:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  18°C bezchmurnie

Skauci Europy na Świętym Krzyżu

Ogólnopolska Pielgrzymka Wędrowników na Święty Krzyż to coroczna wędrówka Skautów Europy, gromadząca mężczyzn w wieku od 17 lat wzwyż, związanych z tym s towarzyszeniem. Pielgrzymują wędrownicy, szefowie, duszpasterze a także zaproszeni goście. W tym roku, od 28 września do 1 października wędrowało tam 422 pielgrzymów, w tym 24 z Kręgiem Szefów bł. Męczenników Podlaskich oraz 8 z Kręgiem Wędrowników św. Andrzeja Boboli z 1. Hufca Garwolińsko – Pilawskiego Skautów Europy.


 

Uczestnicy wędrówki zjechali się w czwartek wieczorem na początki szlaków św. Wojciecha, św. Jacka i św. Emeryka, wiodących na Święty Krzyż. Skauci z Garwolina, Pilawy i Łaskarzewa oraz ich goście, przybyli na miejsce rozpoczęcia ostatniej z tych tras, do Łagowa.


W piątek dzień rozpoczął się poranną Eucharystią, na koniec której hufcowi zawiesili na szyi każdemu z pielgrzymów drewniany krzyż. Kręgom z 1. Hufca Garwolińsko-Pilawskiego, krzyże nałożył ich hufcowy Emil Piotr Zawadka HR. Krzyż ten towarzyszył wędrownikom, wraz z intencjami niesionymi w sercu, przez cały okres wędrówki.
Słoneczna pogoda, piękne widoki na Góry Świętokrzyskie, ważne, dotykające każdego hasło pielgrzymki - „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8). Każdy z tych elementów sprawił, że duch wędrowniczy panujący w kręgach zmierzających ku Świętemu Krzyżowi rozpromieniał oblicza wędrujących tam skautów i gości. - opowiada uczestnik wyprawy Krzysztof Olaf Żochowski.
Piątek upłynął pielgrzymom pod znakiem wędrówki. Nie zabrakło w niej czasu na posilenie się Słowem Bożym w trakcie Godziny Wędrownika, jak również posiłek przygotowywany wspólnie przez krąg na ognisku. Na szlakach świętokrzyskich można było spotkać grupę mężczyzn odmawiającą różaniec, lub śpiewającą radośnie piosenki harcerskie. W Kręgu Szefów bł. Męczenników Podlaskich odbyła się również konferencja, prowadzona przez namiestnika wędrowników, Piotra Bogusza HR, związana z tematem pielgrzymki.


W sobotę pielgrzymi spotkali się w Nowej Słupii na wspóln ej Eucharystię odprawian ej po łacinie, której przewodniczył duszpasterz namiestnictwa wędrowników o. Michał Pac OP, przeor klasztoru dominikanów w Poznaniu. Po zakończeniu mszy , pielgrzymi udali się na łąkę przed wejściem na Święty Krzyż, gdzie miały miejsce konferencje dwóch Harcerzy Rzeczypospolitej – Marcina Kruka oraz Marcina Demkowskiego. Jedna związana była z prowadzeniem serca w biznesie, natomiast druga z tym, jak jeden z elementów formacji wędrowniczej – spotkania z opiekunem drogi – może służyć kształtowaniu Walecznego Serca.

Po konferencjach nadszedł czas na wędrowniczą biesiadę – scenki kręgów szefów, konkurujące o Topór Ekspresji, których tegorocznym tematem przewodnim była historia Polski. Krąg Szefów bł. Męczenników Podlaskich przedstawił scenkę, której temat stanowiły Obiady Czwartkowe. Zwycięzcami okazali się szefowie z hufca Jeleniogórsko-Legnickiego, którzy przedstawili muzyczną scenkę opowiadającą historię panowania Mieszka I.
Następnie skauci udali się na d rog ę k rzyżow ą , której trasa prowadziła do celu pielgrzymki - Świętego Krzyża. Tam, w bazylice na szczycie góry, odbyła się wieczorna adoracja Najświętszego Sakramentu.
Napełnieni obecnością Jezusa w Najświętszym Sakramencie, po zakończeniu adoracji, skauci ustawili się na schodach wiodących do bazyliki, aby przeżyć tam obrzęd Wymarszu Wędrownika dwóch szefów, którzy kończąc swoją formację wędrowniczą, w ten sposób, wobec całego zgromadzenia, podjęli drogę Harcerzy Rzeczypospolitej.

W niedzielę rano w bazylice świętokrzyskiej miała miejsce Eucharystia, której przewodniczył i w trakcie której homilię wygłosił ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.
Eucharystia zakończyła się adoracją relikwii Krzyża Świętego. Następnie ksiądz arcybiskup na błoniach przed klasztorem wygłosił dla uczestników wędrówki konferencję, dotyczącą „dekalogu chrześcijanina” - 8 błogosławieństw z Kazania na Górze.


Ostatni m punkt em pielgrzymki był wspólny apel, w trakcie którego namiestnik wędrowników podziękował jej uczestnikom oraz tym, którzy pomogli mu w jej organizacji, a naczelnik harcerzy Jerzy Żochowski HR rozkazem powołał do życia 1. Hufiec Łódzki Skautów Europy. W trakcie obrzędu mianowania, nowy hufcowy uzyskał błogosławieństwo od arcybiskupa Grzegorza Rysia.
Droga – Służba – Braterstwo – Przygoda – Męstwo. Te słowa, wypisane na książeczce pielgrzyma, którą, oprócz drewnianego krzyża zawieszanego na szyi podczas piątkowej Eucharystii, otrzymał każdy uczestnik wędrówki, doskonale podsumowują to, czego każdy z nich doświadczył w trakcie tegorocznej Pielgrzymki Wędrowników.


(inf. prasowa, oprac. MB) 2017-10-06 08:24:28

Skauci Europy na Świętym Krzyżu komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl