:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C bezchmurnie

Garwolin – Święto Niepodległości – Jesteśmy narodem, który kocha wolność

– Dzisiejsze święto to jedno z najradośniejszych świąt w kalendarzu Polski. 99 lat temu Polska wróciła na mapę polityczną Europy. Nadszedł dzień, o który modlili się Polacy. Możemy być dumni z naszych przodków. Jesteśmy narodem, który kocha wolność. Śmiało i dumnie możemy patrzeć w przyszłość – mówił dziś w Garwolinie burmistrz Tadeusz Mikulski.

Oficjalne uroczystości w Garwolinie, związane z obchodami 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej odprawionej w kolegiacie Przemienienia Pańskiego. O nabożeństwo w intencji ojczyzny duchownych poprosili burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski i starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski. Mszę koncelebrowali między innymi dziekan kolegiaty ks. Ryszard Andruszczak, proboszcz parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie ks. Stanisław Małek i proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Sulbinach ks. Andrzej Lemieszek.

 

Powracamy do tego, co ważne

W homilii ks. Andrzej Lemieszek podkreślił, że to, że po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość i naród polski powstał na nowo stanowi fenomen na skalę światową. Umożliwiło to zaangażowanie wielu ludzi, którzy wiele poświęcili, aby Polska odzyskała wolność. Duchowny dodał, że Polacy zawsze byli zdolni do wielkich ofiar dla zachowania albo odzyskania tego dobra, jakim jest ojczyzna. Ks. Lemieszek zwrócił uwagę wiernych na to, że kiedyś miejsce patriotyzmu zastąpiono promowaniem europejskości. Teraz, coraz więcej uwagi poświęca się temu, co jest nazywane patriotyzmem, czyli umiłowaniu ojczyzny. Proboszcz sulbińskiej parafii przekonywał, że Polska jest najważniejsza z jej kulturą, tradycją, wiarą i sercem, a my powinniśmy na nowo uczyć się miłości do Ojczyzny i siebie nawzajem. Będzie to gwarancją tego, że nie utracimy niepodległości oraz najważniejszych wartości.

Ks. Andrzej Lemieszek podczas homilii wspominał wczorajszy mecz Polska – Urugwaj i głośne śpiewanie hymnu przez kibiców, piłkarzy oraz wyprowadzające ich na murawę boiska dzieci. Duchowny przyznał, że ten obraz wywołał w nim wzruszenie i jest znakiem tego, że powracamy do tego, co ważne i co ma kształtować naród. Proboszcz zachęcał także wiernych do modlitwy za ojczyznę i rządzących.

 

Śmiało i dumnie możemy patrzeć w przyszłość

Po mszy przemaszerowano przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. – Tradycyjnie spotykamy się w tym miejscu, by uczcić wydarzenia, w wyniku których po 123 latach niewoli powstała niepodległa ojczyzna. Po upadku Polski każde pokolenie zrywało się do walki o utracony byt narodu. (…) Jeszcze Polska nie zginęła. Nasi przodkowie ciężko znosili narodową niewolę. Choć żyli we własnym kraju, język i mundury zaborców dominowały na ulicach naszych miast – przypominał historię ojczyzny pod zaborami Tadeusz Mikulski. – Dzisiejsze święto to jedno z najradośniejszych świąt w kalendarzu Polski. 99 lat temu Polska wróciła na mapę polityczną Europy. Jako naród odzyskaliśmy swoją suwerenność. Staliśmy się państwem, które w błyskawicznym tempie włączyło się w polityczną działalność ówczesnego świata. Zawdzięczamy to naszym przodkom, którym nie brakowało woli walki, determinacji i wiary w lepsze jutro. W dniu 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała dowództwo nad armią Józefowi Piłsudskiemu co zostało uznane za symboliczną datę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Nadszedł dzień, o który modlili się Polacy. Możemy być dumni z naszych przodków. (…) Jesteśmy narodem, który kocha wolność. (…) Śmiało i dumnie możemy patrzeć w przyszłość – mówił włodarz miasta.

Chwilę później, przed pomnikiem złożono kwiaty. O oprawę oficjalnej części uroczystości zadbała Orkiestra Dęta OSP Garwolin.

 

Rodzinny piknik niepodległościowy

Po południu w skwerze im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się piknik rodzinny, podczas którego nie zabrakło ogniska, gorącej grochówki oraz gier i zabaw przygotowanych przez harcerzy. Podczas pikniku z koncertem pieśni patriotycznych wystąpił Chór Miasta Garwolina i Orkiestra Deta z Trąbek. Na uczestników wydarzenia czekała także prezentacja Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 1. Pułku Strzelców Konnych. Była to także okazja do nagrodzenia zwycięzców konkursu historycznego, organizowanego przez Stowarzyszenie Wspólnota Powiatowa. Laureaci konkursu wykazali się wiedzą o okresie napoleońskim i sprawie Polski na tle epoki.

 

W ramach świętowania Dnia Niepodległości, o godzinie 18:00 w sali widowiskowej Centrum Sportu i Kultury będzie można obejrzeć spektakl „Damy i Huzary” w wykonaniu Tearu O!Mamy.

 

ur


Garwolin – Święto Niepodległości – Jesteśmy narodem, który kocha wolność komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się