:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  2°C mgła

Stanisław Górka w spektaklu "Pieśni Miłości i Nienawiści" w Sulbinach

W niedzielę 28 października w Gminnym Centrum Animacji Kultury w Sulbinach zagości po raz kolejny Stanisław Górka. "Pieśni Miłości i Nienawiści" to spektakl, mający na celu przybliżenie widzowi twórczości jednego z największych bardów i śpiewających poetów Leonarda Cohena.

Cohen stawiany dziś na równi z Okudżawą, Wysockim czy Brelem. Urodził się w Montrealu w 1934 roku w religijnej rodzinie kanadyjskich Żydów. Nawiązania do Boga, odwołania do Biblii, biblijne cytaty są obecne w wielu jego utworach. 

Twórcy "Pieśni Miłości i Nienawiści" skupili się na wątku przedstawiającym stosunek Cohena do współczesnego mu świata, do miłości, a w konsekwencji do kobiet. W ciągu 70 minut poetyckiego spektaklu widz odnajdzie wszystkie odcienie uczucia zwanego "miłością". Od zauroczenia, niepewnych pocałunków, aż bo gorące pożądanie a później zdradę, i nienawiść, żeby po chwili znów przejść do czułości i namiętności. 

Spektakl, taką mają nadzieję twórcy, przypomni polskiej publiczności postać wielkiego artysty jakim był Leonard Cohen.

 

W postać Leonarda Cohena wciela się Stanisław Górka. Cohen stał się dla niego bliski poprzez przekazywane w swoich tekstach wartości, przez to, co opowiada o świecie, o ludziach, uczuciach, i wreszcie o sobie.  "Cohen przystaje jak dłoń do rękawiczki - jak rękawiczka do dłoni - do świadomości współczesnej ludzkości. Teksty Cohena, które wypowiadam na scenie, są dla mnie bardzo osobistym wyznaniem. Tym cenniejszym, że były pisane wiele lat wcześniej, a Cohen w swoim geniuszu i przenikliwości przewidział, w którym kierunku świat będzie podążał."

 

Aranżacje wybitego kompozytora Jerzego Derfla nadają nową, bogatą jakość muzyce Cohena, bardzo interesujący rys, swoje indywidualne piętno. Widać w nim zafascynowanie Jerzego Derfla Cohenem nie tylko jako zjawiskiem literackim i muzycznym ale też kulturowym. Jest to próba ciekawego przetworzenia tego artysty jako osobowości wyprzedzającej swoją epokę. 

 

"Pieśni Miłości i Nienawiści"

scenariusz i reżyseria: Sławomir Gaudyn

aranżacje i kierownictwo muzyczne: Jerzy Derfel

produkcja: Anna Jędrzejczyk

 

występuje: Stanisław Górka

przy fortepianie: Jerzy Derfel

 

Organizatorzy serdecznie zapraszają do GCAK 28 października 2018r. Wstęp bezpłatny.

 

Inf. pras., oprac. ur

Stanisław Górka w spektaklu "Pieśni Miłości i Nienawiści" w Sulbinach komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl