:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C rozproszone chmury

Jak wyglądał Garwolin w 1950 roku? Zobaczcie film z odbudowy miasta!

"W bezpośredniej bliskości stolicy zapadła, zaniedbana prowincja. Oto jeden z kontrastów kapitalistycznej gospodarki. Miasteczko Garwolin tak wyglądało do niedawna." Na stronie internetowej Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej został opublikowany film dokumentalny z 1950 roku, prezentujący odbudowę Garwolina.

 

Czarno-biały film dokumentalny pod pełnym tytułem "Odbudowa Garwolina. Zakład Urbanistyki przy Politechnice Warszawskiej" został wydany w grudniu 1950 roku. Za produkcję materiału odpowiadała Wytwórnia Filmów Dokumentalnych (Warszawa). Film został opublikowany na stronie internetowej Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej.

 

W filmie z 1950 roku zobaczymy między innymi rudery w Garwolinie i architektów podczas pracy nad planami rozbudowy miasta. W jednej ze scen kierownik pracowni inż. Kazimierz Wejchert, jego zastępczyni Hanna Adamczewska i studenci oglądają fotografie. W materiale pojawia się także projekt odbudowy rynku w Garwolinie. W kolejnych sekwencjach widzimy prace budowlane i murarzy przy budowie Domu Ludowego (obecne Centrum Sportu i Kultury, gdzie mieści się kino "Wilga" – przyp. Red.), ludzi idących ulicami Garwolina oraz nowe domy.

 

"Wśród garwolińskich ruder wyrasta coraz więcej nowych domów. Już nie zapada się w ziemię polska prowincja. Dźwiga ją w górę plan sześcioletni."

{jb_greenbox}Komentarz: Karol Małcużyński
Lektor: Andrzej Łapicki
Zdjęcia: Franciszek Fuchs
Montaż: Wacław Kaźmierczak{/jb_greenbox}

Aby zobaczyć pełny materiał video, kliknij tutaj lub w obrazek poniżej.

(Za Repozytorium.fn.org.pl, oprac. ur) 2017-07-21  09:14:51


Jak wyglądał Garwolin w 1950 roku? Zobaczcie film z odbudowy miasta! komentarze opinie

 • Jarek - niezalogowany 2017-07-31 06:04:23

  Tempo kładzenia cegieł ekspresowe było :)

 • TonyMontana - niezalogowany 2017-07-21 18:33:34

  Garwoliński Dream Team w komentarzach - Konio i Egon :D

 • konio - niezalogowany 2017-07-21 08:51:23

  Zapadła i zaniedbana prowincja. Jakże te słowa z filmu są nadal aktualne.

 • egon - niezalogowany 2017-07-21 08:17:31

  Dobry przykład . Dziś pozwolenia na budowę albo nakazy rozbiórki za rzekomą samowolę budowlaną . Za dobrze urzędnikom . Widać jak kreślą budynki a dziś warczenie na petenta bo ośmielił się niepokoić urzędnika gdy ten ma chęć na kawę .

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl