:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  1°C zamglenie

Kocham cię nie zawsze znaczy to samo. O wykorzystywaniu seksualnym dzieci

O potrzebie reagowania na zjawisko, jakim jest wykorzystywanie seksualne dzieci. O tym, jakie sygnały i zachowania dziecka krzywdzonego powinny zwrócić naszą uwagę. I wreszcie, o tym, że „kocham cię” nie zawsze znaczy to samo! W minionym tygodniu, w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, odbyła się konferencja #Jestem #Reaguję. Jej organizatorki – Agnieszka Sadowska-Janiec i Barbara Jarzyna – założycielki Fundacji Tętniące Życiem, nie boją się poruszać trudnych tematów. Tak było i tym razem.

 

Konferencja #Jestem #Reaguję odbyła się w piątek 10 lutego. Uczestników spotkania powitały założycielki Fundacji Tętniące Życiem Agnieszka Sadowska-Janiec i Barbara Jarzyna oraz prowadząca Grażyna Kołodziejczyk. Wydarzenie swoim patronatem honorowym objął Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, którego w Garwolinie reprezentowała Elżbieta Szadura-Urbańska – psycholog Biura Rzecznika Praw Dziecka.

Ekspertka ds. pomocy rodzinom z dziećmi omówiła w Garwolinie problem wykorzystywania seksualnego dzieci, zaakcentowała jak ważna jest wiedza i pomoc krzywdzonym dzieciom. W swoim wystąpieniu powołała się także na przepisy prawne, które chronią dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym. Posła na Sejm RP Grzegorza Woźniaka reprezentowała tego dnia asystentka Kinga Sabak, która odczytała list od parlamentarzysty, popierającego działania Fundacji Tętniące Życiem. Poseł Woźniak w swoim liście dziękował za zorganizowanie konferencji na tak ważny temat.

 

Głośne mówienie o przestępstwie naszym wspólnym obowiązkiem

Założycielki fundacji „Tętniące Życiem” Agnieszka Sadowska-Janiec i Barbara Jarzyna przybliżyły zebranym zatrważające statystyki, według których co 5 dziewczynka i co 15 chłopiec są ofiarami różnego rodzaju krzywdzenia i wykorzystywania seksualnego. Te liczby dotyczą ujawnionych przypadków. Nie wiadomo, ile jest dzieci i małoletnich. których koszmar nie został przerwany. – W każdym kraju występuje problem wykorzystywania seksualnego dzieci. Natomiast znacznie różnią się reakcje społeczeństwa. Jedni reagują i odpowiednio zgłaszają problem, pozostając w zgodzie ze swoim sumieniem. Niestety, niektórzy wolą się „nie wtrącać”, i tak często dzieje się w naszym kraju. Czasem nawet najbliższa rodzina udaje, że problemu nie ma, bo „co ludzie powiedzą!”. Często nie chcemy wiedzieć tego, co wiemy – i widzieć tego, co widzimy! Statystyki są zatrważające. Chciałybyśmy otwarcie porozmawiać na temat wykorzystywania dzieci i małoletnich i nagłośnić problem gdyż mamy sygnały. W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu pojawiło również się kilka ujawnionych przypadków molestowania dzieci. W Polsce mówi się, że reagowanie na problemy, które obserwujemy u innych ludzi, np. w rodzinie czy wśród sąsiadów, to „donosy”, wtrącanie się. Bardzo niesłusznie. Na przykład w Skandynawii informowanie odpowiednich służb o problemie traktuje się jako społeczny obowiązek, sygnał zainteresowania dobrem dziecka. Głośne mówienie o tym, że doszło do przestępstwa, powinno być naszym wspólnym obowiązkiem – podkreślały organizatorki konferencji #Jestem #Reaguję. Uczestnicy wydarzenia obejrzeli tego dnia m.in.: pierwszy spot Fundacji p.t. #Jestem.

 

Tak często słyszymy słowa „kocham cię”

– Wszyscy zebrani tu dzisiaj pracujemy z dziećmi, wychowujemy i opiekujemy się nimi, dlatego też musimy być podwójnie czujni. Do zrozumienia tego zjawiska i jego mechanizmów, niezbędne są kompetencje i wiedza profesjonalistów pracujących z dziećmi w placówkach oświatowych, opiekuńczych lub leczniczych. Nasza wrażliwość, wiedza i umiejętność podejmowania interwencji są kluczowe w ochronie dzieci przed przemocą. Właśnie dlatego #Jestem #Reaguję – każde działanie, mające na celu pomoc, gdy dziecku dzieje się krzywda, ma sens i dlatego tu dzisiaj jesteśmy! I nie bez powodu zdecydowałyśmy się na premierę spotu przed 14 lutego – dniem, kiedy tak często słyszymy „kocham cię”. #Jestem #Reaguję – taki tytuł ma dzisiejsza konferencja. „Jestem, reaguję” na zjawisko, jakim jest wykorzystywanie seksualne dzieci. Jestem i reaguję na krzywdę dzieci – podkreślały dobitnie Agnieszka Sadowska-Janiec i Barbara Jarzyna.

Chwilę później odbyła się premiera poruszającego spotu # kocham cię. Spot stworzył Paweł Jarzyna, który nagrywa i reżyseruje filmy krótkometrażowe i reklamowe. Absolwent szkoły reżysersko-filmowej w Warszawie niezmiennie od początku fundacji wspiera „Tętniące Życiem” w ich działaniach.


 

Specjaliści o wykorzystywaniu dzieci

Podczas konferencji problem krzywdzenia oraz wykorzystywania seksualnego dzieci przedstawiły Karolina Czarnecka – psycholog Ośrodka Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, mgr psychologii o specjalizacji sądowo-penitencjarnej, koordynatorka programu wolontariatu "Niebieskiej Linii" oraz Ewa Foks z Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" – mgr psychologii, psychoterapeutka, certyfikowana specjalistka ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. O s ymptomach zjawiska i sygnałach oraz zachowaniach dziecka krzywdzonego, na jakie powinno się zwrócić uwagę mówił psycholog Tomasz Rękawek, który na co dzień pracuje w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii i Neurologii Szpitala w Garwolinie. Lekarz w trakcie specjalizacji z pediatrii, pracująca w SPZOZ w Garwolinie na Oddziale Dziecięcym Agnieszka Borowska omówiła rozpoznawanie oznak fizycznych u dzieci krzywdzonych świadczących o wykorzystywaniu seksualnym. Temat przestępstw seksualnych wobec dzieci i nieletnich oraz procedur prawnych i instytucji świadczących pomoc przybliżyła zebranym aspirant Danuta Kalinowska z Wydziału prewencji Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie, autorka dwóch kampanii profilaktycznych „Stop przemocy w rodzinie” oraz powiatowego informatora dla osób dotkniętych przemocą. O wykorzystywaniu seksualnym, emocjach i relacjach w życiu dorosłym dziecka krzywdzonego mówił seksuolog kliniczny i psychoterapeuta Andrzej Ballaun, który jest również doradcą rodzinnym, edukatorem seksualnym oraz biegłym sądowym w sprawach rodzinnych.

Założycielki Fundacji Tętniące życiem, na podstawie materiałów zebranych podczas konferencji, wydadzą folder, zawierający informacje o tym, jak chronić dzieci, w jaki sposób reagować na krzywdę dziecka oraz jak rozpoznać symptomy świadczące o wykorzystaniu dzieci, jak wówczas reagować i gdzie zgłosić się po pomoc.

Fundacja Tętniące Życiem kieruje podziękowania do honorowego patrona konferencji Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka oraz fundacji Mederi, Okiem Mamy, patronom medialnym kuriergarwoliński oraz Twój Głos, Grażyny Kołodziejczyk za prowadzenie konferencji, Pawła Jarzyna – twórcy spotu, Magdaleny Kopik za organizację spotu, Izabelli Woźniak za rysunek do plakatu i zdjęcia z planu i konferencji, Karolowi Banaszek – Ambasadorowi Rzecznika Praw Obywatelskich za ofertę niesienia pomocy w sprawach trudnych i pomoc w sporządzaniu pism do Rzecznika Praw Obywatelskich (ambasador.rpo.pomoc@gmail.com)

Fundacja dziękuje także za wsparcie od wielu osób, które rozumieją sens takich inicjatyw oraz wszystkim osobom biorącym udział w konferencji.

 

(Tętniące Życiem, ur) 2017-02-16 10:57:04

Kocham cię nie zawsze znaczy to samo. O wykorzystywaniu seksualnym dzieci komentarze opinie

 • Makary - niezalogowany 2017-02-19 20:44:39

  koniu i inni krytykanci na konferencji mówiono o ochronie dzieci krzywdzonych i żeby zwracać uwagę na symptomy świadczące o wykorzystywaniu. Mówiono również o tym że nie tylko mężczyźni są sprawcami. Jako młody człowiek jestem wdzięczny , że mogłem uczestniczyć i bardzo podziwiam te panie z fundacji. One uczą jak być dobrym człowiekiem i reagować na krzywdę i cierpienie drugiego człowieka.

 • egon - niezalogowany 2017-02-19 16:27:15

  kur....przecież aby mieć dowód to trzeba by szereg badań przeprowadzić co zawsze wiąże się z zaglądaniem w krocze . Inaczej dowodu nie ma . Zresztą wiek inicjacji się ciągle obniża więc kto wie kto kogo wykorzystuje widząc dzisiejszą młodzież . Przecież lada chwila fundacja zacznie następną śpiewkę o jeszcze bardziej poronionym temacie .One gotowe są zgodzić się i popierać tezę że psychika ma wpływ na powstawanie chorób onkologicznych albo i że ma wyłączny wpływ . Już ja doskonale znam ten typ ludzi .

 • konio - niezalogowany 2017-02-19 15:52:29

  Poczytajcie sobie w zamieszczonych linkach do czego niektóre kobiety wykorzystują wiedzę o pedofilii a zdobywają ją miedzy innymi na takich konferencjach. To dopiero jest krzywdzenie dzieci. Ojcowie miejcie się na baczności. Szanowne działaczki chyba nie zaprzeczycie że tak jest.http://www.newsweek.pl/polska/kobiety-wykorzystuja-oskarzenia-o-pedofilie-przeciwko-partnerom,artykuly,373748,1.htmlhttps://www.wprost.pl/tygodnik/10015435/Skazani-bez-wyroku.html

 • Magdalena - niezalogowany 2017-02-19 12:44:21

  Kogo nie boli temu powoli, nie życzę nikomu źle, ale gdyby tych złośliwych komentatorów (ich dzieci) dotknął taki właśnie problem to wówczas zaczęliby lamentować i oskarżać, co robiła szkoła, policja, dlaczego nikt nie ostrzegał, nie edukował, znowu winny byłby cały świat... Szanowni Państwo lepiej zapobiegać niż leczyć, zapamiętajcie nim kolejny raz napiszecie jakiś złośliwy tekst

 • konio - niezalogowany 2017-02-18 16:23:27

  Edukatorzy seksualni poinstruowali jak rozpoznawać fizyczne objawy wykorzystania seksualnego to następnym krokiem będzie chyba zaglądanie dziewczynkom w majtki żeby stwierdzać czy taki czyn miał miejsce bo zdaniem działaczek trzeba przecież reagować i głośno mówić o takich zdarzeniach ale żeby mówić to trzeba najpierw mieć twarde dowody bo inaczej to będą tylko plotki i można kogoś bezpodstawnie oczernić i zmarnować mu życie. Są znane takie przypadki ale o tym pewnie na konferencji nie było. Dziwne że pisowy poseł dał się w to wciągnąć.

 • kura - niezalogowany 2017-02-18 11:27:50

  Dajcie już spokój , co otworzę portale garwolińskie to wykorzystywanie dzieci , czy to jest taki rozległy problem w naszym powiecie czy tylko problem finansowania fundacji ?

 • O. - niezalogowany 2017-02-16 14:29:54

  BRAWO!!!

 • dada - niezalogowany 2017-02-16 10:47:14

  Cos nie za bardzo wielkie zainteresowanie.Z publika kiepściutko

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl