:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  15°C bezchmurnie

Stuletnia szkoła w Zwoli ma sztandar i patronkę

Szkoła funkcjonuje i uczy dzieci i młodzież już 100 lat. Dziś także sztandar i nadanie imienia Marii Kownackiej. Myślę, że dokonaliście wspaniałego wyboru patrona – mówiła w sobotę w Zwoli posłanka Stanisława Prządka.

Potrójna uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Zwoli Poduchownej (gmina Miastków Kościelny), podczas której odbyło się poświęcenie sztandaru. Następnie licznie zgromadzeni goście udali się na plac przed Publiczną Szkołą Podstawową w Zwoli, która od soboty oficjalnie posiada zacną patronkę i sztandar.

 

W uroczystości uczestniczyli między innymi parlamentarzyści, lokalni włodarze, duchowni, nauczyciele, absolwenci i uczniowie szkoły, rodzice, mieszkańcy oraz przedstawiciele warszawskiej Izby Pamięci Marii Kownackiej. Spotkanie na placu przed szkołą rozpoczęło się od wprowadzenia pocztów sztandarowych szkoły i OSP w Zwoli oraz powitania gości.

 

Uśmiech dziecka najważniejszy

Dyrektor placówki Halina Kordaś podkreślała, że patron szkoły w Zwoli nie jest przypadkowy. W przeprowadzanej w szkole ankiecie Maria Kownacka uzyskała blisko 90% głosów i pokonała tym samym między innymi Jana Brzechwę i Henryka Sienkiewicza. Głosujących przekonała twórczość pisarki, która nie tylko pisała dla dzieci, ale także z nimi pracowała, oraz jej motto „Uśmiech dziecka jest moim uśmiechem”. Słowa te widnieją na sztandarze zwoleńskiej podstawówki, która została na sobotni wyjątkowy dzień przygotowana niezwykle pieczołowicie. Uczniowie już od 2008 roku poznawali sylwetkę Marii Kownackiej. W budynku znajduje się sala poświęcona pisarce, a na każdym kroku można napotkać ślady jej literackiego dorobku, na przykład Plastusia lub Rogasia z Doliny Roztoki. W salach i na korytarzach można było zobaczyć prace plastyczne uczniów, albumy o patronce oraz stare dzienniki i metryki.

 

Sztandar i tablica

Zaproszeni goście usłyszeli najważniejsze fakty z historii stuletniej placówki, której oficjalne powstanie jest datowane na 1 grudnia 1911 roku. Uroczyste przekazanie sztandaru dyrektor placówki, ślubowanie uczniów i wbijanie pamiątkowych gwoździ poprzedziła prezentacja sztandaru oraz odczytanie przez przewodniczącego Rady Gminy Miastków Kościelny Marka Jaronia uchwały dotyczącej nadania imienia i aktu fundacyjnego sztandaru przez przewodniczącą Rady Rodziców Lucynę Salamończyk. Podczas uroczystości odsłonięto także tablicę poświęconą założycielom szkoły i pracującym w niej nieżyjącym nauczycielom.

 

Wspomnienia i podziękowania

– Szkoła w Zwoli stanowi od dziesięcioleci ważne ogniwo edukacyjne gminy – mówił wójt gminy Jerzy Jaroń. Włodarz gratulując placówce patronki, wręczał wraz z Markiem Jaroniem podziękowania, które trafiły między innymi do Zofii i Alfreda Moreniów. Wyjątkowość chwili podkreślała posłanka Stanisława Prządka. – Szkoła funkcjonuje i uczy dzieci i młodzież już 100 lat. Dziś także sztandar i nadanie imienia Marii Kownackiej. Myślę, że dokonaliście wspaniałego wyboru patrona – mówiła parlamentarzystka, która dziękowała dyrekcji placówki za kultywowanie tradycji. Do podziękowań i gratulacji dołączyli się poseł Grzegorz Woźniak i starosta Marek Chciałowski, który podkreślał zaangażowanie mieszkańców Zwoli w budowę i rozwój placówki. Uroczystość stanowiła także doskonałą okazję do wspomnień absolwentów. – Przed 58 laty, gdy opuszczałam szkołę po jej ukończeniu, nie była taka okazała. Stał tu drewniany budynek – mówiła wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Teresa Bąk, która ze wzruszeniem w głosie dziękowała za dar nauki na szczeblu podstawowym.

 

Świętowanie uświetniły występy uczniów oraz orkiestra z Miastkowa Kościelnego pod batutą kapelmistrza Zbigniewa Miętusa. Po oficjalnej części zaproszeni goście udali się na zwiedzanie szkoły oraz składali wpisy do księgi pamiątkowej. Uroczystość zakończył poczęstunek.

 

(ur) 2012-07-09 12:26:45


Stuletnia szkoła w Zwoli ma sztandar i patronkę komentarze opinie

 • sip - niezalogowany 2012-07-11 18:49:56

  Jak oni się obyli do tej pory bez sztandaru i patrona.Ciekawe czy to ich w niedalekiej przyszłości uchroni przed likwidacją.

 • Obserwator - niezalogowany 2012-07-09 21:21:09

  Pani niebieskiej sukience jest bardzo sexi.Kwintesencja kobiecości !

 • Uczestnik - niezalogowany 2012-07-09 18:16:53

  Gratulacje dla ogranizatorów! bardzo fajna uroczystość, przygotowana z sercem i zaangażowaniem dzieci mieszkańców i nauczycieli! Na prawdę nie wiedziałam że w Polsce istnieją jeszcze "Koła Gospodyń Wiejskich". Pozdrowienia dla Pań "Zwolanek" które cudnie śpiewały ;)

 • pigwa - niezalogowany 2012-07-09 14:52:07

  pisowska Szostakowa w otoczeniu czołowego pisowca :lol:

Dodajesz jako: Zaloguj się

Ostatnie video - filmy na eGarwolin.pl