:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -1°C pochmurno z przejaśnieniami

„Dostrzec. Przeżyć. Wyrazić.” – wystawa Izabeli Dądalskiej

W sobotę 1 września w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem odbył się wernisaż wystawy malarstwa i ceramiki pt. „Dostrzec. Przeżyć. Wyrazić.” autorstwa garwolińskiej artystki Izabeli Dądalskiej. Oprawę muzyczną wystawy zapewniła gościom pianistka Patrycja Wachowicz.

Zaprezentowane na wystawie obrazy oraz ceramika są efektem trzyletniej pracy. Ulubionymi technikami malowania Izabeli Dądalskiej są pastele suche, akryl oraz kredki akwarelowe. Tematem poszczególnych prac jest otaczająca artystkę przyroda, a w szczególności pejzaż mazowiecki, nadmorski, górski – miejsca, które artystka często odwiedza. Na wystawie są również kolaże – kompozycje wykonane z tkanin i kamieni – które ukazują tematy w bardziej namacalny sposób. Oddzielnym wątkiem są kwiaty i portrety, a także martwa natura. Na wystawie można obejrzeć nie tylko obrazy, ale także ceramikę. Pani Izabela od kilku lat bierze udział w zajęciach w pracowniach ceramicznych. Jest to przypomnienie zajęć z rzeźby w czasach szkoły średniej. Ceramika odkrywa dla niej nowe zagadnienia, daje możliwość realizacji małych form rzeźbiarskich, zaskakuje tematami.
Gośćmi na wernisażu była rodzina malarki, przyjaciele-artyści z liceum, współpracownicy oraz wychowankowie Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Przystań”.  Z zaproszenia skorzystali też poseł Stanisława Prządka, burmistrz Tadeusz Mikulski, dyrektor Gminnego Centrum Animacji Kultury w Sulbinach Kinga Smak-Lasocka, a także Marek Banaszak i Agnieszka Wielgosz z garwolińskiej galerii „Kotłownia”, którzy pomogli w aranżacji i organizacji wystawy.
Wystawę otworzyła dyrektor PCKiP Beata Pasternak, która przedstawiła sylwetkę artystki.
– Najtrudniej namalować jest to, co jest dla oczu nie widoczne. Bo czy można namalować szum wody i drzew ? Zapach kwiatów ? Czy można poczuć gramaturę liści ? Czy można wymalować, wyrzeźbić wiarę, nadzieję, miłość ? Myślę, że można wymalować wszystko, lecz by to zobaczyć oczyma, serce trzeba wypełnić radością i wrażliwością. Taką wrażliwością jaką ma pani Izabela. Wówczas odkryć można piękno nawet w rzeczach na pozór zwyczajnych lub nawet brzydkich – powiedziała Beata Pasternak
 

Otwarciu wystawy towarzyszyła także muzyka Fryderyka Chopina – jednego z ulubionych kompozytorów Izabeli Dądalskiej. Jego utworu zaprezentowała na miętnieńskim fortepianie Patrycja Wachowicz z Trzcianki (gm. Wilga) – nauczyciel w Zespole Szkół Artystycznych w Garwolinie, absolwentka Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu.
Wystawa została zorganizowana pod patronatem starosty powiatu garwolińskiego Marka Chciałowskiego.

Izabela Dądalska  urodziła się na Śląsku. W Garwolinie mieszka od lat młodości. Jest absolwentką państwowego Liceum Technik Plastycznych w Nałęczowie. Pracując przez wiele lat w Społem PSS w Garwolinie na stanowisku specjalista ds. plastycznych, zajmowała się dekoracją wnętrz i wystaw sklepowych oraz grafiką reklamową. Po przejściu na wcześniejszą emeryturę, zaangażowała się w pracę w Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom „Przystań”. Współpracowała wówczas z Prezesem SPD Bugumiłą Szeląg. Przez 15 lat prowadziła zajęcia plastyczne w świetlicy profilaktyczno-wychowawczej. W tym czasie współorganizowała coroczne wystawy prac plastycznych dzieci z „Przystani”. Od kilku lat uczestniczy w zajęciach w pracowni ceramicznej prowadzonej przez Grzegorza Mikulskiego. Głównym źródłem inspiracji artystki jest natura i otaczająca ją przyroda.

Izabela Dądalska prezentowała swoje prace m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Płocku, Pułtusku, Siedlcach, Konstancinie, Kazimierzu Dolnym, Garwolinie, Miętnem, Otwocku.

Wystawę pt. „Dostrzec. Przeżyć. Wyrazić.” oglądać można do końca września.

(inf. prasowa, oprac. MB)

 


„Dostrzec. Przeżyć. Wyrazić.” – wystawa Izabeli Dądalskiej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl