:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  17°C bezchmurnie

Dwa niewybuchy w dobę – duży pocisk lotniczy na budowie S17 do detonacji

Inne Ciekawostki, niewybuchy dobę duży pocisk lotniczy budowie detonacji - zdjęcie, fotografia

W gminie Garwolin, na terenie budowy drogi S17, znaleziono pokaźnych rozmiarów niewybuch. Pocisk lotniczy po zabraniu przez saperów zostanie zdetonowany. Kilkanaście godzin później mniejszy niewybuch znaleziono w gminie Trojanów. To nie pierwsze i jedyne tego typu znaleziska na terenie powiatu garwolińskiego.

Pierwszego znaleziska dokonano w czwartek 10 maja po godzinie 12.00, w tak zwanych Lisich Jamach, w rejonie miejscowości Miętne w gminie Garwolin.

– Pracownicy budowy drogi S17, podczas wykonywania prac, odnaleźli pocisk lotniczy pochodzący prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Pocisk jest wielkości około 1m na 0,5. Miejsce znaleziska zabezpieczali policjanci do czasu przyjazdu saperów, którzy dziś rano zabrali niewybuch – informuje asp. szt. Marek Kapusta, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie. Pocisk ma zostać zdetonowany na poligonie.

Miejsce dokonania tego znaleziska nie jest przypadkowe. Lisie Jamy są miejscem pamięci narodowej, gdzie w latach 1939-1945 Niemcy dokonywali masowych rozstrzeliwań mieszkańców Garwolina i okolic. Zginęło tu około 2500 osób - Polaków, Żydów, Romów oraz jeńców radzieckich. Po wyzwoleniu masowe groby oznakowano i upamiętniono. (sztelt.org.pl)

 

– Dziś rano, w miejscowości Kruszyna w gminie Trojanów, przy starym, drewnianym budynku gospodarczym znaleziono kolejny niewybuch. Ten ma około 20 cm długości – dodaje asp. szt. Kapusta. Mundurowy przyznaje, że znaleziony pocisk mógł już bardzo długo leżeć przy stodole. Dziś rano informacja o nim została zgłoszona na policję. W tym przypadku również miejsce znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczali policjanci.

 

Ziemia garwolińska kryje wiele "pamiątek" z wojny

To nie pierwsze i jedyne tego typu znaleziska na terenie powiatu garwolińskiego. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku, przy pracach związanych z modernizacją kolei w Woli Rębkowskiej znaleziono 10 pocisków moździerzowych i zapalnik (zobacz zdjęcia>>>).

Rok 2017 to również znalezisko na terenie budowy Starostwa Powiatowego przy ul. Mazowieckiej w Garwolinie, skąd saperzy zabrali około 300 pocisków z czasów II wojny światowej (zobacz zdjęcia>>>)

Niewybuchy znajdowano także między innymi w Niecieplinie w gminie Garwolin (kliknij tutaj) i w miejscowości Rowy w gminie Łaskarzew (zobacz zdjęcia>>>). Zaznaczamy, ze to tylko kilka przykładów odnalezionych militarnych "pamiątek" z czasów wojny. Ziemia powiatu garwolińskiego kryje ich z pewnością jeszcze wiele.

 

Zabawa w sapera może skończyć się tragicznie

UWAGA! Pamiętajmy, żeby pod żadnym pozorem nie bawić się w sapera i nie próbować samemu rozbrajać niewybuchów. W roku 2016, młody mieszkaniec gminy Maciejowice, po znalezieniu pocisku na polu, podjął próbę jego rozbrojenia w domu. Mężczyzna z ranami ręki, twarzy i uszkodzonym okiem trafił do szpitala. Na całym ciele miał powbijane liczne odłamki metalu. (Zobacz więcej>>>)

 

ur

Fot. główne KPP Garwolin – pocisk znaleziony w Kruszynie.

Galeria - arch. eG - pociski znalezione na terenie powiatu w ostatnich latach.

 

 


Dwa niewybuchy w dobę – duży pocisk lotniczy na budowie S17 do detonacji komentarze opinie

  • Robert - niezalogowany 2018-05-12 05:22:07

    Wiązanie bomby lotniczej z miejscem rozstrzelania wielu osób ?

  • olimpia - niezalogowany 2018-05-12 22:13:35

    OD dawna było wiadome ze w okolicy "lisich jam"mogą byc niewypały informowały o tym różne osoby i stowarzyszenia. Niemcy próbując zatrzeć swoje zbrodnie rzucali granaty do dołów pomordowanych i je bombardowały nawet z samolotów, niestety to lekceważono takich niewypałów może być tam więcej. tak mówią okoliczni mieszkańcy.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl