:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C pochmurno z przejaśnieniami

Nie pozwól, by trawa Cię przerosła. Inauguracja projektu Fundacji Samsara

Rodzice, a także nauczyciele w codziennej pracy stykają się z problemem używania substancji psychoaktywnych, a także zachowań ryzykownych wśród dzieci i młodzieży. Wychodząc z założenia, iż lepiej zapobiegać niż leczyć, Fundacja “Samsara” opracowała program mający na celu budowanie świadomości lokalnej społeczności o tym, jak ważny jest zdrowy styl życia i zachowania prozdrowotne. Dziś, otwartym spotkaniem edukacyjnym, Fundacja inauguruje projekt i rok szkolny.

 

Spotkanie edukacyjne rozpoczęło się 18 września o godzinie 9:30 w sali kinowej Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

 

Wychowanie młodego człowieka na umiejącego dokonywać dobrych dla siebie i swojego zdrowia wyborów, to nie lada sztuka. Potrzebna jest do tego pełna współpraca rodziców i nauczycieli, by uświadamiali na jakie niebezpieczeństwa jest narażony w otaczającym go świecie, a także sami znali symptomy, które mogą im podpowiedzieć, że dziecko wymaga ich wsparcia. Właśnie dlatego edukacja mająca na celu zbudowanie świadomości jest tak ważna dla lokalnej społeczności.

– Biorąc udział w spotkaniach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym mam dostęp do najnowszej wiedzy oraz nowych metod pracy pomagających przeciwdziałać występowaniu uzależnień wśród dzieci i młodzieży. Postanowiłam z zespołem zaufanych i doświadczonych specjalistów przygotować i zrealizować program zawierający ten zakres wiedzy w naszej społeczności lokalnej, w Garwolinie – mówi Anetta Stobiecka–Donicz, pomysłodawczyni projektu. – W ramach projektu przewidzieliśmy także zajęcia skierowane do specjalistów pracujących z dziećmi lub młodzieżą, by dać im nowe narzędzia, metody pracy. A wszystko po to, byśmy wspólnie budowali nasze życie w oparciu o świadome, zdrowe nawyki – dodaje.

Podczas inauguracyjnego spotkania odbywa się debata z udziałem liderów młodzieżowych, dedykowana młodzieży od lat 15 i pracownikom oświaty oraz instytucji i placówek pracujących w obszarze profilaktyki, interwencji i terapii. Wyświetlony zostanie także głośny film “Spring Breakers” obrazujący świat, w którym głównym mottem jest dobra zabawa, bez ograniczeń, zasad i nadzoru rodziców; pokazujący konsekwencje nieświadomego życia i zagrożeń jakie za sobą niesie.

 

Uruchamiają cykl zajęć

– Wraz z nowym rokiem szkolnym uruchamiamy cykl zajęć mających na celu pomoc dzieciom i młodzieży w zmierzeniu się z zaistniałym problemem poprzez udział w indywidualnym programie terapeutycznym CANDIS, programie FRED – wczesnej interwencji profilaktycznej, programie TUKAN, indywidualnej terapii pogłębionej uzależnień czy konsultacji psychiatrycznej. Rodzicom dajemy dostęp do krótkoterminowej terapii par wspierającej leczenie uzależnień, a także do porad prawnych – mówi Anetta Stobiecka-Donicz. – Równolegle uruchamiamy program “Poznaj samego siebie” dedykowany pracownikom oświaty oraz instytucji interwencji i placówek pracujących w obszarze profilaktyki wskazującej, interwencji, terapii, rodzicom oraz przedstawicielom władz lokalnych. Jego inauguracja odbędzie się 20 września 2017 roku. W ramach tego programu realizowany będzie Powiatowy Zjazd Profesjonalistów, program korekcyjny TUKAN, a w ramach niego: warsztaty dla młodzieży, grupa wsparcia dla rodziców, konsultacje indywidualne i terapia rodzinna, dla młodzieży trening społecznego poznania i neuropoznania, trening umiejętności społecznych, warsztaty dla młodzieży ze skłonnością do zachowań agresywnych, szkolenie z Dialogu Motywującego dla profesjonalistów, warsztaty witrażu tiffaniegi i ceramiki, nauka i doskonalenie pływania, jednodniowa wycieczka dla laureatów konkursu – dodaje.

Programy FRED oraz CANDIS znajdują się na liście rekomendowanych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. FRED jest programem wczesnej interwencji profilaktycznej, natomiast CANDIS skierowany jest do osób już używających i uzależnionych od konopi, a także ich rodzin i bliskich, by pomóc im radzić sobie z tym problemem.

Przy realizacji projektów wezmą udział doświadczeni i cenieni lokalnie specjaliści. Anetta Stobiecka – Donicz do współpracy zaprosiła m.in. Mariolę Białecką – psychologa, terapeutę behawioralno-poznawczego; dr. n. med. Katarzynę Biernacką – psychologa, neuropsychologa, terapeutę behawioralno-poznawczego; Jadwigę Stobiecką trenera Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, specjalistę terapii uzależnień; Joannę Kozłowską – psychologa, specjalistę terapii uzależnień; Małgorzatę Osiak – pracownika socjalnego; Rusłana Oniszczuka psychologa, specjalistę terapii uzależnień; zaś zajęcia
z pływania poprowadzą instruktorzy ze szkoły pływania Swim&You. Za konsultacje prawne odpowiadać będzie adwokat Agnieszka Śliwecka, a za konsultacje psychiatryczne - Marcin Wałecki, psychiatra, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży i dorosłych.

Programy “Nie pozwól, by trawa cię przerosła” i “Poznaj samego siebie” są współfinansowane ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia oraz Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałaniu Narkomanii. Udział w większości zajęć jest bezpłatny. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.samsara.org.pl.

{jb_greenbox}Fundacja Samsara powstała z inicjatywny Anetty Stobieckiej – Donicz i Jadwigi Stobieckiej. Celem jest działalność na rzecz lokalnej społeczności poprzez propagowanie prozdrowotnych nawyków i edukację na temat zagrożeń wynikających z ryzykownych zachowań (profilaktyka i interwencja). Do współpracy założycielki zaprosiły grono profesjonalistów pracujących w obszarze profilaktyki, psychoterapii
i edukacji, w tym Mariolę Białecką i Katrzynę Biernacką wchodzące w skład Zarządu fundacji. Realizowane programy skierowane są do całych rodzin, a także do specjalistów (pracowników oświaty, instytucji i placówek) i przedstawicieli władz lokalnych, by dostarczyć im najnowszą wiedzę, nowe formy i metody pracy.

Anetta Stobiecka – Donicz - psychoterapeuta, terapeuta uzależnień, pedagog z pasją. Specjalizuje się w psychoterapii, pomocy rodzinom w przeciwdziałaniu i rozwiązywaniu problemów alkoholowych i narkotykowych. Wiedzę i doświadczenie zdobywała m.in. kończąc 4-letnie szkolenie psychoterapeutyczne w Instytucie Analizy Grupowej „Rasztów” czy studia podyplomowe “Profilaktyka Społeczna i Resocjalizacja” UW oraz “Psychologia Społeczna w Zarządzaniu Rozwojem Organizacji” na SWPS w Warszawie. Posiada szereg certyfikatów potwierdzających jej wiedzę m.in. certyfikat w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie PARPA, certyfikat w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w społecznościach lokalnych PARPA czy certyfikaty realizatora programu CANDIS i FreD goes net. By pracować na najwyższym poziomie, nieustannie się dokształca.
W ramach podnoszenia kompetencji w zakresie profilaktyki i terapii uzależnień ukończyła szkolenia uprawniające do realizowania programów: FreD Goes Net, TUKAN, Program Wzmacniania Rodziny 10-14, CANDIS, Krótkoterminowa Terapia Par wspierająca leczenie uzależnienia, Program Ograniczania Picia Alkoholu. Ukończyła także Studium Przeciwdziałania Przemocy w rodzinie I i II stopień. Aktualnie uczestniczy w ostatnim roku szkolenia "Systemowe rozumienie rodziny: podejście systemowe w terapii rodzin" atestowanego przez Sekcję Naukową Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Żyjąc i pracując w Garwolinie, czerpie wiedzę od polskich i międzynarodowych autorytetów. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, a także Polskiego Towarzystwa Badań nad Stresem Traumatycznym. Jej zasługi potwierdza otrzymany Medal Komisji Edukacji Narodowej. Zdobytą wiedzę przenosi na grunt lokalny, pomagając społeczności w tworzeniu świadomego, mądrego i zdrowego życia. Jest członkiem m.in.: Miejskiego Zespołu Interdyscyplinarnego w Garwolinie czy Powiatowego Zespoły d/s Koordynacji Realizacji Narodowego Programu Ochrony zdrowia Psychicznego. Do współtworzenia Fundacji SAMSARA zaprosiła swoją mamę Jadwigę Stobiecką i córkę Paulinę Donicz (studentkę medycyny).

Kontakt do Fundacji SAMSARA:

Anetta Stobiecka – Donicz, fundacja@samsara.org.pl; tel. 509 594 695.{/jb_greenbox}

 

(Informacja prasowa, oprac. ur) 2017-09-18 10:05:47Nie pozwól, by trawa Cię przerosła. Inauguracja projektu Fundacji Samsara komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl