:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

Garwolin z budżetem na rok 2018. Zadłużenie będą spłacały nasze wnuki?

10/01/2018 12:41
Inwestycje Miejskie, Garwolin budżetem Zadłużenie będą spłacały nasze wnuki - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 6
 • Fotka nr 1 z 6
 • Fotka nr 2 z 6
 • Fotka nr 3 z 6
 • Fotka nr 4 z 6
 • Fotka nr 5 z 6

– Z uwagi na, jak powiedział pan Mączka, deficyt planowany, kolejne 2 mln zł, które będą oddawały już nie nasze dzieci, ale prawdopodobnie już nasze wnuki, będę głosował przeciw – mówił podczas grudniowej sesji radny Garwolina Krzysztof Mazurek. Z dwoma głosami „przeciw”, rada miasta uchwaliła budżet na rok 2018. Burmistrz Tadeusz Mikulski zapewniał, że zadłużenie Garwolina nie zagraża funkcjonowaniu miasta, a pozwala na realizowanie ważnych zadań i rozwiązywanie wielu problemów istotnych dla mieszkańców.

Są przeciw zadłużaniu miasta

Podczas dyskusji przed uchwaleniem budżetu na rok 2018 radny Leszek Mączka zwrócił uwagę radnych na bardzo duże jego zdaniem zadłużenie miasta Garwolina, które wynosi 26 mln 125 tys. zł. – Nie jestem za tym, aby dalej miasto zadłużać – podkreślił radny, który poinformował, że będzie głosował przeciw. Radny Krzysztof Mazurek dopytywał o realizację przebudowy ul. Rataja i ul. Dobrej, którą, jak podkreślił radny, burmistrz obiecał mieszkańcom na jednym ze spotkań przedwyborczych.

Tadeusz Mikulski przyznał, że obiecał mieszkańcom pomoc i im pomógł, przeznaczając z rezerwy kwotę 15 tys. zł na wykonanie najpilniejszych prac. Wykonawca, który nie wywiązał się właściwie ze swoich obowiązków, został obciążony karą umowną. Włodarz dodał, że jeśli tylko w roku 2018 będzie taka możliwość, również będzie starał się przeznaczyć środki z rezerwy na ten cel. Radny Marek Łagowski dodał, że radni zapoznali się z wnioskami składanymi przez mieszkańców i gdy będą środki, radni będą do nich wracać i realizować je w miarę możliwości. Radny Mazurek nie był usatysfakcjonowany odpowiedziami i podobnie jak radny Mączka przypomniał o rosnącym zadłużeniu miasta. – Z uwagi na, jak powiedział pan Mączka, deficyt planowany, kolejne 2 mln zł, które będą oddawały już nie nasze dzieci, ale prawdopodobnie już nasze wnuki, bo to są pieniądze, które będziemy oddawali po 2030 roku, czyli dawno już nas nie będzie w tej radzie i niektórych również w Urzędzie Miasta, będę głosował przeciw – zaznaczył radny Mazurek.

 

Garwolin nie upadł i się rozwija

Burmistrz Mikulski przypomniał, że przepisy prawa pozwalają na zaciąganie kredytów i pożyczek, aby sprawnie i szybko realizować różne inwestycje. – Ja na tej sali wielokrotnie słyszałem, że pan burmistrz to doprowadzi do upadku to miasto. Było tak przy budowie basenu. Jakoś nie upadliśmy. Rozwijamy się. Spłacamy zbiornik – przedsięwzięcie inwestycyjne ogromne, które realizujemy – tłumaczył włodarz. Burmistrz dodał, że gdyby nie było właśnie tej inwestycji, kóra także wchodzi w zadłużenie miasta, przez kolejne 20 lat Garwolin zalewałaby woda i mieszkańcy by cierpieli.

– Uważam, że gdyby nie te zadania, które my wykonujemy, czyli budowa hali dla dzieci i młodzieży, budowa basenu, gdzie jest rozwój kultury fizycznej, wypoczynku i rekreacji, zbiornik przeciwpowodziowy, budynek szatniowo-łazienkowy i szereg jeszcze innych przedsięwzięć, związanych z budową dróg, to pewnie Garwolin dalej byłby taką miejscowością zapyziałą, za stodołą bym powiedział – mówił Tadeusz Mikulski. Włodarz zwrócił uwagę radnych na realizację m.in. ul. Romanówka, która rozładowała ruch w mieście oraz wielu innych inwestycji, które znacząco wpłynęły na poprawę warunków życia w mieście. Burmistrz zaznaczył, że także w domach, jeśli ktoś chce zrealizować większą inwestycję, zaciąga kredyt. Dodał również, że zadłużenie miasta nie przekracza 30% (przy dopuszczalnym do 60%) i takie podejście do sprawy jest demonizowaniem. Przewodniczący rady miasta Marek Jonczak zaznaczył, że zadłużenie miasta jest kontrolowane nie tylko w urzędzie, ale także m.in. przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

 

Budżet przegłosowany z 2 głosami przeciw

Radni większością głosów przegłosowali budżet na rok 2018. Przeciw, zgodnie z zapowiedzią, głosowali radni Leszek Mączka i Krzysztof Mazurek.

Zgodnie z uchwałą ustalono dochody budżetu w łącznej kwocie 78 mln 43 tys. 731 zł, wydatki budżetu to kwota 81 mln 428 tys. 682 zł, w tym wydatki na inwestycje i zakupy inwestycyjne stanowić będą 7 mln 912 tys. 131 zł.

Różnica między dochodami a wydatkami stanowi planowany deficyt budżetu w wysokości 3 mln 384 tys. 951zł, który zostanie pokryty przychodami pochodzącymi z pożyczek i kredytów zaciąganych na rynku krajowym oraz z wyemitowanych obligacji samorządowych. Przychody budżetu miasta uchwalono na kwotę 5 mln 208 tys. 768 zł z: wyemitowanych obligacji w kwocie 3 mln 750 tys. zł i zaciągniętych pożyczek w wysokości 1 mln 458 tys. 768 zł. Rozchody budżetu to kwota 1 mln 823 tys. 817, na którą składa się: wykup papierów wartościowych w kwocie 340 tys. zł i spłaty zaciągniętych kredytów z lat ubiegłych w kwocie 1 mln 483 tys. 817 zł.

 

Drogi, chodniki, hala, zbiornik i inne

W 2018 roku w Garwolinie będą realizowane inwestycje drogowe, na które zostanie przeznaczona kwota w wysokości 1 mln 900 tys. zł. Wśród zadań znajdują się: modernizacja 4500 m2 chodnika na odcinku od cmentarza wojennego do skweru im. Lecha Kaczyńskiego z uwzględnieniem zatoki autobusowej WKU (600 tys. zł), łącznika Hłaski (230 tys. zł), łącznika Maczka (210 tys. zł), ul. Wandy Bekierskiej (120 tys. zł), ul. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego (90 tys. zł), parkingu przy Publicznej Szkole Podstawowej Nr 5 (40 tys. zł), ul. Olimpijskiej (70 tys. zł), Al. Żwirki i Wigury (50 tys. zł), ul. Polnej – zadanie realizowane z powiatem (150 tys. zł), przebudowę zjazdu skrzyżowania drogi krajowej z drogą bp. Jana Mazura (100 tys. zł), opracowanie koncepcji Trakt Lwowski 10 tys. zł, ul. Krzywa (na odcinku od ul. Polskiej do Długiej), chodnik przy ul. Żołnierzy II AWP (60 tys. zł) chodnik przy parkanie cmentarza przy ul. Cmentarnej (15 tys. zł), osiedle Kościuszki 10 tys. zł, odwodnienie terenu przyległego do drogi miejskiej na os. i chodnik przy ul. Targowej (40 tys. zł).

Ponadto, w budżecie na 2018 rok przeznaczono 210 tys. zł na wymianę oświetlenia ulicznego. Wśród najważniejszych miejskich inwestycji zaplanowanych na 2018 rok znajdują się: budowa hali sportowej przy Publicznej Szkole Podstawowej Nr 5 (3 mln 184 tys. 951 zł), budowa zbiornika retencyjnego (550 tys. zł), budowa budynku szatniowo-sanitarnego na stadionie CSiK (500 tys. zł) oraz wykonanie modernizacji budynku CSiK (173 tys. 500 zł)

 

Spłata w dwa lata, ale bez inwestycji

Tadeusz Mikulski, dziękując za przegłosowanie uchwały, zaznaczył, że spłata zadłużenia miasta jest możliwa w ciągu 2 lat pod warunkiem nie realizowania żadnych inwestycji. Włodarz podkreślił, że byłoby to nieroztropne i nikt by się tego nie podjął. Burmistrz po raz kolejny uspokajał radnych, że zadłużenie Garwolina nie zagraża funkcjonowaniu miasta, a pozwala na realizowanie ważnych zadań i rozwiązywanie wielu problemów istotnych dla mieszkańców miasta.

 

ur

 

Reklama

Garwolin z budżetem na rok 2018. Zadłużenie będą spłacały nasze wnuki? komentarze opinie

 • gość 2018-01-10 16:48:08

  tak patrzę na szkoły w Garwolinie...Burmistrz kończył "Jedynkę" i wykończył,postawił Halę która po każdej burzy podtapia mury szkoły, zrobił parking zamiast boiska dla dzieci i nie widzi możliwości zagospodarowania terenu wokół szkoły ,bo musiał wziąć kredyt na Halę przy "Piątce" bo przecież to okręg wyborczy Jończaka ... ręce opadają na tą naszą "władzę" (z premedytacją piszę w cudzysłowie) :P

 • Nowa ulica rozladowala ruch? - niezalogowany 2018-01-10 18:00:55

  Co ten burmistrz id..  opowiada . Najpierw wmawia ze branie kredytów na inwestycje bez środków z zewnątrz czyli Unii Europejskiej to jest dobrze. Czy ci ludzi maja nasr.. ne w głowie.Nowa ulica rozladowala ruch tak ciekawe gdzie? korki przez miasto jak były tak sa nadal. Wiec co oni gadaja chyba po mieście nie jeżdżą

 • Gość - niezalogowany 2018-01-10 22:57:18

  Czytelniku - porównaj Otwock vs Garwolin.... Które miasto wygrywa w rozwoju?.... wg mnie Garwolin zdecydowanie... Więc wg mnie takie decyzje są potrzebne.

 • Gość - niezalogowany 2018-01-11 09:56:02

  Otwock tonie w dlugach przez szpitale kture ciągle musi oddluzac jeśli nieznasz tematu to się niewypowiadaj otwockie starostwo jest tak zadłużone że wissi na włosku i grozi mu upadłość to samo czeka te wioche przez te kredyty na inwestycje kture są robione na siłę nie z rozumem tylko na siłę bo kolega ma firmę która nie ma zamówień i roboty gdyby nie zamówienia publiczne z urzędu miasta tylko tak niektórzy na tym terenie działają i prosperuja budując same niby chale sportowe.

 • Gość - niezalogowany 2018-01-11 09:58:59

  Burmistrz ma to w nosie on tego nie będzie splacal nie każdy ma pensje burmistrza i wojskowa emeryturę czyli ponad 10000 tysięcy miesięcznie do ręki morzna sobie szastac i brać kredyty na byle posrany park który jest tylko psia toaleta

 • gość 2018-01-11 18:51:15

  najbardziej potrzebny chodnik przy wyszynskiego , bo wiadomo ze w koncu zmieni sie wladza i chodnika juz nie zmienią .piekny park trele.. a chodniki trzeba robic bo wiadomo kto wygrywa przetargi tylko jedna firma. za przypilnowanie basenu , ze miasto ma przegrana sprawe tez nikogo nie interesuje . podobno zbiornik bedzie do plywania lodkami ,szok mam nadzieje ze cala wladze, pseudo radnych i cala swite zapraszamy do nowo wybudowanej siedziby zatrudniaka. Panie Maczka szkoda ze jest Pan sam ale tak trzymac

 • gość 2018-01-13 06:51:18

  A ul.Dobra jak była dziurawa tak pozostanie

 • gość 2018-01-14 11:17:41

  Ale na początku kadencji na podwyżki diet mieli .

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Dam pracę w gastronomi

Do naszego nowego lokalu "Zapiekarnia" poszukujemy energicznej osoby do pracy z klientem. Praca w niedużym zespole. Dobre warunki pracy..


Zobacz ogłoszenie

Sprzedam działkę pod budowę

Działka pod budowe domu w Latowiczu, wszykie media przy drodze (swiatło,woda,gaz,kanalizacja) wystarczy tylko podłączyć. Obok przystanku..


Zobacz ogłoszenie

Pomoc w pisaniu wzorów prac!

Profesjonalna pomoc w redagowaniu wzorów prac zaliczeniowych, licencjackich i magisterskich. Szeroki zakres tematyczny i bogaty zasób literatury..


Zobacz ogłoszenie

Kupię pamiątki, książki , mapy

Kupię rzeczy związane z powiatem garwolińskim - książki, opracowania, wspomnienia, - pamiątki, medale, - mapy, - zdjęcia, - itp.


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez egarwolin.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

E-NET Kot Krzysztof z siedzibą w Garwolin 08-400, II Armii Wojska Polskiego 47

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"