:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -1°C pochmurno z przejaśnieniami

Honorowi dawcy krwi odznaczeni! Video

W środę 29 listopada w sali kinowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie odbyło się spotkanie honorowych dawców krwi PCK w Garwolinie. Podczas spotkania osoby dzielące się z innymi najcenniejszym darem, czyli swoją krwią, otrzymały odznaczenia.

Spotkanie rozpoczęło się od odegrania hymnu Polskiego Czerwonego Krzyża. Następnie, honorowych dawców krwi oraz przybyłych gości przywitał prezes klubu Honorowych Dawców Krwi PCK im. ks. dr Antoniego Święcickiego przy Oddziale Rejonowym PCK w Garwolinie Zbigniew Ochnio. Wśród gości pojawili się między innymi: poseł na Sejm Grzegorz Woźniak, wieloletnia poseł na Sejm Stanisława Prządka, starosta powiatu garwolińskiego Marek Chciałowski, prezes honorowy Mazowieckiego Oddziału Okręgowego PCK w Warszawie Jerzy Czubak, dyrektor Mazowieckiego Oddziału Okręgowego PCK w Warszawie Honorata Krzywoń, dyrektor Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie Dariusz Piotrowski, prezes Zarządu Rejonowego Oddziału PCK w Garwolinie Renata Liszewska, pracownicy Zespołu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie Oddział 49 w Garwolinie z kierownik Moniką Grędą na czele, zastępca komendant powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie st. kpt. Tomasz Biernacki, przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie sierż. szt. Tomasz Pytlarczyk, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Garwolinie Waldemar Sabak, proboszcz parafii Łaskarzew ks. Edmund Szarek, kierownik Kina „Wilga” w Garwolinie Jacek Pasternak, darczyńcy i przyjaciele PCK w Garwolinie.

 

Zasługują na najwyższe uznanie i wdzięczność

Prezes Zarządu Rejonowego Oddziału PCK w Garwolinie poinformowała zebranych, że w ciągu roku 2017 udało się pozyskać ponad 129 litrów krwi od druhów i druhen z 37 jednostek OSP oraz ponad 411 litrów krwi od młodzieży pełnoletniej i nauczycieli z 7 szkół na terenie powiatu garwolińskiego. Renata Liszewska podkreśliła, że krwiodawcy są ukierunkowani na niesienie pomocy ludziom w każdy możliwy sposób. – Taka postawa licznego grona honorowych krwiodawców pozwala nam ze spokojem patrzeć w przyszłość. Dzięki wam nawet te najcięższe stany zdrowotne są leczone. Dobroć płynąca z serca i gotowość służenia ludziom to wasza codzienność. Można na was liczyć w każdym trudnym momencie życia. Dar krwi, otrzymywany od was, przywraca do zdrowia naszych najbliższych członków rodzin i przyjaciół. Honorowi dawcy krwi w swoim życiu dostrzegają potrzebę bycia bezinteresownym i otwartym na cele społeczne. To sprawia, że zasługują na najwyższe uznanie i wdzięczność. (...) Krwi nie można wyprodukować. Można ją otrzymać od szlachetnych, podchodzących do życia z entuzjazmem i pięknym sercem ludzi – mówiła Renata Liszewska.

Podczas spotkania najwyższe wyróżnienie w postaci „Kryształowego Serca” otrzymał Jan Ostrowski z Sobolewa. Tego dnia przygotowano do wręczenia także blisko 100 odznak Zasłużony Honorowy Dawca Krwi I, II i III stopnia. Krwiodawcy, którym nie udało się dotrzeć na spotkanie, otrzymają odznaczenia w późniejszym terminie.

Tego dnia wręczono także dyplomy i nagrody dla laureatów konkursu literackiego „Krew – najpiękniejszy dar – najlepszy lek”. I miejsce zajęła Gabriela Kaszuba z gimnazjum w Żelechowie. Drugie miejsce zdobyła Julia Gietka z gimnazjum w Starym Pilczynie, a miejsce trzecie Jan Wichowicz z Gimnazjum nr 2 w Łaskarzewie. Zwycięzcy konkursu wyrecytowali publiczności swoje konkursowe dzieła.

Spotkanie było także okazją do nagrodzenia laureatów XIV edycji Turnieju „Młoda krew ratuje życie”.

I miejsce: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Sobolewie.

II miejsce: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 CKU im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie

III miejsce: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 CKP im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie.

 

Wyróżniono również 10 najaktywniejszych jednostek OSP w XII edycji programu „Ognisty Ratownik – Gorąca Krew” 2017: OSP Podebłocie (32 oddania), OSP Wola Władysławowska (30 oddań), OSP Samorządki (21), OSP Niecieplin (20), OSP Iwowe (16), OSP Izdebnik (12), OSP Wola Miastkowska (12), OSP Puznówka (12), OSP Sobolew (11) i OSP Sulbiny (11).

Spotkanie było również okazją do wyróżnienia najbardziej aktywnych krwiodawczyń w latach 2011 – 2017 (Arleta Jarząbek, Elżbieta Radzięciak, Martyna Szostak, Agnieszka Frelik, Małgorzata Szpadzik, Urszula Gawryś, Katarzyna Zalewska), najbardziej aktywnych strażaków w roku 2017 (Waldemar Mućko, Wojciech Czyszek, Krzysztof Szczypek, Dariusz Galas) i wręczenia odznak honorowych PCK dla Pawła Muchy, Dariusza Brzozowskiego i Dariusza Sadkowskiego. Podziękowania wręczono także wolontariuszom, osobom zaangażowanym w popularyzację i organizowanie honorowego krwiodawstwa wśród dorosłych i młodzieży oraz osobom wspierającym działania Oddziału Rejonowego PCK w Garwolinie.

Prezes honorowy Mazowieckiego Oddziału Okręgowego PCK w Warszawie Jerzy Czubak pogratulował dotychczasowej działalności garwolińskiego oddziału i wręczył pamiątkowe podziękowania dla Renaty Liszewskiej i Zbigniewa Ochnio. Tego dnia dawcom krwi dziękowali także poseł Grzegorz Woźniak, była posłanka Stanisława Prządka i dyrektor Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie Dariusz Piotrowski.

 

Spotkanie uświetniły występy młodych artystów. Honorowym dawcom krwi muzycznie podziękowali Dominika Talarek, Małgorzata Przybysz, Jakub Mikulski oraz Roksana Sygocka.

Poczestunek dla krwiodawców i zaproszonych gości przygotowali uczniowie z ZS nr 2 CKP im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie. Podczas spotkania nie zabrakło tortu.

 

ur


Honorowi dawcy krwi odznaczeni! Video komentarze opinie

  • Krwiodawca - niezalogowany 2017-12-02 10:52:47

    Jan Dąbrowski? Jak dobrze pamiętam Kryształowe Serce otrzymał Pan Jan Ostrowski.

Dodajesz jako: Zaloguj się