:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
PILNE

Pierwszy Festiwal Tradycji i Kultury Garwolina za nami

Archiwum Rozrywka, Pierwszy Festiwal Tradycji Kultury Garwolina - zdjęcie, fotografia
Portal eGarwolin.pl 13/05/2014 06:55

W niedzielę w Garwolinie na ul. Senatorskiej odbył się pierwszy Festiwal Tradycji i Kultury Garwolina. Wydarzenie przyciągnęło setki osób, które z nieskrywanym zachwytem, zwiedzając uliczne kramy i wystawy, udały się w niezwykłą podróż w czasie do przedwojennego i powojennego Garwolina.

 

Takiej imprezy jeszcze w Garwolinie nie było! Niedzielne popołudnie na ul. Senatorskiej upłynęło w stylu retro. Starówka zamieniła się w „wehikuł czasu”, który przeniósł uczestników pierwszego Festiwalu Tradycji i Kultury w Garwolinie w dawne czasy. Czasy, które wiele osób spacerujących po ul. Senatorskiej, wspominało tego dnia z uśmiechem na twarzy, a czasem i łezką w oku.

Gości festiwalu powitali dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie Jarosław Kargol oraz burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski. Pierwszej taką imprezę w grodzie nad Wilgą poprowadziła Barbara Kupczyk-Mikulska z CSiK, która przedstawiała główne atrakcje dnia oraz opowiadała o tym, co i kogo można zobaczyć na ul. Senatorskiej. A do oglądania było naprawdę dużo.


Popołudnie pełne wrażeń z dawnych lat

W stworzenie organizowanego przez CSiK święta garwolińskiego folkloru włączyły się stowarzyszenia, instytucje, placówki oświatowe, firmy oraz wiele kosób prywatnych. Dzięki temu w niedzielę na ulicy Senatorskiej pojawiły się między innymi liczne kramy (kuśnierski, pszczelarski, hafciarski), konie i furmanki, namioty rękodzieła, piękne stare pojazdy i motocykle, przedmioty codziennego użytku, w tym żelazka na dusze, stare, wiklinowe kosze i wrzeciona oraz szmaciane lalki, piękne rzeźby i obrazy. Podczas takiej imprezy nie mogło zabraknąć pchlego targu, na którym można było niedrogo zakupić różne przedmioty. Stoiskiem opiekowali się żydowscy handlarze, którzy profesjonalnie targowali się z kupującymi. Na najmłodszych czekała specjalna strefa zabawy z dawnych lat, w której harcerze przekonywali o tym, że można świetnie spędzać czas bez gier komputerowych i bajek w telewizji. Na ul. Senatorskiej po raz pierwszy zaprezentowało się Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Fotografie dawnego Garwolina: kilkanaście plansz, setki wspomnień

Dużym zainteresowaniem uczestników festiwalu cieszyły się wystawy fotografii, w tym upamiętniająca powstanie GKS Wilga oraz dwie ekspozycje fotografii dawnego Garwolina. Po raz pierwszy w formie wystawy wybranymi zdjęciami z dość dużych już zbiorów postanowili podzielić się z odwiedzającymi festiwal twórcy portalu Garwolin.org. – Na naszej wystawie staraliśmy się pokazać zdjęcia, które według nas są cennymi pamiątkami. Zachowały się na nich budynki, których już dziś nie ma. Jest również karta związana z mostem, którą chcieliśmy przypomnieć mieszkańcom historie przeprawy przez Wilgę w Garwolinie. Zdjęcia zaprezentowane na niedzielnej wystawie to tylko cząstka tego, co udało nam się ocalić od zapomnienia. Zapraszamy na Garwolin.org oraz do śledzenia naszego fan page"a na Facebooku – mówi Krzysztof Kot, współzałożyciel portalu Garwolin.org. Wystawa wśród zwiedzających wywoływała wiele emocji. Zarówno starsze, jaki i młodsze osoby z zaciekawieniem wpatrywały się w zdjęcia, próbując rozpoznać przedstawione na nich miejsca. Przy kilkunastu planszach toczyły się ożywione dyskusje. Nie zabrakło wspomnień, opowiadań i zabawnych historyjek, związanych ze sfotografowanymi przed laty budynkami, ulicami lub postaciami.

 

Chcą takiej imprezy za rok!

Na zgłodniałych miłośników folkowych klimatów czekał m.in. prawdziwy garwoliński rosół, pachnące pajdy chleba, smakowity smalec i pyszne kiszone ogórki. Na ul. Senatorskiej nie zabrakło słodkości i różnych napojów. Spacerowiczom przygrywał kataryniarz Tadeusz Barankiewicz. W końcu ulicy stanęła scena, na której nie zabrakło opowieści rodowitych garwolaków, w tym Antoniego Garwolińskiego oraz dobrej muzyki. Obok lokalnych zespołów, czyli kapeli Bocianisko i Garwolińskiego Sekstetu Kameralnego, wystąpiły także grupa Neoklez oraz Orkiestra Dni Naszych. Wszystkie zespoły porwały swoimi występami zgromadzoną publiczność, która nagradzała wykonawców gromkimi brawami. Uczestnicy folkowego festiwalu tej niedzieli wielokrotnie podkreślali, że chcą podobnej imprezy za rok.

 

(ur, fot. ur, KK) 2014-05-13 08:55:20

Reklama

Pierwszy Festiwal Tradycji i Kultury Garwolina za nami komentarze opinie

 • ela - niezalogowany 2014-05-15 08:48:24

  [quote name="Miki"]Na imprezy pomyslowosc jest jeszcze natchnienia zycze w organizowaniu nowych miejsc pracy lecz nie za 1600zl/miesiac!!!Mlodzi uciekaja z Garwolina co widac na zdjeciach z tej imprezy srednia wieku to 50lat !!! zostali juz tylko emeryci,inwalidzi,rencisci i bezrobotni !!![/quote]Dla młodych też tam było miejsce i na pewno jeszcze tam przyjdą. Ale do tej pory nie mieli wyboru i przywykli do łupanej muzyki na Zarzeczu. Przekonają się i Oni. Trochę czasu.

 • bloch - niezalogowany 2014-05-14 19:35:15

  [quote name="mara"]dzieje się [quote name="mieszkaniec"]Tyle dobrego dzieje się za P.Burmistrza T.Mikulskiego.Myśle,że mieszkancy będa pamietać długo o Panu.Życzę dużo siły i cierpliwości w tych trudnych czasach.[/quote]dzieje sie tyle dobrego co i złego czymś trzeba przykryć swoje nieopowodzenia,Tadeusz ten od ronda :lol:[/quote]Super pomysł! Nazwijmy nowe rondo imieniem Burmistrza Tadeusza Mikulskiego!

 • Miki - niezalogowany 2014-05-14 16:21:48

  Na imprezy pomyslowosc jest jeszcze natchnienia zycze w organizowaniu nowych miejsc pracy lecz nie za 1600zl/miesiac!!!Mlodzi uciekaja z Garwolina co widac na zdjeciach z tej imprezy srednia wieku to 50lat !!! zostali juz tylko emeryci,inwalidzi,rencisci i bezrobotni !!!

 • bruno - niezalogowany 2014-05-14 09:23:59

  [quote name="ptok"]To bardzo dobry pomysł, ale trzeba podejść do niego w przyszłości bardziej profesjonalnie. Na przykład eliminować przypadkowych gości jak szkoła w Miętnem czy panie robiące na drutach albo rzeźbiarzy bez talentu. Sorry, taki mamy klimat...[/quote]N[quote name="mona"]Jak się pamięta o historii garwolińskiej ludności żydowskiej widać wyraźnie po stanie żydowskiego cmentarza w Sulbinach. Zapomniany,zarośnięty ,tak naprawdę niewiele osób wie o tym ,że istnieje. Za to cmentarz żołnierzy radzieckich widać z daleka.[/quote]Nie ma w Garwolinie cmentarza żołnierzy radzieckich, jest cmentarz wojenny na którym spoczywają zarówno żołnierze radzieccy jaki i polscy. A garwoliński kirkut faktycznie jest zapomniany, tak jak wiele polskich cmentarzy na byłych Kresach Wschodnich. To przykre.

 • Misza - niezalogowany 2014-05-13 21:42:01

  [quote name="mona"]Jak się pamięta o historii garwolińskiej ludności żydowskiej widać wyraźnie po stanie żydowskiego cmentarza w Sulbinach. Zapomniany,zarośnięty ,tak naprawdę niewiele osób wie o tym ,że istnieje. Za to cmentarz żołnierzy radzieckich widać z daleka.[/quote]Zgadzam się. Stan kirkutu woła o pomstę do nieba. W Garwolinie mamy tak mało zabytków (pokłosie II wojny), że niewykorzystanie tego miejsca na mapie zabytków wydaje się niezrozumiałe. Co do "cmentarza żołnierzy radzieckich", to proszę pamiętać, że spoczywają tam także polscy żołnierze polegli zarówno w kampanii wrześniowej jak i kościuszkowcy.

 • ela - niezalogowany 2014-05-13 19:01:36

  [quote name="ptok"]To bardzo dobry pomysł, ale trzeba podejść do niego w przyszłości bardziej profesjonalnie. Na przykład eliminować przypadkowych gości jak szkoła w Miętnem czy panie robiące na drutach albo rzeźbiarzy bez talentu. Sorry, taki mamy klimat...[/quote]Powiedział co wiedział.

 • mona - niezalogowany 2014-05-13 14:15:40

  Jak się pamięta o historii garwolińskiej ludności żydowskiej widać wyraźnie po stanie żydowskiego cmentarza w Sulbinach. Zapomniany,zarośnięty ,tak naprawdę niewiele osób wie o tym ,że istnieje. Za to cmentarz żołnierzy radzieckich widać z daleka.

 • mara - niezalogowany 2014-05-13 14:04:20

  dzieje się [quote name="mieszkaniec"]Tyle dobrego dzieje się za P.Burmistrza T.Mikulskiego.Myśle,że mieszkancy będa pamietać długo o Panu.Życzę dużo siły i cierpliwości w tych trudnych czasach.[/quote]dzieje sie tyle dobrego co i złego czymś trzeba przykryć swoje nieopowodzenia,Tadeusz ten od ronda :lol:

 • ptok - niezalogowany 2014-05-13 13:35:27

  To bardzo dobry pomysł, ale trzeba podejść do niego w przyszłości bardziej profesjonalnie. Na przykład eliminować przypadkowych gości jak szkoła w Miętnem czy panie robiące na drutach albo rzeźbiarzy bez talentu. Sorry, taki mamy klimat...

 • Misza - niezalogowany 2014-05-13 12:11:49

  Garwolin przez setki lat swojej historii miał liczną żydowską populację dlatego miłym akcentem był zaproszony na festiwal zespół klezmerski.Liczę na to, że impreza na stałe trafi do kalendarza wydarzeń kulturalnych naszego miasta. Uważam, że potencjał ma większy niż Dni Garwolina...bardziej kameralny, swojski, sentymentalny klimat.

 • mieszkaniec - niezalogowany 2014-05-13 11:45:28

  Tyle dobrego dzieje się za P.Burmistrza T.Mikulskiego.Myśle,że mieszkancy będa pamietać długo o Panu.Życzę dużo siły i cierpliwości w tych trudnych czasach.

 • Beata - niezalogowany 2014-05-13 10:07:26

  SUPERRRRR IMPREZA...naprawdę rewelacja...Oby częściej)) :-)

Komentarze mogą dodawać tylko zalogowani użytkownicy.
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

kierowca - dostawca

Hurtownia warzywna JARMIR zatrudni na stanowisko : - dostawca art.spożywczych prawo jazdy kat.B - handlowiec prawo jazdy kat.B Oczekiwane zadania..


Sprzedam piekna dzialke

Sprzedam działke budowlana 2.071m2 na zamknietej prywatnej ulicy w Mierziaczce, 0.5km od obwodnicy Garwolina, 3km od centrum Garwolina. Prad, gaz,..


spredam drewno kominkowe i

drewno kominkowe i opałowe


Dach Kowalscy Okna Garwolin -

Dach Kowalscy Okna Garwolin Aktualnie poszukujemy osoby na stanowisko: Doradca handlowo-techniczny specjalizujący się w sprzedaży pokryć..


Kupię pamiątki, książki , mapy

Kupię rzeczy związane z powiatem garwolińskim - książki, opracowania, wspomnienia, - pamiątki, medale, - mapy, - zdjęcia, - itp.


Dam prace fryzjerowi

Salon fryzjerski w Garwolinie zatrudni fryzjera męskiego na umowę o prace. Szczegóły pod nr telefonu 503-157-609


OKNA DRZWI BRAMY PLISY ROLETY

Zapraszamy do punktu sprzedaży Garwolin ul. Kościuszki 48B W ofercie : - okna PCV - drzwi wew, i zew. - bramy garażowe - drzwi stalowe - rolety (..


sprzedam dom

Sprzedam piętrowy dom (1/2 bliżniaka) w Garwolinie ul II Armii Wojska Polskiego 75. Powierzchnia użytkowa 165 m2, 348 m2 powierzchnia gruntu. 5..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez egarwolin.pl, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

Firma Wydawnicza Michał Gawryołek z siedzibą w Ryki 08-500, ul. Szkolna 1

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"