:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE
Inne Miejskie, Dzielą krwią promują krwiodawstwo spotkanie Garwolinie - zdjęcie, fotografia

Były odznaczenia, medale i podziękowania za wieloletnią współpracę i wspieranie działalności. Nie zabrakło tortu i gratulacji. W minionym tygodniu, podczas tradycyjnego, jesiennego spotkania honorowych dawców krwi w Garwolinie, świętowano 60-lecie honorowego krwiodawstwa PCK w Polsce.

Tegoroczne spotkanie dawców krwi miało wyjątkową oprawę. W tym roku honorowe krwiodawstwo PCK świętuje 60-lecie istnienia. Uroczystość odbyła się w Kawiarence na Górce w budynku Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie w czwartek 29 listopada. Uczestników spotkania powitał prezes Klubu HDKPCK im. ks. dr. Antoniego Święcickiego przy OR PCK w Garwolinie Zbigniew Ochnio. W uroczystości udział wzięli m.in.: poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, wicestarosta powiatu garwolińskiego Iwona Kurowska, były starosta Marek Chciałowski, były burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, prezes zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Garwolinie Waldemar Sabak, wiceprezes OR PCK w Garwolinie Mieczysław Chodak, sekretarz miasta Garwolina Cezary Tudek, koordynatorzy akcji krwiodawstwa i krwiodawcy.

 

Podziękowanie za dar krwi, współpracę i wsparcie

Po powitaniu gości głos zabrała prezes zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Garwolinie Renata Bany, która podkreśliła, że bez względu na czas i miejsce corocznych spotkań honorowych dawców krwi, wydarzenie to ma zawsze ten sam cel – podziękowanie dawcom za dar krwi oraz wszystkim osobom, dzięki którym honorowe krwiodawstwo może się rozwijać za współpracę i wsparcie. Prezes zaznaczyła, że tegoroczne spotkanie ma wyjątkowy charakter z powodu obchodzonego w tym roku 60-lecia istnienia honorowego krwiodawstwa w kraju. Renata Bany opowiedziała zebranym o sięgających czasów starożytnych początkach włączania krwi do składu leków. Prezes zaznaczyła, że wiarygodne doniesienia o przetaczaniu krwi pochodzą dopiero z XVII wieku, a przełomowe odkrycia dla rozwoju współczesnej transfuzjologii miały miejsce w XX wieku. Początki krwiodawstwa i krwiolecznictwa w Polsce sięgają lat 30. ubiegłego wieku i są ściśle związane z Polskim Czerwonym Krzyżem.

 

Oddając krew, darują życie – honorowo od 60 lat

– Za początek zorganizowanych działań na rzecz honorowego krwiodawstwa uznaje się rok 1958. To znacząca data, gdyż zaprzestano wówczas płatnego pobierania krwi. Hasło „oddając krew, darujesz życie” towarzyszy działaniom Polskiego Czerwonego Krzyża od 60 lat. Hasło to jest nadal aktualne. Na ziemi garwolińskiej genezę honorowego krwiodawstwa datuje się na początek lat 60. ubiegłego wieku. W 1972 roku powstał pierwszy Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża przy oddziale PCK w Garwolinie. Klub przyjął imię działacza ks. dr. Antoniego Święcickiego – współzałożyciela oddziału PCK w Garwolinie. Klub ten działa nieprzerwanie na terenie powiatu garwolińskiego do chwili obecnej. Działacze Polskiego Czerwonego Krzyża w Garwolinie z całą mocą i oddaniem od wielu lat rozpowszechniają ideę honorowego krwiodawstwa, organizują zbiórki krwi i pozyskują nowych honorowych dawców. Honorowe krwiodawstwo już na stałe wpisało się w życie Garwolina i powiatu garwolińskiego. Jesteśmy znani daleko poza granicami powiatu, w województwie i w kraju. Za dar krwi honorowi krwiodawcy są nagradzani odznaczeniami państwowymi, odznakami, wyróżnieniami i medalami. Strażacy w programie „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew”, a szkoły w ogólnopolskim turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie” zdobywają czołowe miejsca – mówiła Renata Bany. Prezes podkreśliła, że tajemnica sukcesów Oddziału Rejonowego PCK w Garwolinie w zakresie honorowego krwiodawstwa tkwi w umiejętnym promowaniu tej idei. Wspomniała także o przeprowadzanych konkursach plastycznych i wiedzy dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Prezes Bany przypomniała, że wśród ważnych wydarzeń w tym roku, związanych z 60-leciem honorowego krwiodawstwa w Polsce, znalazło się odsłonięcie tablicy dedykowanej honorowym krwiodawcom z terenu powiatu garwolińskiego i miasta Garwolina, która została umieszczona na ścianie kolegiaty w Garwolinie.

Renata Bany dodała, że obecnie dawcy krwi mają wiele możliwości do oddania krwi. Mogą podzielić się tym darem m.in.: podczas akcji organizowanych na placu komendy PSP, w szkołach czy instytucjach. Krew można zawsze oddać także podczas dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego. W tym roku zorganizowano również akcję oddawania krwi z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W I, II i III kwartale 2018 roku w Punkcie Krwiodawstwa w Garwolinie pozyskano ponad 1600 l krwi (w tym 728 l to efekt działań PCK).

W ramach programu „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew” zebrano ponad 113 litrów krwi.

W związku z udziałem młodzieży w ogólnopolskim turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie” zebrano 380 l krwi.

Członkowie klubu HDK przy OR PCK w Garwolinie oddali w tym czasie 232 l krwi.

– Kochani honorowi krwiodawcy, dziękujemy za dar krwi i wielkie serce, a wszystkim, dzięki którym honorowe krwiodawstwo może się rozwijać, serdecznie dziękujemy za współpracę, tak bardzo potrzebne wsparcie i czas – dziękowała prezes Renata Bany.

 

Uhonorowani za dar krwi i wsparcie

W dalszej części uroczystości wręczono odznaki, medale, podziękowania i statuetki. Odznaki Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu otrzymali: Martyna Szostak, Tomasz Luśnia, Krzysztof Rękawek, Artur Rękawek, Krzysztof Paszkowski, Mirosław Rosłaniec, Grzegorz Szwed, Daniel Luśnia, Waldemar Mućko i Bernard Makulec. Odznaką Honorową PCK został uhonorowany poseł Grzegorz Woźniak.

Odznaki Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi otrzymali: Iwona Jończyk (I stopnia – co najmniej 15l), Katarzyna Kondej (III st. – co najmniej 5l), Tadeusz Zackiewicz (I st. – co najmniej 18l), Marcin Zalech (I st.), Waldemar Balas (I st.), Rafał Pazura (I st.), Grzegorz Błachnio (I st.), Rafał Szarek (I st.), Artur Wilczek (I st.), Dariusz Czyszek (II st. – co najmniej 12l), Dariusz Łuczyn (II st.), Maciej Kurowski (II st.), Jacek Mucha (II st.), Kamil Osiak (III st. – co najmniej 6l). (Osoby nie uczestniczące w uroczystości otrzymają odznaki w innym terminie)

Podczas uroczystości wręczono także Medale 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa dla Starostwa Powiatowego w Garwolinie (medal odebrała wicestarosta Iwona Kurowska i były starosta Marek Chciałowski), Urzędu Miasta w Garwolinie (burmistrz Garwolina Marzena Świeczak i były burmistrz Tadeusz Mikulski), honorowych krwiodawców z Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka J. Piłsudskiego w Garwolinie (Anna Kotowska), Klubu HDK przy OR PCK w Garwolinie (Mieczysław Chodak) oraz krwiodawców z OSP Wola Władysławowska i OSP Niecieplin.

Tego wieczoru, podziękowania za wieloletnią współpracę i wspieranie działalności OR PCK w Garwolinie otrzymali: poseł Grzegorz Woźniak, były starosta Marek Chciałowski, były burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski i Tadeusz Górski. Podziękowania czekały także na koordynatorów akcji krwiodawstwa i osoby wspierające działalność OR PCK w Garwolinie.

 

Słowa uznania dla działalności OR PCK w Garwolinie oraz postawy krwiodawców wyrazili zaproszeni goście, w tym m.in.: poseł Grzegorz Woźniak, burmistrz Garwolina Marzena Świeczak, wicestarosta Iwona Kurowska, poprzedni włodarze miasta i powiatu Tadeusz Mikulski i Marek Chciałowski i prezes ZOP ZOSP RP Waldemar Sabak..

Uroczystość uświetnił wyjątkowy duet. Dla uczestników spotkania wystąpiła Julia Głowala z tatą Stanisławem. Podczas uroczystości nie zabrakło także pysznego tortu, przygotowanego przez Piekarnię i Cukiernię Górscy w Sulbinach.

 

ur

Reklama

Dzielą się krwią i promują krwiodawstwo – spotkanie w Garwolinie komentarze opinie

  • Dawca - niezalogowany 2018-12-04 19:21:18

    A dlaczego nie wszystcy członkowie klubu zostali zaproszeni składkę się przyjmuje .Przykro mi że należałem do tego klubu

  • gość 2018-12-04 21:28:56

    Ja dopiszę od siebie. w 2017 i w 2018 wypełniałem dokumenty na specjalną prośbę Pań ponieważ sprawdziły że przysługują mi odznaczenia. Stracony czas na wypełnianie papierkologii. Liczyłem na zaproszenie i wręczenie tych odznaczeń. Był by to miły gest, pomimo że krew oddaję honorowo. Jednak kolejny raz zostałem olany. Wniosek z tego taki że nikt nad tym nie panuje. Burdel Burdel i jeszcze raz Burdel. Prosić się o odznaczenia nie zamierzam. Ale mając na uwadze całokształt chyba nadszedł czas zakończyć Honorowe Krwiodawstwo.

  • gość 2018-12-05 01:18:47

    Drodzy Państwo, bardzo proszę ze swoimi pytaniami zgłosić się do Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża. Jest wiele kulturalnych możliwości: rozmowa telefoniczna, wiadomość e-mail lub po prostu umówić się na rozmowę w punkcie PCK. To o wiele lepsze sposoby niż szukanie dziury w całym i obrażanie siebie i innych. I jeszcze jedna prośba - Bardzo proszę "panować" nad sobą. Pozdrawiam :)

  • gość 2018-12-05 06:40:18

    Dzień dobry. Bardzo proszę wszelkie wątpliwości zgłaszać do Oddziału PCK. Jest kilka sposobów: telefon, e-mail, wizyta. Bardzo proszę nie obrażać siebie i innych niestosownymi komentarzami. Pozdrawiam :)

  • gość 2018-12-05 09:21:02

    Najważniejsze aby dać medale i odznaczenia urzędnikom ale ja się pytam za co??!! Czy oni oddawali krew? W jakiś konkretny sposób wspierali akcje oddawania krwi? Promowali to? Ja oddaję krew, promuję a jakoś nikt tego nie zauważył. Nie to żebym coś za to chciał ale oddana krew to dar od zwykłych ludzi a nie urzędników..

  • gość 2018-12-05 10:10:23

    Dzień dobry. Na wszystkie pytania Tak... Oddawali, Promowali i Wspierali w bardzo konkretny sposób. Zapraszam do PCK, tam są bardzo potrzebni działacze :)

  • Gość - niezalogowany 2018-12-05 10:16:57

    Zgłosiłem w szpitalu że już spełniam wymogi na zasłużonego i bez problemu w ciagu niecałego roku otrzymałem zaproszenie. Krew ratuje życie, nie zapomnijcie o tym !

  • gość 2018-12-05 11:06:35

    Dzialacze polityczni nie maja honoru i piers wypinaja chocby do guzikow, tylko im pogratulowac pustoglowia

  • Gość88 - niezalogowany 2018-12-05 11:44:37

    Od 12 lat oddaję honorowo (regularnie), kiedyś w krwiodastwie miła pani zapytała czy odznaczono mnie już? Odparłem że nie, pomogła wypelnic papiery itd... Za jakiś czas zadzwonili z PCK abym się zgłosił. Przyszedłem, facet rzucił na blat odznakę I, II, III stopnia, kazał sprawdzić dane w legitymacjach I wypad... Dziękuję uprzejmie. Traktują nas jak śmieci, Ale urzędnik to urzędnik. I nie bede pisać do PCK itd tylko tutaj żeby ludzie wiedzieli jak jest naprawdę.

  • gość 2018-12-05 14:02:14

    Ludzie! A po co wam te medale? Czy oddajecie krew po to, żeby dostać jakiś tandetny medal? Mam nadzieję, że NIE i jednak wasze motywacje sięgają dużo dalej i głębiej! A ci, którzy mają takie parcie na szkło, niech sobie "błyszczą". Kiedyś sztuczne światła zgasną i co im pozostanie? W życiu jeśli chodzi o tak WARTOŚCIOWE SPRAWY jakimi jest ratowanie zdrowia czy życia ludzkiego, NIGDY NIE WARTO kierować się interesami, bo to zwyczajnie nieludzkie! Ci, którzy tak postępują zachowują się OKROPNIE! Ufam, że ludzi wychodzącym innym naprzeciw z bezinteresowną pomocą jest i będzie więcej. LUDZIE DOBREJ WOLI - to tacy, których uwielbiam najbardziej! I życzę im by ich serca pozostały wolne od " tandetnych błyskotek" jakimi karmią się inni. Zdrówka i pomyślności! :-)

  • mieszkaniec - niezalogowany 2018-12-05 15:27:39

    Pytanie do osób, które oddają krew. Co tak naprawdę motywuje was do tego aby oddawać krew? Czy rzeczywiście robicie to w celu aby z czasem uzyskać medal i być wpisanym na listę honorowego członkostwa? A może decydujecie się oddawać krew bo chcecie być wyróżnionym przez znane osoby? A może jednak są to całkowicie inne bodźce motywacyjne. Napiszcie proszę i podzielcie się z innymi tymi motywacjami jakie rzeczywiście zachęcają was do oddawania krwi.

  • gość 2018-12-05 15:28:05

    Dlaczego nie ma P.Walickiego -nowego Starosty.P.Kurowskiej mamy już przesyt.

  • gość 2018-12-05 17:13:56

    Oddajemy krew HONOROWO !!! A te "błyskotki" to dodatek i świadomość że ktoś myśli o krwiodawcach.

  • Gość - niezalogowany 2018-12-05 22:11:14

    Nie po odznaczenie , ale na uroczystość z okazji 60 - leci a hdk wypadałoby zaprosić kogoś co oddaję krew już 40 lat

  • gość 2018-12-06 01:16:02

    Oddaję krew bo wiem, że jest bardzo potrzebna. Promuję krwiodawstwo by nigdy krwi nie zabrakło potrzebującym. Medal chciałabym dostać bo fajnie być docenionym. Uważam, że wiele osób "ogrzewa się" przy prawdziwych zasługach innych. Śmieszą mnie :-) Warto mieć do pewnych rzeczy dystans.

  • Gość - niezalogowany 2018-12-06 08:15:36

    Żenadą jest to że robi się kolejne imprezy dla urzędasów.i te odznaki dla nich.niech najpierw coś dobrego i bezinteresownie!!!! zrobią.a nie tylko lansik.A honorowi dawcy no cóż pewnie im bardzo przykro że ich pomijają,ale z drugiej strony uczestniczyć w takich cyrkach i klubach wzajemnej adoracji to nic ani fajnego ani honorowego,wręcz przeciwnie żenujące....

  • gość 2018-12-06 09:20:58

    Czytając komentarze osób, które mam nadzieję rzeczywiście są honorowymi dawcami krwi i zostali pominięci podczas tej uroczystości mam pewne obawy, że osób, które będą oddawać krew może być coraz mniej. Dlaczego? Właśnie. Może dlatego, że brak jest zdrowego i dobrego promowania tej wartościowej akcji. Tu właśnie nie chodzi o te odznaczenia. One nawet jak widać przynoszą więcej zła niż pożytku. Wątpię aby na Osobie , która oddaje krew 40 lat wzbudziło to jakikolwiek zachwyt. Tu chodzi przecież o coś zupełnie innego! Swoją drogą Osoba, która oddaje krew 40 lat to dla mnie prawdziwy BOHATER! To jest wyczyn!!! Wyczyn na miarę minimum olimpijskiego złota! Nie znam tej osoby, ale chętnie zamienię słowo, uścisnę dłoń najserdeczniej! :-) A tak w ogóle mam nadzieję, że dla tych wszystkich osób HONOR także i na codzień znaczy coś więcej. Mam nadzieję, że ich postawy życiowe skłaniają innych do lepszego życia. I mam nadzieję, że patrząc na nich, inni uczą się czegoś wartościowego! Jeśli tak jeszcze nie jest, to życzę by tak się stało. Bo dzielić się takim darem to jest najszlachetniejszy skarb! :-) Jesteście WIELCY!!!

  • Gość - niezalogowany 2018-12-06 09:58:58

    Wspaniała bezinteresowna sprawa nie miejcie urazy do tych dupowlazuw i partyjnych sprzedawczykuw jest jeszcze inny świat gdzie będą rozdawane prawdziwe honory medale i inne wyróżnienia i tam będzie tak jak zostało powiedziane "ostatni będą pierwszymi a pierwsi ostatnimi "tam będzie sprawiedliwość której brakuje na tym świecie.

  • Gościu - niezalogowany 2018-12-06 10:06:12

    Składałem dwukrotnie podanie o odznakę i dwukrotnie zostalem olany i nie zaproszony na uroczystość. Dzięki bardzo.

  • Mieszkaniec - niezalogowany 2018-12-06 11:16:16

    Nie wyobrażam sobie aby człowiek, który honorowo oddaje krew był osobą zdemoralizowaną, zdehumanizowaną albo dwulicową. Dla mnie jedno z drugim jest nie do zaakceptowania! Podobnie jak nie wierzę w to, że takimi osobami będą kierować jakieś interesy jako główne wartości w życiu. Honorowe członkostwo o czymś świadczy! Czy można z jednej strony być wielkodusznym człowiekiem i oddawać krew, a z drugiej strony tak nacodzień w życiu zachowywać się nagannie,bezdusznie i karygodnie ? !!! Czy wśród tych dawców znajdą się takie osoby? Miejmy nadzieję, że pytanie to jest bezpodstawne.

  • gość 2018-12-06 11:55:56

    "Szczęśliwi, którzy nie muszą mieć tego czy tamtego, a to i tamto chętnie odstąpią - zaznają smaku większych WARTOŚCI! A ci, którzy potrafią poczekać- doczekają się prawdziwego DOBRA!" Powiedział to kiedyś bardzo skromny i pokorny człowiek.. brakuje mi takich ludzi! :-(

  • gość 2018-12-06 20:15:21

    Dziękuję za ciepłe słowa o Honorowych Dawcach Krwi. Honorowi Krwiodawcy to WIELCY ludzie, gdyż swoją krew oddają zupełnie bezinteresownie, nic nie oczekując . Jestem pełna podziwu dla tych osób i zawsze chylę nisko czoło. Niepotrzebne jest zatem tak wielkie zamieszanie wokół uroczystości. Jest mi wstyd za tych, którzy piszą mało taktowne teksty, wykorzystując taką możliwość, bo jest akurat artykuł opublikowany przez portal internetowy. Pragnę przypomnieć, że świętowanie 60-lecia Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża rozpoczęło się w sierpniu bardzo wielką uroczystością, sporo większą od listopadowej. Była to Msza Św. połączona z odsłonięciem tablicy, która jest podziękowaniem dla Honorowych Dawców Krwi z Garwolina i powiatu garwolińskiego. Tablica znajduje się na ścianie Kolegiaty. Na tę wielką sierpniową uroczystość zostali zaproszeni wszyscy mieszkańcy Garwolina, powiatu garwolińskiego i okolic. Informacja o Mszy Św. była rozgłaszana w różny sposób. Powinna zatem dotrzeć do wszystkich, którzy chcieli usłyszeć. Niestety tłumów na uroczystości nie było - to jest przykre. Czy może być większy dar, jak dar Mszy Św.? Według mnie Nie. Pozdrawiam serdecznie :)

  • gość 2018-12-07 11:16:46

    W jaki sposób szpital rozdziela krew? Jaka część krwi musi być na stałe w szpitalu? Co się stanie jeśli jej zabraknie, a nie może "oddać" jej sąsiedzki szpital? Czy wymiana krwi jest w jakiś sposób regulowana?

  • gość 2018-12-07 19:11:26

    Czy mowa o Mszy św. która odbyła się w tzw. "starym" kościele 17 września br? Nie wiem kiedy odbyła się w sierpniu taka Msza św? Proszę dokładnie przypomnieć kiedy to było?

  • gość 2018-12-08 21:58:22

    Dziękuję za uwagę. Jak łatwo się przejęzyczyć? Ja pomyliłam miesiąc, a TY miły rozmówco dzień. Ta piękna Msza Św. została odprawiona w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego, w niedzielę -16 września o godzinie 10.00. Niech Bóg błogosławi Honorowym Krwiodawcom.

  • Gość - niezalogowany 2018-12-08 22:03:00

    Miałem być i ja zaproszony na tą uroczystość jako , że mam oddane prawie 100 litrów krwi , ale nie udało mi się zorganizować zbiórki pod kościołem na ten cel i chyba dlatego mnie pominięto .Bardzo mi przykro.

  • gość 2018-12-08 23:14:35

    Serdecznie współczuję. Proponuję zapytać, będzie wiadomo, jaki był powód. A o, który kościół chodzi, z tą planowaną zbiórką?

  • Gość - niezalogowany 2018-12-09 19:47:50

    Organizatorzy dobrze wiedzą , bo to od nich wyszła propozycja zbiórki . Pani z którą rozmawiałem nie wyobrażała sobie , że mogłoby mnie zabraknąć na tej uroczystości .

  • Gość - niezalogowany 2018-12-09 19:52:47

    Organizatorzy dobrze wiedzą , bo to od nich wyszła propozycja zbiórki . Pani z którą rozmawiałem nie wyobrażała sobie , że mogłoby mnie zabraknąć na tej uroczystości . Przez grzeczność nie wspomnę o którą panią chodzi , cieszę się tylko , że tej pani nie było w tamtym roku bo pewnie bym nie otrzymał Kryształowego Serca....

  • gość 2018-12-09 21:38:52

    https://www.rckik-warszawa.com.pl/ Warto poczytać. Na samym dole video edukacyjne :-)

  • gość 2018-12-12 09:13:31

    Nadal nie ma odpowiedzi na te ważne pytania. Za mało wiedzy czy brak zrozumienia tematu? W jaki sposób szpital rozdziela krew? Jaka część krwi musi być na stałe w szpitalu? Co się stanie jeśli jej zabraknie, a nie może "oddać" jej sąsiedzki szpital? Czy wymiana krwi jest w jakiś sposób regulowana?

Dodajesz jako: |