:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  13°C rozproszone chmury

Rozpoczęto II etap budowy zbiornika retencyjnego

Budowa zbiornika retencyjnego to dla władz Garwolina, w chwili obecnej, najważniejsze i najdroższe zadanie. Zgodnie z planem inwestycja ma zakończyć się w 2018 roku, by wszystko się udało i nie było opóźnień, do października br. zakończone mają zostać prace II etapu budowy, który właśnie się rozpoczął.

 

Od 2005 roku, kiedy to miasto nawiedziła powódź, samorząd miasta Garwolina podejmował działania zmierzające do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców miasta i wybudowania zbiornika retencyjnego, który chroniłby miasto przed dużą wodą. Wykup gruntów pod planowany zbiornik, sporządzenie planów i uzyskanie stosownych zezwoleń – ten proces wreszcie samorządowcy mają za sobą. I etap inwestycji, czyli wykonanie rowów opaskowych został przeprowadzony w latach 2014-2015.

Na początku listopada minionego roku do Urzędu Miasta w Garwolinie wpłynęło pismo z firmy eSCeSaper, oferującej usługi saperskie, w którym pojawiła się sugestia przeprowadzenia rozpoznania i oczyszczenia saperskiego na terenie budowy zbiornika retencyjnego przy rzece Wildze w Garwolinie. Wówczas budowa zbiornika stanęła, a burmistrz Garwolina Tadeusz Mikulski unieważnił przetarg na realizację II etapu budowy zbiornika retencyjnego i nie podpisał umowy z firmą Tombet, która ten przetarg wygrała.

 

Prawie 2 mln 400 tys. zł na realizację II etapu

Przetarg ogłoszony został ponownie z dodatkowym punktem, który mówił, iż firma wyłoniona w postępowaniu przetargowym musi dokonać kompleksowego rozpoznania i oczyszczania terenu z przedmiotów pochodzenia wojskowego, niewybuchów i niewypałów oraz prowadzić nadzór saperski podczas wykonywania prac ziemnych. Do ponownego przetargu zgłosiło się 23 wykonawców. W postępowaniu wykluczono 16 wykonawców, a ich oferty odrzucono. W maju miasto Garwolin wybrało najkorzystniejszą ofertę, która jest zgodna ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, jak też otrzymała najwyższą liczbę punktów w kryterium oceny ofert. Etap II budowy zbiornika retencyjnego posiadającego retencję powodziową przy rzece Wilga w Garwolinie wykona Zakład Usług Wodno-Melioracyjnych i Rekultywacji Sp. J. Mieczysław Siemaszek, Antoni Gancarz z Sandomierza. W dniu 8 czerwca bieżącego roku miasto podpisało umowę z wykonawcą na realizację II etapu budowy zbiornika retencyjnego. Zakres robót II etapu będzie obejmował: wykonanie części czaszy zbiornika, urządzeń zrzutu wody ze zbiornika, a także budowę drogi dojazdowej. Koszt realizacji II etapu budowy zbiornika wynosi 2 mln 361 tys. 702 zł. Zgodnie z planem prace drugiego etapu mają zakończyć się w październiku 2016 roku, zaś data zakończenia realizacji całej inwestycji planowana jest w czerwcu 2018 roku.

 

Na realizację II etapu budowy zbiornika retencyjnego miasto Garwolin dostało dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości: 40,42% kosztów to bezzwrotna dotacja, zaś 49,84% niskooprocentowana pożyczka. Pozostałe koszty pochodzą ze środków własnych miasta. W projekcie Wieloletniej Prognozy Finansowej na realizację całego zadania zaplanowano około 12 mln zł.

 

(oprac. dw) 2016-07-07 10:01:21

fot. UM Garwolin, archiwum eG


Rozpoczęto II etap budowy zbiornika retencyjnego komentarze opinie

 • Szymon - niezalogowany 2017-01-21 14:07:42

  Jak było widać przy zakończeniu prac saperskich jednak warto było zatrudnić saperów przed rozpoczęciem inwestycji.Pozdrawiamy mieszkańców GarwolinaeSCeSaper Usługi Saperskie

 • Tom - niezalogowany 2016-07-11 10:14:10

  Znaleźli kilka pocisków 88 mm, trochę amunicji i zapalników. I cała masa podków, łańcuchów i wszelakiego rolniczego dobra :))) O innych fantach oczywiście cisza :))) Podobno więcej jest na tej drugiej części, która nie jest jeszcze robiona, bo natarcie szło z tamtej strony. Wojskowi saperzy zabierali wszystko pod koniec czerwca. Nie ma wzmianki, bo teraz wstyd władzom miasta, że nie wpisały saperów do planu robót :)))

 • saper - niezalogowany 2016-07-11 08:40:02

  Ciekawy jestem czy saperzy tam coś znaleźli bo żadnych informacji o ich pracy na lokalnych portalach nie było. Chodzi mi o niewybuchy bo kilka urwanych noży z rotacyjnej czy kołków od wiązania krów to mogli tam znaleźć.

 • Tom - niezalogowany 2016-07-10 22:22:15

  z tego co mi wiadomo, to najpierw unieważniono przetarg i dopiero potem było pismo od saperów, którzy wcześniej mieli podpisaną umowę z TOMBETEM, więc zrobili by to samo, co zrobili saperzy teraz, czyli oczyścili budowę przed wejściem maszyn

 • natasza - niezalogowany 2016-07-10 17:47:21

  To nie zbiornik tylko wylegarnia robactwa. :oops:

 • pułkownik - niezalogowany 2016-07-09 09:38:10

  [quote name="aw"]co to będzie jak się egon dowie? strach pomyśleć co się będzie działo.[/quote]Za to konio pewnie jest w siódmym niebie.

 • aw - niezalogowany 2016-07-07 12:10:05

  co to będzie jak się egon dowie? strach pomyśleć co się będzie działo.

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl