:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  8°C bezchmurnie

Obchody rocznicy bombardowania Garwolina z inscenizacją historyczną (video)

Tradycyjnie, już od trzech lat obchody rocznicy bombardowania Garwolina odbywają się w centrum miasta. W tym roku, tak jak i w latach poprzednich, w kolegiacie została odprawiona msza święta, a kolejne punkty programu odbyły się na skwerze „Solidarności”.

7 września, w przeddzień 79. rocznicy bombardowania Garwolina, które miało miejsce 8 i 9 września 1939 roku, obchody rozpoczęły się msza świętą odprawioną w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego o godzinie 17:30. Następnie uczestnicy przeszli na ulicę Krótką przy skwerze „Solidarności”. Tam już od początku można było przenieść się na chwilę do czasów okupacji. Wszystko to za sprawą grup rekonstrukcyjnych, których członkowie w przebraniach odtworzyli wygląd i klimat ulicy z czasów okupacji niemieckiej.

Nie zabrakło huków z pistoletów i wybuchów granatów, była rozpacz i krzyk kobiet. Polała się krew i niektórzy musieli zginąć. Inscenizacja historyczna pozwoliła na uświadomienie mieszkańcom tego, w jakich czasach przyszło żyć naszym rodzicom lub dziadkom. W inscenizacji udział wzięli: Radzyńskie Stowarzyszenie Kawaleryjskie, członkowie Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. 1. Pułku Strzelców konnych z Garwolina, członkowie teatrów „Rękawiczka” i O!Mamy”, członkowie Klubów Seniora z Garwolina i Woli Rębkowskiej, jak również sami mieszkańcy Garwolina.

Po inscenizacji historycznej, dalsza część programu była realizowana w centralnym punkcie skweru, gdzie od rana można było oglądać wystawę przygotowaną przez portal Garwolin.org. Tam twórcy portalu przywitali zgromadzone osoby i przystąpiono do odczytywania wspomnień osób pamiętających bombardowanie Garwolina w września 1939 roku. Małgorzata Cieślańska odczytała wspomnienia Ewy Wojciechowskiej, a Anna Ogonowska odczytała wspomnienia swojej mamy, która w czasie bombardowania Garwolina miała 6 lat. Po odczytaniu wspomnień, uczestnicy obejrzeli film nakręcony przez Niemców w 1941 roku w Garwolinie.

Przedstawiciel Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie Justyna Dybcio oraz burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski podziękowali twórcom portalu Garwolin.org za przygotowanie uroczystości.

Tego dnia zaprezentowano również najnowszy album fotograficzny „Garwolin 1939 – 1945”, który został wydany przez urząd miasta. Każdy kto złożył wpis w księdze z okazji odzyskania niepodległości, mógł taki album otrzymać za darmo.

Organizatorami uroczystości byli: portal Garwolin.org, Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie, Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem oraz Urząd Miasta Garwolin.

(kk, fot. CSiK w Garwolinie)


Obchody rocznicy bombardowania Garwolina z inscenizacją historyczną (video) komentarze opinie

  • gość 2018-09-11 10:06:19

    Zmieńcie szybko tytuł artykułu!!! Wstyd!

  • cola - niezalogowany 2018-09-11 12:58:14

    Inscenizacja, jak można było zauważyć w żaden sposób nie odzwierciedlała uroczystości jaką obchodziliśmy. Pokazywanie po raz kolejny w tak drastyczny sposób eksterminacji ludności w okupowanym kraju, też nie odzwierciedla tego jak wyglądało życie w miasteczkach typu Garwolin. Rocznice bombardowania Garwolina obchodziliśmy zawsze 8 września, biorąc pod uwagę sobotnie śluby, uroczystości zostały przeniesione na 7 września, to rozumiem, ale dlaczego rozebrano 7 września wystawę zdjęć pokazujących zniszczenia Naszego miasta to tego nie rozumiem. Mam pytanie dla organizatorów- Czy wystawa nie powinna być eksponowana na skwerze w dniu 8 września?. Po prostu miało się coś odbyć i się odbyło. Pozdrawiam.

  • widz - niezalogowany 2018-09-11 13:09:14

    Co ta inscenizacja miała wspólnego z obchodami rocznicy bombardowania Garwolina?

  • gość 2018-09-11 18:06:20

    Kolejne dorabianie ideologii historycznej. Szanowni państwo. Nie deprecjonujcie słowa bombardowanie. Jakie bombardowanie?. Niedługo napiszecie, że Garwolin 2-krotnie przetrwał "naloty dywanowe" /podobnie jak Warszawa czy Wieluń. Pierwszy raz w 1920 roku /spadło 2 lub 3 bomby/ a drugi we IX 1939 roku / spadły 3 do 6 bomb, z czego większość ... na łąki/. Oczywiście stała się WIELKA TRAGEDIA, wypalił się środek Naszego miasteczka /a tak naprawdę to stare, drewniane żydowskie .... budy/. Powodem tego był po prostu ..... pożar. Za dużo w tym wszystkim ideologii a brak .... rzetelności dziennikarskiej i historycznej. Jedynie Łaskarzew ucierpiał wskutek działań wojennych. Garwolin i Żelechów zostały zniszczone przez ..... pożary. Kolejna ideologia dotyczy praktycznie wszystkich stron internetowych i prasy ze słowem "Garwolin". Obok ks. Janusza I jest kalendarium. Pierwszy wpis rok 1386? - lokacja ..... . Jaka lokacja? Wsi, miasteczka, folwarku. Jeśli tak to poproszę o ..... dokument. Następny, zapis w kościele "... jedna z najstarszych parafii w zawiślańskiej części Ziemi Czerskiej ...... - klasyczne .... ble, ble ble. Nie prościej było napisać. "Parafia Garwolin - erygowana w 1418 roku. Pewnie było prościej. Niestety wtedy wyszło by ...., że jest jedną z .... najmłodszych. Mam duży szacunek dla tych 2 panów piszących o historii / że im się cokolwiek ... chce/ ale niestety większość wpisów ..... nie dotyczy .... Garwolina. Dorabianie historii "na siłę". Wydarzyło się w Gończycach k. Garwolina, w Parysowie k. Garwolina, nawet lądujący balon pod Miastkowem - musiał lecieć .... nad Garwolinem. Kolejne w jakiejś gazecie "Garwolacy historycznie znani" - car Mikołaj I, J. Piłsudski, itd .... tylko rzadko ktoś z ..... Garwolina. Również jeśli chodzi o jakąś tablicę z historią Mazowsza, wiele osób obrażonych, że pod napisem Garwolin ....jest pustka. Ale niestety taka jest ...... prawda. Jakie zabytki, taka historia. Epatowanie się 100-letnim budynkiem kościoła .... to po prostu śmiech. Przecież wszystkie okoliczne miejscowości mają ....... starsze kościoły /no poza Uninem/. Jedynie historia 1PSK jest godna zainteresowania. Tak naprawdę o historii możemy mówić w przypadku Osiecka, Rębkowa, Parysowa, Latowicza, Siennicy, Wilczysk, Żelechowa, Łaskarzewa czy Maciejowic. Na tle tych miejscowości Garwolin to po prostu ..... pustynia historyczna. Pisząc takie rzeczy / w dobie internetu/ ośmieszacie się. Historia Garwolina /którą przedstawiacie/ jest tak samo prawdziwa jak 1000 /tysiąc/ lat Rębkowa, czy to, że Żelechów powstał w ... 1010 roku. Przecież to jest .... po prostu śmieszne a nawet ... żenujące. Ja wiem, że obecnie popularna jest .... "polityka historyczna" ale myślę, że od historyków i dziennikarzy należy wymagać więcej . W ten sposób obrażacie ludzi którzy chociaż troszkę interesują się historią /do których i Ja należę/. Przecież nie da się czytać tych informacji ..... wyssanych z palca. Ja również chciałbym widzieć Garwolin - " ... , wielki, wspaniały, z piękną historią i zabytkami ....". A jaki jest?. Myślę, że taki ...... jak napisałem. Bez historii, zabytków . ...... ale z ... wielkim mniemaniem o sobie. A czego dotyczyła ta inscenizacja i jaki ma związek z niby bombardowaniem ..... trudno po prostu pojąć. Pewnie kolejny element ...... zakłamywania historii.

  • Gość - niezalogowany 2018-09-11 20:22:50

    To miejscowi decydenci bombarduja to miasto swoją głupota wybujalymi prymitywnymi ambicjami kture realizują z oplakanymi skutkami niezwracajac uwagi na jakość wykonania i czy dana inwestycja jest dobrze zaplanowana i czy wogule będzie do czegoś przydatna śmieszne parki, nowy zalew ktury zalewem jest tylko z nazwy teraz zrobią tame żeby morzna było do niego wody nabierać i z rzeki ktura jest już całkiem zniszczona zrobią zwykły strumyk płytki smierdzacy i zamulony, nie mówiąc o całej reszcie morze po nowych wyborach CBA bardziej się przyjrzy tym inwestycjom.

  • do gość - niezalogowany 2018-09-11 21:56:06

    G...tam wiesz ...pokaż co ty potrafisz i pokaż się ludziom. ,,tym dwóm ,, jak ich nazwałeś to nawet do pięt nie dorastasz a historia o Rębkowie jest jaka jest ...można przeczytać ....napisz coś swojego...opublikuj...zrób wieczór autorski ...będzie się z czego śmiać!!!

  • gość 2018-09-11 22:42:22

    Brednie napisałeś i co uważasz , że to są fakty ......

  • gość do21:56:06 - niezalogowany 2018-09-11 22:53:19

    Napisałem fakty, jeśli coś wiesz się do nich odnieś, a nie wypisujesz jakieś brednie.

  • gość 2018-09-12 19:19:03

    Co to znaczy, w tym przypadku "video"?

  • gość 2018-09-12 22:32:33

    Czytając niektóre wpisy odnoszę wrażenie, że umiejętność czytania ze zrozumieniem .... to jakiś "kosmos". Chętnie przeczytam odniesienie się do tematu w formie faktów i konkretów, a tu okazuje się, że najważniejsze jest .... wielkie mniemanie o sobie /gość 2018-09-11 21:56,06/. Oczywiście nie neguję tego, że dla niektórych /ci dwaj panowie "z piętami"/ to "guru". Dla mnie takimi nie są. Szczególnie jeden z nich to "karierowicz i lansjer" / wg mnie/. Znam co najmniej kilka osób których wiedza historyczna, wykształcenie i dorobek naukowy jest nieporównywalnie większy niż tych panów. Przy piwku czy w gronie rodzinnym można wygadywać różne "głupotki". Natomiast w przypadku historyków /funkcjonujących w przestrzeni publicznej/ nie tylko należy ale trzeba wymagać rzetelności. W związku z tym wszelkie publiczne informacje powinny być najpełniej udokumentowane. A jeśli to są tylko teorie i hipotezy to powinno to być dokładnie zaznaczone. Informacje powinny być treściwie udokumentowane. Dam przykład. Niedługo w "wersji garwolińskiej" dowiemy się, że "we IX 1939 roku zgrupowanie żołnierzy WP stoczyło kilkugodzinny bój w lesie unińskim z przeważającymi oddziałami zmechanizowanymi wojsk niemieckich, las kilkakrotnie ". A jakie były fakty? 12 żołnierzy WP /11 pułk ułanów z Ciechanowa/ okopało się w trzech "dołach " licząc na atak od strony Unina, niestety wojsko niemieckie zaatakowało ze strony przeciwnej, zaskakując ułąnów. Po krótkiej walce poległo 10 Polaków, 2 poszło do niewoli. To jest opis ... dokładnie tego samego ... starcia. Dokładnie /tak jak wyżej/ jest przedstawiana relacja dotycząca ...... bombardowania(?) Garwolina /niektórzy widzieli całe niebo nad Garwolinem zasłonięte .... białymi czaszami spadochroniarzy niemieckich, wypisywanie jakie jednostki lotnictwa niemieckiego penetrowały ten teren jest wybitnie naciągane, większość samolotów to po prostu ... rozpoznanie, lub powracające z bombardowania Łukowa bądź Siedlec .... /. Odnośnie Rębkowa. Fajnie, że przeczytałeś tą książkę /szkoda tylko, że bez .... zrozumienia/. Wielki szacunek dla p. Siudalskiego /ogromny wkład pracy, fajnie wydana/ ale jest ..... pewne ale. Rzeczywiście od XV wieku to są fakty /poparte dowodami/ , ale do tego wieku to są ...... tylko hipotezy i teorie. Fantazja p. Siudalskiego poparta fantazją jakiejś pani profesor nie staje się ...... faktem. Przy tej teorii okazuje się, że Rębków ..... jest starszy od Czerska /pisane dokumenty ok. 1225, prawa miejskie 1350?/. Oczywiście nikt nikomu nie zabrania mieć teorii, ale wpisując 1000 lat na okładce wprowadzamy w błąd .... czytelnika. Zgadzam się z tym, że Rębków .... ma swoją historię. Kończąc odniosę się do rekonstrukcji(?). Byłem na kilkunastu. Co mogę powiedzieć o tej. Nikogo nie chcąc urazić napiszę tak. Szacunek dla tych którym się chciało, to merytorycznie nie miało żadnego związku z bombardowaniem(?) Garwolina /afisz - rekonstrukcja .... czego?/ i z boku wyglądało to jak atak drużyny Batalionów Chłopskich, przebierańców z opaskami (!!) /z całym szacunkiem dla członków BCH/, na wojska pancerne Guderiana /oblepionych krzyżami, nalepkami i odznakami - bez ładu bez składu/. Pozdrawiam. Chętnie odniosę się do faktów i konkretów, zaczepki i hejt nie interesuje mnie.