:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  2°C bezchmurnie

Czarne punkty wodne i niebezpieczna kąpiel

Archiwum Aktualności, Czarne punkty wodne niebezpieczna kąpiel - zdjęcie, fotografia

Tylko w ubiegłym roku na terenie całego Mazowsza doszło do 63 utonięć. Chcąc uczulić wypoczywających nad wodą na czyhające na nich zagrożenia, Samorząd Województwa Mazowieckiego wspólnie z policją już od 7 lat oznaczają najbardziej niebezpieczne miejsca tzw. czarnymi punktami wodnymi. W powiecie garwolińskim są trzy tablice.

 

Nadeszły długo oczekiwane wakacje. Wysoka temperatura zachęca do szukania wytchnienia nad różnego rodzaju akwenami. Niestety bardzo często wybieramy niestrzeżone, a co za tym idzie niebezpieczne kąpieliska. Statystyki policyjne nie pozostawiają złudzeń. W tym roku do dnia 28 czerwca, na ternie działania KWP zs. w Radomiu, woda pochłonęła już 17 ofiar, a podczas bieżących wakacji – 3. Ubiegłoroczny bilans ofiar wakacyjnego wypoczynku nad wodą to 25 osób, a w ciągu całego roku utonęło 50 osób. Okres wakacyjny to najniebezpieczniejszy czas jeśli chodzi o zdarzenia wodne. – Nasza akcja skierowana jest właśnie do osób wypoczywających nad wodą. Chcemy, aby unikali oni miejsc niebezpiecznych. Mam nadzieję, że dzięki tej akcji statystyki zaczną spadać, a osoby korzystające z kąpielisk będą zachowywały szczególną ostrożność tam, gdzie widnieją znaki ostrzegawcze – podkreślił podczas konferencji prasowej marszałek Adam Struzik.

 

11 nowych punktów na terenie Mazowsza

Niestety, jak wynika z obserwacji policji, na wodnej mapie Mazowsza wciąż znajdują się miejsca szczególnie niebezpieczne, w których dochodzi do największej liczby wypadków. Dzięki wspólnej akcji urzędu marszałkowskiego, Komendy Stołecznej Policji i Komendy Wojewódzkiej Policji w tym roku oznaczonych zostanie kolejnych 11 punktów. Dodatkowo wymienione zostaną 34 znaki, z czego aż 13 w Warszawie i okolicy. Środki na wyprodukowanie tablic w kwocie blisko 5 tys. zł zapewnił Samorząd Województwa Mazowieckiego. Miejsca do ustawienia znaków wytypowały komendy wojewódzka i stołeczna policji.

 

Przypomnijmy, że na terenie powiatu garwolińskiego są trzy „czarne punkty wodne”, czyli miejsca niebezpieczne, w których kąpiel, czy też inne zabawy w wodzie i nad wodą stwarzają realne zagrożenie dla korzystających w taki właśnie sposób z letniego wypoczynku.

Są to: jezioro Oblin w gminie Maciejowice, rejon rzeki Wisła w miejscowości Ostrów (gmina Maciejowice) oraz tzw. „ Morskie Oko" w Wildze.

 

Rozsądek ratuje życie

– Czarne punkty nad wodą, to znaki mające pobudzić wyobraźnię i zmusić do refleksji. Woda jest żywiołem, który potrafi pokazać, że często ma przewagę nad ludźmi i nie można go lekceważyć. Każdego roku stołeczni policjanci podejmują wiele akcji ratunkowych, będących odpowiedzią na wezwanie o pomoc. Za każdym razem ścigają się z czasem, gdyż w takich przypadkach to sekundy mogą zadecydować o czyimś życiu i najczęściej udaje nam się ten wyścig wygrać. Należy jednak pamiętać, że to głównie od osób wypoczywających nad wodą zależy czy nie dojdzie do niepotrzebnej tragedii. Pamiętajmy, że kąpiel i wchodzenie do wody w miejscach do tego nie wyznaczonych jest bardzo ryzykowna. Złym doradcą jest także alkohol, często idący w parze ze zbytnią wiarą we własne możliwości – zaznaczył Komendant Stołeczny Policji insp. Robert Żebrowski.Forma tablic jest prosta i czytelna. Czarno-żółta kolorystyka gwarantuje dobrą widoczność, natomiast minimalistyczna grafika – czytelność. Tablice informujące o ryzyku kąpieli są zawsze ustawione w widocznym dla wszystkich miejscu.

 

Wykaz czarnych punktów wodnych znaleźć można klikając TUTAJ.

 

mazovia.pl, KWP Radom

(oprac. dw) 2016-07-01 08:10:57

fot. poglądowe archiwum eG

Czarne punkty wodne i niebezpieczna kąpiel komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl