:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  2°C mgła

Międzygminny Rajd Rowerowy „Chcemy o Nich pamiętać”

Przez teren dwóch gmin wiodła trasa Międzygminnego Rajdu Rowerowego „Chcemy o Nich pamiętać”, który odbył się 6 października. Uczestnicy imprezy odwiedzili miejsca pamięci związane z walkami o niepodległość.

W rajdzie zorganizowanym pod patronatem burmistrz Żelechowa Mirosławy Miszkurki i wójta gminy Wola Mysłowska Władysława Miki, udział wzięli uczniowie, nauczyciele, mieszkańcy a także przedstawiciele organizacji społecznych.
Trasa rajdu wiodła z Żelechowa, przez Wilczyska, Wolę Mysłowską, Mysłów i kończyła się w Żelechowie.
Uczestnicy rajdu wyruszyli spod pomnika Romualda Traugutta - ostatniego dyktatora powstania styczniowego, mieszkańca Żelechowa w latach 1845-1853. Po odśpiewaniu hymnu i złożeniu kwiatów, udali się pod tablicę Ludwika Pudły – burmistrza Żelechowa z okresu międzywojennego, członka Polskiej Organizacji Wojskowej. Rajdowcy nie zapomnieli także o żołnierzach poległych we wrześniu 1939, pochowanych na żelechowskim cmentarzu. Złożono tam także kwiaty przy symbolicznej mogile żołnierzy AK Rejonu Żelechów.
Z Żelechowa grupa udała się do Wilczysk, gdzie na cmentarzu zapalono znicze na zbiorowej mogile powstańców styczniowych oraz żołnierzy września 1939 roku.
Kolejnym punktem na trasie rajdu była Wola Mysłowska, gdzie zatrzymano się przy mogile 4 żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku.
Delegacje z gminy Żelechów i Wola Mysłowska złożyły kwiaty pod pomnikiem bitwy pod Mysłowem.

Na zakończenie rowerzyści udali się do Szkoły Podstawowej w Lisikierzu na ciepły posiłek.
Przez cały czas trwania rajdu uczestnikom towarzyszyły pieśni patriotyczne, a w miejscach, gdzie były składane wiązanki i zapalane znicze – trąbka oraz werbel.

Organizatorami rajdu byli: Towarzystwo Historyczne Żelechów, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Żelechowie, Stowarzyszenie „Nasze Wilczyska” oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żelechowie. Trasę rajdu zabezpieczała policja oraz druhowie z OSP Gózdek i OSP Władysławów.

(zelechow.pl, oprac. MB)


Międzygminny Rajd Rowerowy „Chcemy o Nich pamiętać” komentarze opinie

  • gość 2018-10-14 17:45:42

    Fajna impreza, gratuluję pomysłu i realizacji. Brawa dla młodzieży i dorosłych.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl