:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  4°C pochmurno z przejaśnieniami

Oświata w powiecie garwolińskim

Koniec wakacji i początek roku szkolnego to w oświacie okres podsumowań rekrutacji do szkół, a także czas na stawianie sobie wyzwań i snucia planów na kolejnych 10 miesięcy.Ten pierwszy po reformie rok stanowić będzie wyzwanie nie tylko dla uczniów i nauczycieli ale także dla organów założycielskich, w tym dla powiatu garwolińskiego.


Rekrutacja
Do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych w tym roku przyjęto łącznie 1125 uczniów. Absolwentów szkół gimnazjalnych było 1175, co oznacza, że około 50 osób z naszego powiatu wybrało szkołę prowadzoną przez inny organ założycielski. Starosta Marek Chciałowski podkreśla, że na poziom naboru duży wpływ miał na pewno najwyższy wynik zdawalności matur w delegaturze siedleckiej, jaki osiągnął nasz powiat.

 


Statystyki oświatowe
4 września w szkołach, których organem prowadzącym jest powiat garwoliński naukę rozpoczęło 4152 uczniów. 150 osób to uczniowie szkół specjalnych, 3988 osób to uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, a 16 to uczniowie szkół zaocznych. Największa placówką oświatową w powiecie jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Garwolinie, gdzie w tym roku uczęszczać będzie 890 osób.
Ponad połowę uczniów szkół ponadgimnazjalnych w naszym powiecie – 63% stanowią uczniowie technikum. 37% to uczniowie klas licealnych, w liceum ogólnokształcącym. 177 osób to uczniowie gimnazjum, którzy są ostatnimi kończącymi ten rodzaj szkoły.
W placówkach szkolnych zatrudnionych jest około 418 nauczycieli. Przeważają nauczyciele dyplomowani, stosunkowo niewielu jest obecnie nauczycieli mianowanych. Większość kadry doszło już do najwyższego stopnia awansu zawodowego. Wprowadzane reformy miały wpływ na wielkość kadry pedagogicznej w kilku szkołach. Odejście klas gimnazjalnych, a co za tym idzie mniejsza liczba uczniów spowodowała zmniejszenie liczby nauczycieli. Okrojenie kadry jest również spowodowane tym, iż obecnie jest mniej oddziałów rozpoczynających edukacje (efekt niżu demograficznego), aniżeli kończących (efekt wyżu demograficznego).


Wyzwania oświatowe
Jak zauważył starosta, powiat garwoliński zawsze kładł duży nacisk na oświatę. – Chcemy podnosić standardy w naszych szkołach, chcemy, by nasza młodzież miała jak najlepsze warunki do nauki. Wizja przyszłościowa w zakresie oświaty jest bardzo ważna – powiedział Marek Chciałowski. W każdej placówce jest coś, co wymaga jeszcze realizacji, w każdej jest jeszcze wiele pracy i wyzwań. W LO w Garwolinie potrzebna jest hala widowiskowo-sportowa ogólnego przeznaczenia. W tej szkole sala gimnastyczna nie jest w stanie pomieścić wszystkich uczniów i nauczycieli. Kolejne wyzwanie, na które zwraca uwagę włodarz związane jest ze Szkołą Specjalną w Garwolinie mającą swą siedzibę przy ulicy Sportowej. Kiedy siedziba starostwa zostanie przeniesione do nowego budynku administracyjnego, wydziały stanowiące użyteczność publiczną opuszczą lokal zajmowany wspólnie z tą szkołą. Rodzą się zatem pytania o przyszłość szkoły, o miejsce, w którym powinna funkcjonować. Starosta jest przekonany, że na terenie Garwolina powinna dalej istnieć szkoła specjalna. Stanowi ona bowiem swego rodzaju pomost pomiędzy szkołą masową, a specjalnymi ośrodkami szkolno-wychowawczymi (w Trzciance i Przyłęku). W takich niewielkich szkołach panuje rodzinna atmosfera, a dzieci czują się lepiej. Zdaniem starosty powinno dążyć się do pobudowania na tym terenie takiej przyjaznej właśnie szkoły, otwartej dla dzieci i środowiska.
Kolejne wyzwanie, o którym wspominał Marek Chciałowski związane jest z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, która mieści się w budynku SPZOZ przy ulicy Staszica. Przeniesienie Wydziału Komunikacji do nowego budynku administracyjnego starostwa spowoduje, że pomieszczenia przy ulicy Warszawskiej będą wolne. Być może poradnia przejmie te pomieszczenia i w ten sposób będzie miała swoje niezależne miejsce. Jednakże zanim to by nastąpiło w budynku wymagany  jest generalny remont.

(garwolin-starostwo.pl, oprac. MB) 2017-09-11 12:29:40



Oświata w powiecie garwolińskim komentarze opinie

  • egon - niezalogowany 2017-09-18 19:07:46

    boli namiastka wolnego rynku pracy ? mogą iść na produkcję albo do innej pracy fizycznej .Czy mi się wydaje czy domagają się gwarancji zatrudnienia bez względu na potrzeby ?

  • nauczycielka - niezalogowany 2017-09-18 16:58:57

    Anna Zalewska gra w głuchy telefon? Obiecywała, że zwolnień nauczycieli nie będzie. Jak się tłumaczy teraz? Kobieta nie ma wstydu. I jeszcze ten jad w ostatnim zdaniu, podczas, gdy świetnie wie co się dzieje. To ona zaserwowała krajowej oświacie ekspresowe przekształcenia, które spowodowały niekontrolowane ruchy kadrowe - prawdziwą wędrówkę ludów wśród nauczycieli. Nie ma w tym żadnej sprzeczności, że w jednych miejscach są wakaty, a w innych nauczyciele bezskutecznie szukają pracy. Owszem ułamkowych etatów w skali kraju jest dużo, ale nikt nie płaci za przejazdy i stracony czas, a pensje są, jakie są. Brakuje też nauczycieli na cały etat, szczególnie tam gdzie wiele osób odeszło ze szkoły lub przeszło do szkół niepublicznych. Min. Zalewska zafundowała szkole organizacyjną zapaść, która potrwa kilka najbliższych lat, ale winę najchętniej zrzuci na nieprzychylne artykuły w Gazecie Wyborczej....

  • członkini Grazia - niezalogowany 2017-09-13 19:21:21

    [quote name="KONIO"]PSLowski włodarz powiatowy pozatrudniał swoich chłopskich działacz gdzie tylko mógłw sadach na urzedach a najwicej w oswiacie, choc komuna upadła to teraz znalazła swoje miejsce w PSL.Włodarz z obawy ze po wyborach moze isc w odsiadke zabzpicza sie poprzez zatrudnianie swoich członków w oswiacie. Przykład ZSPnr 1"EKONOMIK"Dyrktor tej szkoły zniszczył park szkolny został ukarany wysoka grzywna ale to PSLowic wiec siedzi na stołku i rypie kasę.Chceswz pracowac w tj szkole zapisz sie do PSL a masz to załatwione tak jak nijaki kierownik pracowników pomocniczychprowadzi działalnosc gospodarcza własna w czasie godzin pracy w ubezpieczeniach ale To PSL. Niedługo wybory i czas ich sie skończy,kopac buraki i ziemniaki a ni do polityki PSL-owcy. Komuna bis sie Jurek Winek nie zdążył i nie zrobił w swojej szkole - w Ekonomiku porządku z kierownictwem szkoły, np. z kierowniczką gospodarczą i z innymi nieudacznikami, którzy tam pracują albo udają że pracują. Pan Jerzy po kilkudziesięciu latach wzorowej pracy odszedł w glorii chwały na zasłużoną emeryturę. I teraz jest na emeryturze, i nie ma komu stawać w obronie robotników i ich praw pracowniczych. Chyba już w szkole nie będzie takiego związkowca.

  • podfruwajka - niezalogowany 2017-09-13 19:13:35

    Co się czepiacie oświaty, bo ona ma się dobrze. A że emeryci starosta i dyrektor edukacji nie chcą w szkołach emerytów, to niedziwne jest, dlatego, że boją się oni konkurencji swoich kolegów i koleżanek.

  • Zbigniew Waydyk - niezalogowany 2017-09-13 14:30:20

    Najgorzej, gdy niekompetencja buja się w hamaku władzy.

  • władza sobie rzepkę - niezalogowany 2017-09-13 14:28:45

    "Człowiek dopiero wtedy jest szczęśliwy, gdy może służyć, a nie wtedy, gdy musi władać. Władza imponuje tylko małym ludziom, którzy jej pragną, by nadrobić swoją małość. Człowiek naprawdę wielki, nawet gdy włada, jest sługą"- kard. Stefan Wyszyński.Oto cała prawda

  • egon - niezalogowany 2017-09-12 14:37:52

    egon powie że nie mój wóz i tyle ale ty chętnie byś podj...ał każdego widzę :lol:

  • ooo - niezalogowany 2017-09-12 14:31:07

    [quote name="Brajjan"][quote name="Egon"]Tylko kim ich zastąpić? Lokalny PiS też w znacznej mierze skompromitowany. Lokalny układzik z UM też. Pozostaje tylko z niezależnych.[/quote]A co Egon powie na 24 latka z przemytem fajek za 6 ,5 mln ? . Cicho sza :D[/quote]Pewnie sie boi. Urzędników łatwiej obrażać.

  • urzędnik - niezalogowany 2017-09-12 12:04:14

    [quote name="podirytowany belfer"]Dlaczego powiatem kieruje emeryt :D , dlaczego wydziałem edukacji kieruje emeryt :lol: , dlaczego członkinią zarządu jest emerytka 70+ :-) , a dlaczego emerytowani nauczyciele :sad: (nawet młodsi od wymienionych osobników) nie mogą mieć kilku godzin w swojej macierzystej szkole? Przepraszam mogą, ale swoi znajomi, np. w Sobolewie, LO na Długiej, w Miętnem - (wysyp emerytów), w Ekonomiku itp. Czy mam wymienić nazwiskami? Czekam na odpowiedź starostwa.[/quote]Odpowiedzi nie będzie. Odpowiedz temu panowi jest zbędna. U władzy są najlepsi z najlepszych i nie będziemy się tłumaczyć byle komu.

  • kadrowiec - niezalogowany 2017-09-12 08:13:55

    [quote name="wysyp emerytów"]Dlaczego w jednych szkołach mogą pracować emeryci, w innych nie mogą pracować? quote]"Piątka emerytami stoi". Na jednego ucznia przypada prawie 1 emeryt. Pani od biologii, od fizyki - to już legendy garwolińskiej oświaty. Daj im Panie Boże zdrowie i obdarz Je łaską, by mogły na stanowiskach pracy pracować do pełnego wieku. Tylko niech pracują i nie pobierają emerytury.To dlaczego dyrektor szkoły przez długie lata blokował zatrudnianie młodych i ambitnych nauczycieli?. To że szkoła nie ma fizyka, biologa, chemika i wielu innych specjalistów z prawdziwego zdarzenia - to czyja to zasługa? jak nie dyrekcji. Nie znam dobrych specjalistów po studiach podyplomowych po mało znanych uczelniach. Dobry nauczyciel specjalista jest po dobrym uniwersytecie, a nie po Łowiczu, Rykach, Łukowie czy Garwolinie? Politykę kadrową trzeba znać i kształtować ją odpowiedzialne przez długie lata. Co na to Jadwiga z Magistratu, która zatwierdza i opiniuje arkusze szkół?

  • wysyp emerytów - niezalogowany 2017-09-12 05:46:05

    Dlaczego w jednych szkołach mogą pracować emeryci, w innych nie mogą pracować? Dlaczego w jednej szkole nauczyciele mają tylko niepełne etaty, w drugich tylko etaty, w innych 1,3 etatu a w jeszcze innych innych nawet więcej jak półtora etatu. Czy dyrektor edukacji i starosta nie umieją czytać arkuszy organizacyjnych szkół? A może nie chcą widzieć?Dlaczego w piątce w Garwolinie, to co drugi belfer to emeryt? Odpowiedź prosta - miastem kieruje emerytowany oficer, to i rozumie starszych i zasłużonych nauczycieli. I w jedynce też jest sporo emerytów, i w przedszkolu 1 też jest na stanowisku pracy zasłużona dla oświaty przedszkolnej, niezatapialna wręcz bożenka. Niedługo to nauczyciele, jak i inni emeryci, będą odchodzić do Pana na stanowisku pracy. Jak chcą niech pracują, ale niech nie blokują miejsc pracy młodym, ambitnym i nowocześnie wykształconym w wolnej Polsce nauczycielom. Przecież mogą pracować na innych stanowiskach pracy?

  • Brajjan - niezalogowany 2017-09-11 22:50:20

    [quote name="Egon"]Tylko kim ich zastąpić? Lokalny PiS też w znacznej mierze skompromitowany. Lokalny układzik z UM też. Pozostaje tylko z niezależnych.[/quote]A co Egon powie na 24 latka z przemytem fajek za 6 ,5 mln ? . Cicho sza :D

  • Egon - niezalogowany 2017-09-11 18:25:40

    Tylko kim ich zastąpić? Lokalny PiS też w znacznej mierze skompromitowany. Lokalny układzik z UM też. Pozostaje tylko z niezależnych.

  • KONIO - niezalogowany 2017-09-11 17:44:54

    PSLowski włodarz powiatowy pozatrudniał swoich chłopskich działacz gdzie tylko mógłw sadach na urzedach a najwicej w oswiacie, choc komuna upadła to teraz znalazła swoje miejsce w PSL.Włodarz z obawy ze po wyborach moze isc w odsiadke zabzpicza sie poprzez zatrudnianie swoich członków w oswiacie. Przykład ZSPnr 1"EKONOMIK"Dyrktor tej szkoły zniszczył park szkolny został ukarany wysoka grzywna ale to PSLowic wiec siedzi na stołku i rypie kasę.Chceswz pracowac w tj szkole zapisz sie do PSL a masz to załatwione tak jak nijaki kierownik pracowników pomocniczychprowadzi działalnosc gospodarcza własna w czasie godzin pracy w ubezpieczeniach ale To PSL. Niedługo wybory i czas ich sie skończy,kopac buraki i ziemniaki a ni do polityki PSL-owcy. Komuna bis sie skończy

  • bezpartyjny - niezalogowany 2017-09-11 14:00:34

    kaganiec oświaty.Zapisz się do PSL-u, to też dostaniesz zgodę na dodatkowe zatrudnienie w powiatowej szkółce. Praca tylko dla wybrańców narodu, dla najlepszych, dla sprawdzonych. To nauczyciele - członkowie PSL-u niosą ten kaganek oświaty "Przedwojenne pokolenie pamięta zapewne, że symbolem oświaty była w tych zamierzchłych czasach sylwetka lampki oliwnej z uszkiem, często z napisem ?kaganek oświaty?. Sztubacy przekręcali tę nazwę złośliwie na ?kaganiec oświaty?, bo w moich szkolnych latach ?kaganiec? głównie kojarzył się nam z namordnikiem dla napastliwych psów. Dla Słowackiego, kaganiec był tylko żelaznym koszyczkiem na drążku z płonącą świecą lub lampą do oświetlania drogi. Przy takim oświetleniu, naród nie zaszedłby daleko,

  • egon - niezalogowany 2017-09-11 13:59:57

    No tu można by podyskutować . Nauczycielom dla wystąpień rzekomo jest potrzebna ale dla codziennych zajęć dla uczniów już ani słowa . Niby w LO jest sala jednak chyba aż nadto wykorzystywana .

  • pacjentka - niezalogowany 2017-09-11 13:52:15

    [quote name="podirytowany belfer"]Dlaczego powiatem kieruje emeryt :D , dlaczego wydziałem edukacji kieruje emeryt :lol: , dlaczego członkinią zarządu jest emerytka 70+ :-) , a dlaczego emerytowani nauczyciele :sad: (nawet młodsi od wymienionych osobników) nie mogą mieć kilku godzin w swojej macierzystej szkole? Przepraszam mogą, ale swoi znajomi, np. w Sobolewie, LO na Długiej, w Miętnem - (wysyp emerytów), w Ekonomiku itp. Czy mam wymienić nazwiskami? Czekam na odpowiedź starostwa.[/quote]zapominałeś o jeszcze jednym seniorze plus w powiecie. to dr Joseph z Łaskarzewa, choć emeryt dobrze po 70-tce, blisko pod osiemdziesiątkę, to jeszcze kierownik przychodni w Łaskarzewie, członek zarządu, pracownik SPZOZ (nocna pomoc lekarska) itp.Następne wybory w 2018 zmiotą was wszystkich z tej lokalnej polityki!!!!!!!!!!!!!!!

  • podirytowany belfer - niezalogowany 2017-09-11 11:07:36

    Dlaczego powiatem kieruje emeryt :D , dlaczego wydziałem edukacji kieruje emeryt :lol: , dlaczego członkinią zarządu jest emerytka 70+ :-) , a dlaczego emerytowani nauczyciele :sad: (nawet młodsi od wymienionych osobników) nie mogą mieć kilku godzin w swojej macierzystej szkole? Przepraszam mogą, ale swoi znajomi, np. w Sobolewie, LO na Długiej, w Miętnem - (wysyp emerytów), w Ekonomiku itp. Czy mam wymienić nazwiskami? Czekam na odpowiedź starostwa.