:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C bezchmurnie

Debatowali o bezpieczeństwie w powiecie. Problemów jest mniej?

W tym tygodniu, w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Garwolinie odbyła się debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu w powiecie garwolińskim pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Podczas spotkania poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak zwrócił uwagę na niepełną salę, która jego zdaniem jest dowodem na to, że społeczeństwo ma mniej problemów.

Gospodarzami spotkania byli komendant powiatowy policji w Garwolinie mł. insp. Iwona Czarnocka oraz starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski, reprezentowany przez dyrektora Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności, Spraw Społecznych i Obywatelskich Tadeusza Czamarę.

 

W debacie wzięli udział m.in: poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Mazowieckiego Marek Renik, radny sejmiku województwa mazowieckiego Krzysztof Żochowski, prezes Sądu Rejonowego w Garwolinie Waldemar Szostek oraz prokurator rejonowy w Garwolinie Leszek Wójcik. Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych, radni miast i gmin, sołtysi, przedstawiciele innych służb mundurowych, dyrektorzy placówek oświatowo – wychowawczych, przedstawiciele seniorów, mieszkańcy powiatu garwolińskiego oraz uczniowie szkół średnich.

Debata była poświęcona bezpieczeństwu na terenie Garwolina i powiatu garwolińskiego. Podczas spotkania komendant powiatowy policji w Garwolinie mł. insp. Iwona Czarnocka omówiła stan bezpieczeństwa w całym powiecie. Następnie oficer prasowy KPP Garwolin asp. szt. Marek Kapusta omówił działanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa i odnotowane na niej zgłoszenia. Przybliżył również uczestnikom sposób korzystania z dwóch aplikacji: Moja Komenda i Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Następnie komendant mł. insp. Iwona Czarnocka zaprezentowała działania profilaktyczne podejmowane przez garwolińską policję, podkreślając projekt działań profilaktycznych nagrodzony przez MSWiA w rządowym programie „Ograniczania Przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej”. Komendant podkreśliła jak dużą role w obszarze profilaktyki społecznej odgrywają debaty społeczne. Kolejnym punktem było omówienie stanu realizacji wniosków, które zostały zgłoszone podczas debaty społecznej przeprowadzonej w 2016r.

 

"Ta sala była pełna, ale problemów było o wiele więcej"

Po zaprezentowaniu powyższych zagadnień wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do dyskusji, którą zapoczątkował poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak podkreślając bardzo dobry stan bezpieczeństwa w powiecie garwolińskim. Parlamentarzysta zwrócił uwagę na to, że niepełna sala nie świadczy o tym, że debata się nie udała, ale o tym, że z roku na rok jest coraz mniej problemów, z którymi mieszkańcy przychodzą na debatę. – Pamiętam konferencję sprzed 4 czy 5 lat, gdzie ta sala była pełna i pamiętam tematy poruszane. Dzisiaj tych osób nie ma na tej sali (...) Wiele problemów zostało rozwiązanych. Tych osób, które upominały się o rozwiązanie pewnych problemów na tej sali nie widzę. To też jest plus tych debat, takich spotkań. Ubywają problemy, bo o nich rozmawiamy. Oczywiście nie na wszystko się uda zaradzić bo nie na wszystko są rozwiązania na już, nie na wszystko są pomysły i pieniądze. (…) Ta sala była pełna, ale problemów było o wiele więcej – mówił poseł, który stwierdził, że jeśli takie spotkanie odbędzie się za rok lub za dwa lata, to problemów znowu ubędzie i wtedy trzeba będzie wybrać mniejszą salę. Parlamentarzysta zwrócił także uwagę na zgłoszenia anonimowe i niepotwierdzone, często dokonywane złośliwie przez sąsiadów.

Następnie głos zabrał radny sejmiku mazowieckiego Krzysztof Żochowski, który podziękował za bardzo dobrą współpracę policji z innymi instytucjami. Zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie st. kpt. Tomasz Biernacki podczas wystąpienia zachęcił zebranych do właściwej konserwacji urządzeń grzewczych oraz korzystania z urządzeń służących do wykrywania tlenku węgla wydobywającego się z niesprawnej instalacji.

 

Brak miejsc parkingowych, niebezpieczne drogi, nadmierna prędkość

Głównymi tematami poruszanymi przez uczestników debaty była nadmierna prędkość pojazdów poruszających się po drogach powiatu garwolińskiego, brak miejsc parkingowych w Garwolinie, brak chodników wzdłuż drogi nr 76 w gminie Borowie. Do wszystkich uwag zgłaszanych w tym zakresie ustosunkowywał się komendant powiatowy policji w Garwolinie oraz przedstawiciele innych służb odpowiedzialnych za wskazywane obszary tematyczne. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wilkowyi Ewa Mucha złożyła podziękowania za bardzo dobrą współpracę garwolińskiej policji z prowadzoną przez nią placówką oświatową.

Komendant powiatowy policji w Garwolinie mł. insp. Iwona Czarnocka podsumowując spotkanie, podziękowała wszystkim uczestnikom za przybycie i czynny udział w dyskusji na temat stanu bezpieczeństwa
 

 

Debata w południe nie dla pracujących

Czytelnicy portalu eGarwolin, komentując zapowiedź wydarzenia, zwracali uwagę na to, że pora debaty uniemożliwia uczestnictwo w niej mieszkańców, którzy w południe są w pracy. Należałoby pewnie rozważyć na przyszłość, aby ta debata mogła się odbyć w takich godzinach popołudniowych – przyznała mł. insp. Iwona Czarnocka. Komendant zaznaczyła, że inne instytucje, biorące udział w debacie, pracują w określonych godzinach, ale jeśli zachodziłaby taka potrzeba ze strony mieszkańców, to komenda jest otwarta na organizację popołudniowej debaty w nieco mniejszym gronie.

 

 

KPP Garwolin/ur

Fot. ur


Debatowali o bezpieczeństwie w powiecie. Problemów jest mniej? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl