:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  8°C bezchmurnie

Ludzkie szczątki na budowie S17 - Czy to ofiary II wojny światowej?

Inne Powiat, Ludzkie szczątki budowie ofiary wojny światowej - zdjęcie, fotografia

Na terenie budowy drogi S17, w miejscowości Puznówka (gm. Pilawa), na skrzyżowaniu DK17 z drogą powiatową 1314W, gdzie jeszcze niedawno stał krzyż, odnaleziono ludzkie szczątki. Czy to miejsce stało się grobem dla ofiar niemieckiego bombardowania z września 1939 roku? Potwierdzi to prowadzona ekshumacja oraz trwające badania archeologiczne.

Pierwsze prace badawcze, prowadzone w Puznówce w 2017 roku, w związku z budową drogi S17, potwierdziły, że w miejscu oznaczonym krzyżem przy skrzyżowaniu DK17 z drogą powiatową 1314W, znajdowała się mogiła wojenna z 1939 roku, która w przeszłości została częściowo ekshumowana.

– Przy profilu południowym wykopu odkryto fragmenty 3 pochówków wchodzące pod drogę powiatową. Najprawdopodobniej wcześniejsza ekshumacja została przeprowadzona jedynie do krawędzi pobocza, a część szkieletów znajdowała się pod korpusem drogi 1314W.  Kontynuowanie badań archeologicznych i przeprowadzenie ekshumacji nie było możliwe, gdyż wymagało to zamknięcia i odcinkowej rozbiórki funkcjonującej drogi powiatowej 1314W – informuje Krzysztof Nalewajko, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.


Przerwane prace podjęto po niedawnym przełożeniu ruchu. – Teraz ekshumowane są pozostałości tych trzech pochówków. Według informacji świadka zdarzeń Pana Stanisława Packa, pochowano tu 21 ofiar bombardowania niemieckiego z dnia 8 września 1939 roku – dodaje Krzysztof Nalewajko, który zapewnia, że obecne prace archeologiczne nie wpływają na budowę S17.

Prace prowadzi konsorcjum Adam Olszewski Usługi Archeologiczne Mamut oraz  Sylwester Bochyński Usługi Archeologiczne Archel. Po zakończeniu prac GDDKiA otrzyma sprawozdanie, w którym być może pojawią się jeszcze jakieś nowe informacje o odnalezionych szczątkach z czasów II wojny światowej.

Zgodnie ze wskazaniem Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i decyzją ekshumacyjną IPN, ekshumowane szczątki ofiar wojny z Puznówki zostaną powtórnie pochowane na cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli.
 

 

ur

Fot. Ewelina Karbowska


Ludzkie szczątki na budowie S17 - Czy to ofiary II wojny światowej? komentarze opinie

  • gość 2018-07-12 21:54:34

    przy ulicy Mazowieckiej9dawnej stodolnej" w Garwolinie były stodoły około 70 zabudowań prawie za kazda z nich faszyści niemieccy rozstrzelali polaka lub zyda i tam ich zagrzebano w płytkich dołach dlaczego o tym cisza?

  • Gość - niezalogowany 2018-07-13 16:45:41

    Przez tyle lat i sie jeszcze nie rozlozyly?

  • Gość - niezalogowany 2018-07-16 19:44:32

    Kości się tak szybko nie rozkładają

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl