:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE
Archiwum Aktualności, Gorące tematy - zdjęcie, fotografia
Portal eGarwolin.pl 02/01/2013 00:28

Z poruszanych w eGarwolin.pl ponad 100 tematów miesięcznie, z których wiele miało często swoją kontynuację w ciągu minionego roku, wybraliśmy 12 najważniejszych. Z pewnością miały one, mają i będą miały wpływ na powiat garwoliński i życie jego mieszkańców.

W zestawieniu 12 gorących tematów minionego roku pojawią się: ambasadorzy, którzy odwiedzili powiat, budowa basenu, nowi dyrektorzy, poszukiwanie gazu łupkowego w Goździku, zmiany w strukturach policji, próba odwołania burmistrz Łaskarzewa, zmiany w pogotowiu i problemy SP ZOZ-u, likwidacja Rejonu Energetycznego, pozostawienie Sądu Rejonowego w niezmienionych strukturach, dyskusja o wolnym rynku w kontekście targów ślubnych, najtragiczniejsze wypadki na drogach powiatu i największa chyba niespodzianka roku – widoczna poprawa sytuacji finansowej PKS w Garwolinie.

 

Działo się naprawdę dużo – eGarwolin informował na bieżąco

Na liście tematów, ze względu na ich ograniczoną liczbę, nie znalazły się z pewnością bardzo ważne wydarzenia i uroczystości patriotyczne, kulturalne i sportowe. Czytelnicy portalu eGarwolin.pl mieli okazję podczas całego roku 2012 czytać m.in. o licznych sukcesach przedstawicieli ziemi garwolińskiej, w tym Chóru Miasta Garwolin, sportowców i wielu uczniów szkół z terenu powiatu. W minionym roku odbyło się wiele wystaw, koncertów, przeglądów i festiwali. Coroczne Dni Garwolina i Powiatu Garwolińskiego w połączeniu z Euro 2012 zaowocowały pełnymi emocji czerwcowymi dniami. Ogromną aktywnością wykazywała się policja, organizując liczne akcje wpływające na poprawę bezpieczeństwa, oraz Hufiec ZHP „Orłów”, który poprzez swoją działalność niewątpliwie kształtuje młode pokolenia mieszkańców powiatu. Uroczystości patriotyczne niezmiennie przypominały o tym, że przyszłość możemy budować tylko pamiętając o przeszłości i ją szanując.

 

Jak wyglądała ta najbliższa nam przeszłość? Jak duży wpływ będzie miała na obecny 2013 rok, teren powiatu garwolińskiego i życie jego mieszkańców? Oto 12 gorących tematów roku 2012.

 


Ambasadorzy odwiedzali powiat. Czy wrócą inwestować?

W minionym roku powiat garwoliński odwiedzili ambasadorzy Mołdawii, Chorwacji i Kolumbii. Wśród grona zainteresowanych inwestowaniem na ziemi garwolińskiej byli także Chińczycy. Czy ktoś z zacnych gości wróci w tym roku ze środkami finansowymi?

 

W maju podczas konferencji w starostwie powiatowym w Garwolinie starosta Marek Chciałowski opowiadał o szczegółach planu międzynarodowej współpracy. Ziemię garwolińską w roku 2012 odwiedzili ambasador Mołdawii Iurie Bodrug (podczas obchodów święta 1. Pułku Strzelców Konnych oraz wystawy ikon mołdawskich w Muzeum Ziemi Garwolińskiej), ambasador Kolumbii Victoria González Ariza wraz ze swoimi współpracownikami (zagraniczni goście przyjechali do Garwolina, aby opowiedzieć o programie Dni Kultury Kolumbijskiej, które odbyły się 18 maja) oraz ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Republiki Chorwacji w Polsce Ivan Del Vechio , który podczas spotkania w czerwcu w ZSP nr 1 zapewnił, że jest gotowy nawiązać współpracę z powiatem i rozwinąć kontakty na płaszczyźnie kulturowej i gospodarczej.

Tereny inwestycyjne Garwolina zainteresowały także przedstawicieli Izby Gospodarczej Chińczyków z Prowincji Fujin w Polsce. Podczas spotkania z władzami powiatu i Garwolina zagraniczni inwestorzy wspomnieli, że planują budowę fabryki oświetlenia LED, która stworzyłaby miejsca pracy nawet dla 2000 osób. Nie wiadomo, czy Chińczycy zdecydują się wybudować fabrykę oświetlenia w Garwolinie. Podczas spotkania nie zapadły żadne decyzje, a prowadzone rozmowy dla obu stron miały jedynie charakter zapoznawczy.Basen – czy wykonawcy zdążą na czas?

Burmistrz miasta Tadeusz Mikulski z optymizmem patrzy na zakończenie inwestycji, mimo tego, że termin zakończenia budowy przesunięto na koniec stycznia 2013 roku.

Plac pod budowę krytej pływalni w Garwolinie przekazano konsorcjum firm TIWWAL Sp. z o. o., HOLMA Sp. z o. o. oraz P.R–B TERMOCHEM Sp. z o. o. 15 grudnia 2010 roku. Prace przygotowawcze rozpoczęły się w marcu 2011 roku. Zgodnie z umową zawartą z wykonawcą garwolińskiego basenu budowa miała zostać zakończona 7 grudnia bieżącego roku. Aquapark miał zostać oddany do użytku w pierwszym kwartale 2013 roku.


Termochem przejął obowiązki Tiwwalu

Na placu budowy zaczęły pojawiać się opóźnienia. Okazało się, że lider konsorcjum ma poważne problemy finansowe. Wobec zajęć komorniczych, które ciążyły na generalnym wykonawcy garwolińskiego basenu firmie Tiwwal, w czerwcu zdecydowano o przekazaniu jej obowiązków drugiemu konsorcjantowi – firmie Termochem. Pod koniec lipca prace postępowały, ale opóźnienia pozostały. W sierpniu burmistrz Tadeusz Mikulski przyznał, że realizacja tej największej w historii miasta inwestycji jest zadaniem bardzo trudnym, któremu codziennie trzeba poświęcać dużo czasu. Zapewnił jednak, że inwestycja nie jest zagrożona.

 

Będzie rekord świata?

W październiku pojawiły się pierwsze obawy, czy wykonawca na pewno zdąży. – Powinni wyrobić się w grudniu z tym obiektem, a nawet jeśli się nie wyrobią, to i tak w Garwolinie to będzie chyba rekord świata, biorąc pod uwagę opóźnienia w innych miastach i tempo prac u nas – mówił włodarz miasta. 7 grudnia, w dniu, w którym minął określony umową termin zakończenia budowy garwolińskiego basenu, burmistrz Tadeusz Mikulski informował, że podpisał porozumienie z wykonawcą, na mocy którego termin ukończenia budowy został przesunięty na 30 stycznia 2013 roku. Włodarz nie chciał, aby prace były kończone w pośpiechu i pod presją czasu. Po zakończeniu prac budowlanych wykonawca ma 60 dni na oddanie obiektu do użytku. Burmistrz przekonywał, że termin otwarcia basenu planowany na pierwszy kwartał 2013 roku jest realny i najprawdopodobniej już w marcu pierwsze osoby wskoczą do wody.

 

{jb_greenbox}Miłośnicy pływania będą mogli skorzystać z basenu sportowego, basenu do nauki pływania, basenu rekreacyjnego, który będzie wyposażony w 3 dysze masażu podwodnego, 1 stację masażu dennego, 2 stacje o szerokiej koronie, 3 podwodne leżanki z masażem powietrznym, rozbudowane podwodne schody i 3 wanny hydromasażu. Wśród innych atrakcji można wymienić: saunę, siłownię, salę fitness, salę konferencyjną, kawiarnię z widokiem na basen oraz widownię na 150 osób.{/jb_greenbox}


Dyrektorzy – co zmienią nowi zarządzający?

Miniony rok przyniósł zmiany na stanowiskach dyrektorskich i kierowniczych. Wśród osób, których wybór najczęściej komentowano, pojawili się: nowy kierownik nowego Powiatowego Ośrodka Sportu i Zarządzania Lokalami w Miętnem, nowe panie dyrektor garwolińskiej „Dwójki” i „Ogólniaka” przy Długiej oraz dyrektor ZSR w Miętnem.

Koniec czerwca przyniósł zmiany w Miętnem. Andrzej Kujda, ówczesny dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem, został wybrany na stanowisko kierownika Powiatowego Ośrodka Sportu i Zarządzania Lokalami w Miętnem. Andrzej Kujda był jednym z dwojga kandydatów, którzy ubiegali się o kierownicze stanowisko w samorządowym zakładzie budżetowym w Miętnem.

 

W konkursie na stanowisko dyrektora ZSP nr 2 w Garwolinie została złożona tylko jedna oferta. 5 lipca k andydatura nauczycielki z „Ekonomika” i powiatowej radnej Ewy Flagi została pozytywnie przyjęta przez komisję konkursową. W momencie rozpoczęcia zarządzania placówką oświatową Ewa Flaga przestała być radną powiatową. Jej miejsce w radzie zajął Norbert Wilbik.

 

Również 5 lipca przez komisję konkursową została wyłoniona Joanna Ostrowska, którą 10 lipca powołano na dyrektora garwolińskiego Zespołu Szkół na Długiej. Joanna Ostrowska, nauczycielka historii w ZSR w Miętnem, pokonała w konkursie byłego dyrektora Publicznego Gimnazjum nr 1 w Garwolinie Pawła Kanię oraz wicedyrektor "Piłsudskiego", wówczas p.o. dyrektora, Annę Kotowską, która nie stawiła się przed komisją konkursową. Joanna Ostrowska zajęła wolny dyrektorski fotel po dyrektor Grażynie Sałasińskiej, która w maju rozpoczęła zarządzanie placówką w Łaskarzewie.

 

Pod koniec sierpnia w konkursie na stanowisko dyrektora Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem Zdzisław Majewski pokonał wicedyrektor placówki Lillę Nawrocką. Zdzisław Majewski zajął miejsce Andrzeja Kujdy, który zrezygnował z zasiadania w dyrektorskim fotelu w placówce oświatowej na rzecz kierowniczego stanowiska w Powiatowym Ośrodku Sportu i Zarządzania Lokalami w Miętnem.

 

Wszyscy nowi zarządcy przedstawiali radnym powiatowym szczegółowe plany działania na najbliższe lata. Więcej o pomysłach na zmiany w trzech placówkach oraz w samorządowym zakładzie budżetowym można przeczytać w archiwalnych artykułach portalu eGarwolin.pl.

 


Gaz łupkowy – co kryją skałki z Goździka?

Pierwszy na Mazowszu odwiert rozpoczął się w Goździku (gmina Górzno) 16 lipca 2012 roku. Demontaż wiertni odbywał się pod koniec listopada. Tajemnice skałek z Goździka poznamy w II kwartale bieżącego roku.

 

W inauguracji wiercenia we wsi Goździk uczestniczyli m inister s karbu M ikołaj Budzanowski oraz p rezes z arządu PKN ORLEN Jacek Krawiec. – W miejscowości Goździk, w powiecie garwolińskim, wykonaliśmy pionowy odwiert poszukiwawczy o głębokości 4216,5 m. Celem tych prac było potwierdzenie zakładanego modelu geologicznego oraz pobranie z najbardziej perspektywicznego odcinka otworu skał do dalszych badań. Łącznie pobraliśmy 308 m rdzenia skalnego, który w kolejnych miesiącach poddawany będzie wnikliwej analizie laboratoryjnej. Wyniki badań nad zawartością gazu oraz właściwościami skał (porowatość, przepuszczalność, podatność na kruszenie) pozwolą na podjęcie decyzji o dalszych krokach poszukiwawczych w tym rejonie – inform owało Biuro Prasowe PKN Orlen Upstream, spółki, która prowadzi ła w Goździku prace.

 

Pod koniec listopada w Goździku zdemontowano wieżę wiertniczą. Z odwiertu zostały pobrane próbki skał, które trafiły do analizy. Wyniki testów laboratoryjnych poznamy w II kwartale 2013 roku. Wówczas okaże się, czy w gminie Górzno są złoża gazu łupkowego i czy rozpocznie się jego eksploatacja.


Policja – zmiany komendanta Serzysko

Początek czerwca 2012 roku to początek zmian w garwolińskiej policji. Po odejściu komendanta Marka Świszcza komendantem powiatowym policji został podinspektor Klemens Serzysko. Po pół roku piastowania stanowiska wprowadził on zmiany w strukturach policji. Zmiany, których nie udało się wprowadzić jego poprzednikowi.

 

Przywództwo komendy jest w dobrych rękach – stwierdził poseł Grzegorz Woźniak. – Dziękuję za zaufanie. Czuję ciężar odpowiedzialności za bezpieczeństwo powiatu, za załogę i pracowników oraz za własne decyzje. Wymagając od innych przestrzegania zasad, sam będę ich przestrzegał – mówił w czerwcu nowy komendant powiatowy policji w Garwolinie podinspektor Klemens Serzysko. Poseł Woźniak podkreślał, że z jednostką wypracowaną w ciągu 6 lat pod dowództwem komendanta Świszcza i dalszą współpracą z samorządowcami może udać się odsunięcie powracającego pomysłu likwidacji posterunków .

 

Nie udało się – zmiany weszły w życie

Pomimo licznych sprzeciwów samorządowców, po wielu konsultacjach i negocjacjach powstała jednolita wersja zmian w strukturach policji. Koncepcję zaakceptowała Komenda Główna Policji. W roku 2011 zmiany proponowane przez ówczesnego komendanta Marka Świszcza nie weszły w życie . Wówczas wójtowie gmin, w których miały zostać zlikwidowane posterunki, zgodnie mówili: Chcemy czuć się bezpiecznie!

 

Właśnie poprawą stanu bezpieczeństwa argumentowane są zmiany wprowadzone przez komendanta Serzysko. Od połowy grudnia z istniejących wcześniej struktur pozostały w niezmienionym sześcioosobowym składzie posterunki w Wildze i Trojanowie. Powstały ponadto trzy duże jednostki: komisariat policji w Łaskarzewie obejmujący swym zasięgiem Sobolew i Maciejowice z 22 policjantami oraz posterunki policji w Żelechowie z obsadą 17 osób i w Pilawie z obsadą 18 osób. W Maciejowicach, Sobolewie, Miastkowie Kościelnym, Borowiu i Parysowie pozostawiono dzielnicowych z dwoma policjantami. Podczas wielotygodniowych konsultacji komendant przekonywał, że zespół prewencyjny od dłuższego czasu funkcjonuje w Górznie i wypracowuje dobre wyniki.

 

Policja będzie w terenie również w nocy

Głównym celem zmian jest likwidacja części stanowisk kierowniczych, ograniczenie biurokracji i zwiększenie liczby policjantów, którzy wyjdą zza biurek i będąc w terenie, również wieczorami i w nocy, wpłyną na poprawę poziomu bezpieczeństwa mieszkańców powiatu. Jednym z nowych usprawnień w restrukturyzowanych jednostkach będzie to, że dzielnicowi dysponować będą służbowymi telefonami komórkowymi, dzięki którym mieszkańcy poszczególnych gmin będą mogli się z nimi kontaktować .

 

 


Łaskarzew – chcieli odwołać burmistrza

Jest porównywana do Lucy z serialowego „Rancza”. Lidia Sopel-Sereja do Łaskarzewa przyjechała jako obca, przekonała do siebie mieszkańców i wygrała wybory. Opozycja jednak dąży do tego, aby się jej pozbyć. Referendum o odwołanie burmistrz nie doszło jednak do skutku.

Już w czerwcu burmistrz została poproszona o złożenie honorowej rezygnacji ze stanowiska. – Przyjęłam do wiadomości propozycję pięciu radnych ( Zdzisław Dębek, Anna Laskowska, Beata Kozikowska, Zbigniew Bożek, Tomasz Pietrzak – przyp. red.), którzy, wydawałoby się, wypowiadali się w imieniu wszystkich. Były jednak osoby, które nie chciały tej rezygnacji, więc postanowiłam poczekać – wspominała we wrześniu Lidia Sopel-Sereja.


Grupa radnych zarzucała burmistrz niekompetentne zarządzanie miastem, spowodowanie wzrostu jego zadłużenia, błędne prowadzenie gospodarki wodociągowo-kanalizacyjnej i forsowanie nieuzasadnionych podwyżek cen za wodę i ścieki oraz niezadowalające prowadzenie dialogu społecznego.

{jb_quote}– Nie ukrywam, że bardzo się cieszę z takiego obrotu sprawy. Będę dalej pracowała, tak jak do tej pory, wytrwale i ciężko na rzecz miasta. Lidia Sopel-Sereja.{/jb_quote}

 

Komisarz wyborczy w Siedlcach stwierdził, że wniosek dotyczący przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania burmistrz Łaskarzewa Lidii Sopel-Serei nie spełniał wymagań formalnych. Referendum nie odbyło się. G rupa radnych zaskarżyła decyzję komisarza. Sąd a dministracyjny odrzucił ich skargę. Lidia Sopel-Sereja jest nadal burmistrzem Łaskarzewa i w najbliższym czasie nie zanosi się na to, żeby łaskarzewska Lucy przestała zarządzać grodem nad Promnikiem.


Pogotowie podwykonawcą Meditransu. Szpital – rozwój, sprzęt i strata

W lutym, mimo wielu sprzeciwów, wojewoda mazowiecki zatwierdził plan zmian w ratownictwie medycznym, na mocy którego w lipcu dotychczas samodzielny garwoliński rejon operacyjny ratownictwa medycznego został przekształcony w duży rejon z dyspozytornią w Siedlcach. W marcu udało się wywalczyć deklarację podwykonawstwa z siedleckim Meditransem.

 

Aby zmiany były nieodczuwalne

Plan zmniejszenia liczby rejonów operacyjnych pogotowia ratunkowego na terenie Mazowsza pojawił się już w roku 2011. Wojewoda Jacek Kozłowski podkreślał, że celem zmian jest skrócenie czasu dojazdu karetki do pacjenta. Wówczas i w roku 2012 władze powiatu garwolińskiego wielokrotnie wyrażały swój zdecydowany sprzeciw wobec proponowanych zmian. Negatywne opinie na temat planu wyrazili także samorządowcy z całego powiatu oraz załoga pogotowia . Wojewoda otrzymał pismo od starosty Marka Chciałowskiego , w którym zawarta została prośba o pozostawienie niezmienionej struktury działania rejonu garwolińskiego. Miał on pozostać samodzielnym, siódmym rejonem operacyjnym. Nie udało się. Obroniono natomiast plan B, dzięki któremu garwolińskie pogotowie zostało podwykonawcą siedleckiego Meditransu. Wprowadzenie w życie planu B sprawiło, że powiat garwoliński praktycznie nie odczuwa zmian. Zarówno personel, jak i sprzęt pogotowia są wykorzystywane.

 

Sytuacja finansowa SP ZOZ martwi radnych

Szpital Powiatowy w Garwolinie wzbogacił się w nowy, drogi sprzęt. Rozwój placówki, jej doposażenie oraz miejsce w złotej setce rankingu Rzeczpospolitej i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia „Bezpieczny Szpital 2012” nie zadowoliło jednak radnych powiatu, których szczególnie martwiła rosnąca strata.

 

Z informacji przedstawionych podczas wrześniowej sesji rady powiatu wynikało, że wynik finansowy placówki był ujemny, a nieotrzymanie należności za nadwykonania m a wpłynąć na jego pogorszenie. Pod koniec listopada dyrektor SP ZOZ Krzysztof Żochowski informował, że narastająca strata sięgnęła około 6,5 mln zł przy amortyzacji przewyższającej kwotę 8 mln zł. Niezapłacone nadwykonania opiewały na kwotę przeszło 5 mln zł. Krzysztof Żochowski podkreślał, że przez wszystkie lata jego pracy w Szpitalu Powiatowym w Garwolinie nadwykonania były płacone przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Po zapłaceniu przez NFZ nadwykonań i uwzględnieniu kwoty amortyzacji sytuacja finansowa szpitala zdaniem jego dyrektora miała być całkiem niezła.

 

Będzie gorzej?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wypłatę nadwykonań trzeba będzie wyegzekwować na drodze sądowej. Radna Teresa Bąk sugerowała pod koniec minionego roku zmianę organizacji pracy, dokładniejszą analizę kosztów i ograniczenie administracji. – Staramy się każdą złotówkę oglądać 4 razy. Zależy nam na zapewnieniu jak najlepszej opieki naszym pacjentom i do tego dążymy. Ograniczeniem są pieniądze. W przyszłym roku nastąpi pogorszenie się dostępności do usług medycznych. Musimy mieć świadomość tego, w jak trudny czas wchodzimy – tłumaczył Krzysztof Żochowski.


Rejon Energetyczny zlikwidowany, został posterunek

Rejon Energetyczny w Garwolinie nie istnieje od początku października minionego roku. Mimo sprzeciwów samorządowców i pracowników został on połączony z Rejonem Energetycznym Mińsk Mazowiecki. W Garwolinie działa obecnie Posterunek Energetyczny. Co ta zmiana oznacza dla mieszkańców powiatu?

– Rejon Garwolin został skonsolidowany z Rejonem Energetycznym Mińsk Mazowiecki z dniem 1 października 2012 roku. W Garwolinie działa obecnie Posterunek Energetyczny oraz powołane zostały komórki zamiejscowe wydziałów Rejonu Energetycznego Mińsk Mazowiecki. Mieszkańcy z tego terenu w żaden sposób nie powinni odczuć wprowadzonych zmian organizacyjnych – informowała w październiku Katarzyna Burda-Mazurek, główny specjalista ds. komunikacji PGE Dystrybucja SA Oddział Warszawa.

 

W Garwolinie można załatwić wszystko

Bezpośrednia obsługa klienta nadal funkcjonuje w Garwolinie, a zatem jedynie w przypadku interwencji i potrzeby kontaktu z dyrektorem rejonu trzeba się wybrać do Mińska Mazowieckiego, chociaż można za pośrednictwem sekretariatu uzgodnić termin spotkania z dyrektorem także w Garwolinie. Szczegółowe informacje o tym, co można załatwić w p osterunku, można znaleźć w archiwalnym artykule Rejon w Mińsku, w Garwolinie został Posterunek.


Sąd Rejonowy w Garwolinie został uratowany

Pierwsze informacje o likwidacji ponad setki sądów w całej Polsce pojawiły się w grudniu 2011 roku. Na liście sądów do likwidacji znalazł się także Sąd Rejonowy w Garwolinie. Mocna argumentacja oraz liczne głosy sprzeciwu ze strony władz lokalnych i parlamentarzystów sprawiły, że Sąd Rejonowy w Garwolinie pozostał w niezmienionych strukturach.


Wspólny front parlamentarzystów i władz lokalnych

Z zapytaniem o pozostawienie w Garwolinie wydziału ksiąg wieczystych występowała w Sejmie posłanka Stanisława Prządka. Parlamentarzystka oraz poseł Krzysztof Borkowski dołączyli do wspólnego frontu przeciw likwidacji garwolińskiego sądu. Na początku minionego roku samorządowcy z całego kraju uczestniczyli w konsultacjach z ministrem Jarosławem Gowinem. Do Warszawy udali się starosta Marek Chciałowski i burmistrz Garwolina. – Miasto jest stolicą powiatu. Powinien być tu sąd, prokuratura, urząd skarbowy. Będziemy protestować. Zaangażujemy w to mieszkańców. Nie będziemy bezczynni w tej sprawie – mówił wówczas Tadeusz Mikulski.

 

Udało się

W październiku minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podpisał rozporządzenie, na mocy którego zniesionych zostało 79 sądów. W dokumencie nie pojawiła się informacja o zapowiadanej od 2011 roku likwidacji Sądu Rejonowego w Garwolinie i utworzeniu w jego miejsce wydziału zamiejscowego sądu w Mińsku Mazowieckim. Sąd w Garwolinie został i funkcjonuje na takich samych zasadach jak dotychczas. Sąd w pobliskich Rykach oraz Sąd Rejonowy w Sokołowie Podlaskim, podobnie jak ponad 70 innych sądów rejonowych w kraju, nie miały tyle szczęścia.

 


Targi i wystawy przyciągają wystawców i zwiedzających

Garwolin z roku na rok staje się miastem, które coraz bardziej interesuje przedsiębiorców i wystawców. Gród nad Wilgą szczególnie upodobali sobie przedstawiciele szeroko rozumianej branży ślubnej, budowlanej oraz miłośnicy gołębi. W minionym roku to pojawienie się organizatora kolejnych, nowych Targów Ślubnych w Garwolinie wywołało burzę komentarzy i gorącą dyskusję o wolnym rynku i konkurencji.

 

Po raz trzeci

20 lutego w Z espole Szkół nr 2 w Koszarach odbyły się 3. Targi Ślubne otwierające sezon ślubny 2012. Szkolną salę sportową odwiedziły setki osób zainteresowanych szeroką ofertą ślubną. – Zadowolenie wystawców i gości jest gwarantem, że targi się udały – mówiła Wioletta Ptasińska, organizatorka targów i właścicielka salonu sukien ślubnych Julia. – Rozdaliśmy ponad 700 informatorów targowych. Liczba odwiedzających była porównywalna z rokiem ubiegłym, natomiast w tym roku mieliśmy większą liczbę wystawców – dodała Ptasińska. W sali sportowej pojawiły się między innymi stoiska cukierników, restauratorów, właścicieli salonów sukien ślubnych, a także wizażystki i fotografowie. Tym, dla których ślub i wesele jest sporym wydatkiem, pomagali przedstawiciele banków, oferujący kredyty pozwalające zorganizować ten wyjątkowy dzień bez obaw o finanse.

 

Targi Ślubne z Bright

Tydzień później w hali sportowej przy ulicy Żwirki i Wigury odbyły się Targi Ślubne organizowane przez firmę Bright. Na odwiedzających kolejne targi w mieście czekało wiele atrakcji. – Pomysł zrodził się z moich kobiecych pasji. Temat ślubu to temat niezwykle wdzięczny i kobiecy – wyznała nam Halina Tudek. Organizatorka podkreślała, że od dłuższego czasu myślała o zorganizowaniu w swoim rodzinnym mieście imprezy na wysokim poziomie. – Targi są najlepszą formą reklamy. Nic nie zastąpi bezpośrednich kontaktów z klientem; żadne zdjęcia, wizytówki czy ulotki. Jest to dobre również dla wystawców, którzy stając obok konkurencji, są zmotywowani do wymyślenia jeszcze ciekawszej oferty dla klientów. Oni zaś przychodząc na targi, wiedzą, że dostaną to co najlepsze – przekonywała właścicielka firmy Bright.

 

Miejsca starczyło dla wszystkich

Jedne i drugie targi zgromadziły sporą liczbę wystawców i odwiedzających. Przedsiębiorcy mieli możliwość zaprezentowania swojej oferty, a osoby zainteresowane tematyką ślubną mogły je porównać i wybrać tę najkorzystniejszą dla siebie. Podobnie będzie w tym roku. Miejsca na garwolińskim rynku starczyło i starczy dla wszystkich. Również dla wystawców prezentujących się w marcu podczas II Targów Budowlanych „Dom, Ogród, Wnętrze” oraz dla miłośników szlachetnych ptaków podczas III Regionalnej Wystawy Gołębi Ozdobnych , która odbyła się w listopadzie minionego roku. Czy w miejsce sporów nie powinna pojawić się radość z faktu, że Garwolin jest atrakcyjnym miastem dla organizatorów tego typu przedsięwzięć ?

 


Tragiczny bilans wypadków

Rok 2012 przyniósł wiele śmiertelnych wypadków. Śmierć zaczęła zbierać żniwo w maju. Jako wyraz pamięci o tych, którzy zginęli, ostrzeżenie dla mało rozważnych kierowców i pieszych oraz ku przestrodze tym, którzy czują się królami szos, przypominamy najtragiczniejsze wypadki, do jakich doszło w minionym roku na drogach powiatu.

 

{jb_blackbox}21 maja po godzinie 3 rano w Maciejowicach doszło do tragicznego wypadku. – O godzinie 3.45 w Maciejowicach samochód hyundai coupe, którym jechało czterech mężczyzn, uderzył w płot – informował aspirant Marek Osiński z KPP w Garwolinie. W wyniku zdarzenia śmierć poniósł 20-latek, pasażer hyundaia.

Tego samego dnia do tragicznego wypadku doszło w Sobolewie na ulicy Kownackiej. 34-letni kierowca volkswagena z niewyjaśnionych przyczyn zjechał z jezdni do rowu. Mężczyzna zmarł.{/jb_blackbox}

 

{jb_blackbox}25 maja p o godzinie 17 na trasie Garwolin–Siedlce na wysokości Niecieplina doszło do tragicznego w skutkach wypadku. 22-letni kierowca volkswagena vento zjechał z jezdni i uderzył w drzewo. Kierowca zginął na miejscu.

{/jb_blackbox}

 

{jb_blackbox}24 czerwca po godzinie 20.00 w Chotyni (gm. Sobolew) na drodze krajowej nr 17, 27-letni kierowca motocykla suzuki na przejściu dla pieszych potrącił 9-letnią dziewczynkę, która w wyniku odniesionych obrażeń zmarła na miejscu. Po aresztowaniu motocyklisty, dochodzeniu i głośnym procesie zapadł wyrok. 4 lata pozbawienia wolności i 8-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych to kara, jaką Sąd Rejonowy w Garwolinie postanowił wymierzyć sprawcy wypadku w Chotyni, w wyniku którego zginęła 9-letnia Karolina R . Michał S. będzie też musiał wypłacić każdemu z rodziców dziewczynki zadośćuczynienie w wysokości 30 tysięcy złotych.{/jb_blackbox}

 

{jb_blackbox} 14 lipca przed godziną 22 kierujący osobowym samochodem z niewyjaśnionych przyczyn zjechał z jezdni i uderzył w drzewo. Śmierć na miejscu poniósł pasażer pojazdu. Kierowca został przewieziony do szpitala, gdzie zmarł. Do szpitala przewieziono dwie pasażerki, które długo pozostawały pod opieką lekarzy. Po zdarzeniu znajomi dziewczyn zorganizowali dla nich zbiórkę krwi. Odzew był natychmiastowy. Z myślą o poszkodowanych w wypadku w sierpniu zorganizowano imprezę charytatywną w Gończycach.{/jb_blackbox}

 

{jb_blackbox}26 lipca w Kawęczynie (gm. Maciejowice) pod kołami przyczepy ciągnika rolniczego zginął rowerzysta. 47-letni rowerzysta wyprzedzany przez 50-letniego kierowcę ciągnika rolniczego ursus wraz z dwoma przyczepami prawdopodobnie zachwiał się w trakcie jazdy i przewrócił pod jedną z przyczep.{/jb_blackbox}

 

{jb_blackbox}19 sierpnia między Starym Puznowem a Niecieplinem, na drodze krajowej 76, doszło do zderzenia dwóch samochodów marki Audi. W wypadku na miejscu zdarzenia śmierć poniosły 2 osoby. Jedną osobę w ciężkim stanie helikopterem przetransportowano do szpitala. Mimo starań lekarzy śmierć poniosły kolejne dwie osoby uczestniczące w wypadku. Bilans tragicznego zdarzenia w pobliżu Puznowa to cztery ofiary śmiertelne. W sumie w obu pojazdach było 5 osób.{/jb_blackbox}

 

{jb_blackbox} 30 sierpnia tuż przed godziną siódmą na drodze krajowej nr 17 w miejscowości Korytnica (gm. Trojanów) doszło do zderzenia osobowego renault i samochodu ciężarowego. W wyniku tego zdarzenia śmierć poniósł kierowca osobówki.

27 października pomiędzy Rudą Talubską a Izdebnem na zakręcie drogi kierująca samochodem osobowym młoda kobieta prawdopodobnie straciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w drzewo. 19-letnia pasażerka auta poniosła śmierć na miejscu.{/jb_blackbox}

 

 

 


Wyjście na prostą i zysk PKS

Rok 2011 spółka PKS Garwolin zakończyła stratą w wysokości ponad 700 tys. zł. W połączeniu z niepokrytą stratą z roku 2010 strata sięgnęła ponad 1 milion zł, co stanowiło połowę kapitału zakładowego spółki. Pod koniec roku 2012 przedsiębiorstwo nie tylko wyszło na prostą, ale nawet zaczęło przynosić zyski.

– Musimy zrobić wszystko, żeby eliminować te kursy, z których przychody nie pokrywają kosztów – mówił na początku minionego roku prezes PKS Bogdan Kozioł. Likwidacja kursów pociągała za sobą zmniejszenie zatrudnienia. Do końca marca w spółce przestało pracować 5 osób. Kolejne miesiące przynosiły dalsze zmiany.

 

Oszczędności i promocja

W czerwcu z determinacją wdrażano program naprawczy, który zakładał między innymi ciąg dalszy likwidacji nierentownych kursów, zmniejszanie zatrudnienia oraz rozszerzenie działalności pozaprzewozowej. We wrześniu Spółka PKS Garwolin wypłaciła odchodzącym pracownikom odprawy na kwotę blisko pół miliona złotych, zmniejszyła stratę i poprawiła wynik finansowy. Po przetrwaniu trudnego okresu wakacji PKS miał nadzieję zbilansować się do końca roku. W połowie listopada dążące do zbilansowania przedsiębiorstwo musiało borykać się z konkurencyjnym przewoźnikiem, który utworzył nową linię odbierającą garwolińskiej spółce pasażerów. Z myślą o nich PKS wprowadził promocję dla posiadaczy biletów miesięcznych, którzy w weekendy mogli podróżować po powiecie za darmo i korzystać z tańszych połączeń na trasie Garwolin – Warszawa – Garwolin. W grudniu spółka uruchomiła stację LPG.

 

Są zyski, ale w przewozach nadal strata

– Porównując wyniki 11 miesięcy 2011 roku (strata 951 tys. zł) do wyniku 11 miesięcy 2012 roku widać znaczną poprawę wyniku ekonomicznego. Za listopad tego roku spółka osiągnęła zysk brutto 70 644 zł, natomiast za 11 miesięcy zysk brutto w kwocie 50 748 zł – informował radnych powiatu w grudniu Bogdan Kozioł. Prezes PKS potwierdził, że strata występuje w podstawowej działalności przewozów pasażerskich i sięga 1 578 tys. zł. – Przyczyną straty jest stały, znaczny spadek przewożonych pasażerów (około 377 tys.) i tym samym przychodów – wyjaśniał Kozioł. Stratę tę udaje się pokryć z działalności pozostałej spółki, która m.in.: posiada stację paliw i stację LPG, stację obsługi pojazdów, sprzedaje działki i wynajmuje powierzchnie.

 

Co dalej?

W porównaniu do roku 2011 przebieg autobusów zmniejszył się o blisko 900 tys. km. W PKS Garwolin znacznie zmniejszyło się także zatrudnienie. W styczniu minionego roku w przedsiębiorstwie pracowało jeszcze 213 osób. Ostatniego dnia listopada liczba ta zmniejszyła się o 44 osoby i wynosiła 169. Prezes Bogdan Kozioł myśli o inwestycjach, w tym o zakupie nowych autobusów i modernizacji dworca. Działania umożliwiłoby planowane niegdyś dokapitalizowanie spółki przez powiat.

 

Fot. Archiwum eGarwolin.pl

(ur) 2013-01-02 01:28:34

Reklama

Gorące tematy roku 2012 komentarze opinie

  • żniwo śmierci str 12 - niezalogowany 2013-01-03 23:36:50

    Przerażające... To naprawdę był tragiczny rok.. :cry: Tyle śmiertelnych wypadków, tyle bólu i łez rodzin, przyjaciół i znajomych tych, którzy zginęli na drogach w ciągu zaledwie kilku miesięcy.. I niby tę sytuację mają zmienić fotoradary? Akcje policji? Rozwagi kierowcy, rozwagi!!! bo bez tego nikt ani wam ani pieszym nie pomoże...

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

praca kierowca - magazynier

Zatrudnimy na stanowisko kierowca - magazynier wymagane prawo jazdy Kat. B lub C więcej informacji na miejscu lub pod numerem telefonu 25/6820417..


MAGAZYNIER

Piekarnia Oskroba S.A. - jeden z liderów branży piekarniczej w Polsce poszukuje pracowników na stanowisko: Magazynier Miejsce pracy: Człekówka,..


OKNA DRZWI BRAMY PLISY ROLETY

Zapraszamy do punktu sprzedaży Garwolin ul. Kościuszki 48B W ofercie : - okna PCV - drzwi wew, i zew. - bramy garażowe - drzwi stalowe - rolety (..


Sprzedam dom

Sprzedam dom piętrowy (1/2 bliżniaka) w Garwolinie ul II Armii Pojska Polskiego 75. Działka 350m2, powierzchnia użytkowa 110 m2 (kuchnia, 2..


Praca magisterska licencjat

Pracami tego typu zajmuję się od lat. Właściwie zawodowo. Zawsze staram się aby były jak najlepsze. Podchodzę do tego w sposób profesjonalny..


Kupię pamiątki, książki , mapy

Kupię rzeczy związane z powiatem garwolińskim - książki, opracowania, wspomnienia, - pamiątki, medale, - mapy, - zdjęcia, - itp.


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez egarwolin.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

E-NET Kot Krzysztof z siedzibą w Garwolin 08-400, II Armii Wojska Polskiego 47

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"