:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  6°C bezchmurnie

Dworska majówka w Miętnem

3 maja mieszkańcy powiatu garwolińskiego spotkali się w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem na pikniku rodzinno-historycznym zorganizowanym z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.


– Cieszę się, że zebraliśmy się w tym pięknym miejscu, aby wspólnie świętować – przywitał przybyłych na uroczystość starosta Marek Chciałowski.


Program imprezy odbywającej się w zabytkowym parku w Miętnem oparty był na idei spotkania przeszłości ze współc zesnością. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zaprezentowali fragment dramatu Juliana Ursyna Niemcewicza pt: „Powrót posła”, tańce historyczne i współczesne oraz piosenki patriotyczne. W repe rtuarem wystąpił też Zespół Ludowy z Gończyc.
Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją. Reformy czasów ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego przyszły jednak zbyt późno i wielkie państwo, jakim była jeszcze w XV III wieku Rzeczpospolita Obojga Narodów zniknęło z map świata na 123 lata – powiedział, przedstawiając krótki rys historyczny święta historyk Adrian Pogorzelski. Przywołał również postacie epoki oświecenia związane z powiatem garwolińskim: księdza Grzegorza Piramowicza, proboszcza parafii w Maciejowicach, który w 1791 roku był jednym z założycieli Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej oraz Ignacego Wyssogotę Zakrzewskiego – pierwszego prezydenta Warszawy, posła na Sejm Czteroletni, współtwórcy Konstytucji 3 Maja, właściciela Żelechowa, który jest pochowany na miejscowym cmentarzu.
Podczas uroczystości można było wziąć udział w grze terenowej zorganizowanej przez Adriana Pogorzelskiego i jego współpracowników z WawaGra, która przenosiła uczestników w czasy stanisławowskie. Gracze podzieleni na zespoły, przemierzali park i jego okolicę wyposażeni w specjalnie przygotowany scenariusz i mapę. Głównym zadaniem było odnalezienie 9 punktów, które w ciekawy sposób przedstawiały realia czasów stanisławowskich. Rodziny biorące udział w grze, spacerując po terenie miętnieńskiego parku, spotykały postacie przebrane w historyczne stroje, które przekazywały im zadania do wykonania. Do zadań tych należało m.in. przejście lekcji szermierki, strzelanie z łuku, krótki kurs czy egzamin z etykiety dworskiej drugiej połowy XVIII w. Na drużyny, które ukończyły grę i wskazały szpiega czekały nagrody – książki i rodzinne gry planszowe, które na zakończenie wręczył starosta.
Atrakcją dla wszystkich była patriotyczna fotobudka. Pamiątkowe zdjęcie można było sobie zrobić z hasłami:Wiwat 3 Maj!, Łączy nas Powiat Garwoliński, Kocham Polskę oraz z flag ą Polski, herb em Powiatu Garwolińskiego i biało-czerwonymi gadżetami.
– Poloneza czas zacząć! – ogłosili prowadzący uroczystość. Korowód taneczny poprowadzili Wioletta i Jarosław Przybysz ze Stowarzyszenia Przyjaciół wsi Miętne. Prowadzący poloneza, przebrani w stroje szlacheckie zapraszali do staropolskiego tańca wszystkich gości. „Dziś Ojczyzna jest w potrzebie czeka ciebie, wierzy w ciebie tysiąc lat historii patrzy w serce twe. Masz obronić co najlepsze by służyło Polsce jeszcze liczy na twą pomoc dziś Ojczyzna twa” – tymi słowami, pieśni Marka Grechuty zakończono uroczystości „Ogniskiem patriotyzmu”. Harcerki, Iza Łagowska i Karolina Gałązka ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” z 2 Hufca garwolińsko-pilawskiego, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół wsi Miętne, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Miętnego i okolicy zebrali się na integracji przy ognisku i piosenkach. W repertuarze znalazły się pieśni nawiązujące do najważniejszych wydarzeń w naszej historii: od Mazurka 3 Maja przez Pierwszą Kadrową, Serce w plecaku, Pałacyk Michla, Biały Krzyż, Mury po Ojczyznę – pieśń Marka Grechuty. Podczas ogniska odbyły się również warsztaty historyczne. Rekonstruktorzy przestawili umundurowanie żołnierzy czasów ostatniego króla Polski, opowiedzieli szczegółowo o starej broni oraz pokazali jak się nią posługiwać. Ciekawostką dotyczącą umundurowania jest to, że mimo iż Polska zniknęła z map świata na 123 lata, mundury zaprojektowane w Polsce cieszyły się dużą popularnością w armiach Europy Zachodniej z powodu swojego niezwykle wygodnego i praktycznego kroju.
Powiatowy Ośrodek Sportu i Zarządzania Lokalami w Miętnem zaprosił uczestników na kiełbaski z grilla i grochówkę, a ZSP nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie zaprosił na zdrową żywność.
Prowadzący uroczystość dyrektor PCKiP w Miętnem i Andrzej Szałas z ZSP nr 1 im. Bohaterów Westerplatte oraz starosta Marek Chciałowski podziękowali wszystkim za włączenie się w uroczyste obchody święta narodowego.

(inf.prasowa, fot. facebook.com/dworekmietne, oprac. MB) 2017-05-11 11:50:59


Dworska majówka w Miętnem komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl