:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  2°C mgła

Stanisław Górka i Jerzy Derfel z kolędą w Miętnem

Na bazie znakomitego materiału literackiego publiczność zgromadzona w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem obejrzała i wysłuchała opowieści o narodzeniu Chrystusa w wykonaniu profesora sztuk teatralnych, aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego Stanisława Górki przy akompaniamencie polskiego kompozytora i pianisty Jerzego Derfla.

Na „Dworskiej Scenie Teatralnej” w Miętnem zaprezentowali się 10 stycznia artyści Towarzystwa Teatralnego „PodGórkę” w spektaklu pt. "Płoną izby drzewka blaskiem czyli z kolędą i z Górką”. W roli głównej aktor Stanisław Górka. Na fortepianie Jerzy Derfel.

Talent wokalny Stanisława Górki, w połączeniu z talentem aktorskim i emanującym od artysty ciepłem, doskonale przystały do świątecznego tematu i stworzyły artystycznie niezwykłą jakość. Teksty m.in. Joanny Kulmowej, Ernesta Brylla, Wojciecha Młynarskiego, Jeremiego Przybory, Juliana Tuwima, ze wspaniałą muzyką Jerzego Derfla, Katarzyny Gaertner czy Seweryna Krajewskiego, zabrzmiały w wykonaniu aktora iście świątecznie. Artystyczne kolędowanie, bajkowa oprawa plastyczna, umowność i symbolika jak w dziecięcej zabawie.

W tysiącach polskich domów, niezależnie od regionu przedświąteczna krzątanina wygląda podobnie. A jak było kiedyś? Czy ktoś wie czym była podłaźniczka? Co to były światy? Czy na przestrzeni lat zanika bogata obrzędowość Wigilii czy tradycja kolędowania? Dziś modne stają się wyjazdy świąteczne, gdzie szukamy słońca i ciepła, ale czy tego ciepła nie powinniśmy szukać w naszych sercach i sercach naszych bliskich? Święta, święta … ale czy już faktycznie po świętach ? – na te i wiele innych pytań podczas poetycko-muzycznego spektaklu próbowali odpowiedzieć sobie goście dworku w Miętnem.

– Dziękujemy za te refleksje na temat świata, świąt. Za przypomnienie o tym, kto jest najważniejszy w tym radosnym świętowaniu Bożego Narodzenia. Że obchodząc je, niestety nie wszyscy rozumiemy ich istotę. Że często skupiamy się na otoczce, pamiętając o „tradition”, a zapominając o tradycji – podziękowała na zakończenie artystom dyrektor PCKiP w Miętnem Beata Pasternak.

PCKiP, oprac. ur

 


Stanisław Górka i Jerzy Derfel z kolędą w Miętnem komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl