:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  6°C bezchmurnie

Orszak Trzech Króli w Sobolewie i Łaskarzewie

Orszak Trzech Króli przeszedł 6 stycznia ulicami Sobolewa i Łaskarzewa gromadząc tłumy mieszkańców.

 

Dziewięć lat temu, po raz pierwszy, ulicami Warszawy wyruszył Orszak Trzech Króli. Z roku na rok przybywa miejscowości, które w ten sposób włączają się w uroczyste obchody Święta Objawienia Pańskiego. Tegoroczna, rekordowa edycja, odbyła się w 515 miastach w Polsce i 21 za granicą. Do stajenek wyruszyło 1545 króli, a dla uczestników przygotowano 350 tys. śpiewników z kolędami i 700 tys. kartonowych koron.

Celem tych największych na świecie ulicznych jasełek jest przywrócenie tradycji świętowania Objawienia Pańskiego oraz integracja środowisk lokalnych. Tegoroczny Orszak odbył się pod hasłem Pokój i Dobro.


W Sobolewie, już po raz trzeci, spod siedziby Urzędu Gminy i Gminnego Domu Kultury wyruszył Gminno-Parafialny Orszak Trzech Króli. Po półgodzinnym marszu przez centrum miejscowości, barwny pochód, śpiewając kolędy, dotarł do stajenki w kościele parafialnym p.w. Świętej Rodziny. Tam każdy mógł złożyć swoje troski i problemy w krótkiej adoracji i modlitwie. W tym pięknym wydarzeniu, mimo silnego mrozu, wzięło udział bardzo dużo osób. Wśród uczestników nie zabrakło dzieci przebranych za pastuszków, aniołki i królów. Orszak poprowadził ks. kanonik dr Andrzej Oworuszko i sekretarz gminy Jan Tywanek. O oprawę muzyczną zadbał organista miejscowej parafii. W świątyni miejscowi artyści: schola i chór parafialny, Rodzina Czarneckich, Łucja Figacz i zespól NiePrzeciętni zaprezentowali najbardziej znane polskie kolędy i pastorałki. Po zakończeniu koncertu uczestnicy zostali obdarowani przez miejscowych duszpasterzy słodyczami.

Pracownicy Gminnego Domu Kultury dziękują wszystkim za pomoc w przygotowaniu Orszaku oraz za aktywny w nim udział.


Najdłuższą tradycję w organizacji Orszaku Trzech Króli, w powiecie garwolińskim, ma Łaskarzew, który już po raz piąty gościł na swych ulicach biblijne postacie. Jak w ubiegłych latach, pochód wyruszył spod DPT „Bajka”. Po drodze do kościoła odgrywano scenki związane z Bożym Narodzeniem. Orszak Trzech Króli zakończył się w świątyni, gdzie przy stajence Kacper, Melchior i Baltazar złożyli pokłon Nowonarodzonemu Jezusowi.

 

( informacja prasowa, oprac. MB) 2017-01-10 09:50:25

Pierwsza galeria zawiera zdjęcia z Sobolewa, druga z Łaskarzewa.

{gallery}2017/arts/orszak_laskarzew{/gallery}

Orszak Trzech Króli w Sobolewie i Łaskarzewie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl