:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C pochmurno z przejaśnieniami

Komendant Sadkowski po blisko 37 latach służby odszedł na emeryturę

Były łzy i wzruszenie, odbierające chwilami głos. Były podziękowania i najlepsze życzenia. W piątek 10 lutego, w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie, odbyła się uroczysta zbiórka, podczas której st. bryg. Dariusz Sadkowski zdał obowiązki komendanta powiatowego PSP. Wieloletniego komendanta zastąpił bryg. Krzysztof Tuszowski.

 

Uroczysta zbiórka w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie odbyła się w piątek 10 lutego. Po meldunku złożonym przez dowódcę uroczystości kpt. Tomasza Biernackiego mazowieckiemu komendantowi wojewódzkiemu st. bryg. Jarosławowi Kurkowi wprowadzono sztandar jednostki i odegrano hymn narodowy. Następnie zdający obowiązki komendant powiatowy st. bryg. Dariusz Sadkowski powitał zaproszonych gości.

W uroczystej zbiórce udział wzięli m.in.: wieloletnia posłanka na Sejm RP Stanisława Prządka, mazowiecki komendant wojewódzki st. bryg. Jarosław Kurek, zastępca dyrektora Biura Logistyki w Komendzie Głównej PSP bryg. Jarosław Latuszek, n aczelnik Wydziału Monitorowania i Analiz w Biurze ds. Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej KG PSP st. bryg. Paweł Kwiatkowski, zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego st. bryg. Mirosław Jasztal z naczelnikami wydziałów Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP na Mazowszu Antoni Tarczyński, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP w Garwolinie Waldemar Sabak, komendanci powiatowi PSP, kapelani strażaków, księża, przewodniczący rady powiatu garwolińskiego Piotr Osmólski, starosta garwoliński Marek Chciałowski, wicestarosta Urszula Zadrożna, sekretarz powiatu Jerzy Piesio, radni powiatowi, dyrektorzy wydziałów i jednostek organizacyjnych oraz pracownicy starostwa, obecni i dawni burmistrzowie miast, wójtowie g min oraz radni z terenu powiatu, przedstawiciele służb i instytucji, współpracujących ze strażą, komendanci gminni, strażacy, przedsiębiorcy oraz rodzina odchodzącego na emeryturę komendanta.

 

Nieprzerwanie od lat w garwolińskiej jednostce

Po odczytaniu decyzji mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP o odwołaniu st. bryg. Dariusza Sadkowskiego ze stanowiska komendanta powiatowego wieloletni komendant jednostki pożegnał się ze sztandarem. Następnie odczytano decyzję mazowieckiego komendanta o powierzeniu bryg. Krzysztofowi Tuszowskiemu pełnienia obowiązków na stanowisku komendanta powiatowego PSP w Garwolinie. (Z Otwocka do Garwolina: Bryg. Tuszowski zastępuje komendanta Sadkowskiego Czytaj dalej >>>)

Historię służby zdającego obowiązki komendanta przybliżył zebranym mł. bryg. Marek Włodarczyk. Uczestnicy zbiórki dowiedzieli się, że strażacka przygoda Dariusza Sadkowskiego rozpoczęła się w 1971 roku od wstąpienia w szeregi OSP Łaskarzew. Druh Sadkowski brał udział w uroczystościach religijnych, patriotycznych, zawodach. kursach i akcjach ratowniczych. Po szkole chorążych, w 1982 roku rozpoczął pracę w KP PSP w Garwolinie, gdzie nieprzerwanie pracował przez wiele lat. W międzyczasie studiował zaocznie. Przeszedł przez wiele stanowisk, zdobywając nowe umiejętności i doświadczenie. Pełniąc służbę w garwolińskiej komendzie, przyczynił się do rozwoju jednostki, jej doposażenia, zakupów samochodów i sprzętu oraz organizacji kursów dla OSP. W 2007 roku został powołany na stanowisko komendanta powiatowego PSP w Garwolinie. Zdający obowiązki komendanta st. bryg. Dariusz Sadkowski otrzymał wiele wysokich państwowych i resortowych odznaczeń.

 

Często stawiał służbę nad życie rodzinne

Odchodzącemu na emeryturę komendantowi za ogromny wkład w rozwój i właściwe funkcjonowanie komendy i jednostek OSP dziękował st. bryg. Jarosław Kurek. – Nie kończy się działalność pana Dariusza. On wrósł w ten powiat garwoliński bardzo mocno i od najmłodszych lat związany był ze strażactwem ochotniczym. Przez cały okres służby również nie szczędził trudów w doskonaleniu ochotniczych straży pożarnych. Jestem przekonany, że pan Dariusz dalej będzie swoim doświadczeniem i wiedzą dzielił się ze strażakami ochotniczymi i bezpieczeństwo w powiecie garwolińskim dzięki tej działalności dalej będzie na wysokim poziomie – mówił st. bryg. Jarosław Kurek, który dziękował wszystkim strażakom i odchodzącemu w stan spoczynku komendantowi za służbę i gotowość do ratowania w każdej chwili zdrowia, życia i mienia ludzkiego. St. bryg. Kurek dodał, że komendant Sadkowski . Teraz będzie miał więcej czasu dla rodziny. Komendant wojewódzki pogratulował także obejmującemu obowiązki komendanta powiatowego byg. Krzysztofowi Tuszowskiego, któremu życzył powodzenia na nowym stanowisku.

– Drogi komendancie, zawsze byłeś między ludźmi. Zawsze byłeś dla ludzi. Nie szczędziłeś czasu, nie szcz ędziłeś sił. Jak trzeba było być na wałach od godziny 8.00 rano do 24.00, to byłeś. Jak trzeba było o godzinie 12.00 w nocy pojechać do wydarzenia drogowego, to byłeś, bo taka była potrzeba. Widziałeś drugiego człowieka, któremu trzeba nieść pomoc. Dla ciebie nie było rzeczywiście wydarzeń ważniejszych, nawet rodzinnych, bo było poświęcenie i był ten drugi człowiek. (…) Tacy ludzie jak ty nie ulegają zmianom. Dalej będziesz służył – mówił starosta Marek Chciałowski.

 

Całe życie zawodowe w Garwolinie. Czemu nie?”

Odchodzący komendant podziękował wszystkim osobom, samorządom, urzędom, ochotniczym strażom pożarnym i instytucjom, z którymi współpracował podczas minionych lat. Podczas pełnego emocji przemówienia st. bryg. Dariusz Sadkowski wspominał działania, liczne akcje oraz podkreślał, że zawsze najważniejsza była dla niego służba drugiemu człowiekowi. Często bywało, że rodzina schodziła na dalszy plan. – Na koniec chciałbym złożyć podziękowania mojej żonie, która przez 29 lat realizowała zadania samodzielnie w domu, kiedy ja byłem na służbie. Ostatnie 10 lat to okres szczególny, kiedy pozostawałaś w domu wielokrotnie sama. Wiele spraw było wykonanych nie w terminie, wiele spotkań trzeba było przełożyć. (..) Gdy ma się pewność, że w domu jest spokój, to służba przebiega znacznie lepiej – mówił łamiącym się ze wzruszenia głosem st. bryg. Dariusz Sadkowski, który chwilę później wręczył żonie bukiet kwiatów. Kończąc swoje przemówienie komendant Sadkowski powtórzył za poetą Mironem Białoszewskie nieco zmienioną wersję jego powiedzenia: – Całe moje życie zawodowe w Garwolinie. Czemu nie?

 

Podziękowania, życzenia i gratulacje

Tego dnia nie zabrakło licznych słów podziękowań za wiele lat pełnej poświęcenia służby. Słowa uznania dla działań odchodzącego na emeryturę komendanta Sadkowskiego wyrazili m.in.: wieloletnia poseł na Sejm RP Stanisława Prządka, prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP na Mazowszu Antoni Tarczyński, starosta garwoliński Marek Chciałowski z przewodniczącym rady, wicestarostą oraz pracownikami starostwa, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP w Garwolinie Waldemar Sabak i wiceprezes Jerzy Jaroń, wójtowie i burmistrzowie z Albiną Łubian na czele, przewodniczący rady miasta Garwolina Marek Jonczak oraz komendanci gminni i powiatowi, którzy wręczyli odchodzącemu komendantowi obraz św. Floriana – patrona strażaków. Podczas zbiórki odczytano także list od posła na Sejm RP Grzegorza Woźniaka. Tego dnia nie zabrakło także wzruszających podziękowań od rodziny ko mendanta w stanie spoczynku st. bryg. Dariusza Sadkowskiego i licznych strażackich upominków.


Bryg. Krzysztof Tuszowski podziękował komendantowi mazowieckiemu i staroście garwolińskiemu za obdarzenie go zaufaniem i powierzenie mu obowiązków komendanta powiatowego PSP w Garwolinie. Bryg. Tuszowski dodał, że liczy na współpracę samorządowców, służb, załogi garwolińskiej komendy, związków zawodowych i jednostek OSP. Wszystko to w jednym celu: aby społeczeństwo naszego powiatu, powiatu garwolińskiego, czuło się bezpieczniej, czego sobie i państwu życzę – mówił pełniący obowiązki komendanta powiatowego PSP w Garwolinie. Bryg. Tuszowski podziękował również swojemu poprzednikowi za poświęcenie dla służby i wkładane w nią serce. W imieniu własnym i strażaków z KP PSP w Garwolinie odchodzącemu komendantowi podziękował jego zastępca bryg. Janusz Majek.


(ur) 2017-02-14 13:04:12


Komendant Sadkowski po blisko 37 latach służby odszedł na emeryturę komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl