:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  28°C bezchmurnie

Nie żyje Alina Janowska. „Mój Boże, moje Miętne, mój Garwolin”

Zdjęcie: Alina Janowska ze zdjęciem ojca

Dziś w wieku 94 lat zmarła znana wielu pokoleniom aktorka filmowa i teatralna Alina Janowska. O jej związku z Miętnem i powiatem garwolińskim w 2013 roku pisali twórcy portalu Dawny Powiat Garwolin i okolice.

Alina Janowska urodziła się 16 kwietnia 1923 roku w Warszawie. Z powiatem garwolińskim była związana przez ojca – Stanisława Janowskiego, który w latach 1933-1937 był dyrektorem szkoły w Miętnem. Współtwórca portalu Garwolin.org Dawny Powiat Garwolin i okolice Sebastian Jędrych spotkał się z aktorką w 2013 roku, aby przeszukać zdjęcia Garwolina i Miętnego oraz wymienić się informacjami na temat współczesnych i dawnych czasów.

 

Wspomnienie Aliny Janowskiej – portal Garwolin.org

Pani Alina przyjęła nas bardzo ciepło. Już w progu drzwi po usłyszeniu od nas skąd przyjechaliśmy Pani Alina się wzruszyła – powtarzała – „Mój Boże, moje Miętne, mój Garwolin”. Kiedy zaczęliśmy przeglądać stare albumy i trafiliśmy na pierwsze zdjęcia Miętnego Pani Alina zaczęła opowiadać o swoim ojcu. Była szczęśliwa, że ma z kim o tym opowiadać, gdyż temat jej ojca rzadko był już poruszany. Opowiadała o nim jako o świetnym organizatorze, który był dyrektorem 4 szkół rolniczych. Mówiła, że ojciec miał poważanie, że kochał ludzi, a ludzie go kochali. Często po latach dzwonili do niego by się czegoś doradzić, a on nigdy rady nie odmówił. Lubił naśladować ludzi i robił to w śmieszny i ciekawy sposób.

 

Panią Alinę ciekawiło to, czy w Miętnem żyje ktoś jeszcze kto mógłby ją pamiętać ze szkoły. Wspominała, że kolegowała się ze społecznością Miętnego i była lubiana. Pytała się o nazwiska występujące w obecnie w Miętnem, dzięki którym być może sobie przypomni coś. Znaleźliśmy kilkanaście zdjęć, większość z Miętnego, jednakże znalazły się również zdjęcia z Garwolina na „Dużym rynku” gdzie Żyd sprzedawał towar oraz album zatytułowany „Do Maciejowic” pokazujące raczej drogę do Maciejowic, niż Maciejowice w rzeczy samej. W albumach znalazły się również zdjęcia wykonane w Jagodnem – żeńskiej szkoły gospodarstwa domowego oraz w Izdebnie, gdzie Pani Alina jak to mówiła – jeździła „dygać”. To co nas urzekło w albumach Pani Aliny – to starannie popodpisywane zdjęcia, imionami i nazwiskami osób, które na nich były, czasem pseudonimem osoby, czasem żartem lub sytuacją, by sobie zdjęcia przypomnieć po latach.

 

Rozstaliśmy się w doskonałych nastrojach. Pani Alina podziękowała, że się zaprzyjaźniliśmy uraczając nas na koniec kilkoma monologami, które wygłaszała kiedyś. To było jak mini recital – specjalnie dla nas. Pani Alina Janowska zaprosiła nas, byśmy mogli ją odwiedzać, jak tylko będziemy w pobliżu jej domu.

 

Zdjęcia z albumu Aliny Janowskiej można obejrzeć klikając tutaj.

 

Z jakich ról pamiętacie Alinę Janowską?

 

Źródło: Garwolin.org, oprac. ur


Nie żyje Alina Janowska. „Mój Boże, moje Miętne, mój Garwolin” komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl