:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C pochmurno z przejaśnieniami

Powstanie spacerownik Żelechowa

Kiedy: 2018-08-08 , godzina: 08:00 | Gdzie: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żelechowie

Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem zaprasza 8 sierpnia (środa) na godz. 18.00 do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żelechowie na spotkanie, podczas którego kontynuowane będą prace nad wspólnym stworzeniem spacerownika po Żelechowie.

Subiektywna mapa Żelechowa powstanie we współpracy z mieszkańcami, którzy w trakcie spotkań warsztatowych będą wskazywać i opisywać swoje ulubione miejsca na terenie miasta.
Projekt stworzenia subiektywnej mapy Żelechowa polega na luźnych rozmowach z lokalnymi mieszkańcami podczas różnego rodzaju spotkań. Mapa ma formę otwartego procesu, pozwala lepiej poznać obszar miejsca zamieszkania. Społeczność lokalna buduje zapomnianą pamięć miejsca i pozwala jej dalej żyć. Jest to rekonstrukcja wspomnień, które bez pisemnej relacji zginą i odejdą w niepamięć razem z nami. Subiektywna mapa to nowy sposób na uaktywnienie lokalnej społeczności. Dzięki takiej mapie można poznać miasto od zupełnie innej strony niż dotychczas prezentowana. Zapis mapy porusza lokalną tożsamość, codzienne wspomnienia oraz emocjonalnego postrzegania i odczuwania przestrzeni. Praca nad mapą ma charakter relacyjny, skupia się na wrażeniach i sposobach widzenia otoczenia przez odbiorcę/mieszkańca danego terenu.

Efekt końcowy to mapa, która jest swego rodzaju archiwum pamięci. Składać się będzie z arkusza dwustronnie zadrukowanego. Na jednej stronie będzie plan Żelechowa, a na drugiej opisy miejsc wskazanych przez mieszkańców, uczestników mapowania. Dzięki mapie poznacie Państwo Żelechów z zupełnie innej strony. Zaprowadzi ona Was do miejsc, których w większości nie znajdziecie w zwykłych przewodnikach turystycznych, a także przybliży niezwykłe historie, które miały miejsce w mieście i przypomni ważne dla lokalnej społeczności osoby.

- Żelechów to małe miasto o wielkiej historii. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1264 roku, pierwsza wzmianka o parafii - z 1326 roku. W dzieje miasta wpisana jest plejada wybitnych postaci, m.in.: Andrzej Ciołek, Romuald Traugutt, Joachim Lelewel i Ignacy Wyssogota Zakrzewski. Ogromne wrażenie na gościach odwiedzających Żelechów wywiera widok brukowanego rynku - jednego z większych w Europie oraz usytuowanego w jego centrum ratusza. Wizytówką miasta jest także ulokowany na wzniesieniu przepiękny kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, zespół pałacowo-parkowy oraz kościół filialny pw. św. Stanisława. O bogatej historii Żelechowa świadczy fakt, że od 2015 roku miasto stało się obiektem zainteresowania naukowców z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Znaleziono tutaj bowiem ślady XV-wiecznej fortalicji będącej siedzibą Ciołków - jednego z najznamienitszych rodów rycerskich na Mazowszu – informuje dyrektor MGOK Michał Sztelmach i twórca Dawny Żelechów.- Zapraszamy do dzielenia się swoimi historiami, anegdotami i wspomnieniami, które ułożą się we wspólną opowieść o Żelechowie. Pierwsze spotkanie odbyło się w lipcu w Żelechowie. Zapraszamy teraz na kolejne. Oprócz integracji mieszkańców projekt jest świetną promocją dla miasta i powiatu. Pierwszy był Garwolin. Teraz czas na Żelechów, ale mamy nadzieję że takie spacerowniki będą miały szanse w przyszłości powstać w każdej z gmin naszego powiatu – informuje dyrektor PCKiP w Miętnem Beata Pasternak.

Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy znają, odwiedzają lub tworzą ciekawe miejsca w Żelechowie do wspólnej pracy nad mapą podczas kolejnych spotkań. O terminach poinformujemy wkrótce.

Koordynatorem projektu jest Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem.

Partnerami inicjatywy są :
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żelechowie
Dawny Żelechów
Towarzystwo Historyczne Żelechów
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kulturowego
PTTK Oddział Otwock

Projekt dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.


Powstanie spacerownik Żelechowa komentarze opinie

  • gość 2018-08-08 11:03:43

    Módlmy się, że był lepszy od garwolińskiego.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl