:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

Kary za spalanie śmieci – będą kontrole policji i urzędników

Inne Miejskie, spalanie śmieci będą kontrole policji urzędników - zdjęcie, fotografia
Portal eGarwolin.pl 19/02/2018 10:05

Kłęby śmierdzącego dymu, powstającego ze spalania starych ubrań, plastikowych opakowań, gumy i innych odpadów powodują nieodwracalne szkody dla środowiska i ludzi wdychających produkty spalania. Zanieczyszczanie powietrza może drogo kosztować! Kontrole spalanych materiałów będą prowadzili urzędnicy miejscy wraz z policją.

W związku z pojawiającymi się skargami na jakość powietrza w Garwolinie, zwłaszcza w sezonie opałowym, burmistrz Garwolina apeluje o zaniechanie spalania odpadów w domowych paleniskach oraz na ogniskach.

Spalanie odpadów powoduje nieodwracalne szkody dla środowiska i ludzi wdychających produkty spalania znajdujące się w dymie.  Trujące i szkodliwe dla zdrowia związki chemiczne uwalniane podczas spalania tworzyw sztucznych, lakierowanych mebli, gumy, tkanin, a nawet zadrukowanego papieru zawierają:
– smołę, ołów, kadm, tlenki siarki, furan i benzopireny – przy spalaniu gumy;
– rakotwórcze dioksyny, powodujące również zaburzenia układu immunologicznego lub bezpłodność – powstają przy spalaniu tworzyw sztucznych czy lakierowanego drewna;
– cyjanowodór, chlor i jego pochodne uwalniają się podczas spalania zadrukowanego
i foliowanego papieru;
– dwutlenek siarki – powoduje zmiany w rogówce oka i prowadzi do skurczów oskrzeli;
– tlenek węgla – prowadzi do niedotlenienia mięśnia sercowego i mózgu, powstaje podczas spalania węgla niskiej jakości lub przy niewystarczającym dostępie tlenu;
– tlenek azotu – drażni spojówki, prowadzi do podrażnienia dróg oddechowych i chorób alergicznych;
– ozon – uszkadza drogi oddechowe, sprzyja chorobom płuc i oskrzeli;
– pyły PM10, PM2,5 osiadają na płucach, krtani i gardle, drażnią śluzówki;
– metale ciężkie – mogą być przyczyną uszkodzeń narządów, sprzyjać alergiom, nowotworom, a nawet obniżać inteligencję i zaburzać koncentrację.

Nie da się tego ukryć!

Oszczędności na opale powstałe wskutek spalania odpadów nie warte są ponoszenia ryzyka utraty zdrowia przez mieszkańców opalanego w taki sposób domu oraz jego sąsiadów. Spalanie odpadów jest zabronione i karalne. Nie da się tego procederu ukryć, gdyż na zewnątrz domu jest on widoczny i wyczuwalny. Wydobywające się z komina kłęby duszącego, drażniącego drogi oddechowe dymu, mającego kolor bladopomarańczowy lub czerwonawy to symptomy spalania odpadów – starych ubrań, plastikowych opakowań i innych wyrobów lub lakierowanego drewna. Z gumy powstaje czarny, śmierdzący dym z dużą ilością kłaczków sadzy.

 

Reagujmy!

– Widząc takie dymy w sąsiedztwie nie bądźmy obojętni! Zwróćmy uwagę sąsiadowi, a jeśli to nie pomoże, zgłośmy problem policji. Niezależnie od tego, urzędnicy miejscy będą przeprowadzać wspólnie z policją kontrole spalanych materiałów. Za spalanie niedozwolonych materiałów grozi mandat od 20 do 500 zł. Uniemożliwienie lub utrudnianie kontroli w zakresie ochrony środowiska osobom uprawnionym lub im pomagającym – zgodnie z art. 225 par. 1 kodeksu karnego jest zagrożone karą do trzech lat pozbawienia wolności. Największą i nieuniknioną karą jest jednak utrata zdrowia. Nie wymierzajmy jej sobie, domownikom i sąsiadom – apeluje burmistrz Tadeusz Mikulski.

 

garwolin.pl, oprac. ur

Fot. poglądowe: arch. eG

Reklama

Kary za spalanie śmieci – będą kontrole policji i urzędników komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-02-19 10:58:48


    Do czego wy namawiacie. Rozumiem ze ekologia ze troska o srodowisko ale nawoływac do podsr*wania sasiada to chyba nie na miejscu troszkę. A potem bedziemy czytac kolejny artykuł o wojnie pomiedzy sąsiadami


  • gość 2018-02-19 11:12:05


    20zł???? co to jest dla takiego zakładu ślusarskiego przy długiej.


  • gość 2018-02-19 12:06:24

    Jeśli sąsiad "pods*rywa" mnie trującym dymem całymi dniami, to zasługuje na "pod*sranie" do urzędu. Nikt na normalnie palących nie będzie donosił.

  • Gość - niezalogowany 2018-02-19 17:22:57


    Brak podstawy prawnej do kontroli ;) moga cmoknac w pompkę, jak sie im na to pozwoli oczywiście


  • Gazor - niezalogowany 2018-02-19 17:39:18


    Ja palę gazem i muszę dwa razy do roku płacić za czyszczenie mojego pieca gazowego bo uporczywi sąsiedzi palą w piecu czym popadnie a pozatym musimy wdychac te dymy.


  • gość 2018-02-19 18:44:33


    Panie Burmistrzu, to kiedy rusza program wymiany piecy " śmieciuchów" na eko piece i solary???? No ale taki , w którym mogłaby wziąć naprawdę większość zainteresowanych a nie tylko ZNAJOMASY.......


  • Jac - niezalogowany 2018-02-19 19:01:20


    Dlaczego uczepiliscie się smiecio latwo ukarać , może by tak przy śmiesciach sprawdzić opał może jest nie tej jakości i ukarać sprzedajacego


  • gość 2018-02-19 19:04:19


    To co się dzieje w Garwolinie,to masakra, Nie da się oddychać.a najwyższy czas zmienić mentalność ludzi,bo to NAS truja i nie mają sentymentów. BRAWO brać się za śmieciuchów!!!!!!!!!!!!


  • gość 2018-02-19 20:34:39


    proponuję sprawdzić place budowy na Zamojskiej gdzie nagminnie w dużych ilościach spalany jest styropian !!!


  • Garwolak - niezalogowany 2018-02-19 21:24:28


    Z wielkim smutkiem muszę stwierdzić, że w Warszawie jest czystrze powietrze niż w Garwolinie. W naszym mieście nie można swobodnie oddychać. Gdy władze miasta oraz policja nie zajmą się sprawą stanu powietrza, w najbliższej przyszłości śmiertelność u nas z powodu nowotworow wyniesie ponad 70 procent przy obecnym krajowym wskaźniku 24%.


  • Gość - niezalogowany 2018-02-19 22:43:03


    Jak ktoś chce palic czysto zapraszam na stronę: http://czysteogrzewanie.pl/


  • Mariusz Mallek - niezalogowany 2018-02-19 23:26:09


    zwalczać to każdy chce a zabrać się nie ma komu. Trzeba zrobić to tak by inni odczuli karę za zasyfianie planety. Kary powinny być od 5000zl wzwyż, bo zdrowie nie ma ceny. Kolejna sprawa niech faktycznie ktoś w tym naszym sejmie pomyśli o tym że kocioł na biomasę ekologiczną czyli pellet a nie pseudo groszek który wali jak z lokomotywy, powinny być dofinansowane do każdego domostwa bez wyjątku, i to na 8% VAT a nie na 23%. Chcecie ekologię? to weźcie się chociaż za to porządnie a nie tylko w stołki pierdzicie.


  • Gość - niezalogowany 2018-02-20 00:30:28


    Ja rozumiem ze niemyslimy o sasiedzie czy o innych ludziach ale ze sami o sobie i swoich najblizszych nie myslimy to jest straszne. przeciesz trujesz nie tylko innych ale i siebie i swoich bliskich. I to niestety nie dziala tak ze jak raz spale smieci to nic sie nie stanie. Zastanówmy sie i nie myslcie o innych ale pomyslcue o sobie samych -:(


  • Gość - niezalogowany 2018-02-20 09:57:40

    W zakładzie ślusarskim to akurat ich stać na palenie węglem i bądź spokojny panie Gość . Ogrzewają tylko stanowisko pracy w domu maja gaz Wiec nie wiem w czym problem? Jak chcesz zgłosić nieprawidłowości to zapraszam na kontrol jakości środków jakich używają przy paleniu czyste drewno i węgiel

  • gość 2018-02-20 13:15:05


    Proponuję pojechać do Sulbin w piątek w nocy...


  • gość 2018-02-20 14:58:58


    czy nie łatwiej wymienić na piece gazowe i problem z głowy , tylko władza na górze podpisuje niekorzystne u mowy z ruskimi na dostarczanie gazu i to jest problem za który najbiedniejsi ponoszą karę bo z kąt wziąć pieniądze na opłaty


  • gość 2018-02-20 14:59:22


    Trują własne dzieci i wnuki. Głupota? Brak wiedzy?


  • gość 2018-02-20 16:48:05


    To co się dzieje z powietrzem w Garwolinie zimą to masakra. Urząd powinien zainwestować w drona do badania spalin. Przyklad poniżej: https://www.spidersweb.pl/2018/02/dron-smog-bada-dym-skawina.html


  • gość 2018-02-20 18:00:37


    gdy dzwoni się na policję z informacją o spalaniu szkodliwych odpadów to najważniejsze pytanie brzmi: kto zgłasza? A policja jak przyjezdza to konczy sie na upomnieniu. Moze jakby karali mandatami to byloby inaczej. Dokąd nie będzie mandatów to dalej bedą nas truć smrodem spalanych śmieci.


  • gość 2018-02-20 18:23:59


    Do tej osoby która twierdzi, że nie ma podstawy prawnej do takich działan. Art. 379 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska oraz art. 225 Kodeksu karnego.


  • Gość - niezalogowany 2018-02-22 14:47:03


    Po co spalać śmieci jak się i tak płaci za ich wywóz,nie licząc zapchanego komina i zamulonego pieca


  • Gość - niezalogowany 2018-02-24 09:49:40


    Policja jak nie będzie miała nakazu to może sobie co najwyżej kibel na komisariacie sprawdzić. A ja dalej będę palił śmieciami a smog to mnie wali. Nie wierzę w lewacko-unijne brednie. Dziękuje za uwagę.


  • gość 2018-03-07 19:21:51


    Karac to trzeba tych co podnosza ceny za drogi opał. Urzednik to sobie moze kontrolowac ale własne gacie czy juz ma pełne razem z policja. takie gatki to sobie moga wymyslac dawni pułkownicy LWP, czas komuny minoł. czy to sie komuś podoba lub nie.