:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

Garwolin – Burmistrz Mikulski z absolutorium – Kto głosował przeciw?

Inne Miejskie, Garwolin Burmistrz Mikulski absolutorium głosował przeciw - zdjęcie, fotografia
Portal eGarwolin.pl 28/06/2018 11:30

Złe zarządzanie nieruchomościami, należącymi do miasta oraz wprowadzanie korekt do budżetu, aby poprawić wskaźniki zarzucił burmistrzowi Tadeuszowi Mikulskiemu radny Krzysztof Mazurek, który głosował przeciw udzieleniu włodarzowi absolutorium z wykonania budżetu za rok 2017. Mimo ożywionej dyskusji i dwóch oponentów, burmistrz Garwolina uzyskał poparcie większości rady.

W środę 27 czerwca radni miasta Garwolina podjęli uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego miasta Garwolina wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2017 rok oraz w sprawie udzielenia burmistrzowi miasta Tadeuszowi Mikulskiemu absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2017 r.

Budżet miasta Garwolina na rok 2017 przewidywał realizację dochodów w kwocie 78 mln 767 tys. 138, 86 zł. Dochody zostały wykonane w kwocie 77 mln 502 tys. 714,64 zł, co stanowi 98% planu. Plan wydatków przewidywał kwotę 83 mln 554 tys. 123, 86 zł. Wydatki zrealizowano w kwocie 82 mln 89 tys. 900,23 zł, co stanowi 98% planu. Na wydatki majątkowe, w tym inwestycyjne zaplanowano kwotę 12 mln 752 tys. 471,93 zł. Ostatecznie wydatkowano 12 mln 660 tys. 515,88 zł, co stanowi 99% planu wydatków na inwestycje.

Deficyt miasta wyniósł 4 mln 587 tys. 185,59 zł. Na koniec roku 2017 miasto Garwolin miało niewymagalne zobowiązania w kwocie 3 mln 283.

Zadłużenie miasta Garwolina na koniec minionego roku wyniosło 23 mln 631 tys. 43 zł, co stanowi 30% wykonanych dochodów.

Roczne sprawozdanie finansowe miasta Garwolina wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za 2017 rok zostało pozytywnie zaopiniowane przez miejską komisję rewizyjną oraz zostało zatwierdzone przez radnych miasta większością głosów. Od głosu wstrzymali się radni Leszek Mączka i Krzysztof Mazurek.

 

Zabezpieczanie swoich interesów?

Przewodniczący miejskiej komisji rewizyjnej Jan Paziewski odczytał wniosek do rady miasta o udzielenie burmistrzowi Mikulskiemu absolutorium za rok 2017. Radny zaznaczył, że po dyskusji członkowie komisji podjęli taką decyzję jednogłośnie. Również opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie wniosku komisji rewizyjnej o udzielenie burmistrzowi Garwolina absolutorium za wykonanie budżetu za 2017 rok była pozytywna. Mimo to, radny Krzysztof Mazurek oświadczył, że będzie głosował przeciw. Oznajmił, że ma ku temu dwa powody. – W ubiegłym roku pan burmistrz źle zarządzał nieruchomościami, które należą do miasta i ich sytuacja uległa pogorszeniu. Drugi powód jest taki, że RIO ocenia tylko i wyłącznie realizację budżetu na koniec roku, a pani skarbnik plus Klub Teraz Garwolin zadbali, żeby te wskaźniki były dobre, wprowadzając korekty do budżetu – argumentował radny.

Burmistrz Tadeusz Mikulski zaznaczył, że radny Mazurek jest w radzie już dosyć długo i zna obowiązujące w niej zasady. – Chce pan przez swoje niedopełnienie jakichś tam obowiązków albo zabezpieczenie działań obciążyć mnie – stwierdził włodarz, który dodał, że w poprzednich kadencjach, radny Mazurek chcąc zabezpieczyć swoje interesy, wybudował boisko przy ul. Stacyjnej, bo zabezpieczył na to środki. – Natomiast pan Krzysztof Mazurek, nie zabezpieczając środków w budżecie miasta, chce wyegzekwować ode mnie jakieś określone działania. Ja w ramach swoich posiadanych kompetencji realizuję to, co powinienem realizować – powiedział Tadeusz Mikulski. Radny Mazurek bez chwili zwłoki zwrócił uwagę włodarza na stanowiący majątek miasta budynek pralni w Koszarach, którego stan w ciągu ostatniego roku uległ znacznemu pogorszeniu. Burmistrz stwierdził, że są to oszczerstwa, ponieważ ten budynek został uporządkowany i mieszkańcy tego osiedla są innego zdania, niż radny Mazurek.

 

Pralnia podzieliła radnych

Do dyskusji włączył się radny Marek Łagowski, który zaznaczył, że zawsze w ciągu roku uchwały budżetowe były zmieniane. Radny ironizował, że wspominanie jednego budynku przy niemal 100-procentowym wykonaniu 80-milionowego budżetu jest naprawdę super. Temat pralni poruszył także radny Leszek Mączka. – Kiedy walczyłem o pralnię, żeby zachować ją w majątku naszego miasta, państwo na komisjach sugerowaliście, że budynek jest w stanie opłakanym (…), a jeśli twierdziliście, że budynek jest niezabezpieczony i niszczał, trzeba było go zabezpieczyć i racja pana Mazurka jest absolutnie uzasadniona – mówił Leszek Mączka. Burmistrz Mikulski stwierdził, że przedstawiane przez radnych zarzuty dotyczące pralni są bezzasadne.

– Lubię teorię spiskowe. Chciałbym zapytać kolegów z komisji rewizyjnej, którzy w uzasadnieniu piszą „po dyskusji”, czy rzeczywiście taka dyskusja była? Mówiąc inaczej, czy były kontrowersje między kolegami, czy mieliście odmienne zdanie? – dociekał radny Mączka.

 

Wspólny sukces

Podczas głosowania radni większością głosów (11 „za”) udzielili burmistrzowi Garwolina absolutorium z tytułu wykonania budżetu za rok 2017. Zgodnie z zapowiedzią, „przeciw” głosował Krzysztof Mazurek. Radny Leszek Mączka wstrzymał się od głosu.

Wiceprzewodnicząca rady Maria Pasik pogratulowała włodarzowi uzyskanego absolutorium i podziękowała mu za działanie na rzecz miasta, dbanie o rozwój, determinację i wytrwałość oraz współpracę z radą i urzędnikami. Włodarz miasta podziękował za udzielenie absolutorium. – To jest nasz wspólny sukces, że miasto się rozwija, że jesteśmy w stanie pozyskiwać środki i to znaczne środki. To dzięki tym środkom są realizowane inwestycje, które wcześniej nie mogły być realizowane. Naszym wspólnym sukcesem jest to, że powstał największy, kontrowersyjny obiekt w Garwolinie, jakim jest zbiornik. Ten zbiornik rodził się w wielkich bólach, przy wielkich wyrzeczeniach – podkreślił włodarz i dodał, że realizacja tej inwestycji również odbyła się przy współudziale 50% środków zewnętrznych. Burmistrz dodał, że Garwolin, podobnie jak wiele polskich miast posiada zadłużenie, które sięga około 30% dochodu miasta (przy dopuszczalnym do 60%). Radna Marzena Świeczak zwróciła uwagę na fakt, że prawie połowa zadłużenia miasta jest spowodowana tym, że w mieście są prowadzone inwestycje, na które są zaciągane pożyczki. To wpływa na poprawę atrakcyjności miasta i jego rozwój.

 

ur

Reklama

Garwolin – Burmistrz Mikulski z absolutorium – Kto głosował przeciw? komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2018-06-28 12:33:48


  Czekam na zmianę burmistrza.


 • Mieszkaniec - niezalogowany 2018-06-28 13:41:44


  do gość - Wnioskuje z Twojego komentarza, że może Ty byś wystartował w wyborach skoro tak piszesz. Myślę, że po miesiącu Twojego rządzenia Garwolin musiałby ogłosić upadłość jak Detroit.


 • Gość - niezalogowany 2018-06-28 17:40:07


  Gratulacje Panie Burmistrzu. Przez ostatnie kadencje miał Pan wielu przeciwników, lecz wybory zawsze pokazywały komu mieszkańcy ufają. Mam nadzieję, że w nadchodzących wyborach zmiażdży Pan swoich przeciwników. Mój głos Pan ma.


 • zalogowany - niezalogowany 2018-06-28 19:17:25


  @Mieszkaniec - widać, że mocno obsr...ny jesteś, bo Tadek (zresztą tak jak Jarek K. z PiS) ma już oficjalnie dość i nie startuje... zatem synekurka już nie taka pewna i teraz będzie cię pełno w internetach trollu żeby namiestniczkę lansować?


 • gość 2018-06-28 22:33:11

  Z braku laku dobry kit.
  Czy jakoś tak...

 • gość 2018-06-29 00:05:06


  no to Maczka czegos sie w tej kadencji czegos nauczył sie,Umie juz podnosic reke w głosowaniu czyzby zonka mu pomogła?


 • Uriasz Hetyta - niezalogowany 2018-06-29 04:40:21


  Kamień na kamieniu a na tym kamieniu jeszcze jeden kamień cyt Wiesław Myśliwski .Szlag mnie trafia jak słyszę takie dyrdymały o jakich mówi pani bella bionda. Najlepiej panu burmistrzowi wychodzi stawianie kamieni pamiątkowych ,pomniczków hominidopodobnych - vide człekokształtna istota udająca księcia Janusza i tym podobnych pseudobudowli.,Mistrzostwem świata jest hala sportowa przy szkole numer 5, kolejny wprost "niezbędny" obiekt sportowy w naszym "ogromnym "mieście.Tymczasem wystarczy przejechać po obrzeżach miasta ,na te wszystkie Dobre i inne uliczki na których po deszczu niezbędna jest umiejętność pływania żeby się nie utopić .Nie wspomnę o innych "ulycach" gruntowych na nowych osiedlach ,bo te przypominają XIX wieczne drogi z pejzaży Chełmońskiego.W centrum miasta nie ma porządnego placu zabaw tylko straszą zdewastowane zabawki ,bo "przecie" nie ma pieniędzy ..no tak kamień kosztuje .Wystarczy! Mam nadzieję ,że burmistrzem NOWYM zostanie ktoś młody i z wizją wystarczy już tego ancien regime miłościwie nam panującego od ćwierćwiecza bo jeszcze kolejne cztery lata i będziemy sto lat za murzynami ..pardon monsieur ,,,za Senegalem.


 • gościu - niezalogowany 2018-06-29 13:49:44


  Niecierpliwie czekam na wymianę Mazurkasa i Mączki Szymanowskiej, na dwóch innych ale przyzwoitych. O tych dwóch za dużo! Jeden wazeliniarz, a drugi ciągle niezadowolony, sfrustrowany, z takim zafajtanym charakterem. Już ludziska się na was poznali i przy urnach wyborczych pójdziecie w zapomnienie, jak całe SDG


 • gość 2018-06-30 09:00:11

  Sitwa dba o swoje interesy . Taki przykład hipotetyczny , miasto ma wykonać jakieś prace i zleca ich wykonanie jakiejś firmie , nie jest to przypadkowa firma , co prawda nie jest powiązana wprost z obecną władzą ale jest np z sąsiedniej gminy czy powiatu , a sąsiedni powiat czy gmina zatrudnia firmę z Garwolina . Można tak zrobić ? Można . Nie są to strategiczne inwestycje ale drobne za 5 -10 tyś . Tak to funkcjonuje nie tylko w garwolinie .

 • gość 2018-07-01 20:56:28


  Kurowska na burmistrza miasta, to słaba kandydatura. Żadnego doświadczenia samorządowego. Nawet konkurs na dyrektora szkoły w Michałówce umoczyła. Wtedy na stolec w Wilkowyi wsadził ją kompan poseła nijaki celebryta Kołodziejczyk. A Pandruszczyk nie ma aż takiego przełożenia na wiernych, chyba tylko na tych moherowych beretów.


 • Gość - niezalogowany 2018-07-01 23:13:06


  Do ostatniego komentarza... "Chyba że na moherowych beretów". O proszę jaki przebojowy i nowoczesny się znalazł. Niech zgadnę fan Rysia czy słońca Peru?


 • gość 2018-07-02 07:27:38


  Ta druga stokroć gorsza , namaszczona przez burmistrza a zmiany jak widać w mieście konieczne aby ruszyć towarzystwo .


 • panta rei!!! - niezalogowany 2018-07-04 20:53:01


  Do ostatniego komentarza... "Chyba że na moherowych beretów". O proszę jaki przebojowy i nowoczesny się znalazł. Niech zgadnę fan Rysia czy słońca Peru? Ja w przeciwieństwie do ciebie jestem myślącym człowiekiem. Czyżbym uderzył w czuły punkt. To proszę napisać prawdę, w jakich okolicznościach i z czyjego nadania została dyrektorką w Wilkowyi i dlaczego już nie pracuje w Katoliku i w jakich okolicznościach umoczyła konkurs do prowincjonalnej szkółki w Michałówce. Proszę mnie i internautów - oświecić. I co jeszcze umie pani kandydatka na burmistrza, oprócz czytania słowa Bożego u Pandruszczuka. Jak miała takie dobre przełożenie, to czego Pandruszczyk nie zezwolił na odprawienie mszy świętej w kolegiacie w intencji pana Józefa Siarkiewicza?


Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

praca kierowca - magazynier

Zatrudnimy na stanowisko kierowca - magazynier wymagane prawo jazdy Kat. B lub C więcej informacji na miejscu lub pod numerem telefonu 25/6820417..


Sprzedam dom

Sprzedam dom piętrowy (1/2 bliżniaka) w Garwolinie ul II Armii Pojska Polskiego 75. Działka 350m2, powierzchnia użytkowa 110 m2 (kuchnia, 2..


OKNA DRZWI BRAMY PLISY ROLETY

Zapraszamy do punktu sprzedaży Garwolin ul. Kościuszki 48B W ofercie : - okna PCV - drzwi wew, i zew. - bramy garażowe - drzwi stalowe - rolety (..


Kupię pamiątki, książki , mapy

Kupię rzeczy związane z powiatem garwolińskim - książki, opracowania, wspomnienia, - pamiątki, medale, - mapy, - zdjęcia, - itp.


Praca magisterska licencjat

Pracami tego typu zajmuję się od lat. Właściwie zawodowo. Zawsze staram się aby były jak najlepsze. Podchodzę do tego w sposób profesjonalny..


MAGAZYNIER

Piekarnia Oskroba S.A. - jeden z liderów branży piekarniczej w Polsce poszukuje pracowników na stanowisko: Magazynier Miejsce pracy: Człekówka,..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez egarwolin.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

E-NET Kot Krzysztof z siedzibą w Garwolin 08-400, II Armii Wojska Polskiego 47

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"