:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -2°C bezchmurnie

Czy szpital powinien zarabiać pieniądze na parkingu?

Już niebawem osoby parkujące przy Szpitalu Powiatowym w Garwolinie zapłacą za pozostawianie tam swoich pojazdów. – Czy szpital jest powołany do zarabiania pieniędzy na parkingu? Nikt do szpitala nie jeździ dla przyjemności, a tymczasem spotyka nas, pacjentów i członków ich rodzin, kolejna danina dla szpitala – twierdzi radny powiatowy Marcin Kobus. Jak powody podjęcia takiej decyzji tłumaczy dyrektor SPZOZ w Garwolinie Krzysztof Żochowski?

 

Temat płatnego parkingu przy Szpitalu Powiatowym w Garwolinie wywołuje wiele pytań i obaw nie tylko wśród czytelników, ale także wśród radnych powiatu garwolińskiego.

 

Czy tak wygląda dobra zmiana?

Podczas sesji rady powiatu, która odbyła się w grudniu minionego roku o postępy prac i funkcjonowanie płatnego parkingu pytał m.in. radny Adam Zboina, który informował, że docierają do niego głosy niezadowolenia osób, które nie zgadzają się z koniecznością płacenia za parkowanie przy szpitalu. Radny Marcin Kobus pytał, czy zdaniem dyrektora szpitala tak ma wyglądać dobra zmiana. – Czy szpital jest powołany do zarabiania pieniędzy na parkingu? Nikt do szpitala nie jeździ dla przyjemności, a tymczasem spotyka nas, pacjentów i członków ich rodzin, kolejna danina dla szpitala – mówił radny, który przypomniał, że w sierpniu 2016r. starosta proponował dołożenie 100 tys. zł do kosztów parkingu i wybudowania dodatkowych miejsc parkingowych na placu. – Po co karać ludzi za to, że i tak muszą jechać się leczyć do naszego szpitala – pytał Marcin Kobus. Radny zastanawiał się, czy aby uniknąć konieczności płacenia za parking pacjenci i odwiedzający ich w szpitalu członkowie rodzin, nie będą parkować przy przedszkolu w Sulbinach, na którym ostatecznie może nie starczyć miejsca dla rodziców.

 

Pieniądze na wkład własny trzeba skądś brać

Przyszpitalny parking miał być płatny od początku roku 2017. – Prace trwają. Wszystko jest prawie gotowe. Firma jeszcze nie dostarczyła kasy, która jest najważniejsza – mówi dyrektor szpitala Krzysztof Żochowski. Dyrektor SPZOZ w Garwolinie przyznaje, że do niego osobiście nikt nie przychodził, aby zgłaszać sprzeciw wobec decyzji o płatnym parkingu. – Nie muszą przychodzić, żebym wiedział, że ludzie z tego powodu szczęśliwi nie są. Przecież jeżeli coś kiedyś było za darmo, a teraz trzeba za to zapłacić, to jest zupełnie naturalna reakcja – mówi dyrektor, który dodaje, że sam płaci za parkowanie w Garwolinie, a pamięta czasy, gdy w mieście nie było ani jednego płatnego parkingu. –Niestety, świat się zmienia. Pamiętam czasy, gdy w Polsce wcale nie było płatnych dróg, a teraz autostrady są płatne i to należą do najdroższych w Europie. (…) Pieniądze publiczne przeznaczane na opiekę zdrowotną w Polsce są niewielkie. Wszyscy wiemy, że decyzją polskiego społeczeństwa, które stosownych polityków wybiera, którzy później budżet ustalają, ilość PKB, którą państwo polskie przeznacza na opiekę zdrowotną należy do najmniejszych w Europie i musimy mieć tego świadomość. Oczekiwania zdrowotne naszych mieszkańców są bardzo wysokie i słusznie, bo zdrowie jest bardzo dużą wartością. W sytuacji, kiedy prowadzimy inwestycje, pozyskujemy duże środki zewnętrzne tak, żeby nasz szpital był nowoczesny, żeby dysponował nowoczesnym sprzętem, to również przy pozyskiwaniu tych dużych środków zewnętrznych trzeba mieć na tak zwany wkład własny i skądś na to pieniądze trzeba brać – zaznacza Krzysztof Żochowski.

Dyrektor szpitala zwraca uwagę na to że w wielu miejscach, gdzie szpitale pozyskują środki zewnętrzne, środki własne przekazuje im organ prowadzący, który dodatkowo dofinansowuje te placówki. – W momencie, gdy był duży projekt unijny na 24 mln zł, to cały wkład własny musieliśmy wygenerować z środków własnych. Z olbrzymim trudem udało się w końcu uzyskać poręczenie kredytu ze Starostwa Powiatowego. Podobnie było przy remoncie przychodni. Też jedyne wsparcie, które wówczas otrzymaliśmy, to było poręczenie wkładu własnego. W tej chwili przy projekcie informatycznym rzeczywiście połowę wkładu w tegorocznym budżecie powiat garwoliński zabezpieczył, ale skądś drugą połowę trzeba wziąć. To jest pół mln zł – argumentuje Krzysztof Żochowski. Dyrektor dodaje, że większość szpitali, które zna, ma płatne parkingi, a to, że przy garwolińskim szpitalu nie trzeba było płacić za parkowanie było ewenementem.

 

Dyrektor SPZOZ zaznacza, że na chwilę obecną trudno określić wpływy z płatnego parkingu. Z pewnością może to zmienić podejście kierowców, którzy bywa, że na przyszpitalnym parkingu zostawiają samochody na dłużej i jadą dalej do pracy lub są pacjentami, którzy przebywają w szpitalu np. 3 dni i na ten czas zostawiają na parkingu swój samochód. Krzysztof Żochowski przypomina, że osoby, które tylko będą podwoziły pacjentów do szpitala nie będą płacić za parking.

 

Inwestycja sięga kwoty około 100 tys. zł. Według symulacji biznesowych nakłady na płatny parking powinny zwrócić się w ciągu pierwszego roku jego funkcjonowania.

 

(ur) 2017-01-09 17:43:28

Czy szpital powinien zarabiać pieniądze na parkingu? komentarze opinie

 • Mieszkaniec - niezalogowany 2017-01-14 01:13:05

  Teraz płatny szpital, poprzez politykę Pana Dyrektora - anestezjolog odmówił nam znieczulenia podczas porodu (a to obowiązek). Widzę, że dobra zmiana się rozwija skutecznie. Może gdy w codziennych sprawach dotkie mieszkańców to i w Garwolinie przestanie wygrywać każde wybory prawica.

 • pacjent - niezalogowany 2017-01-10 16:31:23

  Jak już pieniążki za parkowanie zaczną spływać, to mam nadzieję że kupią ławki i krzesła dla osób czekających na wizytę u ortopedy. Poniżające jest gdy pacjent ze złamaną nogą stoi na 2 zdrowej i podpiera się kulami.

 • pan cogito - niezalogowany 2017-01-10 14:51:27

  [quote name="Obiektywnie"]Ludzie w Warszawie przy każdym szpitalu się beceluje. Lekarze też wszędzie płacą.myślę że i tu będą jakieś abonamenty nie tylko dla personelu. A jeżeli chodzi o stronę prawną to od kad szpitale mogą prowadzis ""własną działalność,,to jest wszystko legalne. Pozdrawiam i zapraszam do zapoznania się z kodeksem a nie wypowiadać się bez sensu[/quote]legalnie - nie znaczy uczciwie. W Warszawie nie płaci się za parking przy szpitalu, tylko za parkometry. To różnica.

 • Obiektywnie - niezalogowany 2017-01-10 14:07:09

  Ludzie w Warszawie przy każdym szpitalu się beceluje. Lekarze też wszędzie płacą.myślę że i tu będą jakieś abonamenty nie tylko dla personelu. A jeżeli chodzi o stronę prawną to od kad szpitale mogą prowadzis ""własną działalność,,to jest wszystko legalne. Pozdrawiam i zapraszam do zapoznania się z kodeksem a nie wypowiadać się bez sensu

 • Nuda - niezalogowany 2017-01-10 09:47:07

  To w ramach sprawiedliwości to i lekarze powinni płacić bo też są na dyżurach po 3 dni i zostawiają samochody.jak wszyscy to wszyscy.a jak dyrektor nie radzi sobie z prowadzeniem placówki to niech odda osobie kompetentnej ,która nie bedzie zdzierac i tak biednych pacjentów ostatni grosz.może i personel byłby w końcu porządny.

 • 4 - niezalogowany 2017-01-10 08:23:48

  Przechodziłem tamtędy i nie mogę uwierzyć w to co widziałem. Dlaczego jakaś grupa ( bo przecie nie jedna osoba miała pomysła) na publicznej! drodze postawiła szlabany i chce pobierać opłaty w imię naszego dobra? Czy to jest zgodne z obowiązującym prawem?

 • egon - niezalogowany 2017-01-09 22:39:09

  Nie wiem jak jest obecnie jednak jakiś czas wstecz za przebywanie z dzieckiem opłaty pobierali . Tylko nie widzą że rodzic wyręcza pielęgniarki które bez tego wsparcia wyglądaly by blado . Wyobrazić sobie można tylko że przychodzi pani daje pojemnik na mocz i stwierdza że ,,lapie pani jak będzie sikać ""teraz wystarczy sobie pomyśleć że jest 200 dzieci na oddziale którym to badanie zlecono . Swoją drogą na fejsie mamy się szykują i to chyba jutro do zawiadomienia nfz i rzecznika o wyczynach starszego lekarza pediatry a przynajmniej na oddziale pediatrycznym pracującego . Znajomy też wspominał że w nocy sor jest ZAMKNIĘTY i po 10 min pukania przyp....w drzwi to dopiero wyszła jakaś . Jak kroplówka się skończyła i mineły objawy które zna pomyślał że zaraz pora się zbierać ale prawie 40 min czekał na odłączenie a panie rechotały w kanciapie .

 • Miki - niezalogowany 2017-01-09 18:59:30

  Pieniądze można zacząć pobierać od kiedy w szpitalu będzie pełne i wystarczające wyżywienie dla pacienta żeby rodzina i znajomi jużnie musieli z reklamówami dożywiać pacientów i darmowe leki dla dzieci .Łóżka dla rodzica w szpitalu przy dziecku też darmowe powinny być tak jak jest to w unii a przecież tak do niej dążymy .

 • Tudek - niezalogowany 2017-01-09 16:51:53

  Rozsądnie, ale płacić

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl