:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -1°C pochmurno z przejaśnieniami

„Ogórkiem” przez świat i powiat

Była 9:00 rano w Miętnem, gdy Krzysztof odpalił „Ogórka”, przetarł lampy, wrzucił bieg... i „poszły konie po betonie”. Niebieski Jelcz 043 z 1974 r. - mimo wieku - spisał się na medal. Organizatorzy przesyłają zdjęcia z niedzielnej wycieczki po Ziemi Garwolińskiej zabytkowym autobusem.

19 listopada 2017r. Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem zabrało chętnych - nie tylko -  mieszkańców powiatu garwolińskiego w podróż "wehikułem czasu", zabytkowym autobusem Jelczem 043 tzw. Ogórkiem z 1974 r. Wycieczka zorganizowana była we współpracy z PTTK Oddział Otwock.

- Jelcz 043 - mimo wieku - spisał się na medal. „Ogórek” nie przekroczył ani razu dozwolonej w terenie zabudowanym prędkości, więc mogliśmy dokładnie przyjrzeć się na trasie wszystkim i wszystkiemu – relacjonują z przymrużeniem oka organizatorzy wydarzenia.

- Z pewnością wzbudzaliśmy na trasie większe zaciekawienie przechodniów, niż (uśmiech) odrobinę nowocześniejsze "garwolińskie pksy"– zauważyła „pół żartem” dyrektor PCKiP Beata Pasternak.

Na trasie wycieczki krajoznawczej po Ziemi Garwolińskiej szlakiem Tadeusza Kościuszki rolę przewodnika pełnił Paweł Ajdacki prezes PTTK Otwock. Przybliżał historie miejsc, przez które przebiegała trasa oraz ludzi związanych z tymi terenami. Pasażerowie zabytkowego autobusu zwiedzili m.in. prywatne muzeum Tadeusza Barankiewicza z Woli Rębkowskiej, leśny zwierzyniec w Cyganówce, muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach. Ważnym elementem niedzielnej wyprawy było odwiedzenie miejsc pamięci: cmentarzy w Wildze i w Maciejowicach, grobów żołnierzy z I wojny światowej, a także miejsca bitwy maciejowickiej czy kopca w Krępie. Uczestnicy dotarli także do Podzamcza. Atrakcji było jeszcze wiele. – Ale - jak informują sami organizatorzy – o szczegóły pytajcie uczestników.

Podczas wyjazdu odbył się także konkurs krajoznawczy o powiecie garwolińskim, w których wyłoniono trzech laureatów spośród uczestników przejazdu. A są nimi:

1. Zbigniew Węgrzynek

2. Tomasz Żurawski

3. Oskar Nasiłowski

Nagrody wręczone zostaną w najbliższą niedzielę 26 listopada 2017 w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji na podsumowaniu projektu "Garwoliński Sejmik Krajoznawczy". O godz. 16.00 odbędzie się wernisaż wystawy prac poplenerowych "Malownicze Mazowsze", a o godz. 17.00 sesja krajoznawcza pt. "Garwolin nad Wisłą". 

Wycieczka krajoznawcza współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego realizowany w ramach projektu pt. „Garwoliński Sejmik Krajoznawczy”.


„Ogórkiem” przez świat i powiat komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl