Coraz więcej oszustw na BLIK! Jak nie dać się oszukać?


Portal eGarwolin.pl
12/09/2019

Inne Powiat
BLIK służy do realizowania płatności. Jest bezpieczny, ale każdy użytkownik musi uważać komu chce w ten sposób przekazać pieniądze. Ofiarami oszustwa na BLIK padli także mieszkańcy powiatu garwolińskiego. Jak nie dać się oszukać?

Jak działają oszuści?

Wciąż pojawiają się przypadki osób, które padły ofiarą wyłudzenia pieniędzy. Ofiarami oszustwa na BLIK padli także mieszkańcy powiatu garwolińskiego (Czytaj więcej>>>). Mechanizm przestępstwa polega na przejęciu konta znajomego w serwisie społecznościowym (głównie na Facebooku) i tą drogą (np. przez komunikator Messenger) proszeniu o pomoc – czyli o przekazanie pieniędzy. Między innymi za pośrednictwem płatności BLIKIEM (wypłata z bankomatu lub płatność za zakupy w internecie). Wiele osób, sądząc, że koresponduje ze swoim znajomym podaje kod BLIK, a następnie w aplikacji mobilnej banku potwierdza PINEM realizację transakcji, nie sprawdzając jej szczegółów, które są podane do autoryzacji użytkownika w aplikacji banku. Godząc się na realizację transakcji użytkownicy tracą środki na rzecz osoby podszywającej się pod znajomych z sieci społecznościowych.

 

Trzeba być czujnym

BLIK służy do realizowania płatności. Jest bezpieczny, ale każdy użytkownik musi uważać komu chce w ten sposób przekazać pieniądze. Jeśli ktoś nagle w korespondencji internetowej prosi o pieniądze zawsze trzeba być czujnym. Bez względu na to czy będzie to zwykły przelew, przekaz pocztowy, gotówka czy transakcja BLIKIEM. W tego typu sytuacji najlepiej zadzwonić do takiej osoby, żeby zweryfikować, czy ktoś się pod nią nie podszywa.

Jeśli chcemy przekazać znajomemu pieniądze, możemy skorzystać z przelewu na numer telefonu BLIK. W ten sposób pieniądze trafią na konto bankowe bliskiej nam osoby natychmiast, a my będziemy mieli pewność, że nikt nie podszył się pod nią w internecie. Znamy jej numer telefonu. Każdy może mieć powiązany swój numer telefonu wyłącznie ze swoim numerem rachunku bankowego. W takiej sytuacji przed potwierdzeniem przelewu będziemy widzieli w aplikacji mobilnej banku, komu przekazujemy pieniądze. Taki przelew można zweryfikować, zidentyfikować odbiorcę.

 

Należy zabezpieczyć swoje konto na Facebooku przed przejęciem

Każdy powinien zabezpieczać dobrze swoje własne konta w mediach społecznościowych, np. na Facebooku – koniecznie korzystać z uwierzytelnienia dwuskładnikowego – dzięki niemu logowanie na nowym urządzeniu trzeba potwierdzić kodem otrzymanym w SMSie. Nie wolno podawać nikomu danych do logowania – zarówno do serwisów społecznościowych, poczty mailowej, jak i do telefonu czy tym bardziej aplikacji mobilnej banku.

Pieniądze można wypłacić lub przelać BLIKIEM tylko świadomie - każdą transakcję użytkownik musi potwierdzić znanym tylko sobie PINem w aplikacji mobilnej banku na swoim smartfonie. Nie wolno tracić czujności nawet po otrzymaniu wiadomości od kogoś bliskiego. Zanim przekaże się mu pieniądze trzeba się upewnić się, że to naprawdę on.

BLIK to szybka, wygodna i bezpieczna metoda płatności i przekazywania pieniędzy. Złodzieje oszukują użytkowników serwisów społecznościowych podszywając się pod ich znajomych lub licząc na ich dobre serce. Żaden złodziej nie zrealizuje jednak transakcji BLIKIEM bez udziału i decyzji użytkownika. Dlatego ważne, aby każdy był czujny i dokładnie się upewnił, czy ktoś nie chce go oszukać.

 

Inf. pras, oprac. ur

Zdj. poglądowe: Pixabay

 
Coraz więcej oszustw na BLIK! Jak nie dać się oszukać? - komentarze opinie

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.


zaloguj się
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów.

Czytaj więcej


Ostanio w Inne Powiat


TOP 5

Ogłoszenia

wróć

pełna wersja portalu