:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  10°C pochmurno z przejaśnieniami

Garwolin: Ratownicy medyczni protestują! SPZOZ szuka nowych i płaci 16zł/godz

Ratownicy medyczni, pracujący w pogotowiu ratunkowym w Garwolinie żądają wyższych wynagrodzeń. Gdy oni stawiają dyrekcji placówki ultimatum, SPZOZ ogłasza, że nawiąże współpracę z nowymi ratownikami. – Jeśli ktokolwiek złoży tam jakiekolwiek dokumenty w sprawie pracy, oznacza to z jego strony brak szacunku dla ratowników medycznych, którzy tam pracują! Oni chcą zawalczyć o swoje, więc należy być solidarnym, zwłaszcza w trwającym proteście ratowników medycznych – pracowników garwolińskiego pogotowia popiera portal Paramedic Poland Ratownictwo, do którego z prośbą o udostępnienie tej informacji na skalę ogólnopolską zwrócili się lokalni ratownicy. W czym tkwi problem? Oczywiście w pieniądzach.

 

Portal PARAMEDiC Poland Ratownictwo przypomniał dziś swoim czytelnikom sytuację ratowników medycznych z Jarocina, którzy złożyli wypowiedzenia, bo nie chcieli pracować za głodowe stawki. Tam dyrekcja poszukuje ratowników medycznych, aby "załatać dziury" spowodowane brakiem personelu medycznego. Czy podobna sytuacja ma miejsce w garwolińskim pogotowiu?

 

Chcieli podwyżki do 20 zł. Nowi dostaną 16 zł

Portal PARAMEDiC Poland Ratownictwo otrzymał anonim z terenu powiatu garwolińskiego. Jego treść, za zgoda portalu publikujemy poniżej. Twórcy strony zaznaczają, że tego typu wiadomość otrzymali po raz pierwszy. Rozmowy o niskich stawkach w ratownictwie medycznym są dla nich natomiast chlebem powszednim.

– Pracuję w Pogotowiu w Garwolinie, które jest przy SPZOZ Garwolin, a podwykonawcą jest siedlecki Meditrans. Skład ZRM typu P to 3 osoby: 2 ratowników medycznych i kierowca (bez wykształcenia medycznego). Stawki "na kontrakcie" u nas to kwota 15-16 zł brutto/godz. dla ratownika medycznego, a jeśli pełnisz funkcję kierownika ZRM otrzymujesz 2 zł dodatku, czyli łącznie 17-18 zł. Napisaliśmy pismo do dyrektora o podwyżkę na 20 zł dla ratownika i 4 zł za kierownika zespołu, w przeciwnym razie dajemy tylko po dwie propozycje, czyli 48h w miesiącu lipcu. Dyrektor w odpowiedzi poinformował, ze może być 20 zł i 2 zł za kierownika, ale w tej sytuacji znikną 3-osobowe zespoły podstawowe i powstaną 2-osobowe. Na stronie internetowej SPZOZ Garwolin jest komunikat, iż poszukują ratowników medycznych do współpracy: "SPZOZ w Garwolinie podejmie współpracę z Ratownikami Medycznymi (um.zlecenie, kontrakt). Szczegółowe informacje w Dziale Kadr pod nr telefonu (25) 6844755 lub e-mail: kadry@spzozgarwolin.pl ". Wykonaliśmy anonimowy telefon do kadr z zapytaniem o proponowane stawki. Dyrektor Szpitala proponuje nowym, zatrudnionym ratownikom kwotę 16 zł/godz brutto – napisał do ogólnopolskiego serwisu ratownik z garwolińskiego pogotowia.

 

Chodzi o solidarność

– Apeluję więc do wszystkich ratowników medycznych!!! Jeśli ktokolwiek złoży tam jakiekolwiek dokumenty w sprawie pracy, oznacza to z jego strony brak szacunku dla ratowników medycznych, którzy tam pracują!!! Oni chcą zawalczyć o swoje, więc należy być solidarnym, zwłaszcza w trwającym proteście ratowników medycznych. Proszę was o udostępnienie tej informacji! – apeluje Krzysztof Kotliński, administrator serwisu PARAMEDiC Poland Ratownictwo. – Dyrekcja tego szpitala zachęca do współpracy ratowników medycznych. Nie liczy się dla nich rzetelny ratownik z wiedzą i doświadczeniem, tylko żeby był jak najtańszy, aby tylko zapewnić obsadę dyżurów. W teorii, najtańszy nie zawsze znaczy najgorszy, ale nie o to tutaj chodzi. Chodzi o solidarność. Jeśli sami nie będziemy się szanować, to nikt nas szanował nie będzie. Trwa Ogólnopolski Protest Ratowników Medycznych, to nasza jedyna szansa, żeby móc wywalczyć rzetelne za wykonywaną pracę zarobki, a przez taką sytuację, która dzieje się w tym szpitalu tracimy nadzieję na lepsze jutro – podkreśla przedstawiciel portalu.

 

Dyrektor wolałby zapłacić więcej, ale nie ma z czego

Jak tę sytuację komentuje dyrektor SPZOZw Garwolinie Krzysztof Żochowski? W czym twi problem? – Problem jest oczywiście w pieniądzach. Ratownicy związani z nami umowa kontraktową oczekują troszeczkę wyższych wynagrodzeń, co jest zresztą zupełnie zrozumiałe, bo te pieniądze, które ja im jestem w stanie zapłacić na bazie kontraktu na podwykonawstwo, które mam wobec Meditransu w Siedlcach, to nie są sumy imponujące i na pewno wolałbym zapłacić więcej, gdybym tylko miał pieniądze. Niestety, ten kontrakt w tej chwili jest jaki jest. Dodatkowymi kosztami, które ponosi SPZOZ w Garwolinie są koszty podwykonawstwa. To wszystko powoduje, że te sumy, które jestem w stanie zapłacić ratownikom związanym z nami umową kontraktową są w takiej wysokości – mówi Krzysztof Żochowski. Dyrektor zaznacza, że wypłaca ratownikom kwoty określone w kontraktach, na które kiedyś się zgodzili, natomiast teraz ratownicy chcą zarabiać więcej. – Trwa dyskusja między nami. Ja, mając świadomość, że ta dyskusja może się skończyć albo dobrze albo źle, napisałem ofertę, że oczywiście przyjmę też innych ratowników. Oczywiście te osoby, które są w dyskusji czy sporze ze mną, to na pewno irytuje – przyznaje Krzysztof Żochowski. Dyrektor szpitala dodaje, że w tej chwili trwa ogólnopolski protest ratowników medycznych i na akcję w Garwolinie należy patrzeć szerzej. Podkreśla, że rozumie nastroje wśród protestujących, ponieważ po wzroście wynagrodzeń pielęgniarek, do którego doszło przed dwoma laty, to one jako jedyne dostają dodatek. – Pielęgniarka, która ma uprawnienia do pracy w karetce ma wynagrodzenie wyższe od ratownika o 800 zł, a niebawem będzie ono wyższe o 1200 zł. W sytuacji, gdy tylko jedna grupa zawodowa dostaje, a wszyscy inni nie, to naturalne, że są protesty – stwierdza dyrektor Żochowski.

 

(ur) 2017-06-23 16:21:29

Fot. Arch. eGarwolin, Paramedic, screen: spzozgarwolin.pl

 


Garwolin: Ratownicy medyczni protestują! SPZOZ szuka nowych i płaci 16zł/godz komentarze opinie

  • egon - niezalogowany 2017-06-24 19:49:42

    dlatego napisałem o podwyżkach dla osób zarabiających poniżej 2.5 tyś

  • egon - niezalogowany 2017-06-24 19:46:07

    organ działał by w interesie pracowników np coś jak związki zawodowe i bez wynagrodzenia

  • Wacław - niezalogowany 2017-06-24 19:04:16

    [quote name="egon"]Jak napisałem stawki niskie jednak nie można podwyżki motywować rodzajem wykonywanej pracy .Jeśli już to uciążliwością i warunkami w jakich się ją wykonuje . Nie słyszałem aby np dyrektor ,lekarz ,nauczyciel,policjant chciał się zamienić np z górnikiem . Jednak mimo to górnik zarabia mniej niż lekarz czy dyrektor i porównywalnie do nauczyciela czy policjanta . Argumenty o studiach ,kształceniu mogą wzbudzać tylko politowanie . Nikt nie płaci za to ile ktoś się uczył a płaci za wykonaną pracę .Co do zozu to radził bym przyjrzeć się pracownikom którzy dużo mówią o uciążliwości ich pracy w kontekście szczególnie dodatkowego zatrudnienia w innym miejscu . Widać mają siły i chęci więc przemęczeni nie są a żądania wynikają wyłącznie z pazerności . Myślę że podwyżki wskazane ale tylko dla tych poniżej 2,5 tyś na rękę[/quote]Muszą tyrać, žeby z głodu nie paść. Jeżeli ma bezrobotną żonę, dwoje dzieci i 2000 z etatu na rękę, to nie ma wyjścia-musi zapier....

  • Sylwia - niezalogowany 2017-06-24 15:57:05

    [quote name="egon"]Stawki rzeczywiście nie tęgie .Codzienne powiedzenia dyrektorów że herbata od mieszania nie stanie się słodsza są tłumaczeniem dla debili . Jednak po coś ludzie tę herbatę mieszają ....Jak jednym daje się podwyżki ...chyba za darcie mordy na ludzi a innym nie to ci ludzie słusznie się upominają . Może pora powołać organ złożony z personelu który by orzekał co do słuszności stawek ? Szczególnie tych ponad średnią krajową .[/quote]Czyli lepiej powołać organ do orzekania o słusznści stawek i płacić im minimum 2.500 zł za nic nie robienie zamiast dać ratownikom 4 zł brutto więcej. Nie no. Zajebi..y pomysł.

  • Urzędnik - niezalogowany 2017-06-24 15:19:10

    [quote name="jas"][quote name="Klara"]Najwyższy czas zmienic tego dyrektora.Od czego jest tam rada nadzorcza czy zwiazki zawodowe.Okopła sie tam ta banda i ani ja ruszyc a popiera ja zapewne pan Wozniak nie wspominajac o staroscie :-*[/quote]myslę że Starosta nie popiera Żochowskiego....w końcu PSL z PISem nie kochaja się.[/quote] A co jest takiego wspaniałego wctym PSL że jeszcze są tam ludzie?

  • Hania - niezalogowany 2017-06-24 15:17:09

    Kiedyś był taki film o pazerności ludzkiej, która w końcu odbiła swą pieczę na człowieku, a której koniec-końców było miasto ślepców... wszyscy zabijają się o te pieniądze, ale nikt z nich nawet grosza nie zabierze ze sobą po tej ziemskiej dzikiej brutalnej wojence. Nic a nic! I po co to wszystko?

  • egon - niezalogowany 2017-06-24 12:58:17

    Jak napisałem stawki niskie jednak nie można podwyżki motywować rodzajem wykonywanej pracy .Jeśli już to uciążliwością i warunkami w jakich się ją wykonuje . Nie słyszałem aby np dyrektor ,lekarz ,nauczyciel,policjant chciał się zamienić np z górnikiem . Jednak mimo to górnik zarabia mniej niż lekarz czy dyrektor i porównywalnie do nauczyciela czy policjanta . Argumenty o studiach ,kształceniu mogą wzbudzać tylko politowanie . Nikt nie płaci za to ile ktoś się uczył a płaci za wykonaną pracę .Co do zozu to radził bym przyjrzeć się pracownikom którzy dużo mówią o uciążliwości ich pracy w kontekście szczególnie dodatkowego zatrudnienia w innym miejscu . Widać mają siły i chęci więc przemęczeni nie są a żądania wynikają wyłącznie z pazerności . Myślę że podwyżki wskazane ale tylko dla tych poniżej 2,5 tyś na rękę

  • Nominowany W - niezalogowany 2017-06-24 10:59:39

    Proponuję by wybudować jeszcze więcej budynków dla urzędników i tym samym zwiększyć ilość urzędników na konto lekarzy, ratowników, pielęgniarek. Najlepiej byłoby gdybyśmy w ogóle stali się jednym wielebnym urzędem. Urzędnicy górą. Lekarz - urzędnik, ratownik - urzędnik, ksiądz- urzędnik, nauczyciel-urzędnik, rolnik-urzędnik. Urzędujmy na całego. Garwolin to przecież takie urzędowo zwane miasto-wieś. :lol:

  • jas - niezalogowany 2017-06-24 10:32:00

    [quote name="Klara"]Najwyższy czas zmienic tego dyrektora.Od czego jest tam rada nadzorcza czy zwiazki zawodowe.Okopła sie tam ta banda i ani ja ruszyc a popiera ja zapewne pan Wozniak nie wspominajac o staroscie :-*[/quote]myslę że Starosta nie popiera Żochowskiego....w końcu PSL z PISem nie kochaja się.

  • Wacław - niezalogowany 2017-06-24 06:26:54

    16 brutto za ratowanie ludzi. Ale dno. Jak ci ludzie pewnego będą mieli gdzie pójść to pójdą z dnia na dzień bez oglądania się i żadna podwyżka ich nie zatrzyma. A wtedy trzeba będzie uzupełniać kadry z ambitnych absolwentów naszego wiele lat reformowanego szkolnictwa.

  • Klara - niezalogowany 2017-06-24 05:32:11

    Najwyższy czas zmienic tego dyrektora.Od czego jest tam rada nadzorcza czy zwiazki zawodowe.Okopła sie tam ta banda i ani ja ruszyc a popiera ja zapewne pan Wozniak nie wspominajac o staroscie :-*

  • Krzysztof Boguszewsk - niezalogowany 2017-06-24 03:12:45

    Proponuję aby P. Dyrektor zamienił swoją pensje na stawkę nawet 21 PLN/godz. hi hi hi

  • Roman - niezalogowany 2017-06-24 00:33:52

    Proponuje sprawdzic zarobki pracownikow medycznych w Krajowym Osrodku Psychiatrii Sadowej dla Nieletnich w Garwolinie(jedyny w Polsce). Chcialbym miec taka stawke za 1h pracy, gdzie jestesmy wyzywani,opluwani,zastraszani, nawet nieraz uderzani przez pacjentow. Pielegniarki dostaly podwyzki 400 zl gdzie juz w innych szpitalach dawno dostaja 2 transze podwyzki. Zarobki w granicach 1800 zl z 18 letnim stazem pracy, +10%(smieszne) dodatku szkodliwego, + noce. Pielegniarki okolo 2300-2400. Smiech na sali. Ale pion "wyższy" ktory na oddziale jest "od swieta" nie ma nocek itp zarobki ma wieksze. To jest polityka. A lekarze to od 120 do 150 zl za 1 h pracy. + dodatki funkcyjne, + starz pracy, dod szkodliwy, noce, swieta itp

  • egon - niezalogowany 2017-06-23 22:19:53

    Stawki rzeczywiście nie tęgie .Codzienne powiedzenia dyrektorów że herbata od mieszania nie stanie się słodsza są tłumaczeniem dla debili . Jednak po coś ludzie tę herbatę mieszają ....Jak jednym daje się podwyżki ...chyba za darcie mordy na ludzi a innym nie to ci ludzie słusznie się upominają . Może pora powołać organ złożony z personelu który by orzekał co do słuszności stawek ? Szczególnie tych ponad średnią krajową .

  • Pytająca - niezalogowany 2017-06-23 20:31:33

    Przepraszam bardzo, a dlaczego nikt nie wspomina o kierowcach karetek!? Przecież oni także ryzykują swoim życiem wsiadając za kółko takiego samochodu- ich umiejętności w prowadzeniu, również ratują życie człowieka, oni także pomagają w wypadku, a także mają kontakt z pacjentem! Dlaczego nikt nie zauważy , że kierowca karetki z wieloletnim doświadczeniem (20 lat) zarabia 2000,00 pln?! to śmiech na sali!

  • ... - niezalogowany 2017-06-23 17:58:21

    Wyzysk jest nie tylko z ratownikani ale też innym personelem jak sanitariuszami,salowymi,sekretarkami czy pielegniarkami.

  • bolek - niezalogowany 2017-06-23 17:36:36

    [quote name="lolek"]"chciałbym płacić więcej ale nie mam z czego". Niech się czytelnicy dowiedzą że za dobowy dyżur w SOR Garwolin dyrektor Żochowski zarabia grubo ponad 4 tys.zlotych. Jest to pewna informacja.[/quote]a jeśli nie jest to pewna informacja? ciekawe co zrobi dyro. Raczej nie odpuści.

  • lolek - niezalogowany 2017-06-23 17:22:02

    Dla wyjaśnienia bo nie wszyscy wiedzą, dyrektor Żochowski jest też lekarzem chirurgiem i mowa tu o dyżurze 24 godzinnym jako lekarz w SOR . Jego stawka to kilkaset złotych na godzinę a ratownikom daje 16. Wiadomo że każde grabie grabią do siebie.

  • lolek - niezalogowany 2017-06-23 15:27:16

    "chciałbym płacić więcej ale nie mam z czego". Niech się czytelnicy dowiedzą że za dobowy dyżur w SOR Garwolin dyrektor Żochowski zarabia grubo ponad 4 tys.zlotych. Jest to pewna informacja.

  • bart - niezalogowany 2017-06-23 14:47:46

    16 zł/h to dno i kpina wyzysk niewolno dawać się tak wykorzystywać za takie grosze to niech urzędnicy NFZ pracują