:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C pochmurno z przejaśnieniami

Bogumiła Szeląg z pośmiertnym tytułem „Zasłużony dla Miasta Garwolina”

Podczas ostatniego posiedzenia Rady Miasta Garwolina radni jednogłośnie podjęli uchwałę nadającą pośmiertnie Bogumile Szeląg tytuł „Zasłużony dla Miasta Garwolina.

W uzasadnieniu uchwały napisano „Bogumiła Szeląg urodziła się 3 marca 1938 r. w Lublinie. Po zdaniu egzaminu dojrzałości w 1960 r. podjęła studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Swa karierę zawodową rozpoczęła jako nauczyciel szkoły rolniczej w Sobieszynie. Bogumiła Szeląg była pedagogiem. Od 1970 do 1977 roku pełniła funkcję dyrektora Zasadniczej Szkoły Drobiarskiej i Technikum Hodowlanego w Miętnem, gdzie pod jej kierownictwem wybudowana została nowoczesna placówka. Dzięki skutecznemu działaniu i uporowi Bogumiły Szeląg, szkoła nie tylko przetrwała, ale osiągnęła status największego i najbardziej znanego w Polsce Zespołu Szkół Rolniczych. W 1978 roku jako nauczyciel Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem zorganizowała najsilniejszą w garwolińskiej oświacie sekcję NSZZ Solidarność. Następnie, stając wraz z młodzieżą w obronie krzyży usuwanych z sal lekcyjnych, wpisała się na stałe w dzieje i historię placówki. W związku z tymi wydarzeniami nazwisko Pani Bogumiły Szeląg widnieje w Instytucie Pamięci Narodowej w katalogu osób „rozpracowywanych” przez organa bezpieczeństwa państwa komunistycznego.

 

Poświęciła się dzieciom i młodzieży

W swym życiu bez reszty poświęciła się dzieciom i młodzieży, kierując się ich dobrem. Jak mówiła: „Ja dawno temu otrzymałam wsparcie, więc na zasadzie oddaj dobro, które otrzymałeś, pomagam dzieciom”. Z tym przekonaniem, mając w perspektywie pożegnanie się ze szkołą i młodzieżą, w dniu 27 lutego 1997 roku powołała do życia Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom w Garwolinie, w którym od początku pełniła funkcję Prezesa Zarządu. Pierwowzorem dla utworzonej organizacji było Warszawskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Gniazdo”, kierowane przez Alinę Janowską, którą Pani Bogumiła Szeląg wielokrotnie zapraszała i gościła w progach „Przystani”.

Zakładając Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom, Bogumiła Szeląg za główny cel wyznaczyła sobie pomoc dzieciom potrzebującym wsparcia w pokonywaniu problemów szkolnych, rodzinnych i społecznych. Działała w przekonaniu, że pomoc udzielana dzieciom i rodzinom pozytywnie wpłynie na ich postawy, aspiracje szkolne i życiowe. Wierzyła, iż prowadzona profilaktyka środowiskowa uchroni podopiecznych od wchodzenia w grupy nieformalne, podniesie ich poczucie własnej wartości i ułatwi wejście w dorosłe życie.Inicjatywa założenia Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom była ogromnym przedsięwzięciem, które owocuje do dziś. Stowarzyszenie jest bowiem najprężniej działającą tego typu instytucją nie tylko w mieście, ale i na terenie powiatu. Stowarzyszenie prowadzi codzienne zajęcia edukacyjno-wychowawcze i socjoterapeutyczne, zajęcia warsztatowe z rodzicami, dożywianie dzieci a także udziela pomocy materialnej.

Bogumiła Szeląg za swoją życiową postawę, walkę i ogromne serce otrzymała szereg zaszczytnych odznaczeń, w tym: Medal Benemerenti - przyznany przez papieża Jana Pawła II za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła Katolickiego; Medal Pro Ecclesia et Pontiffice (dla Kościoła i Papieża), przyznany przez papieża Benedykta XVI za obronę protestującej młodzieży; Order Odrodzenia Polski przyznany przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego; Zasłużony dla Powiatu Garwolińskiego i Medal Polskiej Niezapominajki – przyznany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Bogumiła Szeląg zmarła 14 marca 2018 r. W dniu pogrzebu została określona jako osoba, która „Żyła skromnie, ale przecież niezwykle twórczo. Była cicha, a przecież wywierała silny wpływ na życie tak wielu ludzi. Nie narzucała się, a przecież pozostawała niezastąpiona i wręcz niezbędna…” (Zobacz zdjęcia i relację z pogrzebu śp. Bogumiły Szeląg >>>)

 

Medal podczas sesji odebrała Olga Szeląg, siostra śp. Bogumiły Szeląg. Medal wręczył burmistrz miasta Tadeusz Mikulski i przewodniczący rady miasta Marek Jonczak.

 

Garwolin.pl, oprac. ur

 


Bogumiła Szeląg z pośmiertnym tytułem „Zasłużony dla Miasta Garwolina” komentarze opinie

 • gość 2018-06-10 22:01:01

  DLA MIASTA GARWOLIN NIE ZASŁUZYŁA SIE KOMPLETNIE NICZYM!!!MOZE DLA MIETNEGO WIEC NADANIE TAKIEGO TYTUŁU JEST WIELKIM NIEPOROZUMIENIEM. TYLKO CO SIE SPODZIEWAC PO TEJ RASZIE

 • gość 2018-06-19 11:05:08

  Można mieć różne opinie, ale najpierw jest niezbędna wiedza, by się wypowiadać.

 • gość 2018-06-19 16:24:08

  Bardzo krzywdząca opinia. P. Bogumiła założyła w Garwolinie Stowarzyszenie Pomocy dzieciom "Przystań" w którym pracowała ponad 20 lat z tego co wiem nie pobierając wynagrodzenia. Stowarzyszenie zajmuje się prowadzeniem świetlic dla dzieci. Pani Bogumiła oddała się tej pracy; rozwinęła stowarzyszenie a także pozyskała oraz wyremontowała leśniczówkę w Ewelinie w której odbywają się wakacyjne turnusy dla dzieci. Jak była skromną osobą można wnioskować z powyższej opinii spowodowanej mam nadzieję kompletną niewiedzą na temat Pani Szeląg.

 • StG - niezalogowany 2018-06-19 16:26:15

  Bardzo krzywdząca opinia. P. Bogumiła założyła w Garwolinie Stowarzyszenie Pomocy dzieciom "Przystań" w którym pracowała ponad 20 lat z tego co wiem nie pobierając wynagrodzenia. Stowarzyszenie zajmuje się prowadzeniem świetlic dla dzieci. Pani Bogumiła oddała się tej pracy; rozwinęła stowarzyszenie a także pozyskała oraz wyremontowała leśniczówkę w Ewelinie w której odbywają się wakacyjne turnusy dla dzieci. Jak była skromną osobą można wnioskować z powyższej opinii spowodowanej mam nadzieję kompletną niewiedzą na temat Pani Szeląg.

 • gość 2018-06-21 11:48:28

  Skoro tak sie zasłuzyła w Ewelinie to WOJT GMINY POWINIEN JEJ PRZYZNAWAC TYTUŁY A NIE MIASTO GARWOLIN DLA KTÓREGO NIE ZROBIŁA PRAWIE NIC!!!!!!!!!!

 • StG - niezalogowany 2018-06-22 09:56:33

  P. Bogumiła założyła w Garwolinie Stowarzyszenie Pomocy dzieciom "Przystań" w którym pracowała ponad 20 lat z tego co wiem nie pobierając wynagrodzenia. STOWARZYSZENIE ZAJMUJE SIĘ DZIEĆMI Z GARWOLINA. PROWADZI ŚWIETLICE, POMAGA DZIECIOM W ODRABIANIU LEKCJI, ORGANIZUJE WYCIECZKI, TURNUSY ITD. To mało dla Garwolina?

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl