:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -1°C pochmurno z przejaśnieniami

Rodzina z powiatu garwolińskiego z medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

10 medali Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata odebrali w poniedziałek w Lublinie potomkowie nieżyjących już osób, które w czasie wojny, z narażeniem własnego życia, ukrywały i ratowały Żydów z Kurowa, Tomaszowa Lubelskiego, Białej Podlaskiej i Żelechowa. Na zaproszenie Ambasady Izraela w uroczystości brał udział burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski, gdyż na terenie miasta mieszka Pelagia Rejdych – córka i siostra oznaczonych państwa Sokołów.

– Każdy z nas ma możliwość wyboru, żeby uczynić tę ziemię niebem albo piekłem. (…) Obecni tutaj potomkowie, członkowie rodzin, mają prawo czuć się dumni z tego, że ich przodkowie byli tymi, którzy wybrali, aby ziemię czynić niebem, a nie piekłem – powiedziała Attache Kulturalna Ambasady Izralea Hadass Nisan, która wręczyła wyróżnienia.

Medalami uhonorowano Edwarda Turka oraz jego siostrę Juliannę Sokół, jej męża Władysława oraz synów Zdzisława i Jana. Latem 1943 r. Turek zorganizował pomoc dla kilku rodzin Żydów z getta w Żelechowie - m.in. Weinbergów, Winogradów, Boruchowiczów i Popowskich. 24 uciekinierów z getta przez rok ukrywała rodzina Sokołów w piwnicy swojego domu we wsi Wilczyska k. Żelechowa. Turek przez cały ten okres koordynował pomoc.

W czerwcu 1944 r. grupa 18 uzbrojonych Polaków napadła na gospodarstwo i zamordowała większość Żydów, 10 osobom udało się uciec. Część z nich wróciła do gospodarzy, ale 10 lipca na skutek donosu, Niemcy znaleźli ukrywających się Żydów i rozstrzelali w pobliskim lesie wraz z gospodarzem Władysławem Sokołem.

Syn jednej z ocalonych Dwojry Shamai (z d. Popowska) Josh Korn powiedział, że na świecie żyje około 140 osób, które są potomkami ocalonych Żydów z Żelechowa. – Nie byłoby nas, gdyby nie odwaga i postawa pana Turka i rodziny Sokołów.(…) To byli niezwykli ludzie, bo nie tylko wiedzieli, co robić, co jest słuszne, ale to zrobili, choć mieli świadomość, że mogą zapłacić za to życiem – podkreślił.

Odznaczenie odebrali: Maria Ducka (z rodziny ś.p. Edwarda Turka) i Lidia Gujska i Marzena Smagowska (w imieniu Pelagii Rejdych z Garwolina – córki i siostry odznaczonych państwa Sokołów).

Odznaczeniem uhonorowano także sześć osób zaangażowanych w uratowanie Samuela Chanesmana i jego syna Josefa z Kurowa: Antoniego Kordowskiego, Jana Molędę, Jana Pajórka, Stanisława Szeleźniaka, Bronisławę i Władysława Wójcików. Medal przyznano również Stanisławowi i Feliksie Gajdom za uratowanie 15-letniej Diny Rycer, która uciekła z getta w Kurowie w 1942 r., Janowi i jego matce Mariannie Kulik za uratowanie Rajzer Dziecioł z Białej Podlaskiej, Elżbiecie Ważnej za uratowanie Hany Spieseisen.

Barbara Czajkowska, która odebrała medal dla Antoniego Kordowskiego powiedziała: „Świadectwo, które dali nasi bliscy, ratując życie obywatelom polskim żydowskiego pochodzenia, jest dowodem nie tylko heroizmu, ale przede wszystkim miłości bliźniego, zasady wynikającej z Dekalogu, która przez wieki kształtowała relacje dwóch bliskich sobie narodów”

Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata jest najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym przyznawanym od 1963 r. przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie bohaterom, którzy z narażeniem życia i bezinteresownie nieśli pomoc prześladowanym Żydom podczas II wojny światowej. Jak poinformowano na uroczystości, odznaczenie to do dnia 1 stycznia 2017 r. otrzymało 26 513 osób, w tym 6 706 Polaków.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: ks. biskup pomocniczy Archidiecezji Lubelskiej Mieczysław Cisło, rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński, Robert Gmitruczuk Wicewojewoda Lubelski, wójt Kurowa Stanisław Wójcicki a także młodzież ze szkół w Kurowie, Lublinie i z Tel Avivu.

 

Źródło: UM Garwolin na podst. inf. prasowych

oprac. ur

 


Rodzina z powiatu garwolińskiego z medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata komentarze opinie

  • gość 2017-11-24 02:07:45

    Zastanawia mnie po kiego wała tam burmistrz był? Czy będzie się chwalił czymś, w czym nie miał udziału? Czy może miastem powiatowym w którym np. spora część ulic nie ma chodników, a mieszkańcy - mediów.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl