:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C rozproszone chmury

STOP pożarom traw! Jakie kary za wypalanie?

Inne Powiat, pożarom traw! Jakie wypalanie - zdjęcie, fotografia

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych. Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych. O zaprzestanie wypalania traw apelowali podczas konferencji prasowej wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera oraz zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Mirosław Jasztal, którzy przypominali także, że wypalanie traw jest niezgodne z prawem i karane grzywną, a nawet pozbawieniem wolności.

– Przypominam, że wypalanie traw jest działaniem niebezpiecznym, nieekonomicznym i niezgodnym z prawem. Pomimo stałego spadku liczby pożarów traw, wciąż dostrzegamy potrzebę prowadzenia działań prewencyjnych – powiedział Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki.

St. bryg. Mirosław Jasztal, zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej przybliżył zebranym najważniejsze statystyki dotyczące pożarów traw na Mazowszu. – Płonące łąki i nieużytki to problem, z którym strażacy zmagają się co roku szczególnie w marcu i kwietniu. W 2017 r. powstało niemal 5 000 pożarów traw, co strawiło ponad 1 300 hektarów ziemi. Od początku 2018 r. wybuchły 2623 pożary – powiedział.

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera i mazowiecki komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica podpisali wspólny apel: „STOP wypalaniu traw” (dostępny w załączniku na dole strony).

 

Za wypalanie traw są kary!

Wypalanie traw jest prawnie zabronione. Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar, w którym zagrożone zostanie życie lub zdrowie ludzkie, można trafić do więzienia na okres od roku do 10 lat.

W ramach kampanii „STOP pożarom traw” prowadzonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji została również uruchomiona specjalna strona internetowa stoppozaromtraw.pl – można na niej znaleźć wszystkie informacje o akcji oraz pobrać materiały.

 

Kampania „STOP pożarom traw” na terenie województwa mazowieckiego polega na koordynacji dotychczasowych działań oraz zaangażowaniu lokalnych władz samorządowych, a także dostarczeniu narzędzi (ulotek, plakatów, spotów filmowych). Kierowana jest przede wszystkim do: młodzieży, rolników, mieszkańców terenów wiejskich oraz samorządowców z przekazami, że wypalanie traw:

– jest niebezpieczne dla ludzi i przyrody,

– jest prawnie zabronione,

– prowadzi do utraty dopłat bezpośrednich,

– angażuje duże siły straży pożarnej.

 

  Tylko w minionym tygodniu, na terenie powiatu garwolińskiego, doszło do pożarów traw w Woli Rębkowskiej, Przewozie, Trąbkach, Niecieplinie, Goździe, Wildze, Chrominie, Antoniówce Świerżowskiej i Mościskach.

Inf. Pras., oprac. ur

Fot. Arch. eG
stop pożarom traw! jakie kary za wypalanie? - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl