:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  0°C lekkie zachmurzenie

Co zrobić po otrzymaniu PIT – 11?

 

Wielkimi krokami zbliża się zakończenie roku. Już na początku przyszłego (do końca lutego) zaczniemy otrzymywać od swoich pracodawców dokumenty PIT-11. Od tego momentu mamy około 2 miesiące (do 30 kwietnia 2018) na złożenie swojej deklaracji PIT 2018 (np. przez internet). Co należy zrobić z PIT-11 i jak prawidłowo wypełnić zobowiązania wobec fiskusa?

 

 

 

PIT-11 podstawą dla PIT-37

 

PIT-11 jest dokumentem, który z zasady otrzymujemy od naszego pracodawcy. Stanowi formalną informację o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Są w nim uwzględnione najważniejsze informacje finansowe, które mają stanowić podstawę do wypełnienia przez podatnika indywidualnej deklaracji podatkowej np. na druku formularza PIT-37 czy PIT-36.

 

W tym miejscu należy zauważyć, że możliwe jest otrzymanie naraz kilku PIT-11, na przykład gdy pracujemy w więcej niż jednym miejscu. Jest to zupełnie normalna sytuacja. Zmusza jednak do uwzględnienia wszystkich źródeł dochodów w swojej deklaracji podatkowej.

 

W przypadku jeżeli do końca lutego nie otrzymamy od pracodawcy odpowiednich dokumentów, należy niezwłocznie zgłosić się do odpowiedniego działu księgowego lub kadrowego. Jeśli tego typu interwencja nadal nie odniesie skutku, niestety nie zwalnia to podatnika z obowiązku wypełnienia PIT-37. W takiej sytuacji, posiłkując się posiadanymi informacjami należy jak najdokładniej  wypełnić zeznanie roczne. Uwaga: Istnieją ustawowe wyjątki zwalniające w niektórych przypadkach pracodawcę od wystawiania PIT-11 (np. bardzo niska kwota umowy).

 

Weryfikacja danych i informacji

 

Nim zaczniemy wypełniać nasze PITy online, czy też w dowolny inny sposób, warto najpierw przeanalizować czy informacje wprowadzone w otrzymanym PIT-11 są poprawne. Czy wszystkie dane identyfikacyjne, kwoty finansowe itp. się zgadzają. W tym miejscu zwróćmy szczególną uwagę na wprowadzony adres - zgodnie z prawem dla ustalenia właściwego urzędu skarbowego wiążące pozostają adresy zamieszkania podatnika (nie zameldowania). Jest to sprawa mająca wpływ również na obliczenia np. kosztów dojazdów do pracy, w przypadku jeżeli pracownik mieszka w innej miejscowości niż zakład pracy, w którym pracuje.

 

Warto również zaznaczyć, że nieprawidłowe wprowadzenie danych w PIT-11 nie pozwala na automatyczne zwolnienie podatnika z konieczności prawidłowego wypełnienia własnej deklaracji rocznej PIT-37. Nawet w przypadku składania deklaracji PIT 2018 przez internet pamiętajmy, że jednak ciągle  składamy oficjalny dokument - zeznanie do urzędu skarbowego.

 

Co zrobić z PIT-11?

 

W dużym skrócie - zachować. PIT-11 jest jak wyjaśniono wyżej, podstawą do wypełnienia własnego zeznania rocznego- na nim należy oprzeć swoją pracę z innym dokumentem.  PIT-11 nie wysyłamy wprost do fiskusa, aczkolwiek stanowi on podstawę i źródło podawanych przez nas informacji. Z tego powodu, po wypełnieniu i przesłaniu do urzędu deklaracji PIT-37 należy zachować jej kopię, potwierdzenie nadania, oraz wszelkie źródła / podstawy ich wypełnienia, w tym PIT -11.

 

Są różne sposoby wypełnienia deklaracji PIT-36 lub PIT-37, obecnie na popularności zyskują wersje elektroniczne deklaracji oraz specjalne oprogramowania do wypełniania zeznań. Pozwalają one w wygodny, szybki sposób dopełnić obowiązków skarbowych. To opcja bez konieczności wizyty w urzędzie czy stania w kolejce na poczcie. Warto zorientować się więc i dowiedzieć więcej o możliwości pracy na własnym komputerze i przesłania PIT-37 w 2018 roku przez internet.

 

 

Artykuł sponsorowany

{jcomments off}

Co zrobić po otrzymaniu PIT – 11? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl