:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

Mieszkańcy płacą krocie, a system nie działa?

Inne Miejskie, Mieszkańcy płacą krocie system działa - zdjęcie, fotografia
Portal eGarwolin.pl 31/08/2018 11:02

– My mieszkańcy płacimy za śmieci krocie, a i tak brakuje pieniędzy na nie – pisze do redakcji eGarwolin osoba, która podpisuje się jako emerytka. Czytelniczka twierdzi, że system gospodarki odpadami jest bardzo kosztowny, a mimo to nie działa jak powinien. Co na to Urząd Miasta Garwolina?

– My mieszkańcy płacimy za śmieci krocie, a i tak brakuje pieniędzy na nie. A tymczasem miasto wydało coś około 100 tys. zł na ubiegłoroczne tagi, czyli te nowe naklejki na pojemniki. I co się okazuje? Nie działa to i nie będzie działać, gdyż bowiem wbudowane czipy w te naklejki działają na jakiejś popularnej częstotliwości i nie jest to w stanie do zidentyfikowania. A miało być, że każdy pojemnik sam się zważy na samochodzie i będzie wiadomo, kto oddał pojemnik. Żeby było śmieszniej, to i te stare naklejki na pojemnikach tez nie działają, bo panowie śmieciarze nie maja sprawnych czytników. Dodatkowo, kamery w samochodach i kolejne setki tysięcy idzie w błoto? Kto za to odpowiada? Czy to nie pieniądze w błoto wyrzucone? Radni się tego też nie dopatrzyli? O co to tu w tym chodzi? – pyta oburzona emerytka.

Czytelniczka chce także wiedzieć, czy to prawda, że choć śmieci w Garwolinie nadal się nie bilansują, to w urzędzie, na podstawie zarządzenia burmistrza, został powołany koordynator do spraw odpadów, który miesiąc w miesiąc, czy jest czy go nie ma, inkasuje kilkudziesięcioprocentowy dodatek do i tak nie małej pensji. Osoba pisząca do redakcji eGarwolin twierdzi, że przez telefon nikt nie chciał jej udzielić odpowiedzi na te pytania.

Od 1 września 2017 roku obowiązują nowe, wyższe stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla mieszkańców Garwolina.

22 zł miesięcznie za osobę w przypadku, gdy odpady nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny

9 zł miesięcznie za osobę  w przypadku, gdy odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny.

(Stawki dla nieruchomości niezamieszkałych – kliknij tutaj.)

 

Przed zmianą stawek dokładali dużo więcej

Zwróciliśmy się do Urzędu Miasta z pytaniami, dotyczącymi gospodarki odpadami. Okazuje się, że w 2017 roku miasto musiało dołożyć do funkcjonowania systemu 753 tys. 409, 94 złotych (zgodnie z tabelą Gospodarka odpadami. Analiza dochodów i wydatków od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r). W pierwszym półroczu tego roku miasto jest 25 tys. zł na minusie. Całkowity koszt pół rocznego funkcjonowania systemu sięgnął kwoty 1 mln 593 tys zł. Zadeklarowane wpływy od mieszkańców i przedsiębiorców to kwota 1 mln 568 tys. zł. W urzędzie dowiadujemy się, że podane kwoty ulegają zmianie, ponieważ na bieżąco wpływają nowe deklaracje. Mimo to, brakująca kwota do zbilansowania systemu będzie dużo niższa niż w roku ubiegłym.

Czy stawki za odpady, które płacą mieszkańcy Garwolina jest rzeczywiście wysoka? – System gospodarki odpadami komunalnymi zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminie powinien się bilansować, to znaczy, że miasto nie powinno do niego dopłacać ani na nim zarabiać. Z analizy za pierwsze półrocze 2018 r. wynika, że jest ona właściwa koszty i przychody są prawie na tym samym poziomie, a dopłacana jest niewielka kwota – przyznaje Urszula Przybysz, kierownik wydziału finansowego Urzędu Miasta Garwolina. Urzędniczka, zapytana o zakup tagów, informuje, że miasto zakupiło 5100 sztuk tagów niezbędnych do ważenia odpadów w miejscu odbioru. Koszt ich zakupu wyniósł 39 tys. 926,54 zł.
 

To wykonawca usługi pokrywa koszt monitoringu

Czy w związku z wykorzystaniem przez firmy odbierające odpady czytników i kamer do samochodów, koszty związane z gospodarką odpadami w Garwolinie wzrosły? – W celu zapewnienia szczelności systemu oraz precyzyjnego informowania o ilości i rodzaju wytwarzanych odpadów miasto Garwolin zakupiło czytniki kodów paskowych. Czytniki te usprawniają pracę pracowników, zajmujących się gospodarką odpadami oraz umożliwiają szybszą weryfikację danych zawartych w złożonych deklaracjach. Ze względu na zgłaszane reklamację w sprawie niezgodności wystawianych odpadów a zarejestrowanych przez odbiorcę oraz w celu wyeliminowania nieprawidłowości i kontroli odbioru odpadów miasto podjęło decyzję o uwzględnieniu w przetargu warunku posiadania przez wykonawcę systemu monitoringu wizyjnego w pojazdach przeznaczonych do odbioru odpadów komunalnych. Koszty zakupu, a następnie bieżącego użytkowania systemu monitoringu wizyjnego są obowiązkiem wykonawcy usług – wyjaśnia Urszula Przybysz.
 

Wszystko się nagrywa – urząd kontroluje odbiór śmieci

Czy miasto kontroluje odbiór odpadów i działanie czytników oraz kamer? – Pracownicy urzędu miasta następnego dnia po wywozie odpadów komunalnych mają dostęp do danych wprowadzonych przez wykonawcę. Wykonawca pobiera bazę danych do urządzeń mobilnych każdego dnia przed rozpoczęciem pracy oraz przesyła wprowadzone dane do urządzeń każdego dnia po zakończeniu pracy. W sytuacji, gdy niemożliwe było zeskanowanie kodu paskowego, umieszczonego na pojemniku lub worku, jego braku bądź awarii urządzenia, pracownicy wykonujący usługę rejestrują odbiór. Pracownicy urzędu mają dostęp do nagrań z kamer oraz wykorzystują je do weryfikacji jakości świadczonych usług przez wykonawcę, jak również rozstrzygania reklamacji złożonych przez mieszkańców. W przypadku braku całości lub części nagrań, wykonawca płaci zamawiającemu kary umowne. Konsorcjum firm Ekolider Jarosław Wyglądała oraz TONSMEIER Centrum Sp. z o. o. zobowiązani są do przechowywania nagrań z systemu przez okres 6 miesięcy – informuje kierownik wydziału finansowego. Urszula Przybysz zaznacza także, że w Urzędzie Miasta Garwolina nie ma stanowiska koordynatora do spraw związanych z realizacją umowy na utrzymanie czystości i porządku w gminach. Zajmuje się tym dotychczasowy pracownik magistratu, któremu został zwiększony zakres obowiązków o koordynowanie i nadzorowanie zadań związanych z gospodarką odpadami. Odpowiedzi na pytanie o dodatkowe wynagrodzenie tego pracownika nie otrzymaliśmy.
 

Segregując odpady ograniczamy koszty

Czy jedynym sposobem na pełne zbilansowanie gospodarki odpadami w Garwolinie jest kolejne podniesienie stawek? – Należy pamiętać, że od jakości segregacji odpadów zależy wysokość opłat, jakie wszyscy ponosimy za ich odbiór i zagospodarowanie. Najskuteczniejszym sposobem zbilansowania się gospodarki odpadami jest przestrzeganie zasad segregacji odpadów oraz stosowanie się do wytycznych związanych z ich selekcją. Segregacja odpadów leży w interesie wszystkich mieszkańców i przedsiębiorców naszego miasta gdyż zwiększenie segregacji powoduje ograniczenie kosztów. Kolejnym sposobem jest bieżąca aktualizacja danych zawartych w złożonych deklaracjach, na przykład zamieszkanie nowego członka rodziny, zmiana miejsca zamieszkania lub zgon, a także ilości oddawanych a zadeklarowanych odpadów. Aktualizacje deklaracji dotyczą zarówno mieszkańców, jak i przedsiębiorców. Ostatecznością jest podniesienie stawki opłaty – zapewnia Urszula Przybysz.

Apel do mieszkańców i przedsiębiorców miasta Garwolina

Urząd Miasta w Garwolinie przypomina, że w przypadku zmian, mających wpływ na wysokość opłat śmieciowych, tj. narodziny dziecka, wprowadzenie się osób, tymczasowe zamieszkanie, wynajem nieruchomości, wyprowadzenie się osób lub zgon, a także ilości oddawanych a zadeklarowanych odpadów, konieczne jest złożenie nowych do deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Na dokonanie tej formalności jest 14 dni od momentu wystąpienia zmiany. Urząd przypomina także, że ponoszone przez miasto koszty zagospodarowania odpadów wynikają z faktycznej ilości śmieci wytwarzanych przez mieszkańców, natomiast wpływy do budżetu miasta na realizację tego zadania zależą zaś od złożonych deklaracji. Jeżeli do zagospodarowania jest znacznie więcej śmieci, niż wynika to z deklaracji, opłaty ponoszone przez mieszkańców mogą wzrosnąć. W ten sposób osoby uczciwie dokonujące rozliczeń ponoszą koszty wywozu odpadów za mieszkańców nie zgłoszonych do deklaracji.


 

ur

Reklama

Mieszkańcy płacą krocie, a system nie działa? komentarze opinie

 • gość 2018-08-31 12:02:23

  Jak ktoś sam utylizuje odpady spalając je w domowym piecu to w ogóle nie powinien płacić.

 • Gość - niezalogowany 2018-08-31 13:51:13

  Zastanówmy się najpierw ile z kwoty za śmieci bierze miasto jako characz a ile faktycznie idzie do odbiorcy.

 • gość 2018-08-31 18:39:34

  SMIECIOWY PRZEKRET DZIAŁA PRZY POMOCY WŁODARZY MIASTA I TYCH BEZMOZGOWYCH RADNYCH BO TO JEDNA KLIKA. ZBLIZAJA SIE WYBORY SAMORZADOWE WIEC CZAS POWIEDZIEC WON!!! TEJ KLICE GDZIE PRZETARGI NA WYWÓZ SMIECI???BRAK BO KLIKA MA SIE DOBRZE A P. WYGLADAŁA MA SIE DOBRZE CO ROKU NOWY MERCEDES , TY MIESZKANCU PŁACZ I PŁAC !

 • gość 2018-08-31 21:07:51

  Powoli . Od kiedy to płacone jest za kg śmieci ? Były deklaracje ile osób jest w gospodarstwie i ew ile litrów ma kosz .Za jego oprożnienie była naliczona stawka . Jak to szybko ceny wzrosły gdy zamiast umów miasto przejeło . Czy koszty są zweryfikowane czy są takie jakie przesiębioraca określi ?

 • Gość - niezalogowany 2018-08-31 21:56:48

  Ja np. Dziś jestem zła bo u nas w gminie zbierali wielkie "gabaryty" mieliśmy i łóżka Stare i opony, nawet części do samochodów takie jak zderzaki plastikowe lub siedzenia. Co najlepsze wzięli łóżka ,opony ale już części samochodowych nie i opon pocietych też nie bo podobno oni tego nie zbierają. To przepraszam bardzo płace za śmieci a oni mi tego nie wezmą i co mam z tym zrobić?

 • gość 2018-09-01 06:58:00

  Gościu zbierz sobie kumpli zarejestruj swój komitet i startuj na stołek włodarza będziesz mógł się wykazać tylko nie bierz tych jak to ty piszesz bezmózgowców

 • DOJNA ZMIANA - niezalogowany 2018-09-01 12:00:09

  Głosuj na dojną zmianę i miej świadomość że twoi prapraprawnukowir będą spłacać jej pomysły a tobie 1000 zł brutto minimalnej renty.

 • Gość - niezalogowany 2018-09-01 19:41:04

  Emerytury i renty są zależne od zarobków jeśli w tym kraju w tym niewolniczym systemie wszyscy zarabiają grosze potem są groszowe emerytury i renty komu głupotę wpierdalacie spójrzcie na zachód jeśli jakie tam są zarobki i potem emerytury i renty.

 • gość 2018-09-03 13:31:00

  Przed reformą "śmieciową" za 1m3 śmieci niesegregowanych płaciliśmy jako wspólnota mieszkaniowa 03,40zł . Dziś za segregację otrzymujemy premię/bonus płacąc 09,00zł od osoby . CO TO JEST ... ???

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Sprzedam działkę

Witam. Mam do sprzedania działkę budowlaną 655m w Pilawie koło Garwolina. Działka położona jest 300m od stacji PKP na nowo powstającym osiedlu. Do..


Zobacz ogłoszenie

praca kierowca - magazynier

Zatrudnimy na stanowisko kierowca - magazynier wymagane prawo jazdy Kat. B lub C więcej informacji na miejscu lub pod numerem telefonu 25/6820417..


Zobacz ogłoszenie

Praca Stacja Paliw

Stacja Paliw Shell w Garwolinie poszukuje osoby do obsługi klienta. Bez względu na wiek i wykształcenie, czekamy na Ciebie . Wystarczy, że jesteś..


Zobacz ogłoszenie

OKNA DRZWI BRAMY PLISY ROLETY

Zapraszamy do punktu sprzedaży Garwolin ul. Kościuszki 48B W ofercie : - okna PCV - drzwi wew, i zew. - bramy garażowe - drzwi stalowe - rolety (..


Zobacz ogłoszenie

Kupię pamiątki, książki , mapy

Kupię rzeczy związane z powiatem garwolińskim - książki, opracowania, wspomnienia, - pamiątki, medale, - mapy, - zdjęcia, - itp.


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez egarwolin.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

E-NET Kot Krzysztof z siedzibą w Garwolin 08-400, II Armii Wojska Polskiego 47

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"