:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C rozproszone chmury

Okupacyjny Garwolin w albumie wydanym przez Urząd Miasta

We wrześniu Urząd Miasta Garwolina wydał publikację pt. „Garwolin 1939 – 1945”. W publikacji zamieszczono fotografie, dokumenty, historię poczty i maszynopisy z ważniejszych akcji Armii Krajowej. Na końcu zamieszczono fotografie miejsc Pamięci i tablic pamiątkowych związanych z II Wojną Światową.

W dziejach państw, miast i społeczności są daty szczególne - daty graniczne, po których rzeczywistość już nigdy nie wracała do stanu poprzedniego. Taką datą dla nas Polaków jest 1 września 1939 roku, kiedy to Niemcy o godzinie 4.45 napadli na Polskę i rozpoczął się czas II Wojny Światowej. Garwolin, położony na trakcie łączącym Warszawę z największym miastem na wschodzie Polski - Lwowem, był świadkiem przemarszu wojsk i rzeszy cywilów uciekających przed niemiecką armią. W dniach 8 i 9 września nad miasto nadleciały niemieckie samoloty przynosząc śmierć i pożogę. Miasto zostało zbombardowane i spalone w 70 % - jak wielki był ogrom strat niech Państwu uświadomią zdjęcia zamieszczone w tej publikacji. Publikacja, którą Państwu oddajemy, jest poświęcona dziejom naszego miasta w tragicznych latach 1939-1945. Zawiera rys historyczny, zdjęcia, wspomnienia ppor. rez. Wacława Matysiaka - żołnierza AK Obwodu „Gołąb” Garwolin, dowódcy Oddziału Dywersji a także inne dokumenty i pamiątki z czasów II wojny światowej. Ciekawym uzupełnieniem publikacji jest rozdział „Ślady funkcjonowania poczty w Garwolinie w okresie okupacji niemieckiej 1939-1945” opracowany przez Pana Krzysztofa Siarkiewicza – czytamy w słowie wstępnym napisanym przez burmistrza Garwolina Tadeusza Mikulskiego.

Burmistrz podziękował również wszystkim którzy przyczynili się do powstania albumu – Składam serdeczne podziękowanie Panu profesorowi Zbigniewowi Gnat-Wietesce za przygotowanie tekstu. Słowa wdzięczności kieruję również ku twórcom portalu Dawny Garwolin i Okolice: panom Krzysztofowi Kotowi i Sebastianowi Jędrychowi. Dzięki ich działaniom, dzisiaj możemy korzystać z odnalezionych i zidentyfikowanych wielu archiwalnych zdjęć i publikacji poświęconych Miastu Garwolin i Powiatowi Garwolińskiemu. Dziękuję również pracownikom Urzędu Miasta: Magdalenie Trzeciak i Tadeuszowi Zielińskiemu za wkład pracy włożony w przygotowywanie opracowania. W niniejszej publikacji znalazły się zdjęcia ze zbiorów śp. Barbary Witczak-Witaczyńskiej, Łukasza Żaka, Antoniego Skurnata, Krzysztofa Siarkiewicza, Sebastiana Filipka, Dariusza Miętusa i Wojciecha Szczegota a także zebrane przez Fundację Ośrodka Karta - organizację pozarządową dokumentującą najnowszą historię Polski – czytamy w dalszej części słowa wstępnego.

 

Album był rozdawany podczas obchodów rocznicy bombardowania Garwolina 7 września. Publikację można odebrać w Urzędzie Miasta Garwolina.

 

KK


Okupacyjny Garwolin w albumie wydanym przez Urząd Miasta komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl