:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C pochmurno z przejaśnieniami

Jest zgodny dawca szpiku dla Szymonka!

Rodzina 3,5-letniego Szymonka Zająca nie posiada się ze szczęścia! Dla chorującego na chorobę ziarniniakową chłopca znalazł się zgodny dawca szpiku! – Jesteśmy mega szczęśliwi! To tak jak zdobyć coś nieosiągalnego... Szymon tez jest w lepszym stanie, odzyskuje coraz więcej sił – mówi nam Joanna, mama dzielnego 3,5-latka.

 

Szymonek Zając mieszka z rodzicami w gminie Garwolin. Ten mały, dzielny chłopiec we wrześniu 2016 roku usłyszał diagnozę – przewlekła choroba ziarniniakowa. Odłożył wówczas na półkę wszystkie swoje samochody. W szpitalnej sali nie może na żywo podziwiać koparek i traktorów, które wzbudzają w nim zachwyt. Nadal marzy o tym, żeby pójść w ślady swojego taty i tak jak on zostać kierowcą dużego samochodu. Jego marzenia o powrocie do zabawy i plany na przyszłość mogą się spełnić!

 

Wielka kampania uświadamiająca i ogromny sukces

Gdy zapadła diagnoza, rodzina Szymonka nie potrafiła czekać bezczynnie. Wiedzieli, że życie chłopca może uratować przeszczepienie szpiku. Nikt z bliskich nie mógł zostać dawcą. Jedynym ratunkiem dla chłopca było znalezienie niespokrewnionego bliźniaka genetycznego. Zaczęli więc działać. Wspólnie z Fundacją DKMS Polska zorganizowali akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku w trzech lokalizacjach: Garwolinie, Rudzie Talubskiej i Górznie. Do akcji dołączyły szkoły (ZSP nr 1 w Garwolinie i ZS w Miętnem) oraz miasto i gmina Żelechów. Organizatorzy wraz z wolontariuszami przeprowadzili kampanię uświadamiającą społeczeństwu powiatu jak ważna jest rejestracja w bazie DKMS. Przygotowane zostały plakaty i ulotki. Na Facebooku powstało wydarzenie Pomóż Szymonkowi i innym. Mimo ulewnego deszczu i zimna, w grudniu w Rudzie Talubskiej odbył się Marsz dla Szymonka i Innych. Akcja rejestracji zakończyła się ogromnym sukcesem! Baza DKMS powiększyła się łącznie o 929 osób!

 

To tak jak zdobyć coś nieosiągalnego...”

Próbki od nowo zarejestrowanych osób nie zostały jeszcze przebadane. Tymczasem dla Szymonka udało się znaleźć zgodnego dawcę! Świadczy to dobitnie o tym, że rosnąca baza potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych naprawdę daje chorym szansę na życie. – Jest zgodny dawca, przechodzi teraz badania i czekamy na dalsze informacje z ośrodka z Lublina. Jesteśmy mega szczęśliwi. To tak jak zdobyć coś nieosiągalnego... Szymon tez jest w lepszym stanie, odzyskuje coraz więcej sił także wszystko idzie w dobra stronę – mówi nam Joanna Zając, mama dzielnego 3,5-latka.

 

O stan zdrowia Szymonka i jego postępy w walce z chorobą pyta wiele osób. W związku z tym mama chłopca i jego ciocia Anna Talarek myślą o założeniu strony, z której każdy zainteresowany będzie mógł dowiedzieć się, co słychać u małego miłośnika koparek.

 

(ur) 2017-01-10 13:51:46

Fot. archiwum eG

Jest zgodny dawca szpiku dla Szymonka! komentarze opinie

  • katarzyna - niezalogowany 2017-01-10 18:36:03

    To super. Dużo sił dla Szymonka i rodziny

  • Miki - niezalogowany 2017-01-10 18:19:43

    Super! :-) Trzymam dalej mocno kciuki :-)

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl