:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  3°C pochmurno z przejaśnieniami

Problemy z CEPiK 2.0 – Czy uda się przyspieszyć pracę Wydziału Komunikacji?

Inne Powiat, Problemy CEPiK przyspieszyć pracę Wydziału Komunikacji - zdjęcie, fotografia

Miało być lepiej i bezpieczniej. Tymczasem, nowa wersja Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców sprawia obecnie więcej problemów, niż daje korzyści. Na ogromną próbę wystawiona jest cierpliwość nie tylko kierowców, ale także samorządowców i urzędników.

Konwent Powiatów Województwa Mazowieckiego z końcem stycznia przedstawił swoje stanowisko w sprawie funkcjonowania systemu CEPiK.

 

Nowa wersja Centralnej Ewidencji Pojazdów uruchomiona została 13 listopada 2017 i od tamtego czasu sprawia problemy kierowcom i samorządom z całej Polski. Zmiany w systemie miały zwiększyć zakres informacji w Centralnej Ewidencji Pojazdów i pozwolić na uzyskanie wyższej jakości danych, podnosząc poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz obrotu pojazdami na rynku wtórnym. Program miał również ułatwić i przyspieszyć pracę w Wydziałach Komunikacji w Starostwach. Tak jednak się nie stało. Wprowadzenie systemu zmniejszyło ilość realizowanych zadań w urzędach o 30%, co wiąże się z utrudnieniami dla mieszkańców powiatu. To na pracownikach, jako osobach mających bezpośredni kontakt z obywatelami, skupia się niezadowolenie obywateli. Problemy związane z rejestracją i wyrejestrowaniem pojazdów nie ominęły również pracowników Wydziału Komunikacji oraz mieszkańców powiatu garwolińskiego. Bardzo często pracownicy muszą wykonywać wielokrotnie te same czynności, tj. ten sam wniosek o rejestrację lub wyrejestrowanie pojazdu muszą kilkakrotnie wprowadzać w system. Powiat nie ma wpływu na sprawność funkcjonowania systemu CEPiK 2,0 ponieważ jest on wprowadzony i nadzorowany centralnie przez Ministerstwo Cyfryzacji.

 

O utrudnieniach związanych z awarią systemu pisaliśmy w artykule:

Awaria systemu w Wydziale Komunikacji w Garwolinie

 

To nie jest wina pracowników wydziału

W związku z problemami Wydziałów Komunikacji w Polsce, Związek Powiatów Polskich wystąpił z prośbą do osób odpowiedzialnych za „uzdrowienie” systemu aby natychmiast doprowadzić do jego stabilizacji. Jednocześnie ZPP wnioskuje aby wydano jasny i wyraźny komunikat, że to nie pracownicy Wydziałów Komunikacji są odpowiedzialni za pracę na takim systemie i nie oni ponoszą odpowiedzialność za wszelkie problemy, jakie dotknęły obywateli.

– My jako powiat garwoliński wyrażamy głębokie ubolewanie i mamy nadzieję, że stanowisko Związku Powiatów Polskich wpłynie na szybszą i lepszą pracę nad systemem, a korzyści płynące z jego wprowadzenia przewyższą problemy związane z jego uruchomieniem – czytamy na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Garwolinie.

 

Pełna treść stanowiska Związku Powiatów Polskich do pobrania poniżej.

 

Garwolin-starostwo.pl, oprac. ur

Fot. arch. eG

 problemy z cepik 2.0 – czy uda się przyspieszyć pracę wydziału komunikacji? - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl