:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -2°C bezchmurnie

Oświetlenie na obwodnicy Garwolina już w kwietniu!

Brak oświetlenia obwodnicy Garwolina jest dotkliwym problemem dla wielu kierowców. Na szczęście, kres panujących na ekspresówce od kilku lat egipskich ciemności jest bliski. Do połowy kwietnia na obwodnicy Garwolina powróci oświetlenie.

 

Dziś w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Garwolinie odbyło się spotkanie w sprawie planowanego włączenia oświetlenia węzłów obwodnicy Garwolina. W spotkaniu uczestniczyli (na zdj. od lewej) burmistrz miasta Tadeusz Mikulski, radny miejski Jakub Starzyński, przewodniczący rady miasta Marek Jonczak, randy Marek Łagowski i kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Albert Baran.

 

 

Nowelizacja zdjęła z miasta obowiązek oświetlania obwodnicy

Burmistrz Tadeusz Mikulski zaznaczył, że kiedyś miasto Garwolin chciało przejąć oświetlenie od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która z mocy ustawy przekazała obwodnicę samorządom lokalnym gminy i miasta. GDDKiA nie dokonała jednak podziału obwodu między miasto i gminę, a co za tym idzie nie było możliwości rozdzielenia kosztów oświetlenia. – Nie mogliśmy płacić i za miasto i za gminę – tłumaczył dziś Tadeusz Mikulski. Przewodniczący rady miasta Marek Jonczak przypomniał chronologię wydarzeń, związanych z oświetleniem obwodnicy, które ma wpływ na bezpieczeństwo nie tylko mieszkańców Garwolina, ale także innych kierowców podróżujących ekspresówką. – 3 sierpnia 2015 roku zostało znowelizowane prawo energetyczne. W wyniku tej nowelizacji samorząd, jakim jest miasto Garwolin, nie ma w obowiązku, ani planowania, ani ponoszenia kosztów dotyczących oświetlenia dróg ekspresowych i autostrad – informował Marek Jonczak, który dodał, że w naszym przypadku zmiana dotyczy ponad 11 km drogi ekspresowej S17, przebiegającej przez teren miasta Garwolin, gminy Garwolin i gminy Górzno.

 

Cykl spotkań i podjęcie działań

Radny przypomniał także, że 30 listopada 2016 roku, rada miasta złożyła do burmistrza Garwolina interpelację w sprawie braku oświetlenia obwodnicy. W grudniu 2016 roku, w wyniku rozmów między PGE Spółka Akcyjna, czyli Zakładem Energetycznym w Garwolinie a Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, wyjaśniono problem w komunikacji i nie przesłanie przez PGE do GDDKiA pisma, które regulowało kwestie techniczne warunków przywrócenia oświetlenia i szczegółów dotyczących systemów pomiarowych. Już następnego dnia dyrektor Rejonu Energetycznego PGE S.A. W Mińsku Mazowieckim Jacek Wysocki przesłał pismo do GDDKiA, w którym wyjaśnił wszystkie kwestie techniczne. 25 stycznia 2017 roku przewodniczący rady odbył rozmowę z Andrzejem Dońcem – osobą odpowiedzialną z ramienia GDDKiA za przywrócenie oświetlenia na obwodnicy miasta Garwolina. W efekcie tej rozmowy jeszcze w styczniu odbyło się spotkanie Andrzeja Dońca z przedstawicielem firmy Podkowa, która ma stałe zlecenie na konserwację sygnalizacji świetlnej na terenie całego Mazowsza. W piątek 3 lutego dobyło się spotkanie w siedzibie PGE S.A. w Garwolinie, w którym uczestniczyli przewodniczący Marek Jonczak, kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej Albert Baran, dyrektor mińskiego rejonu PGE Jacek Wysocki, dyrektor techniczny firmy Podkowa Krzysztof Klincewicz oraz przedstawiciele lokalnej firmy Elmer, która będzie koordynatorem działań związanych z przywróceniem oświetlenia na S17.

 

Realny termin to kwiecień. Rozpoczną od Stacyjnej

Inwentaryzacja przeprowadzona przez firmę Podkowa wykazała, że na 11 km kabli na obwodnicy Garwolina około 2 km to kable skradzione lub uszkodzone. Udokumentowano nawet uszkodzenia kabli średniego napięcia. – Są odcięte od słupów tak jakby ktoś odciął je nożyczkami mówił Marek Jonczak. Podczas przywracania oświetlenia kable zostaną ułożone od nowa i zabezpieczone odpowiednim systemem przed kolejnymi kradzieżami i zniszczeniami. Planowane jest także odbudowanie trzech układów pomiarowych i dwóch stacji transformatorowych na węzłach Mierżączka i Miętne. Stacja na węźle Stacyjna jest sprawna i to właśnie tutaj rozpocznie się przywracanie oświetlenia na obwodnicy Garwolina. Prace będą postępowały sukcesywnie. Firma Podkowa zadeklarowała, że przy pracy wszystkich swoich brygad jest w stanie ułożyć dziennie około 240 m kabli. Marek Jonczak podkreślił, że bardzo realny termin przywrócenia oświetlenia na obwodnicy Garwolina to połowa kwietnia 2017r.

Koszt oświetlenia zostanie określony po zawarciu umowy pomiędzy GDDKiA z ich dostawą energii – firmą Enea. Koszty przywrócenia oświetlenia na S17 poniesie GDDKiA. Na Mazowszu to obwodnica Garwolina jako pierwsza odzyska oświetlenie.

Podczas dzisiejszego spotkania jego uczestnicy wielokrotnie podkreślali, że wszystkim zależy na poprawie bezpieczeństwa mieszkańców miasta i powiatu oraz podróżujących. Marek Jonczak podziękował dyrektorowi mińskiego rejonu PGE Jackowi Wysockiemu za zaangażowanie i szybkie działanie. Słowa podziękowania skierował także do burmistrza Tadeusza Mikulskiego, który nie ugiął się pod presją i dzięki jego determinacji w oczekiwaniu na zmianę przepisów, miasto nie poniosło wysokich kosztów oświetlenia obwodnicy. Wydatki na ten cel mogłyby sięgnąć nawet 2 mln zł.

 

(ur) 2017-02-06 11:48:24

Fot. w galerii poniżej: archiwum eGarwolin.pl


Oświetlenie na obwodnicy Garwolina już w kwietniu! komentarze opinie

  • zen - niezalogowany 2017-02-06 11:25:39

    Miasta nie stać na 2 latarnie.Wiem coś o tym!

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl