:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  2°C bezchmurnie

Obchód z tabletem i szybszy dostęp do danych. E-usługi w szpitalu w Garwolinie

Szpitalne obchody z tabletami, szybka weryfikacja danych, dotyczących pacjenta i przebiegu jego choroby, możliwość natychmiastowego wglądu do wyników badań i szybsze stawianie prawidłowej diagnozy, a to wszystko dzięki projektowi e-usługi medyczne, który jest realizowany w Szpitalu Powiatowym w Garwolinie i partnerskich ośrodkach zdrowia na terenie powiatu.

 

Umowa na e-usługi medyczne dla pacjentów powiatu garwolińskiego, w ramach której Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Garwolinie otrzymał 3 mln 987 tys. 168 zł dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, została podpisana w sierpniu 2016r. P rojekt informatyzacji jest realizowany w partnerstwie z ośrodkami zdrowia w Miastkowie Kościelnym, Górznie, Trojanowie i Borowiu. SPZOZ w Garwolinie ogłosił już pierwszy przetarg. Drugi powinien zostać ogłoszony do wiosny. Co realizacja projektu zmieni w obsłudze medycznej pacjentów i w jaki sposób wpłynie na pracę lekarzy?

– Jesteśmy po ogłoszeniu pierwszego przetargu. Jest to duży przetarg unijny, który został podzielony na dwa elementy. Pierwsza część przetargu dotyczy bazy sprzętowej, która też musimy poszerzyć, a w drugiej części będziemy ogłaszali przetarg dotyczący oprogramowania. W tym pierwszym już powinny wpływać oferty i w ciągu miesiąca powinniśmy go rozstrzygnąć. Do wiosny powinien być ogłoszony drugi przetarg – informuje dyrektor SPZOZ w Garwolinie Krzysztof Żochowski, który dodaje, że projekt informatyzacji placówki usprawni jej funkcjonowanie oraz pozwoli na przystosowanie szpitala do wymogów prawnych.

 

To nas nie minie

Dyrektor przypomina Platformę P1, czyli Elektroniczną Platformę Gromadzenia Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych, którą jego zdaniem powinno się budować od góry, a nie od dołu. – Rząd państwa polskiego powinien zaproponować system informatyczny, do którego będą się wpinały poszczególne szpitale i wtedy miałoby to sens. Wtedy by to chodziło, a nie tak, że każdy robi po swojemu i potem jakimiś stykami, łączkami będziemy się łączyli do systemu krajowego. Niestety, katastrofalna nieporadność poprzedniej władzy spowodowała, że Platforma P1 nie chodzi. Jesteśmy zagrożeni stratą ogromnych pieniędzy unijnych, które w to były zaangażowane. W tej chwili Ministerstwo Zdrowia dokłada wszelkiej staranności, żeby te pieniądze nie przepadły. To nie zmienia faktu, że my przed tym nie uciekniemy. Możemy dyskutować, czy obowiązek prowadzenia dokumentacji elektronicznej wejdzie już w 2017, 2018 czy 2020 roku, natomiast nie budzi niczyjej wątpliwości, że wejdzie, bo świat w tym kierunku idzie. To nas nie minie – podkreśla Krzysztof Żochowski.

 

Kto dobrze diagnozuje, dobrze leczy

Co realizacja projektu zmieni w obsłudze medycznej pacjentów i w jaki sposób wpłynie na pracę lekarzy? Jak podkreśla dyrektor Żochowski w znaczący sposób poprawi się wymiana informacji i lekarze będą mieli jeszcze lepszy dostęp do dokumentacji chorego. Dyrektor przytacza łacińskie powiedzenie „qui bene diagnoscit, bene curat” , czyli kto dobrze diagnozuje, dobrze leczy. Żeby postawić prawidłową diagnozę szalenie ważną rzeczą jest dostępność do informacji i tego, co stwierdzili moi poprzednicy, na jakie choroby ten chory leczył się do tej pory – tłumaczy Krzysztof Żochowski, który dodaje, że zdarza się, że pacjenci nie potrafią powtórzyć skomplikowanej nazwy leku, czasem lekceważą niektóre wcześniejsze dolegliwości, przebyte schorzenia. Dostęp do pełnej dokumentacji pacjentów, właściwie zabezpieczony przed nieuprawnionymi osobami, usprawni i przyspieszy stawianie diagnozy i proces leczenia.

 

Szybko, sprawnie, efektywnie

Jak to będzie wyglądało w praktyce? – Lekarze będą robili obchody z tabletami. Jeśli w trakcie obchodu pojawi się jakaś wątpliwość, lekarz będzie mógł sprawdzić wszystko w dokumentacji. Będzie miał też taką możliwość podczas wizyt domowych. Lekarze w szpitalu i w ośrodkach partnerskich będą mieli możliwość natychmiastowego wglądu w wyniki badań zlecone w laboratorium, co skutkować będzie szybszą reakcją, jeśli wyniki będą niepokojące. Postawienie prawidłowej diagnozy w oparciu o szeroką wiedzę będzie przebiegało szybciej i sprawniej oraz poprawi efektywność leczenia. Dzięki realizacji projektu zostanie również zwiększona znacząco pamięć w placówkach, co pozwoli na sprawniejsze działanie systemu, w którym znajduje się wiele danych, a ich liczba rośnie stale rośnie – mówi dyrektor SPZOZ.

Termin zakończenia projektu przypada na marzec 2018 roku. Nie jest wykluczone, że uda się go zrealizować jeszcze przed końcem roku 2017.

Samorząd powiatu garwolińskiego, jako organ prowadzący dla SPZOZ Garwolin, zarezerwował w tegorocznym budżecie 500 tys. zł na zabezpieczenie połowy wkładu własnego do projektu. Drugą połowę ze środków własnych pokryje SPZOZ w Garwolinie.

 

(ur) 2017-01-11 13:07:42

Fot. archiwum eG, PublicDomainPictures

Obchód z tabletem i szybszy dostęp do danych. E-usługi w szpitalu w Garwolinie komentarze opinie

  • egon - niezalogowany 2017-01-11 15:01:16

    Ile to razy ludzie słyszą diagnozę więc pytają o przyczynę i tu w większości powstaje u lekarza piana BO NIE WIE .

  • egon - niezalogowany 2017-01-11 14:59:50

    ?qui bene diagnoscit, bene curat?, czyli kto dobrze diagnozuje, dobrze leczy. O tototo włąsnie ,a żeby dobrze zdiagnozować trzeba badać i to nie stetoskopem

  • egon - niezalogowany 2017-01-11 12:26:23

    Tyle tylko że kto im wyrazi zgodę na przetwarzanie i gromadzenie danych a także ich udostępnianie . Mało tego jak każdy system będzie narażony na wycieki danych i wówczas szpital zbankrutuje na odszkodowania .

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl