:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C rozproszone chmury

Powiatowo - miejskie obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja - rozpoczęte

Tradycyjnie już w Garwolinie rozpoczęły się powiatowo - miejskie obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja. Po oficjalnych obchodach w mieście w tym roku część druga o godzinie 14. rozpocznie się w Miętnem.

Obchody rozpoczęto mszą świętą w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie. Podczas homilii ks. prałat Ryszard Andruszczak mówił - Stajemy kochani dzisiaj także przed naszą matką, nasze serca są radosne, bijące nadzieją bo przecież ten rok jest wyjątkowy dla naszej Ojczyzny. Dzisiaj przynosimy jej w prezencie te dary którymi są - stulecie Odzyskania Niepodległości, dary którymi są 600 lecie istnienia parafii garwolińskiej, dary Konstytucji 3 maja.
Prepozyt Kolegiaty nawoływał do pokoju, oraz przedstawił zagrożenia z jakim w obecnym czasie grożą Polsce.

Po mszy świętej defilada pocztów sztandarowych władz miasta i powiatu oraz mieszkańcy wraz z orkiestrą OSP Garwolin na czele przemaszerowała pod pomnik upamiętniający 200. rocznicę Odzyskania Niepodległości znajdujący się przy Zespole Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie. Tam orkiestra dęta odegrała Hymn Narodowy, a następnie wszystkich zgromadzonych przywitała dyrektor ZS nr 2 Ewa Flaga. Głos zabrał starosta garwoliński Marek Chciałowski, na początku przemówienia nawiązał do słów ks. Piotra Skargi z jego kazań sejmowych -   Rzeczpospolita od wielu lat targana była chorobami rozkładu wewnętrznego (..) mówił dobitnie o nich, dając przykłady, wskazując drogę do naprawy Ojczyzny. Jedną z najważniejszych spraw które decydują o powodzeniu jest zgoda narodowa. Obejrzyjcie się proszę na te szkody i utraty, które wam z niezgody urastają - cytował Marek Chciałowski. Całość przemówienia do wysłuchania jest w materiale wideo.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Orkiestra Dęta OSP Garwolin odegrała Rotę. Zaproszeni goście udali się na spotkanie okolicznościowe, a na szkolnym boisku rozpoczął się bieg na dystansie 1918 metrów w którym udział wzięło blisko 40. zawodników i zawodniczek.

Kolejna część obchodów rozpocznie się o godzinie 14:00 w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem. Gdzie przygotowano wiele atrakcji dla całych rodzin. Szczegóły wydarzenia dostępne są w naszym Kalendarium.

 

(KK)


Powiatowo - miejskie obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja - rozpoczęte komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się