:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  1°C pochmurno z przejaśnieniami

Mali patrioci w Górznie – finał tygodniowego projektu klas 0 (video)

Ich wiedza o historii Polski i drodze do niepodległości kraju rośnie! Dziś w Szkole Podstawowej w Górznie odbył się finał tygodniowego projektu dla klas zerowych pod hasłem „Mali patrioci”.

100 lat dla Niepodległej!”

Uczniowie zerówki z Górzna, niemal w przededniu świętowania 100. rocznicy niepodległości Polski, z dumą nosili stroje w barwach biało-czerwonych oraz ochoczo paradowali przez miejscowość trzymając w rączkach białe i czerwone balony, aby złożyć wizytę w Urzędzie Gminy i spotkać się z wójtem Waldemarem Sabakiem. Przed budynkiem najmłodsi wraz z nauczycielkami, rodzicami i włodarzem gminy dokładali ogromnych starań, aby ustawić się z balonami tak, żeby zaprezentować barwy flagi Polski. Zwieńczeniem tej części wydarzenia był wspólny okrzyk „100 lat dla Niepodległej!” oraz wypuszczenie balonów w powietrze.

Chwilę później wójt gminy Waldemar Sabak zaprosił wyjątkowych gości do sali konferencyjnej Urzędu Gminy. Tutaj, po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego i wyrecytowaniu wiersza „Kto ty jesteś? Polak mały”, włodarz gminy skierował do najmłodszych i ich rodziców kilka słów. Włodarz mówił o tym, jak ważne jest wpajanie dzieciom najważniejszych wartości takich jak Bóg, Honor, Ojczyzna oraz szacunku do symboli narodowych. Wójt Sabak wyznał, że jest dumny z małych mieszkańców gminy, którzy tak chętnie poznają historię swojej ojczyzny i podkreślił, że w dużej mierze to właśnie od nich będzie zależała przyszłość Polski.

 

Nauka przez zabawę

W ramach finału projektu, jego pomysłodawczynie i jednocześnie wychowawczynie klas 0A i 0B, Magdalena Gertruda i Marzena Skrajna zaprosiły wójta gminy oraz rodziców do wspólnego odczytania legendy o Lechu, Czechu i Rusie. Dzieci, po wysłuchaniu historii powstania państwa polskiego odpowiadały na pytania nauczycielek, wykazując się niemałą wiedzą historyczną, a następnie udały się na zwiedzanie gabinetu wójta gminy. Waldemar Sabak przybliżył najmłodszym postać marszałka Józefa Piłsudskiego, którego obraz wisi na jednej ze ścian jego gabinetu. Dzieci dowiedziały się między innymi, że gdy polski bohater był mały, mama mówiła do niego Ziuk. W wieku 7 lat mały Józio obiecał sobie, że gdy dorośnie, wywalczy dla Polski niepodległość. Wójt zdradził także najmłodszym, że dorosły już marszałek bardzo lubił słodycze. Najchętniej zajadał się plackiem ze śliwkami i pił bardzo słodką herbatę. Przy takiej historii nie mogło zabraknąć słodyczy dla wyjątkowych gości. Na dzieci czekały pyszne cukierki. Wójt Sabak przekazał także na ręce organizatorek projektu patriotyczne kolorowanki dla uczniów. Dzieci odwdzięczyły się własnoręcznie wykonanymi kwiatami i wyjątkowym kotylionem.

Po wizycie w urzędzie mali patrioci wrócili do szkoły, gdzie po śniadaniu zwiedzili Izbę Regionalno-Patriotyczną. O tym, co kiedyś znajdowało się w domach i o polskich bohaterach, w gronie których znajduje się patron szkoły w Górznie Władysław Jóźwicki opowiadała dzieciom dyrektor placówki Maria Szczęśniak. Na zakończenie, dzieci z klas zerowych wzięły udział we wspólnym, uroczystym odśpiewaniu hymnu narodowego w hali sportowej w Górznie.

Projekt „Mali patrioci” to inicjatywa własna wychowawczyń klas zerowych w PSP w Górznie. Magdalena Gertruda i Marzena Skrajna przyznają, że dzieci z klas 0A i 0B bardzo zaangażowały się w realizowane zadania i poprzez doskonałą zabawę powiększały swoją wiedzę o historii swojej ojczyzny i drodze Polski do odzyskania niepodległości. W ramach tygodniowego projektu, dzieci oraz ich rodzice uczestniczyli w licznych działaniach o charakterze patriotycznym, w tym m.in.: w zajęciach edukacyjnych, pracach plastycznych i wykonywaniu dekoracji. Dzieci wykonywały m.in. prace z dłoni i serduszek, układających się w kształt flagi narodowej, białe i czerwone róże oraz kolorowały obrazki patriotyczne. W ramach projektu, dzieci dołączyły do ogólnopolskiej akcji "Wymiana pocztówek między szkołami w Polsce".

ur

Zdj, z finału projektu: ur, Zdj. z trwania projektu: organizatorzy


Mali patrioci w Górznie – finał tygodniowego projektu klas 0 (video) komentarze opinie

  • gość 2018-11-09 22:04:25

    Mała Armia Janosika - Białe Róże (100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę) ŻAK & CYRWUS https://www.youtube.com/watch?v=gfCaCS5pSX8

Dodajesz jako: Zaloguj się