:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  0°C lekkie zachmurzenie

Matematycy stoczyli bitwę z humanistami. Stereotyp został obalony

Czy jesteś humanistą czy umysłem ścisłym? Wiele osób identyfikuje się tylko po jednej stronie. To czy można być artystą, którego dzieła oprócz piękna mają w sobie kroplę matematyki lub umysłem ścisłym z duszą artysty sprawdzili w minionym tygodniu uczestnicy „Bitwy Matematyk kontra Humanista”.

 

„ Bitwa Matematyk kontra Humanista” została stoczona na deskach Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie w poniedziałek 12 grudnia. Organizatorem b itwy, w której udział wzięli uczniowie reprezentujący gimnazja nr 1, 2, 5 i "Katolik", było Stowarzyszenie Calos Cagathos.

 

W wielkiej bitwie na wiedzę i umiejętności zmierzyły się umysły ścisłe z artystycznymi duszami. Bitwa Matematyk kontra Humanista była częścią realizowanego przez stowarzyszenie Calos Cagathos projektu „maTEATRyka” finansowanego przez Fundację mBanku w ramach programu grantowego mPotęga. Jego celem było połączenie w niekonwencjonalny sposób powszechnie uważanych za odmienne dziedzin: matematyki i teatru. Patronat nad imprezą objęli burmistrz miasta Garwolina Tadeusz Mikulski i przewodniczący rady miasta Marek Jonczak.

 

Straszny Stereotyp padł martwy na deski sceny

Co się stanie, gdy romantyk pokocha naukowca? I co ma z tym wszystkim wspólnego kot? Czy można się pomylić, czy tylko odkryć błędne rozwiązanie? Odpowiedzi na te pytania ukazały przeciwnika, potwora groźnego i złego: okrutny Stereotyp, który polskim uczniom przedstawia Matematykę jako wiedźmę bez serca, uczuć i wyobraźni. By się przekonać jak jest naprawdę w szranki stanęli pozorni adwersarze, matematycy i humaniści reprezentujący garwolińskie gimnazja. Ich starcie było niezwykle wyrównane. Matematycy wykazywali się znajomością języka polskiego, humaniści matematycznymi umiejętnościami. Zawsze można było liczyć też na pomoc widowni. Po chwili niepewności zwycięzcami została młodzież, a Straszny Stereotyp padł martwy na deski kinowej sceny.

 

Owocne spotkanie umysłu ścisłego z artystyczną duszą

– Zadaniem postawionym przez organizatorów było oswoić uczestników nie tylko z królową nauk, ale także ze światem sztuki, bo przecież matematyka i teatr mają ze sobą bardzo dużo wspólnego. Na swój własny sposób rozbudzają wyobraźnię, kreują rzeczywistość i tworzą spójną całość. Dlatego zaprosiliśmy Panią Matematykę w przestrzeń pozornie niedostępną dla świata liczb, suchych faktów i bezdusznych dowodów. Otworzyliśmy przed nią drzwi do świata humanistów, spojrzeliśmy na nią przez obiektyw i zaprosiliśmy do Magicznej Krainy Teatru. I tak, oprócz wystawy zdjęć, powstał niezwykły spektakl „Geometria świata”. Królowa łaskawie odkrywała przed nami fascynujące tajemnice: piękno brył i figur, harmonię symetrii, metafizykę liczb. Nadawała rytm, wprowadzała tempo. Czerpaliśmy pełnymi garściami z tych matematycznych inspiracji, wzbogacając je naszą wrażliwością, doświadczeniem i pomysłami. W czasie tej pracy tak zwani humaniści rzuceni w wir tworzenia, nawet nie zauważyli, że liczyli pola figur, objętość brył, rysowali siatki, bawili się symetrią i czynili mnóstwo podobnych „bardzo trudnyc h rzeczy”. Razem z Matematyką stworzyli dzieło o powstaniu świata, dobra i zła, o miłości, szkole, wojnie, a tak naprawdę o człowieku, który wciąż szuka swojego miejsca we wszechświecie. A ile przy tym było zabawy!!! Ile śmiechu, radości! Nie udało się też oczywiście uniknąć męki tworzenia, poczucia niemocy i konfliktów, ale i te trudności pokonaliśmy. Tak to już jest gdy spotka się umysł ścisły Marzeny Świeczak z duszą artystyczną Izabeli Rękawek. Największym naszym zwycięstwem jest unieszkodliwienie Strasznego Stereotypu: „Jestem humanistą – matematyka to dla mnie czarna magia.” Nasi uczestnicy projektu mogą śmiało powiedzieć, że matematyka to prawdziwa magia we wszystkich kolorach tęczy! – zapewniają organizatorzy wyjątkowej bitwy.

 

Tekst: Stowarzyszenie Calos Cagathos

Zdjęcia: Aneta Przychodzka i Luiza Kondej

(oprac. ur) 2016-12-19 09:17:14


Matematycy stoczyli bitwę z humanistami. Stereotyp został obalony komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl