohatera? wraz z rodzicami w Zaleszanach jest dużo bardziej warte upamiętnienia (bo kto o nim teraz pamięta?) niźli ten ?bohater?.[/quote]...i dlaczego, dopiero teraz Wozniak i Ziedalski az tak....?

  • Misza - niezalogowany 2017-02-19 06:56:51

    Czekamy na bublikacje... :-? /proponuje kontakt z IPNIPN już dawno to zrobił. Myślisz, że skąd mam te informacje? Wkurza mnie mocno zmiana propagandowego wektora, który jest cholernie nierzetelny historycznie (od potępienia do apologi). Wrzuca się bandytów jak Rajs i Kuraś do jednego wora pod tytułem ?Żołnierze Wyklęci? z ludźmi, którzy rzeczywiście swoimi czynami zasłużyli na szacunek. Taki ?Wyklęty Bury? wycierał sobie mordę Polskością i Narodem w trakcie mordowania prawosławnych chłopów na Podlasiu! Byłem tam, z miejscowymi rozmawiałem i jak sądzę, kilkumiesięczne dziecko spalone przez tego ?bohatera? wraz z rodzicami w Zaleszanach jest dużo bardziej warte upamiętnienia (bo kto o nim teraz pamięta?) niźli ten ?bohater?.

  • ? - niezalogowany 2017-02-18 16:00:41

    [quote name="Misza"][quote name="Wyklęci"][quote name="Magdo"]Moja babcia rocznik 1905 mówiła że to nie żołnierzy wyklęci tylko przeklęci.Przeklęci przez ludzi którzy przez nich płakali.[/quote]Bo taką ciemnotę wciskali ludziom komuniści. Płakali konfidenci[/quote]Płakały białoruskie rodziny pomordowanych przez bandę Burego na Podlasiu m.in. w Zaleszanach. Płakały osierocone dzieci Słowaków pomordowanych przez Ognia na Podhalu. To były dzikie czasy i często dzicy, przeklęci ludzie. Umniejszamy bohaterów jak Pilecki stawiając ich w tym samym rzędzie co Rejs i Kuraś.[/quote]Czekamy na bublikacje... :-? /proponuje kontakt z IPN/

  • Misza - niezalogowany 2017-02-18 12:42:52

    [quote name="Wyklęci"][quote name="Magdo"]Moja babcia rocznik 1905 mówiła że to nie żołnierzy wyklęci tylko przeklęci.Przeklęci przez ludzi którzy przez nich płakali.[/quote]Bo taką ciemnotę wciskali ludziom komuniści. Płakali konfidenci[/quote]Płakały białoruskie rodziny pomordowanych przez bandę Burego na Podlasiu m.in. w Zaleszanach. Płakały osierocone dzieci Słowaków pomordowanych przez Ognia na Podhalu. To były dzikie czasy i często dzicy, przeklęci ludzie. Umniejszamy bohaterów jak Pilecki stawiając ich w tym samym rzędzie co Rejs i Kuraś.

  • Wyklęci - niezalogowany 2017-02-18 10:35:12

    [quote name="Magdo"]Moja babcia rocznik 1905 mówiła że to nie żołnierzy wyklęci tylko przeklęci.Przeklęci przez ludzi którzy przez nich płakali.[/quote]Bo taką ciemnotę wciskali ludziom komuniści. Płakali konfidenci

  • Bedok - niezalogowany 2017-02-17 22:02:53

    Żołnierze Niezłomni bohaterami młodego pokolenia. O Pileckim powinno uczyć się w szkołach!

  • Magdo - niezalogowany 2017-02-17 20:19:40

    Moja babcia rocznik 1905 mówiła że to nie żołnierzy wyklęci tylko przeklęci.Przeklęci przez ludzi którzy przez nich płakali.